صفحه اصلی / بررسی و مقایسه / جک جی۵ یا چری آریزو ۵

جک جی۵ یا چری آریزو ۵

جک جی۵ یا چری آریزو ۵

در بخش خودروهای سدان خانوادگی چینی، «جک جی ۵ اتوماتیک» در ابتدا بدون داشتن رقیبی خاص در بازار، محبوبیت خوبی کسب کرد. اما با ورود «چری آریزو ۵» یک رقابت تنگاتنگ بین این دو خودرو شکل گرفت. لازم به ذکر است که هم اکنون جی ۵ اتوماتیک به قیمت ۶۵ میلیون تومان و آریزو ۵ با قیمت ۷۱ میلیون تومان در بازار قابل تهیه است.

طراحی جک جی۵ به پنج سال پیش بازمی‌گردد،  پس دور از انتظار نیست که نسبت به تازه‌واردی مثل آریزو ۵، قدیمی تر به نظر برسد! نمای بیرونی جی۵ در یکی از استودیوهای طراحی اروپا شکل گرفته است. خطوط ملایم، درب های بلند و چراغ‌های کشیده، ظاهر زیبایی به این خودرو داده اند. از سوی دیگر در طراحی آریزو ۵ تا جای ممکن از لبه های تیز و خطوط شکسته استفاده شده که جدا از زیبایی، ظاهر مدرن و اسپرتی به آن بخشیده است.

جک جی5 یا چری آریزو 5

این رویه طراحی برای نمای داخلی هم برقرار است. داخل جک، بزرگ و جادار بوده و خطوط طراحی به نسبت ملایمی در آن دیده می شود. محل قرارگیری پنل ضبط که امکان نصب مانیتور هم در آن وجـود دارد، جایگاه
مناسبی نداشته و موجب حـواس پرتــی راننده می‌شود.  اما فضای پای مناسب برای سرنشینان عقب و صندوق عقب بزرگ از ویژگی های جی۵ است که در دید مشتریان مهم جلوه می کند. داخل چری آریزو۵ به مراتب بروزتر طراحی شده به طوری که مانیتور خودرو در بخش بالا قرار دارد و خطوط طراحی شکسته در آن استفاده شده تا برای یک خودروی اقتصادی حس اسپرت القا شود. نوع طراحی قطعات داخلی و اتصال آن باعث می شود تا بسیاری از خریداران این رده قیمتی حس بهتری به خودرو داشته باشند. از نظر جنس مواد بکار رفته با اختلاف جزئی آریزو ۵ را می‌توان برتر دانست. در بخش فنی جی ۵ اتوماتیک با موتور ۱٫۸ لیتری که ۱۴۰ اسب بخار توان را به جعبه دنده اتوماتیک ۴ سرعته می رساند، کاملا برتر است.

آریزو از موتور ۱٫۵ لیتری با حداکثر توان ۱۱۶ اسب‌بخار و جعبه دنده اتوماتیک CVT استفاده می‌کند. با توجه به وزن تقریبا مساوی دو خودرو شتاب و کشش جک بهتر از آریزو است اما همچنان جعبه دنده جی ۵، کند عمل می کند. از نظر مصرف سوخت، با توجه به حجم کمتر موتور آریزو۵ برتر است و مصرف سوختش حدود ۱ لیتر کمتر و حدود ۵/۵ لیتر در اتوبان عنوان گردیده است.

هندلینگ و فنر بندی جی ۵ بهتر و نرم تر از آریزو است اما در آریزو ۵ امکان سفارش سیستم کنترل پایداری وجود دارد که در جاده‌های پر پیچ و خم بسیار کمک کننده است.  ایمنی دو خودرو مشابه هم است و تنها نسخه اکسلنت آریزو۵ مجهز به ۶ کیسه هوا، کنترل پایداری و کنترل حرکت در سربالایی است که ۶ میلیون تومان گران‌تر است.

منبع: ویژه نامه جام خودرو روزنامه جام جم – دوشنبه ۰۳-۰۷-۱۳۹۶

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *