صفحه اصلی / فرهنگی و آموزشی / حفاظت از کودکان با ایزوفیکس

حفاظت از کودکان با ایزوفیکس

حفاظت از کودکان با ایزوفیکس

احتمال پرتاب شدن کودکان در تصادفات رانندگی به دلیل وزن کمتر و جثه کوچکتر بسیار بیشتر از بزرگسالان است، از طرفی ساختار بدنی آسیب‌پذیر آنها لزوم توجه به مقوله حفاظت از کودکان در سوانح رانندگی را دو چندان می کند.  در این مطلب نحوه حفاظت صحیح ازکودکان را در خودرو مورد بحث قرار خواهیم داد.

حفاظت از کودکان با ایزوفیکس

می دانیم صندلی و کمربندهای ایمنی در خودرو برای جثه افراد بزرگسال طراحی شده و به هیچ وجه نمی تواند از کودکان حفاظت نماید،  حتی کمربند ایمنی خودرو می تواند برای کودکان بسیارخطرناک باشد. به همین دلیل استفاده از صندلی مخصوص برای کودکان تا ۳۶ کیلوگرم اکیداً توصیه می‌شود. جدای از مسئله کیفیت و استحکام صندلی کودک، نحوه اتصال و محکم کردن آن در خودرو نیز بسیار مهم است. مستحکم‌ترین و گران‌ترین صندلی کودک در صورتی که محکم بسته نشود، کارایی مناسب را نخواهد داشت.

صندلی کودک می بایست در ردیف عقب خودرو نصب شود و برای کودکان زیر ۹ کیلوگرم حتما باید رو به عقب قرار گیرد. صندلی‌های کودک به سه روش در خودرو نصب می شوند. ۱- صندلی‌هایی که با کمک کمربند ایمنی خودرو محکم می‌شوند، ۲- صندلی هایی که به وسیله بند و قلاب محکم می شوند و ۳- صندلی‌هایی که با سیستم ایزوفیکس محکم می شوند.

حفاظت از کودکان با ایزوفیکس

ایزوفیکس سیستمی است که از قلاب‌هایی با استاندارد جهانی تشکیل شده و صندلی کودک براحتی و نهایت استحکام با اتصال به آن در خودرو نصب می‌شود.

اتصالات ایزوفیکس از دو یا سه اتصال سخت و محکم تشکیل شده که صندلی خودرو را به صندلی مخصوص کودک متصل می کند. دو عدد از آنها مابین بخش پشتی و کفی صندلی خودرو در پایین و یک اتصال در بالای صندلی قرار گرفته که قلاب موجود در بالای صندلی کودک به آن چفت شده و صندلی را به بهترین شکل ممکن به صندلی خودرو می چسباند.

حفاظت از کودکان با ایزوفیکس

اتصالات ایزوفیکس با جلوگیری از پرتاب شدن صندلی به سمت جلو، عقب و یا به اطراف (با استفاده از بست قلاب شکل موجود در بالای صندلی کودک) فشارها و تکان را به حداقل ممکن کاهش می دهد. البته همه خودروها مجهز به این اتصالات نیستند پس در هنگام خرید صندلی کودک (و یا در هنگام خرید خودرو!) به این موضوع باید توجه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *