صفحه اصلی / معرفی خودرو / با بودجه زیر ۱۵ میلیون چه خودروهایی بخریم؟

با بودجه زیر ۱۵ میلیون چه خودروهایی بخریم؟

قسمت اول
با توجه به شرایط بازار خودروی ایران و درآمد مردم، خودروهایی که در این مطلب معرفی می‌شوند اختصاصی به نوجوانان نداشته و همهٔ اقشار کم‌درآمد جامعه مجبور به خرید و استفاده از آن‌ها هستند.

buy
روزگاری با ۸ میلیون تومان می‌شد یک پراید صفرکیلومتر و با ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان خودروهای صفرکیلومتر دیگری چون سمند، پژو ۲۰۶ و پژو ۴۰۵ خرید اما در حال حاضر در رنج قیمتی زیر ۱۵ میلیون تومان هیچ خودروی صفرکیلومتری وجود ندارد و به‌ناچار باید سراغ خودروهای دست‌دوم رفت. در ادامه در سه قسمت به معرفی خودروهایی که در سه رنج قیمتی ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان، ۵ تا ۱۰ میلیون تومان و زیر ۵ میلیون تومان قابل خریداری هستند می‌پردازیم. لازم به ذکر است که قیمت‌هایی که برای این خودروها ذکرشده است به‌صورت تقریبی بوده و ممکن است کمی اختلاف در آن‌ها وجود داشته باشد. همچنین این قیمت‌ها متعلق به نمونه‌های دست‌دوم سالم، نسبتاً کم‌کار و بدون تصادف و رنگ‌شدگی است.

از ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان

خانوادهٔ پراید مدل ۸۵ تا ۹۰
بدون شک در کل رنج قیمتی زیر ۱۵ میلیون تومان پرتعدادترین و قابل‌دسترس‌ترین گزینهٔ موجود خانوادهٔ پرایدهای سایپا است. در بازهٔ قیمتی ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان انواع مختلف پراید (نسیم، صبا، ۱۱۱، ۱۳۱، ۱۳۲ و ۱۴۱) از مدل ۸۵ تا ۹۰ قابل خریداری است. قیمت این خودروها از حدود ۱۰ تا ۱۱ میلیون تومان برای مدل‌های ۸۵ و ۸۶ آغازشده و به حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیون تومان برای مدل‌های ۸۹ و ۹۰ می‌رسد. البته اگر خواهان مدل‌های جوان‌پسند نسیم (هاچبک) یا ۱۱۱ باشید، این قیمت‌ها تا حدودی افزایش خواهد یافت. به‌طور مثال پراید هاچبک سالم مدل ۸۶ چیزی در حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. راحتی تعمیر و قطعات یدکی نسبتاً ارزان و فراوان از مزایای خانوادهٔ پراید بشمار می‌رود. البته عیوب همیشگی پراید یعنی ایمنی زیر صفر و کیفیت پایین قطعات را هم باید در نظر داشت.

Saipa Nasim
پژو روآ سال مدل ۸۷ تا ۸۹
پژو روآ سال نمونهٔ بهسازی شدهٔ روآی معمولی محسوب می‌شود که ظاهری کاملاً مشابه پژو ۴۰۵ دارد. موتور این خودرو نیز تغییراتی داشته و حجم آن به ۱۷۰۰ سی‌سی افزایش‌یافته است که به ادعای ایران‌خودرو ۸۸ اسب بخار قدرت تولید می‌کند. این موتور پایه گازسوز بوده و به همین دلیل بیشتر روآ سال‌های موجود در بازار دوگانه‌سوز هستند. این خودرو با بهره‌گیری از اتاق بزرگ و جادار پژو ۴۰۵ برای استفاده‌های خانوادگی گزینهٔ مناسبی محسوب می‌شود. روآ سال‌های مدل ۸۷ تا ۸۹ حدوداً ۱۳ تا ۱۵ میلیون تومان قیمت دارند. موتور پایه گازسوز، بهره‌گیری از اتاق پژو ۴۰۵ و امنیت و امکانات بیشتر (نسب به پراید)، روآ سال را تبدیل به خودرویی مناسب در این بازهٔ قیمتی کرده است. البته اگر عیوب همیشگی آن یعنی عدم هماهنگی موتور با اتاق، دیفرانسیل بی‌کیفیت، لرزش اتاق و… را نادیده بگیریم که البته به گفتهٔ سازنده، این عیوب در مدل سال تا حد چشمگیری کاهش‌یافته‌اند.

Peugeot-Roa
ام وی‌ ام ۱۱۰ مدل ۸۷ تا ۹۱
گزینهٔ بعدی خودروی ‌ام وی‌ ام ۱۱۰ مونتاژ مدیران خودرو است که در دو گونهٔ ۳ و ۴ سیلندر قابل خریداری است. در رنج قیمتی ۱۰ تا ۱۳ میلیون تومان فقط نمونه‌های ۳ سیلندر مدل‌های ۸۷ تا ۹۰ قابل خریداری هستند. البته این مدل‌ها باقدرت کم ۵۰ اسب بخاری قطعاً گزینهٔ جذابی نبوده و بیشتر برای بانوان یا استفاده‌های درون‌شهری و یا خودروی دوم مناسب‌اند. نمونه‌های ۴ سیلندر مدل‌های ۸۹ تا ۹۱ هم چیزی در حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیون تومان قیمت دارند؛ اما حتی بر روی نمونه‌های ۴ سیلندر هم نمی‌توان به‌عنوان خودرویی خانوادگی حساب کرد. ابعاد کوچک و مصرف سوخت پایین از مزایای این خودرو است درحالی‌که قدرت پایین موتور (در مدل ۳ سیلندر)، صندوق بار کوچک و فروش دشوارتر (نسبت به دیگر خودروهای این لیست) از معایب آن محسوب می‌شود.

MVM 110
پژو ۴۰۵ مدل ۸۱ تا ۸۵
در رنج قیمتی ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان پژو ۴۰۵ مدل‌های ۸۱ تا ۸۵ قابل خریداری هستند. اگر با مدلِ ‌پایین خودرو مشکلی نداشته باشید پژو ۴۰۵ یکی از گزینه‌های خوب در این بازهٔ قیمتی به‌حساب می‌آید. مدل‌های ۸۱ تا ۸۳ در حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیون تومان قیمت دارند درحالی‌که قیمت مدل‌های ۸۴ و ۸۵ به ۱۴ تا ۱۵ میلیون تومان افزایش میابد. البته مدل GLI این خودرو نیز به تعداد کمتری در بازار وجود دارد که با توجه به امکانات کمتر و رنگ‌های غیر متالیک قیمت کمتری نسبت به مدل‌های GLX دارند. از نقاط مثبت پژو ۴۰۵ می‌توان به اتاق جادار و بزرگ و امکانات مناسب اشاره کرد و مصرف سوخت بالا، مدل‌ِ پایین‌تر نسبت به دیگر خودروهای این لیست و هزینه‌های نگهداری زیاد (نسبت به پراید) را می‌توان به‌عنوان نقاط منفی آن نام برد.

Peugeot-405-GLX
پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۱ تا ۸۳
پژو ۲۰۶ یکی دیگر از اعضای خانوادهٔ پژو است که در این لیست حضور دارد که گزینهٔ جذاب‌تری برای جوانان بشمار می‌رود. البته ۲۰۶های این رنج قیمتی هم مانند ۴۰۵ از مشکل مدل‌ِ پایین رنج می‌برند. ۲۰۶های قابل خریداری در این بازهٔ قیمتی همگی تیپ ۲ با موتور TU3 75 اسب بخاری هستند. قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ بسته به میزان کارکرد آن از حدود ۱۲ میلیون تومان برای مدل ۸۱ شروع‌شده و نهایتاً به ۱۴ تا ۱۵ میلیون تومان در مدل ۸۳ می‌رسد. ابعاد جمع‌وجور، مصرف سوخت پایین، طراحی به‌روزتر و کیفیت خوب را می‌توان نقاط قوت ۲۰۶ دانست درحالی‌که نقاط ضعف آن جز مصرف سوخت تقریباً مشابه برادر بزرگ‌ترش یعنی ۴۰۵ است.

Peugeot-206
سمند مدل ۸۲ تا ۸۵
سمندهای معمولی که از اولین مدل‌های تولیدی سمند محسوب می‌شوند هم از مدل‌های ۸۲ تا ۸۵ در بازهٔ قیمتی زیر ۱۵ میلیون تومان وجود دارند. این خودرو که از موتور و پلت فرم پژو ۴۰۵ استفاده می‌کند ازلحاظ قیمتی هم تقریباً هم‌سطح ۴۰۵ محسوب می‌شود. قیمت مدل‌های ۸۲ و ۸۳ سمند حدود ۱۱ تا ۱۲ میلیون تومان و قیمت مدل‌های بالاتر ۸۴ و ۸۵ چیزی در حدود ۱۳ تا ۱۵ میلیون تومان است. معایب و محاسن سمند تقریباً مشابه ۴۰۵ است اما یکی از امتیازات سمند نسبت به ۴۰۵ امکانات بیشتر آن است درحالی‌که از سوی دیگر سمند به خاطر وزن بیشتر شتاب کمتری نسبت به پژو ۴۰۵ دارد. درهرحال انتخاب میان سمند و ۴۰۵ بیشتر به سلیقهٔ افراد مربوط می‌شود.

Ikco-Samand
دوو سیلو مدل ۷۸ تا ۸۲
دوو سیلو از خودروهایی است که در زمان عرضه در مدت کوتاهی توانست محبوبیت بالایی کسب کند و این محبوبیت پس از توقف تولیدش هم ادامه داشت و حتی در حال حاضر هم خودروی محبوبی بشمار می‌رود. این امر از قیمت بالای مدل‌های قدیمی این خودرو نسبت به دیگر خودروهای لیست کاملاً مشخص است. به‌طوری‌که قیمت مدل‌های ۷۸ و ۷۹ آن چیزی در حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیون تومان است که برای خودرویی با این مدل رقم بالایی است. مدل‌های بالاتر ۸۰ تا ۸۲ سیلو هم حدوداً از ۱۴ تا ۱۵ میلیون تومان قیمت دارند. سیلو مجهز به موتوری ۱۵۰۰ سی‌سی با ۷۵ اسب بخار قدرت است که تا حدودی برای وزن بیش از یک‌تنی‌اش کم به نظر می‌رسد. از محاسن عمدهٔ سیلو می‌توان به اتاق و صندوق بار بزرگ و جادار، مصرف سوخت کم، استهلاک پایین و امکانات مناسب را نام برد درحالی‌که قدرت کم پیشرانه و مدل‌ِ پایین را می‌توان به‌عنوان معایب آن برشمرد.

Daewoo-Cielo
ادامه دارد…

جدول مشخصات فنی

حجم موتور(سی‌سی) قدرت(اسب بخار) گشتاور(نیوتن متر) مصرف سوخت ترکیبی (لیتر) شتاب صفرتا صد (ثانیه)
سایپا پراید ۱۳۰۰ ۶۳ ۱۰۵ ۷ ۱۴٫۵
پژو روآ سال ۱۷۰۰ ۸۸ ۱۴۰ ۸٫۵ ۱۲٫۷
ام وی‌ ام ۱۱۰ ۸۰۰ ۵۱ ۷۰ ۶٫۵ ۱۵
ام وی‌ ام ۱۱۰ ۱۱۰۰ ۶۸ ۹۰ ۸ ۱۴
پژو ۴۰۵ ۱۸۰۰ ۱۰۰ ۱۵۰ ۹٫۱ ۱۱
پژو ۲۰۶ ۱۴۰۰ ۷۵ ۱۱۸ ۶٫۴ ۱۴٫۱
سمند ۱۸۰۰ ۱۰۰ ۱۵۰ ۸٫۶ ۱۴٫۵
دوو سیلو ۱۵۰۰ ۷۵ ۱۲۵ ۷٫۳ ۱۲٫۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *