صفحه اصلی / دانستنی ها / لزوم مراجعه به تعمیرگاه تخصصی خودرو

لزوم مراجعه به تعمیرگاه تخصصی خودرو

دنیای خودرو : لزوم مراجعه به تعمیرگاه تخصصی خودرو

هنگامی که قفل درب اتومبیل را میکنیم و سوار آن می شویم و سوییچ را درون استارت میکنیم و میچرخانیم تا ماشین روشن شود، اگر بخش های مختلف خودرو وظیفه خود را به خوبی انجام دهند ما میتوانیم بدون هیچ مشکلی ماشین را در دنده قرار داده و حرکت کنیم. اما اگر به هر دلیلی یک یا چند بخش از اتومبیل کار نکند یا کارگرد آن با اشکال مواجه باشد، یا اصلا نمی توانیم حرکت کنیم و یا حرکت ما با اخلال مواجه خواهد شد.

ذکر این نکته ضروری است که بررسی عملکرد صحیح قسمتهای مختلف خودرو یکی از وظایف اصلی راننده است و اگر این وظیفه به خوبی انجام شود راننده هیچ گاه در راه نمی ماند!

نکته دیگر اینکه بررسی عملکرد برخی قسمتها نیاز به هیچ دستگاه یا تخصصی ندارد. مثل چک کردن میزان آب رادیاتور در ابتدای صبح و قبل از شروع حرکت؛ بررسی میزان روغن موتور، روغن ترمز و روغن هیدرولیک؛ حتی پر کردن مخزن آب شیشه پاک کن!

اما برخی قسمتها نیاز به ابزارهای ساده ای دارند که توسط راننده هم میتواند بررسی شود مثل میزان فشار باد لاستیک ها که نیازمند گیج اندازه گیری فشار است. و یا بررسی کیفیت روغن موتور که نیاز به کمی تجربه دارد. یا بررسی تسمه دینا از نظر سفتی و تست سلامت تسمه که کمی تجربه نیاز دارد.

اما بررسی قسمتهایی از خودرو هم نیازمند تخصص است مثل جلوبندی، کمک فنرها، پمپ هیدرولیک، روغن و آب، سلامت اگزوز، گیربکس و …

هنگامی که به مشکلی در خودرو برخورد میکنیم باید ابتدا محل دقیق مشکل را شناسایی کنیم که در بسیاری مواقع این کار باید توسط متخصص انجام شود. صداهای اضافی در اتومبیل حتما باید جدی گرفته شود و در اولین فرصت در جهت رفع نقص بوجود آمده اقدام شود.

اما پس از شناسایی مشکل، برای رفع آن میبایست به تعمیرگاه تخصصی و باتجربه مراجعه شود تا مشکل را به صورت اصولی حل نماید. به طور مثال برای انجام تعمیرات گیربکس، پیشنهاد میشود به تعمیرگاهی که فقط کار گیربکس انجام میدهد مراجعه کنید چراکه این تعمیرگاه، به صورت دقیق جزییات مسایل و مشکلات گیربکس را میداند و میتواند خیلی ساده تر و حتی کم هزینه تر مشکل را برطرف نماید.

برخی تعمیرگاه ها در سطح شهر برای همه ماشینها همه کار میکنند! هم موتور پیاده میکنند هم گیربکس تعمیر میکنند هم جلوبندی میدانند و هم به سیستم برق ماشین مهارت دارند. فرقی هم ندارد شما پراید داشته باشید یا پورشه! همه را بلدند و مشکلات همه ماشینها را حل میکنند. اینها همانند پزشک عمومی که میرویم خودمان میگوییم فلان قرص و آزمایش را بنویس! باید برویم مثلا بگوییم اورینگ سر میل لنگ را عوض کن! فراموش نکنید که این گونه تعمیرگاه ها را در اولویت آخر انتخاب کنید!

اما چه باید کرد؟

راه منطقی این است که مشکلات هر قسمت را به کارشناس آن قسمت بسپاریم. بدین منظظور تعمیرگاه های مختلفی وجود دارند که سعنی میکنیم به شما معرفی نماییم.

تعمیرگاه جلوبندی اتومبیل : هرگاه مشاهده کردید که جلوبندی ماشینتان صداهای اضافه ای دارد و یا لرزش خاصی دارد و یا هنگامی که فرمان را میچرخانید اتفاقی رخ میدهد که تاکنون رخ نمیداد حتما میبایست به یک جلوبندی کار ماهر مراجعه نمایید. جلوبندی ساز ابتدا جلوبندی اتومبیل شما چک میکند و مشکل آن را شناسایی کرده اعلام مینماید. فراموش نکنید که جلوبندی یکی از قسمتهای بسیار مهم خودرو می باشد که سلامت آن با جان سرنشینان خودرو ارتباط مستقیم دارد.

تعمیرگاه گیربکس و تعمیرگاه پلوس : اگر دنده ها خوب جا نمیرود و یا صدای اضافی دارد، اگر پس از جا زدن دنده مثلا دنده از جایش در می آید و یا اگر به طور کلی گیربکس اتومبیل شما ایرادی پیدا کرده است بهتر به یک تعمیرگاه گیربکس ماهر مراجعه کنید. گیربکس کار، ابتدا مشکلات گیربکس شما برا بررسی کرده و آن را حل می نماید. پلوس هم یکی از قسمتهای مهم خودرو بوده که مهمولا تعمیرگاه گیربکس، پلوس را هم بررسی کرده مشکلات آن را حل مینماید. البته گاهی اوقات به دلیل ساییدگیهای بیش از حد، پلوس تعمیر نمیشود و بهتر است آن را تعویض نمایید!

تعمیرات گیربکس اتومات

تعمیرات لاستیک و آپاراتی

تعمیرات اگزوز یا اگزوز سازی

تعمیر پمپ هیدرولیک خودرو

تعمیرگاه ترمز یا ترمزسازی یا تعمیرات کلاچ و ترمز

تنظیم موتور، تعمیرات موتور

صافکاری و نقاشی اتومبیل

شیشه و آینه اتومبیل

تعویض روغن و سایر مایعات خودرو نظیر آب رادیاتور، شیشه شور

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *