صفحه اصلی / فرهنگی و آموزشی / روش های کاهش مصرف سوخت

روش های کاهش مصرف سوخت

دنیای خودرو : روش های کاهش مصرف سوخت

افزایش مصرف سوخت… هم زیان مالی برای راننده و هم ضرر به محیط زیست!

یک راننده حرفه ای همواره مصرف سوخت خودرو را چک میکند و در صورت افزایش، علت را بررسی و برای حل این مشکل فورا اقدام میکند چراکه مصرف سوخت بالا هم به اقتصاد خانواده ضرر میرساند و هم آلودگی خودرو را افزایش داده، محیط زیست را تخریب مینماید!

ابتدا روش اندازه گیری مصرف سوخت را شرح میدهم. اما نکته ای که باید به آن دقت کرد این است که مصرف سوخت در جاده همواره از شهر کمتر است و هرچه در ترافیک سنگین تری قرار بگیریم مصرف سوختمان هم بالاتر خواهد رفت!

روش اندازه گیری مصرف سوخت خودرو

برای اینکه بدانید ماشینتان صدی چند مصرف می کند، یک باک بنزین را کاملا پر کنید و کیلومتر ماشین را صفر کنید. با آن رانندگی کنید تا باک به انتها برسد. سپس به پمپ بنزین رفته و باک را مجددا فول کنید! مقدار بنزینی که در باک ریختید تا پرشود به لیتر، تقسیم بر مسافت طی شده به کیومتر ضربدر ۱۰۰ میشود مصرف سوخت شما!

⭕️⭕️نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

⭕️الف: راننده

🌀فراموش نکنیم که نحوه رانندگی ما تاثیر مستقیم بر مصرف سوخت خواهد داشت. رانندگانی که پرشتاب حرکت میکنند، کسانی که مدام ترمز میزنند و گاز میدهند، کسانی که در مسیرهای پرترافیک رانندگی میکنند، استفاده از کولر به خصوص در ترافیک، حمل وسایل اضافه در صندوق، سبقت های بی مورد و حرکت های مارپیچ، قطعا در افزایش مصرف سوخت تاثیر مستقیم دارند!

🌀استفاده از خودرو در زمان نیاز واقعی، استفاده از کروز کنترل در مسیرهایی که قابل استفاده است، اجتناب از روشن گذاشتن بی مورد خودرو، رانندگی با سرعت مطمئنه، بسته و کیپ شدن درب باک و استفاده از کولر با درجه مناسب میتواند در کاهش مصرف سوخت تاثیر مثبت داشته باشد!

⭕️ب: خودرو

🌀تنظیم فشار باد لاستیکها، عملکرد صحیح شمع ها با استفاده از شمع مرغوب و  سلامت وایرها، سلامت کاتالیزور و سیستم اگزوز، تعویض به موقع فیلتر هوا، تعویض به موقع روغن موتور، یا به طور کلی نگهداری خودرو در شرایط مطلوب میتواند مصرف سوخت اتومبیل را در حد استاندارد نگه دارد!

نکته قابل توجه اینکه در مسیرهای جاده ای استفاده از کولر، مقرون به صرفه تر از پایین کشیدن شیشه ها است چرا که مقاومت هوای ایجاد شده در اثر پایین بودن شیشه ها، مصرف سوخت بالاتری را موجب خواهد شد.

پس با استفاده صحیح از خودرو، هم به خودمان منفعت برسانیم و هم به محیط زیست!

 

نویسنده: سیدحسین قائم مقام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *