صفحه اصلی / دانستنی ها / هشت فن آوری هوشمند که به زودی در تمام خودروها خواهیم دید

هشت فن آوری هوشمند که به زودی در تمام خودروها خواهیم دید

اکنون تقریبا تمام طرفداران دنیای خودرو درباره خودروهای خودران چیزهایی را می دانند اما زمان زیادی می برد تا این خودروها روانه خیابانها شوند.
خوشبختانه بسیاری از فن آوریهای مطلوب و دوست داشتنی دیگر وجود دارند که هم اکنون در خودروهای گرانقیمت پیشرفته استفاده میشوند ولی در آینده نزدیک در تمام خودروها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در این مطلب به برخی از این فن آوریها اشاره می کنیم.
۱-سوئیچ هوشمند: این نوع سوئیچ به راننده یک سری اطلاعات درباره وضعیت خودرو میدهد و این امکان را میدهد که برخی قابلیتها را از راه دور کنترل کند. در حال حاضر میتوان وضعیت قفل بودن دربها یا میزان بنزین خودرو را به وسیله این سوئیچ فهمید.

۲- وای-فای: در حال حاضر مالکان خودروهای جنرال موتورز میتوانند بسته های اینترنت را برای خودروی خود بخرند و از وای-فای خودرو برای اتصال به اینترنت استفاده کنند. همچنین خودروهای فورد و فیات-کرایسلر نیز همانند تلفن همراه درگاه الصاق سیم کارت دارند که میتوان اینترنت سیم کارت را فعال کرد و بوسیله وای- فای خودرو با تبلت به اینترنت متصل شد.
۳-کنترل حرکتی: شرکت فورد اخیرا قابلیتی را معرفی کرد که بوسیله آن راننده میتواند با تکان دادن پای خود زیر سپر، درب صندوق عقب را باز کند و همچنین خودروهای ب ام و سری ۷ نیز به قابلیت کنترل سیستم سرگرمی با حرکت دست از راه دور مجهز هستند.

۴- گیربکس متصل به جی پی اس: به جای استفاده از اطلاعاتی همچون سرعت و موقعیت خودرو برای انتخاب دنده مناسب، خودرو با استفاده از اطلاعات جی پی اس تغییرات جاده را پیش بینی و دنده مناسب را انتخاب کند. خودروهای مینی و رولزرویس اکنون به این سیستم مجهز هستند.
۵-تایمر چراغ راهنمایی: یکی از پیشرفتهای قابل توجه دنیال فن آوری اینترنت اشیا است. به این معنی که تمام دستگاهها و لوازم اینترنت داشته باشند و از این طریق به هم وصل شوند. این به معنای اینست که خودرو میتواند با پیرامون خود ارتباط برقرار کند. آئودی قابلیتی را رونمایی کرده که به وسیله آن خودرو به شبکه چراغهای راهنمایی متصل می شود و پشت چراغ قرمز می تواند تشخیص دهد که چراغ چه مدت قرمز است و در این مدت خودرو را خاموش و به محض سبز شدن روشن میکند تا در مصرف سوخت صرفه جویی شود. بعلاوه این سیستم میتواند به راننده توصیه کند که برای اجتناب از قرار گرفتن پشت چراغ قرمز بعدی سرعت خود را طوری تنظیم کند که به چراغ سبز برسد.

۶- خودرو= کیف پول: خودروهای آینده میتوانند به عنوان کیف پول شما عمل کنند به این ترتیب که به یک سری سرویس ها متصل شده و کار پرداخت را برای شما انجام میدهند. این فن آوری میتواند به ویژه در پارکینگ ها و پمپ بنزین مورد استفاده قرار بگیرد. به این ترتیب دیگر لازم نیست از خودرو پیاده شوید و پول بنزین را پرداخت کنید و خودرو این کار را برای شما انجام می دهد. هوندا، فورد و شرکت پرداخت ویزاکارت در حال کار روی این فن آوری هستند.
۷-چه میشد اگر خودروها اصلا سوئیچ نداشتند! ولوو به دنبال اینست که در آینده سوئیچ خودرو را به طور کل حذف کند و راننده بتواند از تلفن همراه برای باز کردن درب خودرو و استارت زدن استفاده کند. با استفاده از یک اپلیکیشن مالک میتواند حتی سوئیچ خودرو را به صورت دیجیتالی در اختیار دیگر اعضای خانواده یا دوستان قرار دهد به این ترتیب که هر فردی که نام کاربری و رمز عبور داشته باشد میتواند خودرو را استارت کند.

۸-احضار خودرو: تسلا مدل S و ب ام و سری هفت قابلیتی دارند که به راننده اجازه میدهد که خودرو را بدون راننده در یک مسیر مستقیم به جلو و عقب هدایت کنند. این قابلیت برای پارک خودرو در اماکنی که فضا تنگ بوده و در صورت پارک دیگر امکان باز کردن دربها وجود ندارد کارایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *