صفحه اصلی / اخبار خودرو / پیشروی قیمت‌ها در بازار خودرو

پیشروی قیمت‌ها در بازار خودرو

پیشروی قیمت‌ها در بازار خودرو : پاییز در حالی وارد سومین ماه خود شده که بازار خودرو کشور این روزها همچنان در رکود به‌سر می‌برد و مشتریان سراغی از آن نمی‌گیرند. آن طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، با وجود گذشت نزدیک به دو هفته از پایان فروش تسهیلاتی خودرو، خرید و فروش خودروهای داخلی در حال تجربه روزهایی بسیار سرد است و کمتر کسی به نمایشگاه‌های خودرو قدم می‌گذارد.

پیشروی قیمت‌ها در بازار خودرو

به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، وقتی قرار شد دولت تسهیلاتی ۲۵ میلیون تومانی در اختیار مشتریان بگذارد، همان اندک خرید و فروش در بازار نیز متوقف شد،چه آنکه بسیاری از مشتریان تصمیم گرفتند با استفاده از این تسهیلات، اقدام به خرید خودرو موردنظر خود کنند. هرچند نمایشگاهداران خودرو امید داشتند با پایان یافتن فروش تسهیلاتی، مشتریانی که موفق به شرکت در این طرح نشده یا شرایط آن را نپسندیده بودند، راهی بازار شوند، اما در حال حاضر این اتفاق رخ نداده و بازار خودرو کشور بسیار ساکت و آرام است. در این شرایط البته قیمت برخی از خودروها افزایشی محدود را تجربه کرده‌اند، هرچند وضع کلی بازار از ثباتی نسبی حکایت دارد.
افزایش قیمت چند خودرو
به بازار برویم و ببینیم در روزهای پس از تسهیلات، حال و روز قیمت‌ها به چه شکل است. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افزایش قیمت ۱۵۰ هزار تومانی خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. از سوی دیگر پژو ۲۰۶ صندوقدار در مدل V8 که آن هم با افزایش قیمت مواجه شده، در حال حاضر ۳۷ میلیون تومان قیمت دارد. این خودرو طی هفته جاری ۲۵۰ هزار تومان افزایش قیمت را به خود دیده است. فعالان بازار اما در مورد پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز تاکید می‌کنند که این خودرو با افزایش قیمتی ۱۰۰ هزار تومانی، در حال حاضر ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد. ۲۰۶ تیپ ۲ جزو آن دسته از خودروهایی بود که در طرح فروش تسهیلاتی، ظرفیت آن خیلی زود به اتمام رسید. از سوی دیگر اما پژو ۴۰۵ که این هفته ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته، هم‌اکنون ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و سمند نیز ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد. در طرح فروش تسهیلاتی، از ۴۰۵ استقبال خوبی به عمل آمد و سمند پشت سر این خودرو قرار گرفت.
اما از بازار رانا خبر می‌رسد، این خودرو بدون تغییر قیمت در هفته جاری، در حال حاضر ۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. فعالان بازار اما در مورد دنا نیز عنوان می‌کنند که این خودرو با افت قیمتی ۳۰۰ هزار تومانی مواجه شده و هم‌اکنون ۴۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. با این حساب هم‌اکنون قیمت دنا به زیر نرخ کارخانه رسیده است، چه آنکه این محصول در نمایندگی‌ها قیمتی برابر با ۴۲‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد. دنا خودرویی است که سال گذشته وقتی عرضه شد، قیمتش بالای ۵۲ میلیون تومان در بازار بود، اما رفته رفته با خوابیدن جو اولیه عرضه اش به بازار، قیمت آن کاهش یافت.
از دنا که بگذریم، این هفته تغییری در قیمت تیبا رخ نداد، چه آنکه به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، تیبا در مدل صندوقدار خود هم‌اکنون ۲۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد. همچنین برای خرید پراید در مدل ۱۳۱ نیز باید ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هزینه کرد که این موضوع از تثبیت قیمت خودرو موردنظر در هفته جاری حکایت می‌کند. برای خرید مدل ۱۱۱ پراید نیز باید ۲۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه کرد که این موضوع از تثبیت قیمت خودرو موردنظر حکایت دارد. بنا به ادعای سایپایی‌ها، پراید بیشترین تقاضا و ثبت‌نام را در طرح فروش تسهیلاتی خودرو داشته و گفته می‌شود استقبال از آن بیش از پژو ۴۰۵ بوده است که این موضوع البته به قیمت پایین این محصول مربوط می‌شود.
اما از بازار سراتوهای مونتاژی سایپا نیز خبر می‌رسد که مدل اتومات این خودروها طی هفته جاری افزایش قیمت را تجربه کرده‌ است. بر این اساس، سراتوی اتومات با جهشی یک میلیون تومانی، هم‌اکنون ۸۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن بدون تغییر قیمت طی هفته جاری، ۷۳ میلیون تومان به فروش می‌رسد. سری هم اما به خانواده تندر-۹۰ بزنیم که اعضای آن طی این هفته با تغییراتی در قیمت مواجه شدند. به گفته فعالان بازار قیمت تندر-۹۰ در مدل اتومات با افزایش قیمت و در مدل پارس‌تندر با کاهش قیمت مواجه شده است. بر این اساس، پارس‌تندر در حال حاضر قیمتی برابر با ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع از کاهش قیمت ۲۰۰ هزار تومانی آن طی هفته جاری حکایت می‌کند.
 از بازار تندر-۹۰ مدل اتومات هم خبر می‌رسد که این خودرو در هفته جاری ۱۰۰ هزار تومان گران شده است. با این حساب،تندر اتومات که در ایران خودرو به تولید می‌رسد، در حال حاضر ۴۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد. این محصول نیز مانند دنا روزگاری قیمتی بسیار بالاتر از حال داشت و حتی تا ۵۷ میلیون تومان نیز پیشروی کرد، اما حالا نزدیک به ۱۰ میلیون تومان افت را به خود می‌بیند. تندر-۹۰ هم جزو خودروهایی بود که در طرح فروش تسهیلاتی، ظرفیت آن به سرعت پر شد. این خودرو البته از تیراژ پایینی برخوردار بوده و معمولا تعادلی میان عرضه و تقاضای آن برقرار نمی‌شود.
منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *