صفحه اصلی / دانستنی ها / آماده شدن برای مسافرت نوروزی

آماده شدن برای مسافرت نوروزی

تا به‌حال پیش آمده که در سفر باشید و ناگهان وسط جاده‌ای کوهستانی یا کویری، مشکلی برای اتومبیل‌تان به وجود بیاید و هیچ مکانیکی هم آن دوروبر نباشد و مجبور شوید به تنهایی مشکل‌تان را حل کنید؟!

به هرحال، تعطیلات عید فرصت مناسبی برای سفر است و خیلی‌ها می‌روند مسافرت. ولی آنهایی ‌که پیش از رفتن به سفر، از چک کردن اجزای اتومبیل‌شان، حتی اگر صفر- کیلومتر باشد، غفلت می‌کنند؛ ممکن است سفر تلخی را پیش رو داشته باشند. به همین خاطر، ما راه‌هایی را به شما توصیه می‌کنیم تا مسافرت‌تان مطمئن‌تر شود.

نمی‌گوییم چطوری سرسیلندر را بازسازی کنید یا میل‌لنگ را تعمیر کنید! ولی هشدارهایی ساده و نکته‌هایی مهم هست که اگر به کار ببندید، سفری لذت‌بخش‌تر در انتظارتان خواهد بود.

۱- پیش از سفر، فهرستی از اجزای اتومبیل‌تان که نیاز به تعمیر دارند، تهیه کنید. به تک‌تک آنها سر بزنید و ببینید برای تعمیر آنها چه کاری از دست‌تان برمی‌آید. مهم‌ترین کارها تعویض روغن ترمز و روغن موتور، بازدید شلنگ رادیاتور، تسمه‌ها، لاستیک‌ها، ترمزها، برف پاک‌کن، چراغ‌های راهنما، چراغ ترمز و چراغ جلوست.

خیلی از شما ممکن است ‌بدانید چگونه تیغه‌‌ی برف پاک‌کن، تسمه، لامپ‌ها، ترموستات و شمع موتور را تعویض کنید. اگر نمی‌دانید یک کتاب راهنمای تعمیر خودرو تهیه کنید و پیش از آنکه با مشکلات اتومبیل‌تان درگیر شوید یکی یکی دستورات آن را دنبال کنید. بیشتر افراد پس از خواندن راهنمای درج‌شده در راهنمای تعمیر خودرو می‌توانند خودشان مشکل را حل کنند.

۲- اصل مراقبت پیشگیرانه همواره می‌گوید پیش از خرابی، تعمیرش کن! روغن موتورتان را پس از طی مسافت ۴ تا ۵ هزار کیلومتر باید عوض کنید. مگر آنکه از روغن‌هایی استفاده کنیدکه مشخصا تا مسافت بیشتری می‌تواند مورد استفاده قرارگیرد آخرین باری را که روغن عوض کرده‌اید به یاد آورید و اگر کیلومترشمار اتومبیل‌تان به اعدادی که ذکر کردیم، نزدیک شده است یا فکر می‌کنید ممکن است در طول سفر نزدیک شود، در تعویض روغن اتومبیل‌تان درنگ‌نکنید! یادتان باشد که برای خودروهای گروه پژو و پراید حتما از روغن مرغوب ایرانی استفاده نمایید. روغن های خارجی یا مارکهای جدید، به شدت غیر قابل اعتبارند!

۳- علاوه بر تعویض روغن موتور، روغن گیربکس و دیگر مایعات مربوط به موتور اتومبیل را فراموش نکنید. محورهای اتومبیل هم نیاز به روغن‌هایی دارند تا روان‌تر کار کنند. بنابراین به راهنمای اتومبیل‌تان مراجعه کنید تا از میزان و اندازه‌ی روغن‌های اتومبیل مطلع‌شوید.

۴- وقتی برای بازدید شلنگ رادیاتور، در کاپوت را بالا می‌زنید، با دیدن آن گمان نکنید همه چیز روبه‌راه است. بسته به دمای رادیاتور، شلنگ‌های لاستیکی آن معمولا ۱۰ سال دوام می‌آورند. نخست به نقاط اتصال شلنگ به موتور و رادیاتور در هر دو طرف نگاهی‌بیندازید.

۵- تسمه‌های اتومبیل‌تان را هم چک کنید. با دستانتان آنها را برگردانید و میزان صاف‌بودنشان را چک کنید. اگر خیلی ناهموارند یا پاره یا صاف شده‌اند، زمان تعویض آنها فرا رسیده. اتومبیل‌های صفر کیلومتر معمولا یک تسمه‌ی بزرگ دارند؛ اگر شما کمتر از ۴۵۰۰ کیلومتر با اتومبیل‌تان حرکت کرده‌اید نیازی به تعویض آن تسمه نیست؛ اما اتومبیل‌های قدیمی‌تر بیشتر از یک تسمه دارند و باید از درست‌کارکردنشان مطمئن شوید.

۶- لاستیک‌ها نقطه‌ی تماس اتومبیل با زمین هستند و از آنجایی که اگر رو‌به‌راه نباشند یکهو دیدید ماشینتان چپ شده، عاقلانه است که نگاه دقیقی به آنها بیندازید و مطمئن شوید باد آنها تنظیم است. اگر بادشان کم باشد مصرف سوخت اتومبیل زیاد می‌شود و همچنین در سرعت بالا ممکن است دمای آنها بالا برود و بترکند.

۷- برف پاک‌کن، چراغ‌های راهنما، چراغ ترمز و چراغ جلو (نوربالا و نور پایین) را بازدیدکنید و از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید. در ضمن همواره چند لامپ برای تعویض آنها در خودرو داشته باشید.
مسافرت

۸- اگر خودرو شما اخیرا صدای جدیدی دارد و یا هنگام ترمز صدای جدیدی میدهد و یا به یک طرف کشیده می شود، یا اگر در هنگام گاز دادن، کمی ریپ می زند و یا هر چیز غیر عادی دیگری مشاهده نمودید، لطفا قبل از سفر، حتما خودرو توسط یک متخصص بازدید شود. شاید نیاز به تمیز شدن سیستم سوخت رسانی و یا تعویض لنتها و یا تنظیم موتور باشد. پس حتما به یک مکانیک خبره و با انصاف مراجعه کنید تا خودروتان از لحاظ فنی بررسی گردد تا با خیال راحت، مسافرت بهاری خودتان را آغاز نمایید.

۹- اگر خودروتان در بین راه خراب شد و نتوانستید آن را تعمیر نمایید، با امدادخودرو تماس بگیرید. در این حالت، ضمن حفظ خونسردی، سعی کنید به خانواده روحیه یدهید و از همان محل توقفتان لذت ببرید. چای برپا کنید و کمی تنقلات میل کنید. در همان محل توقف اتومبیل با خانواده، بازی های ساده به راه بیندازید تا سفر به شما و خانواده خوش بگذرد. فراموش کنیم که همواره نیمه پر لیوان را بنگریم…

و اما چند نکته درباره سفر با خودروی شخصی:

– شب پیش از سفر، خوب بخوابید و اگر سفر شما طولانی است، هر دو ساعت یک بار توقف کرده و استراحت کنید.

– پیش از سفر از وضعیت جاده‌ها مطمئن شوید و به هشدارهای هواشناسی و پلیس توجه کنید.

– در حال رانندگی، با سرنشینان شوخی و خنده‌های بی‌مورد و بحث نکنید. خوردن و آشامیدن و صحبت با تلفن همراه، عملی خطرناک و حتی تهدیدکننده جان راننده و سرنشینان است.

بستن کمربند ایمنی برای همه سرنشینان الزامی است.

– سعی کنید از مسیر هم لذت ببرید. مدام به فکر رسیدن به مقصد نباشید. زیبایی های مسیر، حتی اپر مسیرتان کویری باشد، روح انسان را جلا می دهد.

– بار بیش از حد مجاز حمل نکنید.

– آهسته برانید تا هم از مناظر اطراف جاده لذت ببرید و هم سالم به مقصد برسید. احتیاط در رانندگی نشانه کم‌تجربگی و ترس نیست، بلکه نشانه علاقه شما به جان و مال و خانواده‌تان است.

– اگر با فرزند خردسال خود سفر می‌کنید، حتما صندلی مخصوص کودک را همراه ببرید. برای کودکان زیر ۵ سال، اکیدا توصیه می شود تا از صندلی مخصوص استفاده کنید. به هیچ وجه اجازه ندهید تا کودکان در صندلی جلو بنشینند. به یاد داشته باشید که اگر خدای نکرده اتفاقی رخ بدهد، کودکان در اتومبیل پرتاب می شوند و باعث وارد آمدن ضربات جبران ناپذیر خواهد شد. بستن کمربند ایمنی برای کودکان زیر ۵ سال به شدت خطرناک است چرا که در صورت وقوع حادثه، همان کمربند، باعث از بین رفتن کودک می شود. کودک فقط باید در صندلی مخصوص قرار بگیرد و از کمر بند مخصوص کودک استفاده کند!

– با رعایت همه اصول ایمنی و سرعت مطمئن رانندگی کنید تا حادثه‌ای برای شما و دیگران پیش نیاید.

– اگر زیر آفتاب رانندگی می‌کنید حتما از سایبان، ضد آفتاب و عینک‌‌ آفتابی استفاده کنید.

– کیف کمک‌های اولیه را فراموش نکنید. چراغ‌قوه، سیم‌اتصال باتری و تابلوی چراغدار احتیاط را با خود ببرید.

– آب اضافی برای پر کردن رادیاتور به همراه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *