صفحه اصلی / آموزشی پژو 206 / دمای موتور، جوش آوردن، ترموستات و مباحث مربوط به دمای آب پژو ۲۰۶

دمای موتور، جوش آوردن، ترموستات و مباحث مربوط به دمای آب پژو ۲۰۶

دمای موتور پژو ۲۰۶ نسبتا بالاست و در شهر معمولا حدود ۹۰ درجه کار میکند. در جاده تا ۸۰ درجه پایین می آید. از حدود ۹۲ درجه که دما بالاتر می رود دور کند فن روشن می شود و اگر دما به ۱۱۰ درجه برسد دور تند (جت فن) شروع می شود. ماشینی مثل ۴۰۵ وقتی خاموش می شود فن آن تا چند دقیقه کار می کند، ۲۰۶ معمولا این طور نیست مگر اینکه دما به ۱۱۰ رسیده باشد که خیلی به ندرت پیش می آید؛ برای همین تصور می شود ۲۰۶ چنین قابلیتی ندارد.

موتور خودرو با شروع کردن به کار به دلیل احتراق درون سیلندرها گرما تولید میکند که مثل بیشتر دستگاه ها و موتور ها احتیاج به خنک شدن دارد؛ این عمل در موتور پژو ۲۰۶ همانند بسیاری از خودروهای دیگر به وسیله آب انجام میشود.

در زیر نحوه ی عملکرد سیستم خنک کننده موتور و اجزای آن توضیح داده شده و همچنین گفته میشه که شما به عنوان دارنده خودرو چه کارهایی رو باید و چه کارهایی رو نباید انجام بدین

در ابتدا باید توجه داشته باشیم که هر موتور برای بیشترین بازدهی و کمترین استهلاک باید در دمای خاصی کار کنه. حال اگر دمای موتور بالاتر و یا پایین تر از حد نرمال و ایدآل موتور باشه مشکلاتی بوجود میاد که گاه کوچک و گاه بزرگ هستن. مواردی که امکان داره در دمای پایین رخ بده مانند: افزایش مصرف سوخت- استهلاک بیشتر- و کمبود شتاب هستن که شاید در کوتاه مدت زیاد به چشم راننده نیاد. در دمای بالا نیزامکان دارد موارد زیادی رخ دهد که در یکی از بدترین حالات ممکنه موتور جوش بیاره و آسیب جدی به سرسیلندر و واشر سرسیلندر وارد بشه که هزینه های زیادی رو به دنبال خواهد داشت. کار کردن موتور در دمای بالاتر از نرمال در دراز مدت می تواند باعث این امر شود.

دمای ۲۰۶ باید چند باشد؟
دمای پژو ۲۰۶ در حالت ایدآل باید روی ۹۰ درجه باشه (۸۹/۹۱) ولی بالا رفتن دما تا ۹۸ درجه هم مشکلی نداره و طبیعی هست به شرط اینکه فن دور کند شروع به کار کنه و دما به ۹۲ برگرده و اگه دما از ۹۸ درجه بیشتر شد و به ۱۰۵ رسید باز هم مشکلی زیادی نیست چون فن دور تند شروع به کار میکنه و دما رو کاهش میده. ولی به احتمال زیاد در سیستم خنک کننده یک مشکلی هست که دما از ۹۸ درجه بالاتر رفت.

در موارد زیر بالا رفتن دما از ۹۸ درجه تا ۱۰۵ درجه طبیعی هست و سیستم خنک کننده هیچ مشکلی نداره:
۱- زمانی که موتور تحت فشار شدید و با دور موتور بالا کار می کنه مثل حرکت در گردنه ها یا سربالایی های تند با دنده سنگین و دور موتور بالا

۲- وقتی که موتور رو خاموش می کنید چون جریان افتادن آب سیستم خنک کننده از حرکت می ایسته، دمای موتور بالا میره! بخاطر همینه که بعد از توقف کوتاه، وقتی موتور رو مجددا روشن می کنید، دمای موتور بالا رفته و گاهی اوقات فن دور تند وارد مدار میشه تا دما رو کاهش بده. پس فراموش نکنید که در توقف های کوتاه، به هیچ وجه موتور رو خاموش نکنید چراکه کار کردن در دمای بالا، فشار زیادی به سرسیلندر و واشر سرسیلندر وارد می کنه!

۳- هنگامی که در گرمای تابستان و در ترافیک، کولر روشن می کنید، به دلیل وارد آمدن فشار مضاعف بر موتور خودرو، دمای موتور بالا رفته و فن دور تند شروع به کار می کند که کاملا طبیعی است.

آمپر آب 206

حال به معرفی اجزا سیستم خنک کننده می پردازیم:

منبع انبساط : وظیفه نگه داشتن آب ذخیره و آب برگشتی از رادیاتور را دارد و فشار سیستم خنک کننده را با کمک درب منبع کنترل می نماید.
واتر پمپ: وظیفه به گردش کردش درآوردن آب در سیستم خنک کننده را بر عهده دارد.
ترموستات: وظیف نگه داشتن دمای آب در حداقل ممکن (دمای ایدآل) و کنترل حرکت آب موتور به رادیاتور را بر عهده دارد.
فشنگی آب: وظیفه اندازه گیری دمای آب و فرستادن اطلاعات لازم به ECU برای نمایش در آمپر و یا روشن شدن فن های دور تند و کند را بر عهده دارد.
سنسور ۱۱۸ درجه: متصل به بدنه موتور است که به عنوان سنسور پشتیبان، در صورتی که دمای موتور به هر دلیلی مثل خالی شدن ناگهانی آب و یا تشخیص نادرست فشنگی آب، بالاتر از حد مجاز رود، چراغ استوپ روشن شده و فن دور تند کار کند.
مقاومت فن: یک سنسور است که جلوی رادیاتور نصب شده و عملکرد دور کند فن بر عهده آن می باشد. با افزایش حرارت تابشی رادیاتور، مقاومت سیم پیچ آن تغییر کرده و ای سی یو تشخیص می دهد که دما بالا رفته است.
رادیاتور: با کمک فن و جریان هوا وظیفه خنک کردن آب موتور را بر عهده دارد.

در موتور پژو ۲۰۶ به طور کلی برای خنک کردن موتور چرخه زیر انجام میشه:
آب اطراف سیلندر بخاطر همجواری با محفظه احتراق، شروع به گرم شدن میکنه و پس از رسیدن به دمای ترموستات (۸۹- ۹۱) آبِ گرم شده برای خنک شدن به رادیاتور رفته و آب منبع جایگزین آب اطراف سیلندر میشه تا دمای موتور به دمای ایدآل برگرده و این جریان تا همدما شدن تمام آب ادامه داره. در مرحله بعد، از فن برای خنک شدن سریع تر آب کمک گرفته میشه

فشنگی آب (سنسور دمای آب) :
این سنسور بر روی هوزینگ (پوسته) ترموستات قرار داره (در موتور ۱۴۰۰ با ۱۶۰۰ تفاوت هایی در محل قرار گیری و روش تعویض وجود داره). این فشنگی، دمای آب قبل از ترموستات رو اندازه گیری میکنه! پس دمایی که این سنسور اندازه میگیره دمای آب اطرف سیلندر هست! این اطلاعات (دمای آب) بسیار مهم هستن چون هم به آمپر فرستاده میشه تا راننده مشاهده کنه و هم به فن ها دستور روشن شدن در دور کند و تند رو میده؛ پس عملا پایه عمل کرد سیستم خنک کننده خودرو همین اطلاعات دریافتی از فشنگی هست. این سنسور هم مثل بقیه سنسور ها می تونه دچار مشکل و خرابی بشه که در اثر کثیفی آب، دمای زیاد و یا پایان عمر سنسور هست.

تشخیص خرابی سنسور آب:
۱- اگه به آمپر آب دقت کنید در هنگام سرد شدن و یا گرم شدن به آرامی تکان میخوره، پس اگه ناگهان آمپر پایین اومد و یا بالا پرید امکان داره که سنسور ایراد داشته باشه
۲- اگه لوله رابط ترموستات به رادیات گرم باشه ولی دمای آمپر پایین باشه نشان از خرابی سنسور هست
۳- هنگامی که موتور در درمای پایین و نرمال کار کنه ولی آمپر عدد بالا نشون بده و پایین نیاد هم نشان از خرابی سنسور داره

*** به این نکته توجه کنید که اگر فیش این سنسور از جاش خارج بشه، آمپر تا بالاترین حد بالا میره و چراغ stop روشن میشه و فن تند هم شروع به کار میکنه؛ که معمولا برای خنک کردن موتور توسط بعضی از تعمیرکارها انجام میشه

نکته مهم: گاهی اوقات ممکنه صفحه کیلومتر خراب باشه و یا کالیبره نباشه به همین دلیل آمپر عدد درست درست رو نشون نمیده؛ پس حتما به وسیله دیاگ PPS از سلامت پشت آمپر خود مطمئن شوید!!!

فشنگی 206

باز کردن فشنگی 206

مقاومت فن: همانطور که گفته شد مقاومت فن در مقابل رادیاتور قرار دارد در صورت خرابی، دور کند فن از کار افتاده ، دمای موتور بالاتر از حد نرمال رفته و سپس دور تند روشن می شود و دما پایین می آید. این قضیه دائما تکرار می شود و خبری از دور کند نیست.

2k7d9ae27bd2

رادیاتور 206

سنسور ۱۱۸ درجه: این سنسور که به فشنگی خشک هم معروف است به بدنه سرسیلندر متصل شده و از مزایای موتور ۲۰۶ است. این سنسور در هر ۲ موتور موجود در ایران نصب شده است. در صورتی که آب رادیاتور به صورت ناگهانی تخلیه شود، فشنگی آب (فشنگی متصل به هوزینگ ترموستات) با هوا در تماس می شود و نمی تواند دمای درستی را تشخیص دهد. در این حالت همه چیز تا حدودی عادی به نظر می رسد ولی ظرف مدت کمتر از ۱ دقیقه (موتور در حال کار در جاده یا خیابان) دمای موتور به بیش از ۱۲۰ درجه می رود. در این حالت است که سنسور ۱۱۸ درجه به کمک آمده و به دلیل سنجش دما به صورت تماسی، چراغ STOP را روشن کرده و آمپر به صورت ناگهانی تا انتها بالا می رود. همچنین در صورتی که به هر دلیلی، فشنگی، پارامتر غلط ارسال کند و دمای موتور بالا برود، سنسور ۱۱۸ درجه این افزایش دما را تشخیص داده و دستور دور تند فن را صادر می کند.

این عکس مربوط به موتور ۲۰۶ نیست

فشنگی فن 206

رله فن: در صورت خرابی رله فن، فن (دور کند و تند به صورت مجزا) از کار افتاده و عمل نمی کند. این مورد با تست سیمکشی (برق دادن) و یا دیاگ به راحتی قابل تشخیص است. ضمنا” در صورتی که فن به صورت دائمی روشن بماند ولی دما عادی باشد، احتمال قفل کردن رله وجود دارد. در این صورت در شرایط اضطراری ممکن است با چند ضربه رله آزاد شود.

رادیاتور : تشکیل شده از لوله های باریک و فشرده که با عبور جریان هوا باعث خنک شدن آب درون خود میشود که این عمل به کمک هوایی که به خودرو بر اثر حرکت ایجاد میشود و یا فن ها انجام می پذیرد
رادیات در تمامی تیپ ها مشترک هست ولی در اتومات ها خروجی برای خنک کردن گیربکس اتومات وجود داره و از نظر ظاهری کمی متفاوت هست ولی از نظر کارکرد مشابه بقیه تیپ ها عمل میکنه!

رادیات 206

ترموستات :
یک وسیله مکانیکی هست! پس عمر مشخصی ندارد و بیشتر به نحوه کارکرد و شرایط نگهداری بستگی دارد. ترموستات وظیفه بالا نگه داشتن دمای آب رو بر عهده داره و اگه خراب بشه دمای آب پایین میاد. در شرایط خاصی هم در صورت خرابی ترموستات، دمای موترو بالا میره و خطر جدی رو ایجاد میکند پس باید سریعا مورد رسیدگی قرار بگیره.

ترموستات موتورهای ۱۴۰۰ سی سی پژو ۲۰۶
ترموستات در این موتورها ۸۹ درجه هست پس دمای ایدآل کارکرد موتور همون دمای ۸۹ درجه سانتی گراد هست. قیمت ترموستات بستگی به برند و شرکت تولید کننده داره و در دی ماه ۹۳ قیمتی مابین ۲۰ تا ۴۰ تومن داشت. پس قطعه گران قیمتی نیست ولی وظیفه مهمی بر عهده داره.

در موتور های ۱۴۰۰ ترموستات از پوسته خود (هوزینگ) جدا هست و طبیعتا نیازی به تعویض کل مجموعه نیست. این ترموستات که به ترموستات تیپ ۲ یی و یا ترموستات ۸۹ درجه معروفه به راحتی بعد از تخلیه آب و باز کردن تنها ۲ پیچ می تونه تعویض بشه. چون ترموستات ها به همراه پوسته های خود شناخته میشن باید گفت که ۱۴۰۰ ها ۲ مدل هوزینگ دارن یک مدل فلزی و یک مدل پلاستیکی که تفاوت زیادی ندارن ولی فلزی امکان خراب شدن و نشت آب کمتری داره. روی این هوزینگ ها، فشنگی آب و پیچ هواگیری از سرسیلندر وجود داره و تا زمان خرابی و نشت، نیاز به تعویض هوزینگ نیست! برای اطمینان از نشتی آب هنگام تعویض ترموستات و یا هوزینگ از چسب واشر مزدا استفاده کنید.

پوسته ترموستات 206

پوسته ترموستات 206 پلاستیکی

ترموستات تیپ 2

ترموستات موتورهای ۱۶۰۰ سی سی پژو ۲۰۶
ترموستات در این مدل ها کمی تفاوت داره و با اینکه عمل یکسانی رو انجام میده ولی از نظر قرار گیری و روش تعویض، تفاوت هایی هست و مانند مدل قبلی به ۲ دسته تقسیم میشن
مدل ماقبل ۸۵ که پوسته فلزی هستن. این ترموستات ها مانند ۱۴۰۰ ها کار میکنن و تفاوت چندانی ندارن و پوسته از ترموستات جدا هست. اما در مدل های جدیدتر ترموستات و هوزینگ با هم هستن و ترموستات به صورت یکپارچه درون هوزینگ قرار گرفته و ۹۱ درجه هست! پس ایدآل دما در ۱۶۰۰ ها ۹۱ درجه هست.

تعویض ترموستات پژو ۲۰۶ با موتور TU5
برای تعویض این ترموستات ها باید ترموستات به همراه پوسته تهیه بشه که قیمتی بالایی داره، در دی ماه ۹۳ قیمتی از ۱۶۰ تا ۲۱۰ تومن رو دارا بوده. بعضی از اشخاص این هزینه رو میپردازن و تعویض میکنن و بعضی دیگه کاری میکنن که معمولا پیشنهاد میشه و ما هم پیشنهاد میکنیم تا در زمان و هزینه صرفه جویی بشه و اونم تعویض کل مجموعه هوزینگ و ترموتست با مدل ۸۹ درجه یا مدل های قدیمی و به اصطلاح تیپ ۲ یی هست!
درسته که دمای ایده آل برای موتور tu5 رو ۹۱ درجه گفتن ولی با شرایط دمایی کشور ما این کاهش ۲ درجه هیچ مشکلی رو ایجاد نمیکنه و اصولا به جز در مواقع سرد بودن زیاد هوا و یا در حرکت با سرعت بالا دمای آب به زیر ۹۲-۹۱ درجه نمیاد.
اما روش تعویض ترموستات تیپ ۵ی با مدل ۸۹ درجه تیپ ۲یی به این صورت هست که شما ترموستات ۸۹ درجه به همراه هوزینگ فلزی ۱۶۰۰ تهیه میکنید. همچنین پیچ هواگیری، که معمولا همراه هوزینگ هست و فشنگی آب تیپ ۲ و چسب مزدا آماده می کنید. سپس ترموستات و هوزینگ رو با مدل قدیمی و یا به اصطلاح تیپ ۲ یی تبدیل میکنیم!
از نظر هزینه برای بار اول تقریبا نصف میشه و برای دفعات بعد به ۱/۴ هم کاهش پیدا میکنه چون شما فقط و فقط مانند ۱۴۰۰ ها یک ترموستات خریداری میکنید!

پوسته ترمستات 206

ترموستات تیپ 5
چرا باید ترموستات را تعویض کنیم؟

ترموستات هم مانند بقیه وسایل امکان خرابی دارد و به دلیل وظیفه مهمی که داره باید مورد رسیدگی قرار بگیره. حال اگه دمای موتور پایین تر از حد نرمال باشد و یا از حد گفته شده در ابتدای مبحث، بالاتر رود نشان از ایراد در ترموستات هست که در صورت رسیدگی نکردن دچار مشکل خواهیم شد.

تعویض ترموستات زمان مشخصی نداره و برای تعویضش میتونید به چند نکته توجه کنید:
۱- حرکت آمپر آب: اگه شما یک راننده آگاه باشین و به آمپر آب دقت کنید میتونید سلامت یا عدم سلامت ترموستات رو تشخیص بدین به این صورت که وقتی خوردو سرد هست و شما موتور رو روشن میکنید. امپر کم کم بالا میاد و وقتی به ۹۰ یا ۹۱ (بسته به ترموستات شما) میرسه به علت باز شدن ترموستات دما کمی پایین میاد. در غیر این صورت ترموستات خراب هست!
۲- در زمان حرکت در سرعت بالا و یا سرازیری ها دمای آب نباید پایین تر از دمای ترموستات بیاد. البته امکان داره کمی پایین تر بیاد (حدود ۵ درجه) آن هم در شرایط جوی بسیار سرد که طبیعی هست.
۳- چک کردن گرم شدن لوله رابط ترموستات به رادیاتور: خودرو را روشن کنید و حدود ۲ دقیقه با دور موتور پایین حرکت کنید. آنگاه توقف کنید و لوله رابط بین ترموستات و رادیاتور را با دست لمس نمایید. اگر این لوله گرم شده باشه، یعنی ترموستات خرابه وعملکرد صحیحی نداره. چون لوله مذکور می بایست در دمای ۸۹ درجه باشود و گرم بودن ان نشان می دهد که آب داخل موتور و رادیات، با هم یکسره هستند! یعنی ترموستات، خراب است!!

چرا ترموستات ها خراب میشوند؟
ترموستات به وسیله یک فنر و در اثر انبساط و انقباض کار میکنه پس یکی از دلایل خرابی، از بین رفتن مواد به کار رفته در ترموستات هست. دلیل بعدی وجود کثیفی در سیستم آب هست که بعد از مدتی جرم میگیره و گیر میکنه. در این صورت امکان داره ترموستات دیر باز شه یا دیر بسته بشه یا کلا باز بمونه و در بدترین حالت، کلا بسته بمونه (قفل کنه)

درب رادیاتور

راه تشخیص خرابی ترموستات
برسی عمل کرد امپر آب در حین رانندگی : یعنی شما دقت کنید وقتی به ۹۰ میرسه آمپر پایین میاد (ترموستات باز شده) و سالم هست
و یا دمای آب بعد از مدتی رانندگی پایین بمونه و یا خیلی بالا بره (ترموستات خراب است)
در مورد بعدی وقتی خودرو سرد هست و شروع به گرم شدن میکنه و درجا کار میکنه و آمپر دمای ۸۹ یا ۹۱ (بسته به ترموستات شما) رو نشون میده… لوله رابط بین ترموستات و رادیات (لوله بالایی) شروع به گرم شدن میکنه یا نه (قبلش باید سرد باشه)
و مورد آخر که کار سختی هست: درآوردن ترموستات و قرار دادن در آب جوش برای بررسی باز شدن ترموستات

مایع خنک کننده:
۲۰۶ داری ۶ لیتر مایع خنک کننده هست که معمولا ۲ لیتر اون ضد یخ و مابقی آب مقطر هست البته برای ترکیب این ۲ بهتره حالتی انتخاب شه که زیاد اسیدی و یا بازی نباشه ph نزدیک به ۷ تا ۷٫۵ باشه که با کاغذ تعیین ph به راحتی قابل اندازه گیری هست. در تمام سال بهتره که این ترکیب حفظ بشه! بعد از تعویض مایع خنک کننده و یا هر جز از سیستم حتما هواگیری در حالت سرد طبق آموزش انجام بشه، مایع بین ۲ خط max- min باید قرار داشته باشه؛ مایع رو باید از نظر رنگ و چرب بودن چک کرد تا درصورت لزوم کارهای لازم انجام شود

مخزن آب 206

نکته مهم در مورد ضدیخ:
دوستانی که ۲۰۶ اونها بیشتر از سه سال کار کرده، مراقب باشن که به هیچ وجه از ضد یخ های به اصطلاح اسیدی استفاده نکنن!!! چرا که این نوع ضد یخ، رسوب داخل سیستم خنک کننده و بخاری رو از بین میبره و احتمال داره که سیستم سوراخ بشه و یا آب از یکی از درزهایی که قبلا با رسوبات گرفته شده بوده و الان رسوبش از بین رفته، بزنه بیرون! ضدیخ با برند کاسپین این خصوصیت رو داره و سعی کنید در خودروهایی که بیشتر از سه سال کار کرده بهیچ وجه ضدیخ کاسپین نریزید!!! میتونید از ضد یخ پارس با قوطی فلزی استفاده کنید و اکیدا توصیه میشه اگر در منطقه زیاد سردسیری زندگی نمیکنید، یه لیتر ضد یخ بیشتر به آب رادیاتور اضافه نکنید!

آیا شستوشوی سیستم آب لازم است؟
این کار رو بعضی ها انجام میدن و بعضی دیگر نه…. همونطور که میدونید سیستم آب ۲۰۶ یه سیستم بسته هست پس اگه شما از ضد یخ به همراه آب مقطر استفاده کنید نباید کثیفی در موتور وجود داشته باشه
حال اگه از آب معمولی استفاده میکنید و یا رنگ آب تغییر کرده شما سیستم آب رو عوض میکنید و چون خود مایع جدید در دمای بالا کار میکنه تقریبا مسیر آب شستشو میشه مخصوصا وقتی از ضدیخ استفاده میکنید ولی با این حال رادیاتور بخاطر لوله های بسیار باریک و حساس امکان مسدود شدن رو داره که من به شخصه توصیه به تعویض میکنم نه شستشو!
در مورد ماده تمییز کننده برای شستشو از مواد تمییز کننده مختلفی استفاده میشه که درصورت باقی ماندن این تمییز کننده ها در لوله ها باید به عواقب اون هم فکر کرد مخصوصا اگه ماده تمییز کننده باعث خوردگی و پوسیدگی شود

آمپر 206

اگه با تمام این موارد ماشین جوش آورد باید چکار کرد؟

جوش اوردن اتفاقی هست که برخی از مواقع رخ میده چون دلایل مختلفی داره. ما سعی می کنیم اون موارد رو بررسی کنیم.
دقت کنید که همیشه باید آماده جوش اوردن خودرو باشیم و در این زمان، بهترین کار رو انجام بدیم تا موتور آسیب نبینه و یا کم آسیب ببینه!

برای پیشگیری از بالا رفتن آمپر آب باید از سلامت کامل سیستم خنک کننده و داشتن مایع کافی در آن مطمئن شوید و هنگام رانندگی هر از چند گاهی چشمتان به آمپر دمای موتور باشد تا به محض اینکه دما اندکی از حد نرمال بالاتر رفت اقدامات لازم برای پیشگیری از جوش آوردن را اجرا کنید!

اگر در موقعیتی قرار گرفتید که آمپر آب در حالت عادی از مقدار مشخص شده هنگام روشن شدن فن بالاتر رفت و پس از مدتی به جای قبلی خود برنگشت باید چه اقدامی کنیم تا جلوی بالا رفتن بیش از حد دمای آب گرفته شود؟

خودرو را متوقف کرده و در کاپوت را بالا بزنید تا مقداری از گرمای اطراف موتور خارج شود. در چنین شرایطی به هیچ وجه درب مخزن انبساط را باز نکنید! زیرا فشار سیستم بسیار بالاست و خطر سوختگی در اثر پاشیدن آب وجود دارد.
سراغ فن رفته و کارکردش رو بررسی کنید اگر فن خاموش بود دکمه کولر را بزنید تا دور تند فن وارد مدار بشه. اگر باز هم فن عمل نکرد مقداری آب روی پره های رادیاتور بریزید و پس از اینکه دما به حالت نرمال برگشت موتور را خاموش کنید و مشکل عدم کارکرد فن ها را برطرف کنید. فراموش نکنید که به هیچ وجه روی خود موتور آب نریزید زیرا دمای آن بسیار بالاست و باعث آسیب رسیدن جدی به سرسیلندر و جتی بدنه سیلندر می شود.

خرابی سنسور دمای آب یا رله فن از دیگر دلایل عمده مختل شدن کارکرد فن های الکتریکی می باشد.

اگر فن در حال کار بود ولی دمای موتور همچنان رو به افزایش بود احتمال کم بودن آب و یا نبود آب در سیستم وجود دارد! در این حالت موتور را خاموش کرده ولی هر چند ثانیه یکبار یک استارت کوچک (تک استارت) بزنید در حدی که موتور روشن نشود و فقط پیستون ها بالا پایین بروند. با این کار احتمال چسبیدن رینگ پیستون به دیواره سیلندر کاهش می یابد. پس از اینکه دما کاهش یافت درب رادیاتور را باز کنید و در صورت کم بودن آب، مقدار کسری آن را جبران کنید. سپس اگر نشتی در سیستم خنک کننده وجود دارد که باعث کمبود آب شده است آن را شناسایی کرده و رفع کنید. فراموش نکنید که فقط در مواقع اضطراری از آب شهر استفاده کنید و تا حد امکان از مخلوط ضدیخ و آب مقطر استفاد نمایید.

اگر فن در حال چرخش بود و از عدم کمبود آب در سیستم نیز مطمئن شدید و حتی با ریختن آب روی رادیاتور باز هم دما پایین نیامد مشکل از چیست؟ در چنین شرایطی ۳ حالت پیش می آید:

۱- وجود هوا در سیستم: همانطور که می دانید اگر در سیستم خنک کننده هوا وجود داشته باشد جلوی گردش آب را می گیرد و باعث بالا رفتن دما می شود. برای رفع این مشکل موتور را خاموش کرده و برای جلوگیری از چسبیدن رینگ پیستون ها نکات ذکر شده در مورد بالا را رعایت کنید و پس خنک شدن موتور باید عمل هواگیری انجام شود تا مشکل رفع شود.

۲- قفل کردن ترموستات: روش تشخیص قفل شدن ترموستات به این صورت است که دست خود را به رادیاتور نزدیک کنید و اگر حس کردید دمای آن بالا نیست دستتان را روی رادیاتور بگذارید. اگر احساس کردید رادیاتور سرد است ولی دمای آمپر آب موتور از حد نرمال بالاتر بود احتمال قفل شدن ترموستات وجود دارد. در چنین مواقعی چاره ای جز خاموش کردن موتور و صبر کردن ندارید تا پس از خنک شدن اقدام به تعویض ترموستات کنید. لازم به ذکر است همانطور که در قبل گفته شد دیر عوض کردن مایع سیستم خنک کننده و جرم گرفتن داخل سیستم از عواملی هستند که باعث قفل شدن ترموستات می شوند

۳- مسدود شدن رادیاتور: برای اینکه مطمئن شوید داخل رادیاتور شما جرم ندارد یا مسدود نشده است باید به رادیاتور ساز معتبر مراجعه کنید تا وضعیت کل سیستم را برای شما بررسی کند. مسلما در صورت انسداد، آب نمی تواند به راحتی گردش کند و خنک شدن موتور مختل می شود. این مشکل ممکن است در مواقع عادی که فشار روی موتور زیاد نباشد (مانند حرکت در سرپایینی) خودش را نشان ندهد و فقط هنگامی که به موتور فشار بیاورید (حرکت در سربالایی، روشن بودن کولر و …) بروز کند.

۴- وجود برگ و گل و لای و حشرات در میان پره های رادیاتور نیز از بازدهی آن به شدت می کاهد

۵- از کار افتادن واتر پمپ: این حالت معمولا به ندرت اتفاق می افتد. اگر با تعویض ترموستات همچنان مشکل پا بر جا بود می توان به خرابی واتر پمپ شک کرد. برای رفع عیب باید واتر پمپ بررسی شده و در صورت نیاز تعویض شود.

۶- مشکل سرسیلندر و واشر: در خودروهایی که مایع سیستم خنک کننده آنها مدت زمان زیادی تعویض نشده است یا به جای ترکیب آب مقطر و ضد یخ، آب شهر یا ضد یخ خالی در رادیاتور آنها جریان داشته پس از مدتی باعث خورده شدن واشر سرسیلندر و حتی خود سرسیلندر می شود و در صورت بروز چنین مشکلی دی اکسید کربن یا روغن وارد رادیاتور شده و باعث بالا رفتن دما و حتی ترکیدن شیلنگهای رادیاتور می شود. تشخیص عیب واشر سر سیلندر کار ساده ای نیست و باید توسط افراد اهل فن بررسی شود ولی علائم شایع آن سفت شدن بیش از حد شیلنگهای رادیاتور هنگام گرم بودن موتور (در حدی که با دست نتوانید آنها را فشار دهید)، کم کردن مداوم آب رادیاتور، چرب شدن و یا قهوه ای شدن آب منبع، بد کار کردن موتور هنگام استارت اول صبح و شنیدن صدایی مانند باز کردن در نوشابه هنگام باز کردن در رادیاتور (پس از پایین اومدن آمپر آب)، جوش زدن و سریز شدن آب از منبع در هنگام گاز دادن است که نشان از وجود کمپرس موتور در داخل سیستم خنک کننده است.

البته بعضی از نشانه ها بین خرابی چندین مورد از اجزا مشترک هستن و باید به نوبت توسط اشخاص ماهر مورد بررسی قرارگیرند. شما به عنوان دارنده ۲۰۶ باید اطلاعاتی از سیستم خنک کننده بدانید و همیشه مقداری آب درون بطری برای مواقع ضروری به همراه خود داشته باشید.

آب رادیاتور ۲۰۶
تهیه آب رادیاتور از اهمیت بالایی برخورداره. همونطور که گفته شد، آب نامرغوب می تونه باعث تشکیل لجن در سیستم خنک کننده بشه و مشکلات عدیده ای رو به دنبال داشته باشه. بهترین و مناسبترین آب برای رادیاتور ۲۰۶ ، ترکیب آب مقطر با ضد یخ هست. من بالشخصه به اب رادیاتورهای موجود در بازار که با رنگ سبز به فروخته میشن اعتمادی ندارم. چون همین ماده رنگی هم می تونه رسوباتی رو بوجود بیاره! پس خودم دست به کار میشم و آب مقطر تهیه می کنم.

بهترین راه، جمع اوری آب خارج شده از کولر گازی هست! همه کولرهای گازی یک شلنگ دارن که وقتی در تابستان کولر رو روشن می کنیم، از اون شلنگ آب خارج میشه. این آب به لحاظ بهداشتی شاید قابل آشامیدن نباشه اما بهترین آب برای رادیاتور خودرو محسوب میشه. شما هر ماشینی که داشته باشین از این اب مقطر مجانی می تونید برای رادیاتورتون استفاده کنید. شما می تونید یک ظرف چهار لیتری از این آب تهیه کنید و همیشه در اتومبیل همراه داشته باشید. از ترکیب این آب با ضد یخ، آب رادیاتور فوق العاده ای پدید میاد. فقط فراموش نکنید که آب مقطر به تنهایی خاصیت خورندگی داره حتما باید با ضدیخ مخلوط بشه

285 دیدگاه‌ها

 1. سلام
  اقا خسته نباشید من خیلی اسنفاده کردم ممنون

  • فرهام راد

   سلام
   بعداز تعویض ترموستات بجای واشر میتوان از چسب مزدا استفاده کرد؟

   • سید حسین قائم مقام

    سلام دوست عزیز. حتما از اورینگ مخصوص خودش استفاده کنید و برای اطمینان کمی هم چسب روش بزنید.

    • سلام و درود بنده ٢٠٧ مدل ١۴٠٠ دارم دمای موتور در جاده به وسط میرسد و در شهر اغلب بالای وسط قرار میگیرد ولی به ۱۱۰ درجه نمیرسد مشکل بنده هنگام خاموش کردن ماشین است که صبر میکنم که فن دور کند هم متوقف شود و دما حدود ۹۰ برسد بعد خاموش میکنم اما پس از ۲ دقیقه دما به بالای ۱۱۰ میرسد و حتی یک بار چراغ جوش آوردن هم روشن شد ماشین را روشن کردم و دما سریعا به حدود نرمال برگشت ولی این موضوع که بعد از خاموش کردن اینقدر دما بالا میرود (در حد جوش)نرمال است؟ و چگونه این مشکل را رفع کنم چون نمایندگی میگفت به خاطر مدل است.

  • عالی بود درودبرشما

   • آره من هم همین مشکل رو دارم وقتی خاموش میکنم جوش میاره

    • این مورد طبیعی است، چون وقتی شما ماشین و خاموش می کنید، چون واترپمپ متوقف می شود، دمای آب هوزینگ ترموستات بالا می‌رود و مشکلی نیست. همینکه تا پایین اومدن دمای آب، صبر می کنید و بعد ماشین و خاموش می کنید، کار درستی هست.

  • ابوالفضل طالبی

   سلام من ۲۰۶ دارم وقتی کلر میگیرم مخصوصا تو ترافیک یا با دنده یک ودو میرم یا یایزره بیشتر به گاز فشار میارم امپرم بالا میره تا یه خط بالاتر از ۹۰ همیشه دلهره دارم که یه موقع سر سلیندر نزنه با این حال که کل رادیاتور ابشو تعویض کردم وترموستاد هم در اوردم

   • وقتی کولر می گیرید، بایستی دور تند فن توی مدار بیاد و سریع دمای آب و پایین بیاره، یه خط بالاتر از ۹۰ درجه، خط ۱۱۰ درجه هست و وقتی کولر می گیرید، نباید به اونجا برسه ک به عبارتی سیستم خنک کننده درست عمل نمی کنه، حتما چک کنید وقتی کولر روشن هست، دور تند فن بایستی روشن بشود. ایراد شایع ۲۰۶ ها ضعیف بودن سیم منفی اتصال به بدنه از باتری یا شل بودن سیم منفی اتصال به بدنه از فن هست. حتما سیم اتصال منفی از باتری به بدنه موتور و بدنه ماشین و تقویت کنید

   • سلام فن درو کندروچک کن ببین هردو فن کار میکنه یانه

   • احتمال زیاد رادیات بند شده. بدین رادیات سرویس کنن تا باز شه یا جدید بگیر. برای من سابقه داشت حل شد

   • برق کار ۲۰۶ میتونه به سادگی دمای موتور را ۱۰ درجه از کامپیوتر کم کنه درچه ترموکوپل هم ۸۹ درجه هست باید با ۸۳ درجه تعویض شود در ضمن پوسته دریچه پلاستیکی زود نشتی میده حتما آلومینیوم نصب کنید بعد از خاموش کردن باز هم ۱۰ درجه بالاتر میره چون اب گردش نداره و حرارت داخل موتور اب را داغتر میکند که اهمیتی نداره اما دمای اب فابریک ۲۰۶ خیلی زیاد هست فشار بخار داره و در حالت نرمال سرسیلندر میزنه به نظر من کاهش دما لازم هست دور کند فن ۹۰ درجه و دور تند ۱۰۰ درجه روشن شه خوبه

    • درجه آب را به ۹۱ تغییر بده ولی ترموستات فابریک ۸۹ باشه عوض نکنی با ۸۳،مشکلی پیش نمیاد؟

 2. خوخودروهای داخلی آشغال هستن اکثر کارگرای کارخانه های داخلی زیر کار در رو هستن ودلشون بحال مردم نمی سوزه ..کیفیت قطعات در حد صفر ..کنترل بسیار ضعیف ..نه همه ولی بیشتر کرگرای مونتاژ بی خیال کیفیت..خلاصه یه مشت سودجوی بی رحم ..اینه که خودروی داخلی اصلا مقرون به صفه نیست. خودرو فقط خارجی ..حتی اگر دست دوم تمیزش باشه..

  • شمارو چه به این حرفا !!!!!!!!!!!!

  • والا من توی شرکت های خودروسازی نیستم ولی وقتی کارگری میبینه حقوقش کفاف زندگسشو نمیده و باید برای روزی دوشیفت کار انرژی داشته باشه مطمئنا نمیتونه کارشو توی هر دو شیفت درست انجام بده
   بنظر شما چرا حقوق کاری ضمن ساعت کاری کمتر در هفته در کشور های صنعتی بسیار بیشتر از ایرانه؟

 3. با سلام
  ممنون از اطلاعات بسیار مفیدتون . اگه ممکنه راهنمایی کنین که چطوری میتونیم تغییری در سیستم ۲۰۶ تیپ ۲ ایجاد کنیم که فن در دمای ۵ تا ۸ درجه کمتر از همیشه راه بیافته
  به من گفتن اگه سرراه فشنگی سبز مقاومت قرار بدیم امکان پذیر میشه . ولی متاسفانه مقدار مقاومت و نحوه ی نصب(سری یا موازی) رو نمیدونم اگه امکانش هست لطفا راهنمایی بفرمایید
  ممنون

  • سید حسین قائم مقام

   مدل ماشین چنده و چرا میخاید این کار رو بکنید؟ دمای اپتیمم موتور، توسط شرکت سازنده تعیین میشه و لزومی نداره که موتور در دمای پایینتر کار کنه چرا که در مصرف سوخت و استهلاک قطعات قطعا تاثیر منفی خواهد گذاشت.

   • به خاطر اینکه ترموستات ماشین در دمای ۸۵ درجه باز میشه که آب بیاد داخل رادیات سرد بشه . اگه سرد نشه دمای آب تا ۹۸ درجه بالامیره بعدش دور ارام فن روشن میشه . چون اروپا منطقه ای هستش که از ایران سردتره خیلی کم دمای ماشین به حدی میرسه که فن روشن بشه ولی اینجا چون خیلی گرمه دمای آب یکسره تا ۹۸ میرسه .این مساله باعث میشه عمر موتور مخصوصا واشر سرسیلندر کاهش پیدا کنه.برای همین دنبال راه حلی میگردم که فن زودتر راه اندازی بشه
    اگه دقت کرده باشین در کشورهای عربی که خیلی هوای گرمی دارن ماشین فرانسوی به خاطر همین مساله خیلی به ندرت مشاهده میشه .ولی ماشینهای زاپنی بیشتره چون با شرایط گرمسیری سازگاری داره

    • سید حسین قائم مقام

     ممنون از توضیحاتی که ارائه کردید. فقط یه نکته هست. اینکه فن دور آرام در دمای ۸۹ درجه فعال میشه و دمای آب موتور نباید از ۹۱ درجه بیشتر بشه! این عدد ۹۸ که فرمودید آیا منبعی براش دارید؟ چون دمای موتور نباید تا ۹۸ بالا بره و اگر این اتفاق بیفته خیلی نادره. مثلا در هوای خیلی گرم و در ترافیک شدید که مدام کلاچ و ترمز درگیره! اگر شما مشاهده می کنید که دمای موتور تا حدود ۱۰۰ بالا میره حتما رادیاتور و مسیر عبور آب رو بررسی کنید.

    • مکانیک اینو بهم گفت . مدل ۸۵ هستش تیپ ۲
     هیچ موقع از نود درجه پایینتر نمیاد . و توی هوای گرم همیشه بین ۹۵ تا حدود ۱۰۰ درجه هستش
     پس با توجه به راهنمایی شما حتما مسیر آب یا ترموستات مشکل داره .
     ممنون و تشکر

    • ماشین های برای عربستان فروتن میشن از آپشن خنک کننده خاصی بهره میبرن.حتی رادیاتور مسی دارن و قطور تر

    • وقتتون بخیر باشه.یکی از دوستان من هم همین مشکل رو داشت.اما به نظر من شما باید ماشینتون رو به یک یا دو مکانیک دیگه نشون بدین چون دما نباید تا ۹۸ بالا بره.البته نمیدونم اونجایی زندگی میکنین اب و هواش چطوره گرمه یا خنک.ولی حتما به چند مکانیک دیگه نشون بدین.شاید غلظت ضد یخ بالا باشه.

    • با سلام خدمت دوستان گرامی

     می خواستم تجربه خودمو راجب خنک سازی موتور tu5 که حدود یک سال و نیمه روش اجرا کردم و تاثیر بسیار خوبی روی سیستم موتور گذاشته و موتورماشینم خنک‌تر کار می کنه رو به اشتراک بگذارم :

     من یه ۴۰۵ موتور tu5 دارم تو دیاک زدن بارها پرسیدم و دیدم که فن خنک کننده روی ۹۷ درجه شروع به کار میکنه و بنظرم بالا میومد و از هر کی می پرسیدم یا راجبش میخوندم میگفتن tu5 همینه و موتور گرمی داره. با مراجعه به سایت های مختلف متوجه شدم که بخاطر اینکه مصرف سوختش پایین بیاد، شرکت سازنده دمای روغن رو برده بالا و با اینکار ویسکوزیته روغن رو پایین نگه می داره و بااصطلاح روغن رو در حالت آب نگه می داره و حالا اینکه بخاطر اینکه مصرف سوخت این موتور پایین بیاد شرکت سازنده اومده دما رو تا نزدیک جوش کامل بالا برده. از نظر سوخت کاملآ درست و منطقیه ولی باید روی بقیه چیزاش هم بررسی شه. تجربه شخصی من اینه که تو دماهای بالا واشر ها خیلی زود به نشتی میفتن. در سیستم خنک کاری آبی هم وقتی دما تا ۹۷ بالا می آد درسته ضدیخ ضدجوش داره ولی دوستان در یک سیستم بسته آب قبل از رسیدن به نقطه جوش هم بخار میشه و این بخارهای داغ فشار داخل سیستم رو بالا میبرن و شما حساب کنین وقتی تا ۹۵ درجه هم ترموستات اجازه عبور نمیده و حتمآ میدونید که ضدیخ هم یک ماده خورنده هست، حالا با این اطلاعات می تونیم بگیم آب تا قبل از دمای ۹۵ درجه که ترموستات هنوز اجازه عبور آب نداده، بخار شده و بصورت فشرده داره به واشر سر سیلندر فشار می آره بعلاوه اینکه یک سیال خورنده هم داره به زودتر خورده شدنش کمک می کنه یعنی موتور در آستانه بحران نگه داشته میشه که مصرفش مثلا یک لیتر پایین‌تر بیاد و اگر هم ترموستات اجازه عبور بده‌؛ شلنگ های آب،بست ها، لاکی کنار رادیاتور که توش آب میریزن همه تحت فشار قرار میگیرن، البته ماشین من که از همشون نشت میداد و هر کدوم رو درست می کردم از یک جا دیگش نشت می داد . حالا فرض کنید یک روز ترموستات خراب بشه که نمیشه به راحتی فهمید، برای خودم پیش اومد، فن ها رو دور تند بودند رادیاتور خنک خنک بود، دوستان در این حالت دیگه ماشینتون واشر زده و باید برید تعمیرگاه و…. خوب حالا من بعد از کلی هزینه مکانیک و تراشکاری دادن به این نتیجه رسیدم که باید دمای موتور رو پایین آورد تا قبل از رسیدن به حادثه بشه جلوشو گرفت. نه که موتور در آستانه بحران باشه که با کوچکترین اشکالی واشر بزنه. من اولین کاری که کردم این بود که رفتم ترموستات آب روکه ۹۵ بود با یه ترموستات ۷۵ درجه عوض کردم خوب بود، آب با رسیدن به دمای ۷۵ می اومد تو رادیاتور ولی وقتی درجا کار می‌کرد یا تو ترافیک باز هم دما تا ۹۷ بالا می رفت و مطلوب من نبود. از یه مکانیک راجب فن پرسیدم که گفت فن فرمانشو از فشنگی آب میگیره. بلافاصله فشنگی شو، که ۲۰۶ ای بود با یه فشنگی ضعیفتر( ۴۰۵ای ) عوض کردم. و الان بعد از گذشت یک سال و نیم آمپر آبش مطلقا حتی تو سربالا با کولر هم از ۸۰ بالاتر نمی آد و من خیلی راضیم و فقط مصرفش یک لیتر تو هر صد کیلومتر بالا رفته که مشکلی نیست . این بود که خواستم تجربه با بقیه به اشتراک بذارم تا همه مثل من حال کنن.

    • سید حسین قائم مقام

     سلام بر شما دوست عزیز
     ممنون به خاطر اطلاعات خیلی مفید و خوبی که مرقوم فرمودید
     راستش بنده هرچقدر فکر میکنم نمیتونم دلیلی بر رد مطالبی که شما نوشتید بیارم
     به نظر منطقی و قابل قبول میاد. از نظر فنی هم فرمایشات شما کاملا درسته
     فقط تنها نکته ای که به ذهنم میرسه که اضافه کنم اینه که این اتفاق باید در تابستان گرم رخ بده و پیشنهاد میکنم در زمستان سرد، از همون فشنگی و ترموستات فابریکی استفاده کنیم. چرا که در روزهای سرد، دمای موتور دیرتر بالا میره و استهلاک رو بالا میبره
     سپاس از شما

    • پژو ۲۰۶ دو عدد رله داره برای دور کند و دور تند پشت سینی جلو سمت شاگرد که فرمان راه اندازی را ازECU میگیرن ECU با فرستادن یک بدنه سر بوبین رله فن آن را راه اندازی میکند شما میتونید یک سیم از بدنه زیر صندلی راننده بگیری و ببری روی یک کلید کولر آبی و از کلید کولر آبی دو سیم بکشی ببری و وصل کنی به سیم بدنه که از ECUمیاد روی رله های راه اندازی دور کند و دور تند فن حالا دیگه راه اندازی دور کند یا دور تند در اختیار شماست توجه داشته باشید که رله دور کند بالایی و رله دور تند پایینی است و سیم بدنه که از ECU به رله دور کند می آید آبی رنگ است و سیم بدنه که از ECU به بوبین رله دور تند می آید سفید رنگ است

    • سلام
     برای این کار بهتر است به یک تنظیم موتوری با تجربه مراجعه کنید و به اصطلاح ریمپ کنید و ترموستات درجه پایینتر بگذارید
     و عملا دمای موتور پایینتر میاد .
     البته ریمپ توسط افراد باتجربه انجام شود

   • سلام خسته نباشید یه سوال داشتم پیش هرتعمیرگاهى فکرشو بکنین رفتم یه ٢٠۶تیپ۵مدل ٩۶دارم توى سرعت بالا حدود ١٧٠ یه صداى اهنگ یا صداى اخطار به گوش میرسه بعد فقط و فقط چراغ استوپ روشن میشه با فن دور بالا
    سرعتم کم کنم دیگه نه فن دوربالا خاموش میشه نه چراغ استوپ
    تازمانى که ماشینو خاموش نکنى ایراد رفع نمیشه
    مهره آب عوض کردم ترموستات عوض کردم همونه که همونه
    ممنون میشم راهنمایی کنین
    شمارمو میزارم اگر کسى میدونه مشکل چیه برام اس ام اس کنه
    ٠٩١١٢٩٢٨۴٠١

    • سلام دوست عزیز برای من با پارس اتومات این مشکل پیش آمد شما کاتالیزور ماشین‌ تان گرفته کاتالیزور را تعمیر کنید ویا برای اطمینان یک کاتالیزور خالی بیندازید اگر مشکل حل شد بعد اقدام به تعویض کاتالیزور کند

   • یکی از دوستان گفت که فشنگی ۴۰۵ را برای ۲۰۶ استفاده کرد تا دما به ۸۰ درجه برسته میشه نوع اش را هم بگه رنگ قهواهی و ابی و سبز

    • طرف کتاب داستان نوشته،اگه میخوای دمای آب پایین بمونه،خیلی راحت میتونی ببری بدی از کامپیوتر ماشین درست کنن و فن دور کند روی دمای پایین تنظیم کنن

  • ریمپش کنید

  • من حدود ۱۲ ساله ۲۰۶ دارم
   اول اینکه مشکل فنی داشتید از کسی که ۲۰۶ داره بپرسید بعد مکانیک بیشتر مشکلات تجربیه دیاک کمک تعمیره نه صد درصد مختصات ایراد
   در مورد داغ کردن چند سال به شکل های مختلف درگیر بودم الکی هزینه
   دفعه اول یه نشتی مویی تو واشر داشت می زد رو شمع ۳ خطای کویل دوبل تو سرعت و خطلاهای دیگه موقع روشن کردن می داد که بعد از ماهها سردرگمی و هزینه اتفاقی معلوم شد بخاطر واشره که دولاره تمام قطعات قبلی رو بستم روش
   تو یک سال ۳ بار واشر تو شهرای مختلف عوض کردم دیگه می خاستم رد کنم بره البته کار درستی نبود
   تا معلوم شد بیشتر تعمیرکارا اصلا به اچر ترکومتر اعتقاد ندارن و هر چی سفت بهتر
   سر سیلندر باید با ترتیب پیچها باز بشه و برعکس با اچر ترکمتر دار سفت بشه زیاد سفت کردن باعث اسیب واشر تو همون اول شده که شانس بیارید یه سال کار کنه و حتما سرسیلندرم اسیب و تراشکار می خاد
   و در کل
   حدود ۵ سال پیش واشر سرسیلندر طبق استاندارد و اصولی عوض کردم
   هر سال اب رو عوض می کنم با ترکیب یک به ۵ ضد یخ جوش غیر اسیدی
   روغن مرغوب ۶ هزار می ریزم ۲۰۶ سر ۵ هزار هم تعویض فیلتر و روغن به روغن خیلی حساسه
   امپر از ۹۰ یه مقدار بالاست هر هفته هم زمستون تابستون جاده چالوس رو می رم برمی گردم با کولر
   تابستونا ممکنه تو سر بالایی امپر به ۱۱۵ برسه که تو این وضعیت با حداقل فشار به موتور دما رو میارم پایین
   تجربه من اینه اگر سیستم ابرسانی و روغن مدیریت بشه مهاله ممکنه دما پارامتر مشکل سازی بهش
   البته کسی به روغن توچه نمی کنه روغن دیر عوض بشه یا نامرغوب حرارت بیشتری تولید می شه
   که اب نمی تونه اون رو دفع کنه

  • با ریمپ ای سی یو دمای فن رو از ۹۶ درجه بیار رو ۸۹ درجه دیگه امپر از وسط بالاتر نمیره چون فن دور کند ۷ درجه زودتر میزنه .حدود ۲۰۰ هزار تومان هزینشه

  • سلام. من با استفاده از دستگاه دیاگ این کارو کردم. یعنی دمای فن دور کند رو گذاشتم روی ۹۵بزنه و روی ۹۰خاموش بشه. سه سال هر تابستون به تابستون به دلیل کارکرد زیاد دور کند فن. مقاومت فن میسوزه و مجبورم عوضش کنم

 4. باسلام
  حدود دو هفته میشه پارس tu5 گرفتم آمپر آب همیشه روی خط وسط هست و نه بالا میره و نه پایین حتی با روشن شدن کولر هم تغییری نمیکنه به نظرتون مشکل خاصی داره یا عادیه،البته فن ها سالم هستن
  لطفا جواب بدین،ممنون

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما – وقتی که صبح ماشین رو روشن می کنید چقدر طول میکشه تا آمپر به وسط برسه ؟ اگر در حال حرکت تا حداکثر ۱۰ دقیقه، آمپر به وسط میرسه مشکلی نداره.
   توضیحی که خدمتتون میدم مربوط به ۲۰۶ هست با موتور TU5 :
   فن دو حالت داره دور کند و دور تند! در روزهای معمولی فقط دور کند کار می کنه . این دور کند در دمای ۸۹ درجه فعال میشه هنگامی که آمپر کمی از وسط رد میشه
   اما دور تند هنگامی که فعال میشه که دمای موتور به حدود ۱۰۵ درجه میرسه. زمانی که کولر روشن میکنیم و در ترافیک هستیم این اتفاق می افته. نکته قابل توجه اینه که فقط در همین حالت اگر دور تند فعال بشه نشان سالم بودن سیستمه در غیر اینصورت، مشکلی وجود داره و باید بررسی بشه
   حال اگر سیسم پارس TU5 هست مشابه ۲۰۶ هست همین مساله رو بررسی بفرمایید و ممنون میشیم که نتیجه رو اینجا برای سایرین ذکر بفرمایید

   • سلام من ۲۰۶ تیپ۵ دارم توی ترافیک دماش تا ۱۰۰ یا ۱۰۳ میره فن هم سالمه این بنظرتون طبیعیه؟

    • سید حسین قائم مقام

     سلام – لطفا بیشتر توضیح بدید. اینکه در چه حالتهایی دمای موتور تا ۱۰۳ بالا میره؟ آیا در ترافیک، کولر هم روشنه ؟ یا فشار روی موتور ماشین هست؟ مثلا سربالایی داره مسیرتون یا همواره؟ مدل ماشین چنده؟ بعد از اینکه مثلا دما به ۱۰۳ رسید چه اتفاقی می افته؟ فن دور تند شروع به کار می کنه؟ در جاده کفی وضعییت دمای موتور چطوره ؟

 5. با سلام ممنون از پاسخ شما دقیقا چیزی که گفتین همین طوریه و یه چیزی حدود همون ده دقیقه طول میکشه تا آمپر به وسط برسه ولی یه سوال دیگه وقتی فن از خط وسط رد شد دور کند فن روشن میشه و دقیقا رو خط وسط خاموش میکنه آیا این طبیعیه؟

 6. سلام
  برا ۲۰۶ با موتور tu5 بدلیل اینکه دمای آب بالا میرفت ترموستات با دمای ۷۵ درجه بستم مشکلی نداره؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام برشما – لطفا بفرمایید دمای آب چقدر بالا می رفت؟ چه زمانی بالا می رفت؟ و چرا ترموستات ۷۵ بستین؟ چون دمای نرمال ترموستات ۹۰ هست! دمای ۷۵ خیلی خیلی دمای پایینی برای موتور TU5 هست!

   • دما رو ۱۰۵ تا ۱۰۷ درجه بالا میرفت قبلا اینطور نبود همه ش رو ۹۰ درجه بود.
    هر چند مشکلش حل نشد الان فشنگی را هم عوض کردم ولی دماش همون ۱۰۵ تا ۱۰۷ درجه میشه. زمانی که ۱۵تا ۳۰ دقیقه از حرکت ماشین میگذشت آمپر ماشین میومد بالا ۹۰ درجه وقتی یکجا متوقف میشد و یکم صبر میکردم دما بیاد رو ۹۰ درجه و ماشین را خاموش میکردم و بعد از چند دقیقه ماشین را روشن میکردم یکباره دما آب میومد رو ۱۰۵
    الان اینکه ترموستات دما ۷۵ درجه نصب کردم مشکلی بوجود میاد؟؟

    • سید حسین قائم مقام

     لطفا متن بالا رو کامل مطالعه بفرمایید- جواب همه سوالاتتنو توش هست

   • صادق بهرامی

    سلام من ۲۰۶ تیپ ۳ دارم داخل شهر امپرزیر۹۰ است ولی داخل جاده بیرون بهش فشار میارم امپر میاد روی ۱۰۰ ولی فن دورتند هم روشنه ولی امپرپایین نمیاد ولی وقتی سرعت رو‌کم میکنم یا میاستم امپر پایین میاد موردش چیه

 7. سلام به همه دوستانی که این پیامو میخونن
  عاااقااااا این آمپر خیییلی مهمه هواستون باشه توروخدا…
  اگه دیدید نزدیک ۱۰۰ میشه و میره و میاد دور و بر این عدد حتمن یه فکری بکنید حالا اگه خودتون بلدید که خودتون وگرنه با یدک کش خاموش ببرید به یه جا برسونید. هرگز بیخیال نشید.
  ما اینطور شد و گفتیم خب خوب میشه میاد پایین و یه کم دیگه برسیم به یه جایی و بعد نشون میدیم و این فکرا (چون اصلن از نظر فنی چیزی سر در نمیارم) خلاصه چشمتون روز بد نبینه ماشین یهو وسط جاده خاموش شد درحالیکه به نقطه قرمز هم نرسیده بود آمپر و دور و بر ۱۰۰ بود یهو خاموش شد. کاپوت زدیم بالا دیدیم هرچی پلاستیکیه سوخته . از تسمه تایم گرفته تا شیلنگ روغن و اینا خلاصه حدود ۲ میلیون تومن خرج گذاشت گردنمون… خدااااااا رااااااا هزار مرتبه شکر که کله ملق نشدیم چون فکرشو بکن وسط جاده یهوو خاموش شد و ما با کلی اینور اونور شدن و یه دور ۳۶۰درجه وایسادیم.

 8. باسلام
  من یه ۴۰۵ دارم که جدیده توترافیک دیدم که آمپر از خط وسط هم عبور میکنه وتقریبا تاخط ۳/۴ بالا میره ولی بالاتر نمیرفت وکمی میومد پایین
  تااینکه رفتم دیاگ زدن دیدم روی ۹۸ درجه تازه فن دور کند کار میکنه وروی ۹۳ خاموش میشه .میخوام بدونم این طبیعیه؟
  درغیر اینصورت باید چکار کنم
  قابل به ذکره که حدود سه ماه پیش واشر سرسیلندر هم تعویض کردم
  حالا ممکنه راهنمایی کنین

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   البته مطلب فوق در مورد ۲۰۶ هست. اگر موتور اتومبیل شما TU5 باشه اطلاعات این پست به دردتون می خوره. در این صورت، دمای ۹۳ برای شروع دور کند بالاست. شاید مشکل از فشنگی فن باشه. اون عزیزی که دیاگ زد در این مورد چیزی نگفت؟

  • سلام، من هم ۲۰۶ تیپ ۲ دارم و همین مشکل رو داشت، برای پایین آوردن دما ترموستات رو ۸۳ انداختم و با کمک یه نفر تنظیم موتور ماهر دمای روشن شدن فن دور کند رو به ۸۶ و تند رو به ۹۶ تغییر دادم. الان شکر خدا عالی شده و آمپر دیگه به خط وسط هم نمیرسه.

 9. طبق مقاله psa بیشترین عملکرد موتور tu5 در صورتی که دمای روغن ۴۵۰ کلوین یا ۱۷۷ درجه باشه رو داره حالا میخواد تو دمای ۸۰ یا ۹۰ باشه چون ایران یک مدار پایین تر از فرانسه هستش زیاد به دمای ۹۰ فکر نکنید تخفیف دمایی تو پیشگیری سوختن واشرسرسیلندر لحاظ بشه مثلا ترموستات ۸۳ درجه

 10. سلام خیلی ممنون بابت مطالب فوق العاده مفیدتون
  من یه ۲۰۶:تیپ:۵ مدل ۹۴ دارم الان دو روزه که توی این سرما توی ترافیک امپر/اب به نزدیک ۱۱۰ میرسه و فن بزرگ روشن میشه..تا اونجایی که یادمه قبلا اینطور نبود.به نظر شما این مسیله طبیعی هست?

  • سید حسین قائم مقام

   ماشین رو بزارید در جا کار کنه و کمی گاز بدید تا دمای موتور بره بالا. بعد چک کنید ببینید نزدیکای نود، فن دور کند میزنه یا نه! اطلاع بدید لطفا

   • سلام ممنونم بابت توجهتون.
    الات همین که فرموده بودید چک کردم منتهی فن دور کند متاسفانه در ۹۰ و حتی بالاتر روشن نشد تا اینکه در دمای نزدیک ۱۰۷ فن دور تند روشن شد.تشخیصی که فرموده بودید درست بود کاملا.
    الان باید چه کرد؟حرکت ماشین صدمه ای به موتور نمیزنه؟
    ممنونم محدد بابت وقتی که گذاشتید.

    • سید حسین قائم مقام

     سلام
     به احتمال زیاد فشنگی دور کند که روی ترموستات قرار داره کار خودشو به خوبی انجام نمیده. سیم های اتصالش رو چک کنید و از اکسیده نشدن محلهای اتصال اطمینان حاصل کنید. اگر محلهای اتصال مشکلی ندارن، در این صورت خود فشنگی خراب شده که باید تعویض بشه.
     ضمنا این وضعیت، فشار زیادی به موتور وارد می کنه مخصوصا در ترافیک! پس قویا پیشنهاد می شه ازش استفاده نکنید.

 11. سلام
  بنده ۲۰۶ مدل سال ۸۲ دارم

  ترموستات ۷۵ گذاشتیم
  به نظر شما مشکلی ایجاد نمیکنه ؟؟؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما- با توجه به اینکه ماشین مدل پایین هست، اتفاقا این کار توصیه هم میشود! انشاالله هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد و به سود خودرو شما نیز خواهد بود.
   موفق باشید – ادمین

  • سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم امکان داره آمپر ۲۰۶ دما رو درست نشون بده ولی فشنگی آب اطلاعات برای روشن شدن فن رو به موقع نفرسته منظور اینکه فشنگی خراب باشه ولی آمپر آب درست نشون داده بشه ؟

 12. سلام من چن روزی هست پارس tu5خریدم وقتی ماشین روشنه دمای ماشین خوبه ولی وقتی خاموشش میکنم بعد چن دقیقه ک میگذره دوباره میخوام ماشین رو روشن کنم دما از نصف هم رد شده و گاهی تا خط بالای نصف هم میره ولی خیلی زود با کار کردن فن میاد روی نصف و بعدشم با دور اروم یکم از نصف هم میاد پایینتر میخواستم ببینم عادیه؟؟(وقتی خاموشش میکنم و دوباره میخوام روشن کنم اینقد دما بالاست ک ادم میترسه)

  • سید حسین قائم مقام

   کاملا طبیعیه. اصلا نگران نباشید

  • سلام
   دوست عزیز سعی کن تا جایی که امکان داره تو توقف های کوتاه ماشین رو خاموش نکن چون جریان آب از حرکت می ایسته و خوب تو توقفی مثلا ۲ دقیقه به خاطر اینکه آب جریان نداره دما بشدت بالامیره که بعد با فن دور تند پایین میاد اما سرسیلندر و واشر رو به شدت مستعد میکنه
   موفق باشی

 13. با سلام و احترام خسته نباشید
  ببخشید ماشین بنده ۲۰۶ مدل ۹۰ می باشد.
  که ماشین بعد از کارکرد امپر روی وسط (۹۰) میاد و حرکت که میکنم روی ۹۵ الی ۹۷ وقتی میرسه فن شروع به کار میکنه و امپر میاد روی ۹۰
  در سرعت بالا امپر روی ۸۵ الی ۸۷ اینطورا قرار میگیرد.
  اما وقتی ماشین وایساده است امپر شروع به بالا رفتن میکند و بر روی ۹۷ میرسه که فن دوباره کار میکند و امپر بروی ۹۰ میرسه و مدام همینطور میشه.
  میخواستم بدونم مشکل از کجا می باشد.
  (فشنگی آب هم از نوع سبز انداختم اما باز همین مشکل دارم)
  باتشکر

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   لطفا بررسی بفرمایید ببینید وقت آمپر به حدود ۹۰ میرسه، فن با دور آرام شروع به کار می کنه یا خیر. اطلاع بدید

 14. سلام .
  امشب در حال حرکت متوجه شدم که امپرم از وسط بالاتر رفته و به درجه ی ۱۰۰ رسیده مدتی که تو ترافیک بودم و امپر تا ۱۱۰ هم رسید و جت فن روشن نشد و بعد از چند دقیقه که از ترافیک اومدم بیرون دوباره به ۱۰۰ رسید توقف کردم و ماشین رو حدود ۱۰ دقیقه خاموش کردم ولی همچنان دما بالا بود تا دوباره راه افتادم و اینبار از اتوبان به سمت پایین ( فشاری روی ماشین نبود و هوا هم سرد ) دمای ماشین به نزدیک ۷۰ رسید به نظر شما مشکل از کجاس که جت فن کار نمیکنه . ( ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۸ ترمستات رو ۲ ماه پیش عوض کردم ) ممنون میشم کسی بتونه کمک کنه

  • توی این فصل که وسط زمسنونه نباید اصلا دمای موتور توی حرکت به نود لریه بایدزیر نود باشه وتوی حرکت اصلا توی هوای سردفن‌نزنه چون هوا خنکه‌ توی هوای گرم هم توی حرکت نباید فن کاربکنه مگر توی سربالایی باشه یا فشتر بیش ازحد به موتور بیارید ودنده سبک حرکت کنید که دما بالا بره همیشه سعی کنید برای جلوگیری کردن تز رفتن بالای دمای موتور توی سربالایی یک دنده سنگینتر با سرگار حرکت کنید که از بغر روی موتور کم بکنید نحوه رانندگی کردن ودنده دادن خیلی نقش مهمی داره ولی متاسفانه اکثرمن دقت کردم که توجه ای به این موضوع ندعرند و اصطحلاک موعنر ودیسک وصفحه را بالا میبرند طبق پروتکل تعریف شده توی گرما مثلا موتورهای نسل Tu5 در بدتربن حالت کولر روسن نباید ما ماگسیمم از ۱۰۵ درجه رد بشود چون درابن دما جت واش فنها شروع به کارنموده و با دور ماگسیمم شروع به خنک کاری نموده و دما را رفته رفته کاهش میدهد البته عرض کردم نحوه رانندگی و تعویض دنده و دنده مرده حرکت کردن خیلی سرطه اگر توی سربالایی دنده مرده حرکت کنید حداکثر فشار را به موتور وارد میکنید درحالیکه اینکتر باعث میشه که حداقل توان وبازدهی را از موتور بگیرید درحالیکه با دنده ودور موتور یه ۳۰۰۰بطور متوسط یعنی نگذارید دور موتور ازسه هزار پایین تربیاد اونم در حالت سرگاز یعنی با نیش گتز دور موتور روی سه هزار باشه نه اینکه فسار بیارید روی پدال گاز وبه زور بخواهید دور موتور را روی سه هزارقراربدهید وقتی احساس کردید که باید پدال گاز را خیلی فشار بدهید تا دور موتور بیاد سه هزار دنده معکوس بدهید بطوریکه با نیش گاز و‌کمترین فشاری که به پدال گاز میدهید دورموتور روی سه هزار فرار بگیره در این حالت کمترین فشار به موتور وارد میسه وموتور جون میگیره ودر این حالت ضریب اصطحکاک داخل موتور به حداقل میرسه و‌گردش اب سیستم خنک کاری به حداکثر میرسه منتها اکثر من دقت کردم کمتری کسی به این نکات توجه میکند دلیلشم کم بودن تجربه رانندگی است نحوه رانندگی خیلی مهمه در کاهش یا افزایش اصطحکاک قطعات داخل موتور هرچقدر فشار کمتری وعرد بشه توان بالا میره و عمر قطعات هم افزایش پیدا میکنه سیستم خنک کننده هم کارشو درست انجام میده و اکثر مشکلات رانندگان در دمای موتور همین نداشتن علم رانندگی و تعویض بموقعه دنده است بعضی از راننده بهترین ماشینم بدی بهشون بخاطر اینکه این قواعد را رعایت نمیکنند باز هم بر به مشگل خواهند خورد بخصوص در مورد خودروهای داخلی تنها خودرویی که گرما حالیش نیست خودروهای کشور افتاب تابان ژاپن میباشد که هیچوقت تحت هبچ شرایطی امپر اب تکان نمبخوره مگر فاقد اب با مشگل فنی داشته باشه من خودم مزدا ۳۲۳ دارم ماشالله اصلا امپر تبش تکون نمیخوره حتی توی اهواز و بندعباس توی تابستان کوار روسن هم همینطور بوده خودمم مکانبک و‌برقکار خودرو هستم کسانیکه مشگل گرم کردن دارند خودروهای ژاپنی کره ای استفاده بکنند و سعی کنند از خودروهای زیر حجم ۲۰۰۰ استفاده نکنند چون موتپر ۱۳۰۰ تا ۱۸۰۰ واسه گرما و کولر گرفتن توی تابستان صعیف هستند بخصوص اروپایی چون اب وهوای اروپا نسبت به ایران خنکه ولی اب و هوای ژاپن وکره از ایران کرمتر نباشه مشابهه ایرانه بهمین دلیل اصلا گرما حالیش نیست دراینده قراره خودروهای روسی وعرد بشه اونا دیگه خود خود سرطانه توی هوای ایزان چون هوای روسیه بشدت سرده البته خودروهای خوبی هستند ولی نه واسه فثل گرما وتابستان

 15. واقعا دمتون گرم عجب مطلب توپی بود حال کرم
  خسته نباشید

 16. سلام من ماشینم تیپ سه سال هشتادو چهاره زمانایی که با ماشین زیاد کار میکنم آمپر رو حالت معمولیه یهو آمپرم میاد تا ته بالا چراغ استوپ روشن خاموش میشه وقتی سیم مثبت باتری یه لحظه قطع مجدد وصل میکنم به طور کلی ریست نیشه دوباره درست میشه ولی آخرین دفه که این حالت پیش اومد اینکارو کردم دینام مشکل پیدا کرد خلاصه کلی اذیتم کرد باتری خالی شد و دینام تعمیر کردم و …..لطف میکنید بگید مشکل ماشین از چیه چون هنوزم این مشکلو دارم متاسفانه ممنون میشم جوابگو باشید

 17. باعرض سلام و خسته نباشید خدمت استاید من یه ۲۰۶ تیپ ۳ مدل ۸۹ دارم امپر آب من همش بین ۹۲ و ۹۸دائم در نوسان است هرکاری هم که میشده انجام دادم ترموستات عوض کردم،فشنگی اب عوض کردم،رادیاتور سرویس کردم شلنگ قمقمه اب عوض کردم حوضینگ عوض کردم و واشر سرسیلند هم تازه تعمیر کردم ولی مشکلم همین نوسان امپر اب مخصوصا در حالتی که ماشین درجا هست یا در ترافیک هست را دارم ممنون میشم از راهنمایی شما

 18. سلام
  ماشین tu5مدل ۹۲ دارم که در ترافیک امپر بالا میرفت ترموستات ۷۵ درجه گذاشتم مشکلی پیش نمیاد ؟

 19. سلام.
  من یه tu5مدل ۹۰دارم الان چند روزی که تو این هوای سرد آمپر آبش از اولین خط که بعد از آن نصف هستش بالتر نمیره و وقتی هم که به حرکت میفتم نزدیک صفر میشه بعضی اوقات هم تو اون هوای سرد و پایین بودن آمپر آب هم فن میکنه.ممنون میشم اگه مشکلش رو بهم بگید.

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   به نظر میرسه ترموستات خراب شده باشه
   با روشهایی که مطلب بالا گفته شده تست بفرمایید و در صورت خرابی تعویض نمایید

 20. با سلام
  ضمن تشکر از مطالب فوق العاده تون
  من ۲۰۶ sd v8 مدل ۸۷ دارم
  امپر آبش تا نزدیک ۱۰۵ میاد (دیاگ زدم که عدد و میگم) البته این مال ظهر اواخر فروردین و دمای محیطی حدود۲۵ درجه و ترافیک و چراغ قرمز های نسبتا طولانیه .
  آیا این دما طببعیه?
  و اگر نیست چه باید بکنم ?
  مچکرم

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   آیا دور تند فن هم کار می کنه یا نه؟
   البته نباید تا این دما بالا بیاد. بهتره سیستم رادیاتور رو بررسی کنید شاید جرم گرفته باشه و نیاز به تمیزکاری داشته باشه

   • سلام
    و ممنونم
    هوا گیری کردم بهتر شده
    اما یادم رفت که در توضیح بیشتر بگم که روی ماشین سوپر چیپ نصب کردم . آیا ممکنه اون هم تاثیر بزاره

 21. سلام خسته نباشید من یک پارس مدل ۹۴ دارم الان چند روزی هست که قبل از استارت زدن فن دور تند روشن میشه و چند دقیقه‌ای کار می‌کنه می‌خواستم دلیلش رو بدونم ممنون . البته منظورم استارت اول صبح نیست مثلا اگه ساعت ۱ ماشین رو خاموش کنم و ساعت ۵ روشن کنم به محض جا کردن سوییچ و قبل روشن کردن باتری فن روشن میشه و چند دقیقه کار می‌کنه .

  • سلام . داداش واسه منم همین مشکل رو داشت ، نمایندگی بردم گفت هوا گرفته دست به منبع انبساط زدی هر چی گفتم هوا نداره بازم هواگیری کرد بازم درست نشد ، بعدش گفت از ترموستاته ! بعد گفت فشنگی آب ! دیدم هیچی حالیش نیست بردم برقکار بیرون نگاه کرد دید از شلنگ سرریز رادیات به منبع انبساط آب نشت کرده رو سوکت کولر و سولفاته زده وقتی ماشین رو روشن میکردن چند دقیقه فن دور تند روشن میشد بعد خاموش میشد ، تمیز کردم جا زدم درست شد .

 22. با سلام من یک خودروی پراید دارم . دمای اب از اولین خط بالاتر نمیره فن توی همون دما کار میکنه و از خط اول بالاتر نمیره می خواستم دلیلش رو بدونم . با تشکر

 23. باسلام
  آقا علت بالا وایسادن دور موتور tu5 چیه
  گهگوداریم ول میکنه میاد پایین ولی به زیره ۱ نمیره
  چیکار کنم..؟

 24. سلام
  جدا خسته نباشید
  نصب سوپر چیپ روی مصرف سوخت هم تاثیر داره؟
  کلا میشه معایب و مزایای نصب سوپر چیپ رو بگین ؟
  ممنونم

 25. سلام
  من تمام سیستم خنک کننده ماشین رو چک کردم هیچ موردی نداشت و ماشین در حالتی که کولر خاموشه بدرستی کار می‌کنه ولی وقتی کولر ماشین رو روشن می‌کنم و بعد از چند دقیقه خاموش می‌کنم دور تند فن از کار میوفته ولی دور کند با اینکه درجه ماشین زیر ۹۰ هست متوقف نمیشه و تعمیرکار میگه ای سی یو مشکل داره و یکی دیگه میگه مشکل از سیستم کولر . من حتی فیش سه کاره رو چک کردم موردی نداشت. نظر شما چیه؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست گرامی
   این چیزی که شما میفرمایید کاملا طبیعیه و مشکلی محسوب نمیشه. بعد از خاموش کردن کولر ممکنه تا دقایقی با اینکه دمای موترو پایینه فن دور تند کار کنه و هیچ مشکلی نیست!
   موفق باشید.

 26. دمای دقیق چه جوری باید متوجه بشیم آخه آمپر ۲۰۶ تا ۹۰ درجه داره بعد یه خط گذاشتن بعد یه خط دیگه بعد قرمز الان اون خط اول بعد ۹۰ یعنی چند درجه و خط دوم

  • سید حسین قائم مقام

   اگه حداقل یه نگاه به مطلب بالا مینداختید، تو اولین عکس دمای دقیق رو نشون دادیم و نیازی به سوال و جواب نبود

 27. سلام ممنون بابت مطلب مفیدتون من یه ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۰ دارم الان که داشتم مطلبو میخوندم گفته بودین توی هوای سرد تا ۵ درجه دما پایین میاد ولی من توی جاده توی هوای سرد امپر اب روی ۷۰ وتا ۶۵ هم میرفت ولی الان که تابستون هستش دقیقا کارکرد ترموستاب مثل توضحاتی که دادین هستش واینکه وقتی ماشین رو خاموش میکنم امپر تا دمای ۱۱۰ هم میره و ماشین فن هم نمیزنه زمانی که خاموشه الان ماشین من عیبی چیزی داره یا که نه طبیعی هستش??و نسبت به اینکه اینکه تابستون های جایی که زندگی میکنم دمای هوا تا ۴۶ هم میاد نظرتون با تعویض ترموستاب با مدل تیپ ۲ چی هستش?

 28. با سلام . ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۰ دارم . ماشین اب کم میکرد که به تشخیص تعمیر کار نشتی از ترموستات بود که با یه مدل ۱۴۰۰ (تیپ ۲) عوض کردم . بعدش با آب و ضد یخ پر کرد و هواگیری کرد منتها تو منبع ذخیره ارتفاع مایع خیلی بیشتر از حد max هست و قرار شد چند روز کار کنم و ببینم کم میکنه یا نه . الان دما نسبت به قبل یه مقدار بالاتر رفته در صورتی که ترموستات ۸۹ درجه س و باید یه مقدار پایین تر میومد . به نظر شما مشکلی هست ؟

 29. سلام من ٢٠۶مدل ٨٩دارم تیپ٢. الان بیست روزه که ماشینم تو شهر و ترافیک با کولر دمای موتورش معمولی روی ٩٠. ولی همینکه میرم توی جاده. امپر آب ماشین میره بین ١٠٠و ١١٠ . اگه ٣نفر تو ماشین باشیم که همه مسیر توی جاده روی ١١٠میمونه. ماشینها همیشه توی شهر توی ترافیک با کولر گرم میکنن و توی جاده خنک هستن .ولی ماشین من برعکسه توی شهر توی گرما ترافیک کولر روشن ۵نفر هم سوار ماشین امپرش روی ٩٠ . ولی همینکه میرم جاده میره روی ١١٠

 30. سلام و عرض ادب،ماشین من۲۰۶تیپ۲مدل۸۳هستش مدتیه که دما مشین به۱۱۲هم میرسه و دور تند فن ماشین کار نمیکنه رله فن سبز رنگ باطری ساز تعویض کرد درست نشد،گاز کولرو تعویض کردن و دیاگ زدم بازم درست نشد نمیدونم علتش چیه اگه ممکنه راهنمایی کنید ممنون میشم اینو هم بگم رادیات موتو و بخاری تازه عوض کردم و در آخر هم از قمقمه آب،میریزه که مکانیک گفت درب عوض کنم که عوض کردم بازم درست نشد

 31. با سلام، آقا من یه ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۹ دارم،بهش میرسم حسابی،هفته پیش رفتم شمال تو راه امپر رفت بالا و جوش اورد.تعجب کردم چی شده؟ رفتم مکانیک ترموستات رو دراورد کرد (البته باز بود) ولی کلا برداشتیمش و به راه ادامه دادم تا تو ترافیک بازم جوش آورد. خلاصه سرتون رو درد نیارم تو امل چند جا نشون دادم با توجه به اینکه خودم کمی از ماشین سر در میارم(۲۰۶)همه چیز رو چک کردم دور فن و …. همه هم میگفتن واشر سرسیلندرش ضعیفه یا نیم سوز شده (البته آب روغن قاطی نکرده بود و تو روغن هم اب نبود و دود هم نمیکرد).
  فکر میکنین مشکل چی بود؟ خانومم که از ماشین اصلا سر در نمیاره گفت این لوله شاید گرفته( لوله فمفه به رادیاتور) بازش کردم دیدم بله مسدود شده. عوضش کردم مشکل حل شد.
  یخوام بگم اون همه مکانیک و حتی خودم هم به فکرم نرسید که شاید مشکل اون لوله ۳۰ سانتی باشه، پس در هر مشکلی حتما تمام جزئیات رو در نظر بگیرید. ممنون

 32. سلام
  بنده ۲۰۶ tu5 sdمدل ۹۴ دارم و خوزستان زندگی میکنم .
  دیروز ظهر مسافت ۱۲۰ کیلومتر و با کولر رفتم دمای بیرون ۵۴ درجه بود آمپر ماشین با اینکه کولر و به تبع اون فن دور تند هم روشن بود از نصف بیشتر رفت (۳الی۴میلیمتر از نصف بالاتر) قبل از اون همیشه رو نصف بود .
  شب که برگشتم آمپر روی نصف بود ولی توی ترافیک کمی بالاتر میرفت دمای محیط در شب حدودا ۴۵ درجه بود.
  خواستم ببینم مشکلی هست یا بخاطر گرمای شدید محیط هست.
  دور کند و تند فن ماشین سالم و به موقه سرویس میان.
  ممنون

 33. محمد امین

  سلام . من یک پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۲ دارم و در خوزستان زندگی میکنم . یک بار bsi من مشکل پیدا کرد چون اصل نبود فن از کار میفتاد و بردم عوضش کردم و اصلی زدم . داشتم تو جاده میرفتم سمت اهواز ک مسافتم ۱۵۰ کیلومتر بود و امپر ماشینم روی ۱۰۰ بود و پایین نمیومد . واسه برگشت امپر از ۱۰۰ بالاتر رفت و نزدیک ۱۱۰ شد و باز هم پایین نمیومد حتی بدون کولر . بردم رادیات رو هوا گیری کردم اما باز هم امپر با کولر روی ۱۰۰ تا ۱۱۰ هست ولی بدون کولر طرفای ۹۲ . دیاگ زدم و ماشبن رو مکانیک برسی کرده گفته موردی نداره ولی مگه میشه توی شب امپر روی ۱۰۰ باشه ؟؟؟؟؟؟ خاهش میکنم کمکم کنید اگر میتونید چون میخام برم مسافرت موندم چیکار کنم .

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   بفرمایید که وقتی دمای موتور بالا میره آیا فن دور تند کار میکنه یا خیر؟

   • محمد امین

    بله . توی تعمیرگاه هم تستش کردیم دور تند کار میکرد

   • سلام میشه بگید ۲۰۶تیپ دو دور کند فن تو چه دمایی باید شروع به کار کنه دور تند چی؟ دور کند ماشین من حدود ۱۰۰درجه شروع میکنه

 34. سلام یک ۲۰۶داریم تیپ۵ گج روغن از خط نرمال بالا رفتن ۱۰سانت بالا نشان می‌دهد روغن عوض نکردیم چند روز پیش روی خط نرمال بود لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر از دوستان

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   والا این انشایی که شما داشتی بعید میدونم به جز خودت کسی سر در بیاره مشکلت چیه. روان و صریح بگو مشکلت چیه

 35. سلام.من یک ماه پیش به علت خوردگی سر سیلندر و سوختن واشر خودرو ۲۰۶ تیپ ۲ اقدام به جوشکاری و کف تراشی و تعویض واشر سرسیلندر کردم.ماشین مشلی نداشت تا اینکه در دو هفته اخیر هر روز حدود ۲۰۰ کیلومتر ماشین داخل شهر استفاده میشه.یک هفته قبل اب قمقمه رو چک کردم در قسمت ماکزیمم بود امروز وقتی چی کردم اب تو قمقمه نبود و دقیقا ۱.۵ لیتر اب ریخیتم.اابته کولر خیلی استفاده میکردم.ضمنا تو قمقمه روغن و رسوبات زیادی چسبیده بود.ممنون میشم راهنمایی کنین چی شده که این همه اب کم کرده

 36. سعید فرشباف عظیمی

  بینهایت ممنون از مطلب مفیدتون!

 37. عالی بود. ممنون

 38. سلام امروز صبح یه پارس tu5 گرفتم مدله ۹۶ ولی نمیدونم چرا امپر از نصف میره بالا تا نزدیکای خط سوم بالا میره و وقتی کولر میگیرم تا نصف میاد هیچ وقت از نصف پایین نمیاد خواستم ببینم مشکلی داره یا همه اینجورین لطفا اگه کسی میدونه بگه

 39. سلام من دیروز حین رانندگی آمپر آب ماشینم (۲۰۶ تیپ ۵ ) از ۹۰ اومد رو c بعد چند دقیقه دوبار رفت بالا بدون اینکه چراغ stop روشن بشه دوباره بعد اومد بالا رو ۹۲ و دو سه بار این اتفاق افتاد میخو استم بدونم علتش چیه با تشکر

 40. محمد درستكار

  سلام دوستان
  یک هفته هست ک ٢٠۶ تیپ ۵ صفر تحویل گرفتم
  وقتی ک کولرو روشن میکنم فن شروع میکنه به روشن و خاموش شدن یعنی تو ١٠ ثانیه دو سه بار روشن خاموش میشه امپر هم روی٨٨،٨٩،٩٠ هست
  ممنون میشم کسی راهنماییم کنه

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   اول اینکه مبارک باشه
   دوم اینکه در ماشین صفر قبل از آب بندی شدن موتور و گیربکس، نباید کولر روشن کرد چون فشار مضاعف به موتوری وارد میشه که هنوز به حداکثر توان نرسیده!
   پس لطفا اول موتور رو آب بندی کنید

   مطلب زیر رو حتما مطالعه بفرمایید
   http://dcar.ir/?p=2863

   موفق باشید

 41. با سلام
  ماشین بنده پژو ۲۰۶ موتور ۱۶۰۰ مدل ۹۱ هست
  هفته پیش حدودا ۳۰کیلومتر پس از رانندگی متوجه شدم که درب منبع انبساط کامل بسته نبوده و آب داخل منبع کم کرده بود که پس از پر کردن و بستن درب آن به مسیرم ادامه دادم . حدودا ۱۰۰۰کیلومتر رانندگی کردم و آمپر آب به حالت نرمال کار خودش را انجام میداد .
  امروز در جاده به صورت آنی آمپر چسبید به حداکثر دما و چراغ استپ روشن شد ، نگه داشتم وکاپوت روباز کردم ، در حالتی که دور تند فن کارمیکرد و حدودا پنج دقیقه آب سرد رو رادیات میریختم اصلا آمپر از جایش تکان نمیخورد و پایین نیومد ، بعد که ماشین رو خاموش کردم کماکان فن کار میکرد و حدودا بعد از دو دقیقه فن خاموش شد دیدم که آمپر ماشین کلا حدودا ۸۰ درجه شده بود .
  ظاهرا که اصلا ماشین جوش نیاورده بود ، به نظر شما مشکل از کجا بوده؟؟؟

  ضمنا پس از رفع مشکل و پایین آمدن آمپر آب ، حدودا ۳۰۰ کیلومتر بدون هیچگونه مشکلی و با شرایط عادی آمپر تا منزل رانندگی کردم و مشکلی مجددا رخ نداد!!
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 42. سلام
  من ٢٠۶ مدل ٨٨ تیپ دو دارم توی سربالایی و گرما و کولر آمپرش میره رو ١٠٠ و یه ذره بالاتر بعد که کولر خاموش میشه و مسیر مستقیم میشه میاد رو ٩٠ ؛ سرسیلندر رو تازه تراش دادن و ضدیخ و اب هم ریختم
  ممکنه مشکل مال سربالایی و کولر باشه یا ترموستات مشکل داره؟چند شب پیشم ماشینو که خاموش کردم فن برای ١٠ دقیقه میزد
  ممنون میشم از راهنماییتون

 43. سلام
  من ۲۰۶ تیپ ۵ tu5 دارم
  وقتی موتور رو خاموش کردم و مثلا ۳۰ دقیقه بعد میخوام دوباره روشن کنم آمپر بنزین تا ته چسبیده و چراغ خطر قرمز رنگش هم روشنه ! بعد فن با دور تند شروع میکنه و سریع آمپر میاد پایین .
  از نمایندگی هم سوال کردم گفتن مشکلی نداره مدلشه !
  مشکل از کجا میتونه باشه !؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   جواب سوال شما در متن بالا هست. اگر ۳ دقیقه وقت میزاشتید مطلب به این مهمی رو مطالعه میکردید این سوال رو نمی پرسیدید!
   موفق باشید

 44. سلام خسته نباشید
  بنده ۲۰۶ تیپ ۲ دارم مدل ۸۷
  ترموستات و رادیات رو حدود ۶ ماه پیش عوض کردم و ترموستات ۷۵ درجه انداختم اما بازم امپر اب ماشین بین ۹۵ تا ۱۰۰ هست و گاهی تا ۱۰۵ درجه هم میرسه
  میخواستم بدونم طبیعی هست؟
  و یه سوال دیگه ای که داشتم اینه که وقتی کولر میگیری دور تند فن باید یکسره کار کنه؟ چون برای بنده فقط دور کند کار میکنه اما فشنگی اب رو میکشی راه میفته دور تند
  و اینکه ترموستات چند درجه بندازم بهتره چون ۷۵ درجه هم انداختم زیاد تاثیری نداشت 😐

 45. سلام_من ۲۰۶ تیپ۲مدل۹۰ دارم و در بندرعباس زندگی میکنم_در سال ۹۵ توی منبع، آب روغن دیدم و مجبور به تعدیض واشر و کف تراشی شدم و بعد از اون اتفاق روی آمپر و مقدار آب خیلی حساس شدم_آمپر به اینگونه هست که وقتی در شرایط عادی و بدون کولر دما به ۹۸(یک خط بالاتر از وسط_درمدل ۹۰_)میرسه فن دور کند شروع به کار میکنه و به دمای۹۰که میرسه فن خاموش میشه و کلا این روند تکرار میشه یعنی تا ۹۸میاد و دوباره بعد کار کردن فن دور کند میاد۹۰ درجه . از تعمیرکار پرسیدم گفت درسته.اما بعد از واشر زدن موتورم ،موتور روغن کم میکرد و واسه همین امسال رینگ و بوش و پیستون رو عوض کردم (و باز هم تراشکاری)آیا بهتر نیس با دستکاری اهل فن دمای آمپر را پایین تر بیارم؟(مثلا آمپر رو وسط_۹۰درجه_که میاد فن دور کند کار کنه)یا همین چرخه واسه ۲۰۶تیپ۲مدل۹۰ درسته و بهترین کارکرد موتور رو داره و نباید دستکاری کنم؟
  با تشکر

 46. سلام
  یه سوال داشتم میخواستم بگم چند روز پیش ماشین من که ۲۰۶ تیپ ۵ هست توی مسیر داشتم میامدم شیلنگ مخزن درامده بود اب رادیو تور ان خالی شده بود وقتی اب ریختم داخل ماشین شلنگ اون رو تعویض کردم ولی فردا روغن رو چک کردم یه خط کم کرده بود احتنالش هست که علت از اتفاق باشه ممنون میشم پاسخ بدید.

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   روی آب داخل مخزن رو چک کنید ببینید روغن روش هست یا نه
   اگر نباشه که اوکیه
   اما اگر خدای نکرده باشه باید واشر سرسیلندر عرض کنید

 47. محمد. امیرخانی

  با سلام خدمت دوستان عزیز، من حدود ۳ ماهه ۲۰۶ اس دی خریدم ، الان یه یک هفته ای هستش که آمپر آب ماشین در حین حرکت عادی به عقربه ۹۵ میرسه و فن موتور شروع به کار کردن میکنه و عقربه میاد پایین ، ترموسات رو عوض کردم ولی باز همین داستان اتفاق میفته میتونید کمک کنید راه حلش چیه

 48. سیدعلی الحسینی

  قابل توجه دارددگان پژو ۴۰۵ :
  جهت کاهش دما موتور تا ۴۰%
  فقط با ۳ هزار تومان … یک قاب پلاک پراید بخرید
  پلاک جلو در بیارید … (پلاک ۵ سم بالاتر ببرید)
  برای این کار قاب پلاک درست در وسط سپر تنظیم وپرچ نمایید
  دریچه هوا زیر سپر جلو باز میشود
  امتحان شده است …
  ۱۰۰% جواب داد … بسیار عالی
  ایمیل بدید برایتان تصاویر میفرستم

  • سلام دوست من ممنون میشم تصویرس رو واسم بفرستید ماشین من با کولر تو جاده گرم کار میکنه و تا دور آخر فن کولر نزنم فن دور تند کار نمیکنه

 49. سلام.من ۲۰۶تیپ ۳ مدل ۸۴دارم.امپر اب توی ۹۷میزنه رفتم دیاگ هم زدم رو ۹۷میزنه چند درجه تا ۹۲میادپایین دوباره همین روال انجام میشه این روال هم توی ترافیک ونده سنگین ماشین راه میره انجام میشه.میخاستم بدونم این نرومال هس یا مشکلی داره!؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   لطفا توضیح بدید منظورتون از اینکه آمپر آب روی ۹۷ میزنه دقیقا چیه

  • مرتضی قلی زاده

   سلام آرش جان برادر منم ۲۰۶مدل ۸۵دارم تیپ ۳ دقیقا آمپر اب وقتی کولر میگیرم تا ۹۵یا۹۷میره ولی تو شرایط عادیش روی ۹۰یا ۹۱بالاتر نمیره

 50. سلام.
  ایام تعطیلات رفتم خوزستان
  تو جاده وایسادم پمپ بنزین بود بعداز روشن کردن دما خیلی اومده بود بالا بعد دور تند انگار کار افتاد یمقدار تا نزدیک وسط اومد پایین
  بعد از چند دقیقه تو عوارضی اومد بالا تا جایی که چراغ قرمز روشن شد حرکت کردم تو جاده سراشیبی دما اومد رو خط اول و نرمال شد کلا تا اندیمشک ، تو شهر باز اومد بالا و چراغ قرمز باز روشن شد رفتم نمایندگی اب ریختن رو رادیات ، موتور فن سوخته بود تعویض کردن و درست شد
  بنظرتون مشکلی واس ماشین پیش نیومده
  چراغ stop روشن نشد فقط چراغ قرمز دایره ایی روشن شد
  امپر نرماله مثل قبل
  ولی چون حساس شدم از اون روز به بعد به اندازه ی بند انگشت اب تو مخزن کم شده
  البته زمان سرد شدن کامل ماشین مخزن رو چک میکنم استارت سرد هم مشکلی نداره تک هم کار نمیکنه و بدون لرزشه

  • مدل اس دی وی ۸ مدل ۹۶ ۵۰۰۰ کارکرد

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   اگر علایم اضافه نداره حساس نشید
   انشاالله که سالمه
   پیروز باشید

   • سلام ببخشید قربان
    اب کم کردن قمقمه تو ۲۰۶ نرماله باید کم کنه یا نه و چه مقداری اگه عادیه ؟

    • سید حسین قائم مقام

     سلام بر شما
     در کل ماشین نباید آب کم کنه. ولی اگر آب اضافه ریخته بشه در این صورت مکانیسم درب رادیاتور قمقمه بصورت مقداری از آب رو به بیرون هدایت میکنه و شما فردا دوباره میبینید سطح آب کاهش داشته! سوال اینه که آیا اون سطح کاهش یافته هم دوباره کاهش پیدا میکنه؟ اگر بله که حتما باید بررسی بشه؛ اگر خیر پس در این صورت سالمه و مشکلی نیست.

     در کل پیشنهاد میشه مخصوصا در ایام گرم سال بصورت مرتب و در ابتدای صبح، سطح آب بررسی و در صورت داشتن کاهش، مقدار کسری رو جبران کنید. این مساله ربطی به مدل و نوع ماشین نداره.

     موفق باشید

 51. سلام
  ماشینم ۴۰۵ تی فایو است.میخواستم مث ۲۰۶ منبع انبساط جدا داشته باشه باید چیکار کنم.منبع انبساطی که باشلنگ به رادیات وصل بشه

 52. مرتضی قلی زاده

  سلام خسته نباشید بنده یه پژو۲۰۶دارم مدل ۸۵که۳۰۰۰۰۰هزارتا کارکرده تو حالت عادی که کولر نگرفتم حتی تو ترافیک آمپر از ۹۰بالاتر نمیره یا ۸۹هستش ولی وقتی کولر روشن میکنم تو ترافیک بالامیره تا۹۵یا حتی ۹۷ که ترسیدم کولر خاموش کردم و سریع زدم بقل و کمک به خنک کردن موتور کردم سوال من اینه آیا مشکلی داره ماشین آیا وقتی کولر میگیرم و دمای آب تا۹۷میرسه مشکلی وجود داره؟قابل به ذکر که دور کند و تند ماشین هم سالم و درست کار میکنه دور کند تو ۸۹درجه روشن میشه و دور تند هم وقتی کولر میگیرم ولی از ۹۵یا ۹۷پایین نمیاد درجه حرارت میخواستم ببینم مشکلی میتونه باشه یا نه ممنون

 53. سلام ماشین پارس مدل۹۳موتورtu5خریدم امپرش خیلی میره بالا تا۱۱۰میاد ب نظرتون هواگیری کنم رادیاتو یا ی راهنمایی بکنید دوستان چکارکمم

 54. سلام و عرض ادب
  من یک ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۷ دارم، آمپر آب ماشینم معمولا بین حدود ۹۰ تا حدود ۱۰۰ درجه متغیره که به نظرم طبیعی میاد، حالا سوالی که دارم اینه که گاهی وقتی بعد از طی مسافتی برای مدت کوتاه مثلا ۴ تا ۵ دقیقه ماشینو خاموش میکنم زمانی که دوباره ماشینو روشن میکنم آمپر آب در محدوده خط قرمز قرار میگیره و دور تند فن بلافاصله شروع به کار میکنه و دمارو میاره پایبن تا حدود ۱۰۰ درجه، حالا میخواستم ببینم این طبیعیه؟

 55. سلام من ٢٠۶ اس دی مدل ٨٧ اتومات دارم چند وقتی هست امپر ماشین تا قبل ٧٠ بالا میاد و دیگه حرکت نمیکنه دیاگ هم ثابت دمای ۵۴ درجه را نشان میدهد پیش تعمیرکار هم بردم از نضرشان همه چی سالم هست نظر شما چی هست ؟

 56. با سلام
  من ماشین ۲۰۶ صندوقدار مدل ۹۴ دارم چند وقتی میشه که بعد از استارت ماشین آمپر کم کم بالا میره از خط وسط بیشتر میشه ولی همچنان پایین نمیاد. خیلی وقتا تا ۱۲۰ درجه بالا میره و فن دور تند هم کار میکنه ولی پایین نمیاد. بعد به صورت ناگهانی پایین میاد و آمپر یه مقداری نوسان میگیره و بالا پایین میشه. ضمن اینکه این حالت چند روز یک بار و معمولا وقتی که ماشین اول صبح روشن میشه و یا اینکه بعداز مدت طولانی که موتور سرد هست و ماشین رو استارت میکنم این حالت پیش میاد. فشنگی اب و ترموستات رو عوض کردم و مسیر رو هواگیری کردم مشکل بر طرف نشد. به نظرتون مشکل از کجا میتونه باشه؟

  • مشکل بخاطر دوچیز میتونه باشه ،اتصالی در سیستم و سنسور گیربکس اگه خراب بشه کل آمپرا مشکل پیدا میکنن

 57. بسیار جامع و مفید بود ممنون .

 58. سلام
  وتشکر از وقتی که برای تهیه و درج مطالب صرف کردید و اطلاعات بسیار مفیدی که برای آگاهی دارندگان خودرو ارائه نمودید.
  موفق باشید

 59. باسلام.برادر اقای آرمان . توضیحی۹۶/۱۰/۲۲ساعت۸‌:۵۱ ماشین۴۰۵ slxt5 که درموردتعویض فشنگی حرارت وگذاشتن فشنگی حرارت بادرجه کمتر ونیز تعویض ترموستات با درجه ۷۵درجه سانتی گرادوگفتندکه بعدازتعویض این دوتاقطعه مشکل رفع شدوآمپردرسربالایی وباکولربالای ۸۰نمیره ،دقیقا ماشین خودم جدیدا همین مشکل رو داره تشکرازبرادربزرگوار خواستم بدونم آیا فشنگی حرارت موتور که تادرجه کمتراز۸۰یا۷۵درجه فن دور سریع رو روشن میکنه برا پژو ۲۰۶توبازار میتونم پیدا کنم لطفا اطلاع بدیدباتشکرازاظهارنظرات دوستان

 60. باسلام.فشنگی فن ماشین دویستو شیش تیپ دوتوبازار بادرجه کمتراز۸۰درجه سانتی گرادمیتونم پیداکنم.اگر نیست ایا فشنگی ماشین دیگه ای هن هست که بتونم رو ماشینم سوارکنم مثلا فشنگی فن خودرو ال نود یا ماشین دیگه که بشود رو پژو ۲۰۶ سوارکنم ودرجه اش کمتراز۸۰ درجه باشد.سپاس از اطلاعاتی که دوستان به اشتراک میزارن

 61. با سلام خدمت دوستان ،من یه پارس tu5 دارم که تو سربالایی وقتی کولر میزدم دما تا ۱۰۵میرفت و دور تند روشن میشد ،ولی خیلی نگران بودم که فشار رو ماشین نیاد .خیلی هم تحقیق کردم ببینم چطور میشه اصولی زمان روشن شدن فن را زودتر مرد ،که بلاخره به این نتیجه رسیدم که ایسیو را ریمپ کنم و توسط یه متخصص پروگرام ایسیو زمان روشن شدن فن را زودتر کردم‌و‌الانم خیلی راضی ام

  • امیر.افشاری

   سلام امیرم از خوزستان پژوtu5اتومات دارم چند وقت دور تند فن که روشن میشود تا موتور خاموش نشود خاموش نمیشود حتی در زمستان خواهشن راهنمایی کنید دیاگ چیزی نشان نداد

 62. تشکر
  بسیار عالی
  به جواب مناسب رسیدم در خصوص سنتور فن

 63. با سلام ۲۰۶ تیپ ۵ دارم مدل ۸۶ امپر خیلی میره بالا و فن روی ۱۰۰ عمل میکنه چکار کنم که فن روی ۹۰ شروع به کار کنه و علت دیر عمل کردن فن چیه با تشکر

  • سید حسین قائم مقام

   سلام برادر گرامی
   ممکنه رادیاتور مشکل داشته باشه کثیف باشه جرم گرفته باشه برگ و آتاشغال توی پره هاش گیر کرده باشه
   ممکنه از فشنگی باشه
   ممکنه ترموستات دیر عمل میکنه
   ممکنه حجم مایع خنک کننده نامیزون باشه
   باید چک بشه
   کلا باید نشانگر دمای آب، در وسط قرار بگیره که وضعیت نرمال باشه
   موفق باشید

   • سید عباس احمدزاده

    با سلام ،من یه ۲۰۶ صندوقدار مدل ۹۳ دارم الان مدتیه که آمپر آب در حین رانندگی در خارج از شهر رو عدد ۳۰ الی ۴۵ میمونه در حالیکه تو ترافیک و یا داخل شهر رو ۹۰ الی ۹۱ ثابت میمونه،بردم تعمیرگاه نظرات متفاوت میدن یکی میگه رادیاتت باید تمیز شه یکی میگه از ترموستاته یه سری هم میگن از فشنگیه ،همه این عزیزان متحدالقول نیستند فقط میخوان یه پولی ازت بگیرن ، ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

    • سید حسین قائم مقام

     سلام دوست عزیز
     روش ساده تست ترموستات در بالا ذکر شده
     تست کنید مشخص میشه که مشکل از ترموستاته.موفق باشید

 64. سلام وقتتون بخیر ماشین من ۲۰۶ sd مدل ۹۰ هست چند وقت پیش به خاطر نشتی پوسته ترموستاتو عوض کردم و الومینیومی بستم یعنی درواقع ترموستات ماشین و مثل ۲۰۶ تیپ ۲ کردم بعد این وقتی ماشیت درجا کار میکنه و تو ترافیگم امپر تا ۱۱۰ هم میرسه و فن تند شروع به کار میکنه دوباره تا ۹۰ میاد از طرفی بخاری ماشین هم باد ولرم میده و کرم نمیکنه ممنون میشم راهنماییم کنید

 65. سلام و خسته نباشید یک ۲۰۶ اس دی دارم ده هزار کیلومتر راه رفته مدل ۹۶آمپر ماشین یک خط مونده به وسط همیشه میمونه و تا خط وسط نمیره ترموستات مشکل داره هنوز گارانتی داره اگر مشکل داره ببرم گارانتی خیلی وقته روی همون یک خط مونده به وسط ثابت میمونه هیچ وقت به خط وسط نمیرسه

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   با این موردی که شما میگید ماشبن مشکلی نداره. مگر اینکه مشکلات دیگری هم وجود داشته باشه که شما نگفته باشید. مثلا در سرعت های جاده ای، آمپر بیاد پایین تر
   وگرنه سالمه و الکی بهش شک نکنید

   موفق باشید

 66. سلام
  من ۲۰۶ تیپ ۵ دارم همیشه دمای اب تا ۹۸ میرسه بعد دور کند روشن میشه چندین بار مهره عوص کردم بازم همینطور عمل میکنه فقط سوکت اون رو که عوص کردم شک دارم سیم ها رو درست وصل کردم شما نقشه سیم سوکت رو ندارید که کدوم ورودی سنسور هست کدوم خروجی ؟

 67. با سلام خدمت استاید محترم….۲۰۶مدل ۸۹ دارم…یه ماهی هست که دمای ماشین در حال حرکت میاد پایین وقتی هم درجا کار میکنه ماشین لوله رابط با موتور هم زمان گرم میشه..سه تا ترموستات عوض کردم با یه فشنگی اب ولی باز این مشکل پا برجاست…اگه میشه یه اطلاعاتی بهم بدین تا این مکانیکا موتور ماشین رو پایین نیاوردن…با تشکر.

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست عزیز
   این مطلبی که شما می فرمایید به نظر میرسه که مشکل از ترموستات باشه. اینکه وقتی موتور سرده استارت میزنی و لوله رابط بین هوزینگ ترموستات و رادیاتور همزمان با موتور گرم میشه این یعنی ترموستات بازه و درست عمل نمیکنه.
   موفق باشید

 68. سلام وقتتون بخیر

  یه ۲۰۷ مدل ۹۶ دارم…آمپرش تو شهر از خط نصف یا اصطلاح ۹۰میاد بالاتر تقریبا دو یا سه تا خط ولی بیرون شهر نصف یا زیر نصفه؟دلیلش چیه؟عادیه یعنی به خاطر آب هواس چون بچه بندرم یا عیبی داره؟لطفا راهنماییم کنید ممنون…

 69. سلام آقای قائم مقام ،۲۰۶ وی ۸ مدل ۸۸ یا ۱۸۵۰۰۰ کیلومتر کارکرد دارم ، فقط در تابستان زمانی که از جنوب به شمال تونل توحید در چمران یا یادگار جنوب به شمال می آیم بدون گرفتن کولر آمپر آب کمی بالای ۱۱۰ درجه می رسد این وضعیت ادامه دارد تا به کفی و جاده صاف برسم آنوقت آمپر به حدود ۹۵ و ۱۰۰ درجه می رسد. رادیاتور و منبع انبساط و شلنگ رابط و ترموستات را حدود دو سال قبل عوض کردم. امداد خودرو دیاگ زد و ترموستات و سنسور و عملکرد دور کند و تند فن را چک کرد ،گفت ایرادی ندارد. آیا امکان دارد هواگیری رادیاتور خوب انجام نشده باشد. ممنون میشوم اظهار نظر کنید.

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست عزیز
   هواگیری که کار ساده ایه انجامش بدید اگر حل نشد به احتمال زیاد مشکل از خود رادیاتوره!
   رادیاتور ایران ، رادیاتورهای خوب و استانداردی واسه ٢٠۶ تولید میکنه که ضمانت هم داره قیمتش هم مناسبه

 70. با سلام و تشکر بابت مطلب خوب و مفیدتون.
  من یک هفته پیشه هوزینگ و ترموستات تیپ ۵ مدل۹۰ رو عوض کردم و تیپ ۲یی گذاشتم.حالا نمیدونم ترموستات چند درجه روش بسته ولی با حرکت ماشین تو این فصل نسبتا سرود بعد ۱۰ کیلومتر آمپر به ۸۹ تا ۹۰ درجه میرسه و فن با دور پایین شروع بکار میکنه، و به نظر میرسه بصورت مداوم یا حداقل بیشتر اوقات فن با دور کم کار میکنه و آمپر هم در حد همون ۸۸ تا ۸۹ پایینتر نمیاد، اگر هم خاموش باشه به محض توقف باز روشن میشه. بنظرتون چند درجه بسته؟آیا به این صورت که هوا هنوز گرم نشده کارکرد تقریبا مداوم فن با دور کم و در آینده احتمالا با دور بالا باعث خرابی نمیشه؟پیشنهاد ترموستات با درجه پایین یعنی ۷۵ رو میدید یا خیر؟؟

 71. سلام
  ۲۰۶ تیپ ۵ دارم
  چراق چک روشن میشه و موتور تک کار میکنه
  کویل و شمع و وایر سالم است
  روغن عوض کردم پارس سوپر پیشرو ۵ ۳۰ ریختم
  فیلتر بنزین عوض کردم
  انژکتور شستسو دادم
  بازم درست نشد
  تو جاده متوجه شدم
  امپر که میاد روی ۷۵ تا ۸۰
  ناگهان چراق چک روشن میشه
  و ماشین تک کار میکنه

  ترموستات عوض کردم
  ۸۹ انداختم
  البته قبلی هم ۸۹ بود
  دوستان راهنمایی کنن
  علت ترموستات است
  یا چیز دیگه
  فن هم درست کار میکنه
  موقع تک کار کردن
  دستگاه دیاگ مشگل جرقه زنی
  سیلندر ۲ و ۳ نشون میده

 72. مهرداد دوات گر

  سلام خدمت دوستان گرامی. نوروز ٩٨ مبارک. امیدوارم سال خوبی پیش روی همه عزیزان باشه.
  پژوی ٢٠۶ تیپ ٢ مدل ٨٢ دارم که از کمپانی دست خودم بوده. اخیرا با مشکلی مواجه شدم که هیچ مکانیک و باطریسازی نتونسته حل کنه. مدت یک هفته است که بمحض باز کردن سوییچ آمپر آب تا انتها بالا میره و چراغ استوپ روشن و فن دور تند کار میکنه ولی نه آمپر پایین میاد و نه فن از کار میافته. تا زمانی که سرباطری را جدا کنم. اقدامات انجام شده تا کنون به این شرح است :
  تعویض ترموستات ٣ بار
  تعویض فشنگی آب ۴ بار
  تعویض شمع و وایر شمع و رله های فن و بازدید مقاومت فن
  چک کردن ECU و CBM توسط متخصص
  یکی دو بار بعد از تعویض فشنگی بمدت ٢۴ ساعت مشکل حل شد ولی بعد از اون مجددا خراب شد. یکبار هم بعد از حل موقت مشکل بمحض بالارفتن دمای آمپر آب و بمحض روشن شدن دور کند فن آمپر افتاده و بلافاصله تا انتها بالا رفته و چراغ استوپ روشن میشد. که بعد از تعویض فشنگی تا ۴٨ ساعت مشکل برطرف شد ولی دوباره خراب شد. بعنوان آخرین راه حل گفتن باید سیمکشی ماشین رو چک کنی شاید اتصالی داشته باشه. میشه لطف کنید و کمکم کنید. بخدا خسته شدم. تا الان هم کلی هزینه کردم.

 73. با سلام آیا گیربکس ۲۰۶ اتومات با آب رادیاتور خنک میشود؟
  آیا آب رادیات تو سیستم گیربکس راهی دارد؟
  ممنون

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   همه گیربکسهای اتومات نیاز به خنک کننده روغن دارند. بوخی با هوا، برخی با روغن و برخی هم با آب خنک میشوند. در ۲۰۶ یک رادیاتور آب در گیربکس وجود دارد که آب رادیاتور درون آن حرکت کرده و روغن گیربکس را خنک میکند

 74. واقعا ایولا با این توضیحات عالی ممنوووووووون بسیار عالی بود و استفاده کردم مرررررررسی

 75. با سلام .من یه نارون دارم چون در مناطق گرمسیری ودر جاده خاکیهای طولانی با کولر روشن رانندگی میکنم در سه ماه تابستون ترمستاد خودرو رو باز میکنم آیا کار درستی است در ضمن رادیات خودرو جلو ماشین نیست وخیلی کم باد بهش میخوره. توی تابستون واشر میسوزوند

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما. نه مشکلی نیست. تو اون شرایطی که ماشین شما کار میکنه نیازی به بسته بودن دریچه ترموستات نداره

 76. سلام .من ۲۰۶ مدل ۸۸ تیپ ۲ دارم هفته گدشته دمای اب خیلی میرفت بالا رفتم پیش تعمیرکار نفهمید از چیه درنهایت واترپمپ عوص کرد تا اینکه ماشین چند بار جوش اورد و واشر سوزوند .خلاصه بعداز تعویص واشرسرسیلندر الان بازم حس میکنم دمای اب بالاس چون قبلا اینجوری نبود الان امپر نزدیک صد میرسه و به زور میاد رو نود . دمای اب همش از نود بالاتره همینجوری پیش برم میدونم بازم واشر میزنه . ترموستات عوص کردم واترپمپم که نو هست فقط رادیات مونده تورو خدا راهنمایی کنید ببینم چرا انقدر میره بالا ممکنه از رادیات باشه . نمیخوام دوباره واشر بسوزونم . این دمای موتور اصلا واسم عادی نیست چون ۸ ساله این ماشینو دارم و هرگز انقدر بالا نمیرفت .فن ها سالم واتر پمپ نو ترموستات نو قمقمه نو فقط رادیات مونده بگید چیکار کنم که دعاگوتونم

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست عزیز
   رادیات رو باز کن یه تست بزن ببین گرفتگی چیزی نداره. من قبلا همین مشکلو داشتم رادیات عوض کردم کلی ماشین آروم و خنک شد. اگه کمی حس ضعیف شدن سیستمهای برقی مثل شیشه بالابرها و برف پاکن داری علت جوش آوردن میتونه از ضعیف بودن کابل متفی اتصال باتری به بدنه هم باشه.

  • احتمالا لوله اب بخاری گرفته باشه آیا اونا را هم تعویض کردید؟

 77. رحیم سلحشور

  با سلام و خسته نباشید ماشین ۲۰۶ تیپ ۲ فن کند کار میکنه ولی مدام میره روی جت فن حتی مقاومت فن تعویض کردم ولی تغییری نکرد دمای آب اکثرا بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ هستش ممنون میشم کمک کنید

 78. باسلام و احترام
  ببخشید من برای عمر بیشتر واشر سرسیلندر با ریمپ ای سیو دمای شروع به کار فن دور کند رو ۵ درجه کاهش دادم آیا این کار درسته یا ضرری داره برای ماشین؟!
  الان اختلالی ایجاد نمیشه بین باز شدن ترموستات و کارکرد فن؟!ممنون میشم راهنمایی کنید

 79. سلام .. ۲۰۶ sd مدل ۹۴ … کارکرد ۴۰ هزار تا
  درحال حرکت و در ترافیک تو هر شرایطی امپر ماشین بین ۸۹ تا ۹۷ ایناست … اما به محض خاموش کردن ماشین و چند دقیقه بعد روشن کردن دما ماشین تا ۱۱۲ اینا میاد بالا .. بعد که روشن میکنم دور تند میزنه میاد پابین .. یبار هم بعد خاموش کردن و روشن کردن تا ۱۲۰ اینا اومد

 80. سلام.وقت بخیر.
  من چند روز پیش یه سمند ال ایکس سال از نمایندگی تحویل گرفتم، گاشین تازه روشن شده بود که فن دور کند روشن شد و بعد ار چند دقیقه مجددا خاموش شد.
  یک هفته از ماشین استفاده نکردم اما آخر شب ماشینو که روشن کردم بعد از سه چهار دقیقه فن روشن شد. دمای آب هم به خط وسط نمیرسید که با روشن و خاموش شدن فن پایین میومد. حقیقتا خیلی نگرانم که ماشین با۵دقیق کار کردن بدون کولر و یه مسافت بسیاربسیار کوتاه چرا باید فن کنه.
  لطفا راهنماییم کنید و بگید مشکل اساسی داره. تشکر

  • سید حسین قائم مقام

   سلام برادر
   آقا ماشینت هیچ مشکلی نداره کاملا طبیعیه
   الکی ماشین صفر رو هی دست این مکانیکای کارنابلد نده که پدرشو در میارن

   • ممنون از راهنماییتون.
    این چند روز ازش استفاده نکردم که نکنه مشکلی براش پیش بیاد.
    سپاسگذارم از توجه و دلسوزیتون

   • سلام،ماشین من اس دی مدل ۸۹ است.از اوائل تابستان،با مشکل بد روشنی مواجه شده ام.نکته قابل توجه اینکه هنگامی که آمپر پایینه مثل اول صبح راحت روشن میشه ولی در بقیه موارد باید چند بار استارت بزنم تا روشن بشه.فشنگی آب،ترموستات،مغذی سیفون رو عوض کردم و سوزن انژکتور هم تمییز کردم.هنوز مشکل حل نشده،ماشین توی سربالایی هم خیلی کم میاره.لطفا راهنمایی کنید،آیا از سیستم خنک کننده است یا از واشر سر سیلندرو..

 81. سلام مجدد،ماشین تیپ۲ می باشد.

 82. سلام.با تشکر از سایته خوبتون.من چند وقط پیش رادیاتور تیپ ۵ انداختم رو ماشین تیپ ۲٫التن تو هوایه سرد تو حرکت امپرمیاد پایین بخاری اونجور که باید گرم نمیکنه اما وقتی وایمیستم هیچ مشکلی ندارم دلیلش چیه خاهشا کمکم کنید

 83. امیر سعیدی زاد

  سلام. ۲۰۶ تیپ ۵ دارم چند وقتی هست وقتی ماشین درجا کار میکنه یا توی ترافیک میمونم آمپر بالامیره حتی اگه کولر خاموش باشه و ماشین تو کفی باشه. چک کردم وقتی ماشین در جا هست گاز میدم آمپر بر میگرده رو ۹۰. احتمال داره واتر پمپ ایراد داشته باشه؟ در غیر این صورت به نظرتون مشکل چیه؟ ممنون

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست من
   یا واتر پمپه یا خونه های رادیاتور گرفته. در کل یه کشگلی تو مسیر توی مسیر حرکت آب هست. ممکنه از ترموستات باشه. باید کل مسیر آب رو چک کنی
   موفق باشی

   • سلام جناب قائم مقام
    من ۲۰۶ تیپ ۲ دارم چند ماهی هست که صبحها با یه استارت کوتاه روشن میشه وای تا بعدازظهر که از سرکار میخوام بیام باید خیلی استارت را نگه دارم تا روشن بشه ۱۰ ثانیه. ولی تا حالا خاموش نشده همون اول که روشن میشه مخصوصا صبح کمی ریپ میزنه و بوی بنزین نیمسوز بلند میشه لطفا بفرمایید اشکال چیه و چیکار کنم.

    • سید حسین قائم مقام

     سلام
     انژکتور شویی
     بررسی شمعدو وایر و کویل
     بررسی قدرت فشار پمپ بنزین
     بررسی رگولاتور برگشت سوخت

    • با سلام حدمت همه دوستان مخصوصا” جناب قائم مقام با این سایت بی نظیرشون .
     حضور جناب کریمی عرض کنم که بنده هم با تمام مشخصات مشکل ایشون مواجه بودم . با هزینه ۹۰۰ هزار تومن مشکل حل نشد . نهایتا یه تعمیرکار کاربلد به تور من خورد که کل سیستم پمپ بنزین رو از روی باک برداشت و به خودم گفت هر جور دلت میخواد لجناب و رسوبات ذاخل وکف باک رو با سلیقه خودت تمیز کن . بعد از تمیز شدن ۱۰ تومن دستمزد گرفت و من سه ساله کیف میکنم . واقعا کلافه شده بودم . البته میدونم از یکسال پیش تا حالا احتمالا مشکل شما حل شده . اینو جسارتا” برای افزودن به ایتمهای پیشنهادی جناب قائم مقام نوشتم که اگه دوستان دیگه ای هم با این مشکل مواجه شدن ، اینم چک کنن .

 84. سلام و عرض ادب ، ممنون از سایت و مطلب خوبتون ، خدا خیرتون بده
  ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۰ دارم ، قبل اینکه ضد یخ بریزم همه چی اکی بود ، تا اینکه هوا سرد شد و مجبور شدم ضد یخ بریزم ، الان داخل شهر آمپر تا ۹۰ ۹۵ میره و بخاری عالیه ، اما به محض اینکه داخل جاده میرم آمپر میاد رو۶۰ و بخاریا هیچ گرمایی نداره ، امکان داره از ترموستات باشه ، اینجا تعمیرکاراش خیلی ناشی هستن ممنون میشم کمکم کنید . با سپاس فراوان از شما قائم مقام عزیز

 85. سلام وقت بخیر.چند تا سوال از خدمت شما داشتم لطفا کامل جوابمو بدید
  ۱٫یک سمند ال ایکس سال صفر چند روز پیش گرفتم تا الانم ۴۰۰ k استفاده کردم. یه آدم فنی بهم گفت باک ماشینتو پر کن و بزار ۲۴تا ۴۸ ساعت درجا کار کنه برای آب بندی. خیلی هم اصرار داشت.خواستم بدونم همچین کاری صحیح هست
  ۲٫ آب بندی ماشین صفر روش خاصی داره، اگه داره لطفا بگید.
  ۳٫آیا رادیاتور ای اف سون با ترموستات ۷۵ برای سمند سال مارایی بیستری داره (یعنی درسته که میگن برای سلامت ماشین و جلوگیری از زود جوش آوردن بهتره خصوصا تابستونا)
  ۴٫چه مواردی رو برای ماشین صفر باید رعایت کنیم مثل تعویض روغن و…
  ممنون میشم اگه کامل و در اولین فرصت جوابمو بدید.

 86. با عرض سلام و احترام

  اول تشکر می کنم بابت راهنمایی و وقتی که می گذارید.

  من هفته گذشته یک پژو پارس تی یو فایو دنده اتومات صفر که ثبت نام کرده بودم تحویل گرفتم. تو این چند روز رانندگی وقتی آمپر آب بالا میاد نشانگر کمی بالاتر از وسط می ایستد و فن ماشین شروع به کار می کند و نشانگر تا خز وسط پایین می آید و دوباره این روند تکرار می شود.
  لطفا راهنمایی بفرمایید که عقربه کمی بالاتر از وسط آمدن برای ماشین صفر طبیعی هست؟

  من قبل از این پارس سال داشتم که آمپرش هم به وسط نمی رسید و یه مسئله دیگه که صدای فن پارس تی یو فایو خیلی بلند تر از قبلی هست این طبیعیه؟

  با سپاس

 87. سلام
  من پارس tu5 مدل ۹۷ دارم با ایسیو بوش دریچه گاز برقی
  وقتی که صبح ماشینو روشن میکنم ماشینم آروم آروم آمپر میاد بالا ولی وقتی راه میفتم کمتر از دو دقیقه آمپرم میاد رو خط وسط
  عادیه؟

 88. سلام و عرض ادب،عزیز عرض شود خدمتت که رادیات بخاری ماشین من مشکل داشت،۲۰۶تیپ۲مدل۸۲،رادیات بخاریشو خودم عوض کردم بدون اینکه نشت داشته باشه چک کردم و بستم تموم شد،بعد از اون از اوزینگ پلاستیکی پشت ترموستات ترک داشت پلاستیکی بود اونو عوض کردم و ترموستاتو (۸۹درجه) ترتمیز کردم و بستم،،الان چندروزی میشه که میگذره امپر اب ماشین تو این سرما از ۹۰درجه به بالا تا ۹۸هم میرسه،بعد فن دور عادی روشن میشه به حالت عادی خودش رو ۹۰برمیگرده،البته ناگفته نمونه اب ماشین تکمیله کم نیست،
  قبلا اینطوری نبود امپر همیشه زیر۹۰بود،یعنی قبل از اینکه من این دوکارو انجام بدم امپر زیر۹۰بود،با انجام این کار سیستم خنک کننده ماشینم احساس میکنم بهم ریخته و مثل قبل نیست،باید چیکار کنم‌؟ترموستات عوض کنم؟یا فشنگی؟یا رادیات تمیز کنم؟درضمن من هواگیری نکردم چون خیلیا میگن ۲۰۶هواگیری نداره!امکانش هست از هواگیری باشه که از این طریق امپر اطلاعات اشتباه نشون بده؟

  • با سلام درسته که سیستم ۲۰۶ تحت شرایطی خود هواکیر است .اما بسیار لازمه بعد از انجام هر اقدامی در سیستم گردش اب ۲۰۶ که منجر به خروج مقداری مایع خنک کننده از سیستم بشه (حتی به مقدار کم ) :
   ۱- حتما باید هواگیری ترتیبی انجام بشه . یعنی در حالت موتور سرد ابتدا از شیر روی لوله رادیاتور بخاری و بعد از پیچ هواگیری سر سیلندر کاملا هوا تخلیه بشه . اما هوای داخل رادیاتور اصلی از طریق شیلنگی که از سمت چپ راذیاتور به قمقمه وصله اتوماتیک انجام میشه . اگر هوا گیری لازم نبود اصلا چه لزومی داشت که طراح فرانوی موتو این پیچها رو در مدار قرار بده؟
   ۲- اگر بعد از هواگیری مشکل حل نشد . در حالت موتور سرد شیلنگ مشکی رنگ نازک رابط بین رادیاتور و قمقمه خارج نمایید و محکم در ان بدمید . نفس شما باید به راجتی از طریق لوله تخلیه شود . در غیر اینصورت میتوانید بجای هزینه ۹۰ هزارتعویض ،با یک سیم فلزی محکم ۵۰ سانتی انرا سنبه بزنید تا چسب و رسوبات احتمالی تخلیه شود . و دوباره انرا در جای خود نصب کنید . ( برای سنبه زدن لوله میتوانید از سیم مغزی چوب رختی های سیمی هم استفاده کنید) گرفتگی این سیلنگ بظاهر کم اهمیت مشکلات زیادی تولید میکند .
   موفق باشید.

 89. سلام ببخشید من یه پژوTu5دارم وقتی ایستادم دما موتور نرمال است ولی وقتی میرم تو جاده دما اب ماشین تا نصف میره دلیلیش چی میتونه باشه؟؟؟

 90. سلام استاد تشکر از این همه اطلاعات مفیدتون واقعا سپاسگزارم
  من ۲۰۶مدل ۸۸وی ۸تیپ ۵دارم
  چند وقته ک میخوام برم دنده۲صدا میده بیشتر از ۲ساله روغن گیربکس عوض نکردم
  الان نمیدونم مشگل دنده برنجی هست یا چیز دیگه این مکانیک ها هم که تا میگی صدا میگن کیربگس باید باز بشه
  ممنونم راهنمایی کنید …

 91. سلام خسته نباشید، مرسی از مطالب خوب و مفیدتون..
  بنده ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۱ دارم،
  دمای آب همیشه روی ۹۰ تا ۹۵ هست، بین این ۲ عدد بالاپایین میشه،
  میخاستم بدونم میشه کاری کرد دما پایینتر بیاد؟
  مثلا میشه ترموستات ۷۵ درجه استفاده کرد ک دمای نرمال بیاد روی ۷۵ درجه بجای ۹۰ درجه ک الان هست؟! مشکلی ایجاد نمیکنه واس موتور؟مرسی اگه جواب بدید….

  • اگر در تابستون و یا سربالایی و ترافیک جوش نمیاره و مشکلی تا حالا براتون ایجاد نکرده و چراغ استپ روشن نشده چه لزومی داره که دستکاری کنید . اگه فن دور ارام و دور تند بموقع عمل میکنن این دمای طبیعی موتور ۲۰۶ هستش .

 92. سلام ، وقت بخیر
  در ابتدا تشکر میکنم بابت مطالب کاربردی مهمی که در اختیار همگان قرار میدهید .
  بنده ۲۰۶ اس دی وی ۸ دارم که در حال حاضر ۳۶۰۰۰ کیلومتر کارکرده آیا الان میبایست روغن گیریبکس ( واسگازین ) رو تعویض کنم ؟؟

 93. سلام خسته نباشید من ۲۰۶ تیپ ۲ دارم داخل شهر اصلا امپر از وسط بالا نمیره حتی در ترافیکای سنگین اما تو جاده از وسط رد میشه و ۱۱۰ میرسه مشکل از کجاس عیبی داره؟دیاگ گذاشتم فقط سنسور اکسیژنا خراب بود

  • حطای سنسور اکسیژن باعث میشه ECUدستورات اشتباهی برای ترکیب سوخت و هوا صادر کنه که با ذور ارام موتور در داخل شهر زیاد مشکل تردد ایجاد نمیکنه اما در مسیر های بلند و بار کامل و ذور موتور بالا این ارسال اشتباه پیام و تزریق سوخت اضافی سبب میشه مقداری حرارت موتور بالا بره . که در این صورت شما در لبه مرز سوختن واشر سرسیلندر قرار میگیرید که هزینه تعمیراتی زیادی تحمیل میکنه .چک کنید فن رادیاتور (دور تند و کند ) بموقع عمل میکنند؟

 94. سلام
  خودروی من ۲۰۶ اس دی وی هشت مدل ۹۰ هست. در مسیرهای هموار آمپر آب روی ۶۰ تا هفتاد و در سر بالایی ها بین ۸۰ تا ۹۰ درجه. در ترافیک داخل شهر بین ۹۰ تا ۹۵ و فن ها هم سالم هستن. ترموستات رو عوض کردم ولی درست نشد و باز هم در جاده ۶۰ تا ۷۰ درجه هست. علتش چی میتونه باشه؟ (ترموستات ۹۰ درجه هست)

 95. سلام جناب قائم مقام
  بنده یک ۲۰۶ تیپ ۵ صفر تحویل گرفتم از ابتدا دمای شروع فن کند یک مقدار پایین تر از ۹۰ (حدود ۸۸-۸۹) هست و دمای کارکرد هم معمولا تو رنج ۸۰ تا ۸۵ متغیر هست به ندرت به ۹۰ میرسه
  حدود ۵۰۰ کیلومتر بیشتر نرفتم ولی نمیدونم این ایراد هست یا خیر چون همون تنظیم کارخونه هست من هیچ تغییری ایجاد نکردم.

  • کاملا طبیعیه . نگران نباشید . موتور ۲۰۶ برای کار در دمای بالا بین ۸۹ تا ۹۷ طراحی شده . و تا زمانی که مشکلی ایجاد نکرده تحت تلقین دیگران خودرو خودتون رو بدست تعمیرکاران کارنابلد نسپرید .

 96. سلام عرض ادب بنده یک ۲۰۶ تیپ ۲ دارم مدل ۹۶ از صفر دسته خودم بوده مشکلی نداشت تا چند روز پیس درهین مسافرت در سربالای بعد مسافت طولانی امپر به بالای ۱۱۰ رسید ونفس کم اورد وخاموش شد در کاپوت باز کردم داغ کرده بود بعد ۱۰ دقیقه دوباره امپر امد وسط بدون کولر حرکت کردم ولی دما رو ۹۵ بود هوا هم گرم بود درضمن تا حالا همیه چیزش فابریک حتی اب رادیاتور ممنون میشم راهنمایم کنید

  • اگر جوش نیاورده و اب از قمقمه بیرون نزده ( کامل توضیح ندادید)و از ان به بعد هم همه چیز طبیعی بوده مشکلی نیست . خاموش شدن موتور به علت ارسال سیگنال توسط فشنگی خشک(روی سرسیلندر) و بالا رفتن دما از میزان تعریف شده برای ECU بوده . فقط بخاطر داشته باشید که در چنین مواقعی با ریختن اب روی رایاتور و استارتهای کوتاه که مانع از روشن شدن موتور و لی جابجایی کمی در پیستونها شود از چسبیدن رینگها به بدنه سیلندر جلوگیری نمایید . ضمنا اگر مایع از درب قمقمه به علت جوش امدن تخلیه بشه بعد از سرد شدن موتور هوا جایگزین اب میشهکه نیاز داره ضمن افزایش اب به میزان لازم در هنگام موتور سرد نسبت به هواگیری از شیر هواگیری بخاری و سرسیلندر هم اقدام کنید .

 97. سلام مطالبتون خیلی مفید بود
  فقط یه سوال : آمپر اب بالا رفته چراغ استوپ روشن شده ولی رادیاتور خنک خنک یعنی یخ ترموستات را در اوردم تست کردم تمیز بود و داخل آب جوش بخوبی عمل میکرد و باز و بسته میشد .
  آیا با این علایم میشه به هوا داشتن داخل سیستم خنک کننده مربوط باشه

 98. آیا سوختن واشر سر سیلندر باعث میشه موتور جوش بیاره به حدی که چراغ استوپ روشن بشه . از مشهد برمیگشتم توی دامغان این مشکل برام پیش اومد شب موندم تو جاده صبح هوا گیری کردم درست شد سمنان رد کردم تو ایوانکی دوباره چراغ استوپ روشن شد دوباره خنکش کردم هواگیری کردم تا تهران اومدم دو سه روز تو تهران هیچ مشکلی نداشت تا باز دوباره دیروز آمپر رفت بالا چراغ استوپ روشن شد که اومدم کاپوت زدم بالا دست زدم به رادیاتور دیدم خنک خنکه ترموستات در اوردم الان بدون ترموستات ولی ترموستات توی اب جوش چک کردم کار میکنه ممنون میشم راهنمایی کنید .
  خودرو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۲

  • توضیح ندادید اب کم میکنه ؟ فنها بموقع عمل میکنن ؟ بعد از در اوردن ترموستات تمام رادیاتور داغ میشه ؟ نیمه طرف راننده داغ میشه؟ باز هم رادیاتور خنک است ؟به هر حال :
   ۱- شما ترموسات را در ۱۰۰ درجه در بیرون از موتور ازمایش میکنید که عمل میکند . ایا در دمای ۸۹ یا ۸۳ درجه (بسته به نوع ترموستات ) هم عمل میکند؟ باز و بسته شدن در اب جوش فقط قفل کردن یا نکردن ترموستات را نشان میدهد و نه حساسیت انرا .
   ۲ – جوش اوردن موتور حتی برای یکبار و نه بطور مکرر باعث میشه رسوبات موجود در مدار گردش اب از جای خود حرکت کرده و در محلهایی که سرعت جریان ایجاد شده توسط واتر پمپ کاهش مییابد (همانند اب پخش کن بالای رادیاتور) ته نشین شوند . که در این صورت احتمال بسته شدن سر لوله های رادیاتور وجود دارد .که ممکن است سرد بودن رادیاتور را توجیه کند.
   ۳- شستشوی رادیاتور با اب شاید کارساز باشد.
   موفق باشید

 99. با سلام خدمت اساتید بزرگوار.
  اقا بنده یه پژو ۴۰۵ اس ال ایکس مدل ۹۱ دارم که حدود ۱۱ ماه میشه خریدمش از روزی که خریدم دمای اب نهایتا ۹۰ بود و با ترموستات فک میکنم ۸۹ و هیچ مشکلی نداشت که امپر اب بالا بره نهایتا ۸۹ دور کند کار میکرد و همه چیز خوب پیش می‌رفت تا اینکه بدلیل مصرف سوخت کمی زیاد و کمی دود سیاه کردن با دیاگ و با تجربه ایی که داشتم سنسور دمای اب که روی هوزینگ ترموستات وصل میشه و یه سنسور تک فیش ابی که به سیلندر نصب میشه رو عوض کردم از اون روز به بعد دمای اب ماشین دور کند ۱۰۰ روشن میشه و نمیدونم چرا این اتفاق افتاد ولی مشکل استارت سرد و دور روشن شدن ماشین و دود سیاه نکردن حل شد.
  اما این نکته حائز اهمیت هست که چرا دما تا به این حد بالا میره.
  بردم دیاگ زد گفت اب گردش نمیکنه درصورتی که قبل از تعویض سنسور ها چنین مشکلی از گردش اب نبود و ماشین روال عادی داشت.
  اساتید عزیز لطفا راهنمایی کنید که چه نوع فشنگی اب و دمای اب رو استفاده.
  همچنین من ۲ مرتبه عوض کردم.
  یه چیزه دیگه که باید یاد اوری کنم اینکه قبل از اینکه سنسور تک فیش ابی که در سیلندر نصب میشه عوض کنم همه چیزش عادی بود دوباره.
  اونو که عوض کردم اینطوری شد ایا ممکنه راهنمایی کنید که چه نوع سنسورهایی استفاده کنم تا اینکه فن دور کم ۹۷ روشن بشه.
  ممنون

 100. با سلام
  من ۲۰۶ تیپ۵ مدل ۹۵ دارم، رادیاتور هم تازه ( یکساله) تعویض شده، ترموستات هم چند روزه تعویض کردم (۸۳ ای انداختم) ، آب سیستم خنک کننده رو کاملا هواگیری میکنم و قمقمه رو بین خطوط ماکسیمم و مینیمم آب میریزم، وقتی ماشین رو بعد از استفاده معمولی پارک میکنم، و خاموش میکنم، سطح آب داخل قمقمه بالا میاد و از سر قمقمه نشت می‌کنه و میریزه، و بعد از اینکه موتور سرد میشه، آب داخل قمقمه کاملا خالیه!!!
  درب قمقمه رو هم عوض کردم.
  ماشین دچار کمبود آب نمیشه و آمپر همیشه درسته، اما قمقمه باید خشک باشه و اگه آبش کنم، مجددا همین اتفاق بعد از اولین استفاده می افته!!!
  کلافه شدم، بقیه ماشین ها قمقمشون بین اون دو خط آب داره ولی این ماشین نه!!

 101. سلام خسته نباشید کلی کیف کردم جواب ها را خوندم.من پژو پارس تیوفایو دارم روز ترموستات خراب شد و امپر بالا نیومد منم تو جاده بودم وقتی برگشتم و عوض کردم تنظیم موتوری ecu را بررسی کرد و دمای موتور را از ۹۸ به ۹۱تغییر داد تا فن زودتر عمل کند حالا نمیدونم این صدمه ای به ماشین میزنه یا نه نمیدونم کار خوبی انجام داده یا نه من در شهرکرد زندگی میکنم.این هم اضافه کنم موتوری به حدی داغ میکرد که چندبار جعبه فیلتر هوا را اب کرد و تعوی کردم حتی روزای اول واشر ترسوند که کلی اذیت شدم.

 102. محمدجواد

  بسیار عالی و آموزنده

 103. سلام وقت بخیر..
  من یه رانا دارم وقتی خاموشش میکنم آمپر میچسبه به قرمز و وقتی روشن میکنم فن دور ۲ ۱ دقیقه کار میکنه
  علت چیه؟

 104. با سلام ،
  پوریا هستم از بوشهر . ۲۰۶ تیپ ۵ دارم مدل ۹۶ ، چند روز پیش واسه شستشوی ردایاتور به تعمیرگاه مراجعه کردم و بعد از اینکه اب ردایاتور تخلیه شد به غیر از اب معمولی رادیاتور از ضد یخ هم استفاده کردند . بعد از آن مرتب دمای اب از نصف میزنه بالا و مرتب این کار تکرار میشه . در صورتکیه قبل از آن در دمای ۴۵ درجه جنوب هیچ موقع به یاد ندارم که آمپر به نصف رسیده باشه چه برسه از نیمه هم رد شده باشه .
  لطفاً راهنمایی بفرمائید .

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست عزیز. ممکنه هواگیری بصورت صحیح و دقیق انجام نشده باشه

 105. با سلام و تشکر از مطالب و راهنمایی های عالی و ارزنده ایی که به اشتراک میذارین ، من یه ۲۰۶ V9مدل ۸۹ دارم که امسال با شروع گرما و استفاده از کولر دمای آب معمولا رو ۱۰۰-۱۱۰ بود و فن دور تند همش کار میکرد که توجه من رو به خودش جلب کرد برای همین تو اولی اقدام به پیشنهاد یه کارشناس ترموستات و فشنگی آب رو عوض کردم ولی دما باز هم میرفت نزدیک ۱۱۰و با کارکرد فن دور تند به سختی تا ۱۰۰ پایین میومد با مشورت مجدد دوباره هوا گیری و شلنگ برگش رادیاتور به منبع انبساط اب رو عوض کردم کمی بهتر شد تا اینکه تو یه سربالایی و گرما دیگه جوش آورد و مشورت مجدد با چند کارشناس و با توجه به اینکه نیمه پایین رادیاتور خنک و نیمه بالا داغ بود به این جمع بندی رسیدیم که چرخش اب ضعیفه و باعث بالا رفتن دمای اب میشه و ایراد رو رو یواتر پمپ تشخیص دادن ، دیروز واتر پمپ رو هم عوض کردم که خب بنظر خوب شد. ولی امروز وقتی تو گرمای ۴۰ درجه ظهر کولر گرفتم دما تو ترافیک متوسط شهری تا حدود ۱۰۷ بالا میاد و با فن دور تند دوباره تا ۹۸-۱۰۰ پایین میاد ولی خب تو همین دامنه باقی می مونه . الان سوال من اینه که این فرایند طبیعی هستش؟

 106. باسلام خدمت دوستان و جناب قائم مقام
  من یه ۲۰۷ مدل ۱۴۰۰ دارم مشکلم اینه که موقعی که کولر خاموشه زیر پای راننده به شدت گرمه چک کردم لوله ها و خود رادیاتور بخاری که دقیقا سمت راست پدال قرار دارن به شدت داغ هستن در حالی که ۲۰۷ های دیگه رو هم چک کردم گرمای لوله ها ملایم بود فن دور کندم هم دقیقا رو ۹۱ یا ۹۲ روشن میشه اممنون میشم اگه راهنماییم کنید نظرتون با کور کردن لوله بخاری در فصل گرما چیه با تشکر

 107. سلام ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۲ هست تقریبا چند روزی بود که امپر بالا میرفت حین رانندگی و خط ۹۰ رو رد میکرد من کولر میگرفتم و میومد پایین امپر
  فن خراب بود عوض کردیم و این موضوع امپر بهتر شد اما وقتی کولر میگیرم میاد بالا امپر….امروز امپر به c رسید و یه اقایی اومدن و هوا گیری کردن و گفتن ک مشکلی نداره و برو
  رسیدم خونه بعد چند ساعت دوباره رفتم بیرون در عرض ۶ ۷ دقه دوباره رفت بالا رفتم نشون دادم گفتن که ترموستات قفل کرده… میشه راهنمایی کنین ک چه ترموستانی باید گذاشت و ایا نیاز هست که دمای کار کردن فن رو هم تغییر بدیم؟

 108. جناب قائم مقام
  خیلی ممنون واقعا از مطالبتون
  خدا سلامتی بده بهتون
  خیلی کمک‌کننده است توضیحات شما.
  تشکر

 109. جناب قائم مقام عزیز
  عالی هستید.
  خدا خیر بده به شما
  سلامت باشید همیشه
  همچنان استفاده میکنم.

 110. سلام خدمت دوستان کشور فرانسه در زمستان خیلی سرد است باید ماشین دمای بالاتری نسبت به ایران داشته باشد برای گرم شدن بخاری و در تابستان هم دمای موتور به نقطه جوش ۱۰۰درجه نمیرسه یادآوری می‌شود این نقطه جوش است که موتور تخریب میکنه از جمله سوختن واشر سرسیلندر و پژو هم سابقه بیشتری دارد نسبت خودرو های دیگر در نتیجه من خودم چند سالیست تیوفایو دارم با ترموستات ۸۲درجه هیچ وقت
  دمای موتور از ۹۷بالاتر نرفته این تجربه شخصی من بود به کسی توصیه نمیکنم در مورد ترموستات

 111. سلام.بنده ۲۰۶ اس دی وی ۸ مدل ۹۵دارم.تا چند روز گذشته آمپر اب عادی بود و وقتی به وسط می رسید فن کار میکرد و یک مقدار پایین می‌آمد.الان چند روزی است هنگام درجا کار کردن موتور که امیر بالاتر از وسط و حدودا تا ۹۷ درجه میاد و تازه دور کند فن کار می‌کنه و دوباره آمپر تا وسط نیاد و دوباره نیزه بالا البته تو جاده و در حین حرکت در سرعت بالا آمپر میاد زیر وسط.فشنگی را عوض کردم و ترموستات ۷۶ درجه انداختم و هواگیری مجدد کردم.رله ها را عوض کردم ولی باز تاثیری نداشته و دوباره امیر هنگام درجا کردن از وسط پایین نمیاد.دیاک زدم و به تعمیرکار نشون دادم میگن مشکلی نیست و عادیه.اما قبلاً اینطور نبود و آمپر در شرایط ترافیک و سخت از وسط بالا می‌رفت.لطفا راهنمایی فرمایید.

 112. چند وقتی این موضوع فکرمو مشغول کرده و هر کاری میکنم تاثیری ندارد و در هنگام درجا کارکردن خودرو امیر اصلا از وسط پایین نمیاد و فن در دمای ۹۷ شروع بکار می‌کنه.

 113. یک تعمیرکار به من گفت دمای فن را بیار پایین که اینکار را نکردم هنوز و اطمینان نکردم .منتظر پاسخ شما هستم.یا اگر تعمیرکار خوب سراغ دارید معرفی نمایید تشکر

  • خیلی خیلی ممنون ماشین من ۲۰۶ مدل ۸۴ هستش تو ۹۸ فن هاش روشن میشه بردم مکنیک میگه باید ببری سیم کش درجه ۹۸ زیاده اسیب میزنه به موتور باید بدی درجه ۹۰ تنظیم کنن بله برای منم گفتن منم منتظر جواب هستن

 114. سلام و با عرض خسته نباشید
  من یه ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۹ دارم هم با ترموستات ۸۹ و ۷۵درجه هروقت سربالایی کولر میگیرم امپر ماشین تا ۱۲۰یا بیشتر هم میره فن دور تند هم کار میکنه فشنگی اب هم عوض کردم اما خیلی بالا میمونه آمپر میخواستم ببینم طبیعی هست تو سر بالایی یا مشکلی هست؟

 115. باسلام خدمت دوستان من پارس دنده اتوماتیک مدل۸۹ با موتور tu5 دارم که چند ماهه بعضی وقت ها داخل جاده آمپر آب از وسط بالاتر رفته وچند ثانیه چراغ آب و stop روشن میشه و بعد درجه آب می آید زیر خط وسط البته واترپمپ ، ترموستات ،فشنگی آب تعویض شده و رادیات هم باز شده کنترل شده است باز مشکل همچنان وجود دارد درحالت درجا با وصل کردن به دستگاه روی دمای ۹۲ درجه فن دورکند فعال شده ودر دمای ۸۷ درجه خاموش می شود.لطفا راهنمای کنید.

 116. سلام بسیار ممنون بابت توضیحاتتان. چند مورد جهت راهنمایی البته با اجازه استادان.اول اینکه حضور کمرنگ سایت شما در سایر موارد خرابی ها که بعلت توضیحات بسیار خوبتان خواهش میکنم جدا اقدام کنید. دوم اینکه در زمان کارواش بعلت نشانه رفتن فشار آب بسمت پره های رادیاتور و ظریفی بسیار زیاد این پره ها باعث خوابیدن و کور شدن مجرای ورودی هوای بیرون کلا عملکرد را به نصف تقلیل میده که حتما باید از شستن آن توسط کارواش اجتناب کرد متاسفانه اکثر خودروها حتی رادیاتور کولر را هم دچار این معظل میکنند. سوم پیچ تخلیه هوا چون پلاستیکی هست باید هنگام هواگیری مراقبت شود و مانند والف لاستیک و همان سایز هست که مانند فیوز حتما یدک آن باید در خودرو باشد. و حتما رانندگان محل های دیگر هواگیری که در سیلندر هست را هم بدانند. چهارم توضیحات برند و نوع ضد یخ بسیار عالی و واجب بود پنجم هرگز زمانیکه خودرو جوش آورد درب رادیاتور را باز نکنند و بدانیم باعث فوران آب جوش میشود که سوختگی پوست دست و صورت با درجه بالا رادارد و در کمکهای اولیه حتما پماد سوختگی جزو الزامات است. ششم بعد از جوش آوردن خودرو بهتر است ضد یخ و روغن خودرو تعویض گردد.ضمنا ضد یخ عملکرد ضد جوش را دارا میباشد و در فصول گرم هم واجب هست.هفتم. روشن کردن بخاری و کمک رادیاتور بخاری جهت سرد شدن آب هشتم حتما در زمان جوش آوردن خودرو از خاموش کردن دائم جلوگیری شود و موتور را روشن خاموش کنند تا عمل انبساط و انقباض خسارت نزند. نهم بیشتر عمل جوش آوردن اول بدلیل قفل کردن ترموستات و بعد فن هست پس یدک فشنگی و این دو در مسافرت مانند تسمه بسیار کارآمد هست. و بدانیم قطعات مربوط به گرمای خودرو باید بهترین ها باشند چون حتی با رفع خسارات وارده موتور خودرو دیگر فاقد کیفیت سابق هست.

 117. سلام
  من یک ۲۰۶ مدل ۸۹ دارم
  چند روزه به یک مشکل خوردم اگر ممکنه راهنمایی کنید
  آمپر آب یه باره میره بالا و چراغ استپ روشن میشه و فن روی دور تند شروع به کار میکنه. بعد از یکی دو دقیقه آمپر میفته و صفر نشون میده
  چراغ چک روشن میشه و دور موتور هم میفته و دیگه گاز نمیخوره
  سر باطری رو که بر میدارم برای ۱۰ دقیقه میشه حرکت کرد و مجدد همینجوری میشه.(آب کم نمیکنه) در اون چند دقیقه ماشین درست کار میکنه. ولی مشکل برمیگرده.
  مکانیک دید گفت از فشنگی هست
  تعویض کردم مشکل حل نشد
  گفت سیم کشی باید بررسی بشه
  برقکار همه سیم کشی رو چک کرد و مشکلی نبود
  ولی مشکل رو پیدا نمیکنن
  میتونید راهنمائیم کنید که مشکل کجاست

  • سلام من ماشینم تیپ دو سال هشتادوهشت زمانایی که با ماشین کار میکنم آمپر رو حالت معمولیه یهو آمپرم میاد تا ته بالا چراغ استوپ روشن خاموش میشه وفن دورتندیکسره کارمیکنه وقتی سیم مثبت باتری یه لحظه قطع مجدد وصل میکنم به طور کلی ریست میشه دوباره درست میشه بعضی وقتام آمپرآب کاملا میخوابه روعدد صفر وماشین گاز هرز میخوره وماشین حالت خفگی وکپ پیدا میکنه انگارکه بخواد خاموش بشه وبا دنده به سختی راه میفته وبعداازچند دقیقه رانندگی دوباره آمپرآب که خوابیده بود شروع به بالا آمدن میکنه وروعدد ۸۰ تا ۹۰ متوقف میشه ..لطف میکنید بگید مشکل ماشین از چیه چون هنوزم این مشکلو دارم متاسفانه ممنون میشم جوابگو باشید

   • سلام
    منم مدتی ماشینم همینطوری شده بود
    پیشه هر کس می‌بردم یه چیز میگفت
    آخرش یه متخصص گفت خودت رو خسته نکن ecu خراب شده.
    تعمیرش کرد مشکل حل شد

 118. آقای حسین قائم مقام لطفا کمک کنید

 119. مرتضی نصرتی

  سلام.خسته نباشین.پراید مدل ۹۱ دارم درجه وقتی میاد روی خط سوم فن شروع به کار کردن میکنه و دیگه خاموش نمیشه.ترموستات ۸۳ انداختم دو تا فشنگی ام عوض کردم ولی درست نشد

 120. امیرمحمد پوررضان

  سلام من یه ۲۰۷ اتومات مدل ۹۶ دارم مشکل من اینه که گاهی وقت ها دما وقتی به ۱۰۰ میرسه و وقتی رد میکنه چراغ استپ روشن میشه و فن دور تند میزنه و دما پایین میاد اما چراغ استپ و فن قط نمیشه تا ماشینو خاموش کنم.بیشتر در ترافیک و درجا کار کردن این اتفاق میوفته.اکثرا دما بین ۹۰ تا ۱۰۰ هستش.فن دور کند هم حدودا در ۹۷ روشن میشه،ترموستات هم عوض کردم اما درست نشد مشکل کجاست ممنون

  • با ٢٠۶ این مشکل رو داشتم با تعویض موتور فن درست شد . توصیه میکنم زمانی که چراغ استپ روشن شد موتور رو خاموش نکنی و با همون حالت روشن ببری دیاگ بزنی من قبل پیدا کردن ایراد رله و فشنگی عوض کردم که نتیجه نداشت و ایراد زمانی مشخص شد که با چراغ استپ روشن دیاگ زدم

  • به نظرم که مشکل شما مقاومت فن هستش که به موقع فن رو روشن نمیکنه و اجازه میده که دمای مجاز را رد کند و در نتیجه ادامه ماجرا
   و دلیل خاموش نشدن فن هم باز خرابی مقاومت فن هست
   که لطفا قبل از هر اقدامی مشکل را با دستگاه دیاگ حرفه ای مشخص کنید و بعد نسبت به تعمیر و یا تعویض کنید.

 121. سلام پژو۲۰۶ مدل۹۰ دارم خودرو بعدازمسافتی ۵۰کیلومتر چراغ استپ روشن وآمپربالا می رود وماشین خاموش می شود. ممنون ازپاسخ شما

 122. باعرض سلام خدمت جناب مهندس عزیز
  مطالبی که در بالا ارایه شده بود بسیار بسیار جامع و عالی بود و بنده واقعا از شما سپاسگزارم
  در پناه حق

 123. سلام من ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۳ دارم
  دمای موتور داخل شهر و سرعت پایین معمولیه ولی سرعتم بالا میره دما میاد نزدیک صفر
  تو اوتوبانو جاده که صفره قشنگ،،
  اگ کسی میدونه راهنمایی کنه ممنون میشم

 124. سلام
  من۲۰۷ دستی مدل۹۹دارم بعد از یکسال حالا دمای آمپر روی۱۰۵فن تند شروع به کار میکنه تا قبل این از۹۰بالاتر نمیرفت اما الان یه خط بالاتر از ۹۰کار میکنه ، مشکل از چی میتونه باشه؟

 125. سلام خسته نباشید من با ماشینم ۲۰۶ تیپ ۲ تصادف کرده بودم و میخواستم ببرم بیمه و فنه خنک کنندم شکسته بود تو راه چند باری جوش اورد ماشین ولی سریع در مخزن ابو باز کردم پیچایه هوا گیریشو باز کردم اب ریختم داخله موتور امپر اومد پایین سریع میخواستم بپرسم ببینم الان مشکلی واسه موتور پیش میاد یا واشر سر سیلندرم سوخته یا نه؟؟ درضمن من تازه تعمیره اساسی کرده بودم موتورو میشه لطفا راهنمایی کنید؟؟

 126. سلام
  ۲۰۶ sd مدل ۸۸ رو دیروز بخاطر نشتی از واشر سر سیلندر موتورش رو باز کردم . تعمیرکار گفت هوزینگ ترموستات فابریکش از داخل شکسته و اب بند نمیشه و باید عوض بشه . ترموستات و هوزینگ ۸۹ الومینیومی نصب کرد .
  امروز از بالای رادیاتور اب زد بیرون که با یدک کش بردم تعمیرگاه و قاب بالای رادیاتور رو عوض کردن . تعمیرکار میگفت چون ترموستات و شیلنگها تازه بودن فشار زده بالا ( البته رادیاتور هم تا حالا نه باز شده بود نه سرویس ) الان همه چیز مرتب به نظر میرسه ولی دمای آب تو جاده بین ۸۰ تا ۹۰ هست ( حدودا ۸۵ ) . این دما بعد این اتفاقات خوبه ؟
  قبلا دما معمولا کمی بالای ۹۰ بود

 127. سلام وقت بخیر خدمت شما
  پارس tu5مدل ٩٨ دارم تقریبا دو هفته ای میشه که امپر ماشین از وسط که حد نرمال بود بالا تر رفته و در دمای ٩۶ و نزدیک به خط بعدی از وسط فن دور کند شروع به کار کردن میکنه این در حالی هست که تا دو هفته پیش فن دور کند وقتی امپر به وسط میرسید میزد، پیش برق کار ماشینم بردم و ایشون هر دو فشنگی رو عوض کرد اب و ضدیخ ماشین رو کاملا نو کردیم و ترموستات هم باز کردند اما این رویه همچنان ادامه داره لازم به ذکر است که در جاده امپر آب ماشین نرمال است و در ترافیک به ٩۶ میرسه ،به طور کلی فن ماشین به جای ٨٨ ، ٩۶ میزنه که برق کارم میگه مشکل از ecu است باید برنامه بدیم بهش خواهش میکنم راهنمایی کنید دوستان

 128. سلام من یه رانا پلاس ۱۴۰۰دارم تو جاده بودم و کولر روشن بود دقت به دمای آب که کردم دیدم یدمای آب یه خط از وسط بالا هستش و خیلی کم به وسط میرسه و همش یک خط بالای وسط بود که نگران شدم .میخواستم بدونم موردی داره یانه ؟

 129. سلام من ۲۰۶ تبپ ۲ مدل ۹۰ دارم.در سرعت بالا ۱۲۰ یا ۱۳۰ آمپر آب بالا میره تا نزدیکی ۱۱۰ طوری که فن دور تند بکار میوفته.لطفا بفرمایید مشکل چیست؟

 130. سلام من ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۴ دارم
  دما توی تابستون همیشه به ۱۰۰ میرسه و کمی بالاتر
  چه حالت ثابت و چه در حال حرکت
  کولر هم میگیرم دور دومش
  همه چی هم عوض کردم
  اتصال بدنه هم وصل کردم
  ولی بازم بالاس
  آمپر تا چه عددی طبیعیه؟

 131. سلام ببخشید یه ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۱ دارم که یه مدته آمپر از ۹۰ یکم بالاتر میاد استوپ روشن میشه و فن هم روشن میشه ولی امپر میره میچسبه بالا و بعد چند ثانیه که فن خاموش میشه امپر هم میاد پایین و اینکه توی درجا دما روی ۹۰ یا پایین تر هست ولی توی اتوبان سربالایی یا کف روی ۹۰ و بالاتر .الان مهمترین مشکل اینکه مقاوت فن و رلهاش عوض کردم با فشنگی ولی امپر از ۹۰ میره بالاتر فن که روشن میشه امپر میره میچسبه بالا برمیگرده بعد فن خاموش میشه مشکل چیه لطفا؟

 132. بسیار ممنون از مطالب و اطلاعات مفیدی که در اختیار عموم قرار داده اید . موفق و سربلند باشید

 133. سلام
  میشه راهنمایی کنید. من یک رانا پلاس مدل ۱۴۰۰ دارم که همیشه درحال رانندگی یک خط بالا وسط هست آمپرش دیجیتالی هست یک خونه بالا وسط میشه بفرمایید این مشکلی برا موتور ایجاد میکند یا نه موتور ماشین tu5 است

 134. سلام. ممنون میشم راهنمایی کنید. ماشین من ۲۰۶ مدل ۹۴ موتور tu5 هست. آمپر همیشه تا خط وسط بالا میومد و همه چی اوکی بود. اما جدیدا متوجه شدم توی دور موتور بالا آمپر تا نزدیکای ۱۱۰ درجه میرسه. حتی یک بار هم توی جاده چراغ استوپ روشن شد. ماشین رو به برقکار نشون دادم و گفتن که فن دور تند و کند اوکی هست و مشکل برقی نداره. الان یک ماهه درگیر این موضوع هستم و در رادیات ، ترموستات ، فشنگی و واترپمپ و رادیاتور رو عوض کردم. ولی متاسفاته بازم مشکل حل نشده. اینو بگم که ترموستات ۸۳ درجه و رادیاتور ۲۶ تیوب استفاده کردم. الان پیش برقکار میبرم میگه اوکی هست برو پیش مکانیک. پیش مکانیک میرم میگه اوکی هست برو پیش برقکار. الان مشکل ماشین بالا رفتن آمپر تا ۱۱۰ درجه و گاها بالاتر در دور موتور بالا هست. اینو هم بکن که توی دستگاه دیاگ فن دور کند ۹۷ شروع به کار میکنه و میاد زیر ۹۳ خاموش میشه که برقکار میگه درسته. فن دور تند هم با روشن کردن کولر راه میفته. مطمعنم یه مشکلی وجود داره چون دوستم یه ماشین دقیقا مدل ماشین خودم داره که اون آمپرش از خط وسط بالاتر نمیاد. ممنون میشم راهنمایی کنید

 135. سلام وقتتون بخیر من ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۶ دارم tu5 الان چند وفته که رادیاتور همه جنت ها و کلی قطعه عوص کردم با ماشین کار میکنم وقتی یه جایی پارکش میکنم شروع میکنه از مخزن آب اضافی آب خارج شدن امپر چک کردم اصلا مشکل نداشت فقط از مخزن حدود دو لیوان آب خاارج میشد الان ۵ ۶ بار این اتفاق واسم افتاده هی مخزن کمتر از مکث پر میکنم درب رادیاتور تا الان ۳ ۴ بار عوص کردم ولی مشکل همچنان باقی مونده لطفا اگه اطلاع دارین در اختیار بزارین ممنون میشم

 136. با درود، ماشین من ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۵ هست و کارکردش ۱۳۹ هزار کیلومتر هست و ترموستاتش حدود ۲۰ هزار کیلومتر کارکرده و به اسم valeo فرانسوی خریدم و تعویض کردم، تا این فصل مشکلی نمیدیدم ولی از وقتی هوا سرد شده صحبها خیلی دیر گرم میشه و با اینکه دو دقیقه درجا کار میکنه و یه مسیر نسبتا” زیادی رو با دنده سنگین و آروم حرکت میکنم به زور تا ۷۰ درجه میاد و به ترافیک که میرسم طبیعتا” آمپر بالا میاد ولی معمولا بین ۷۸-۷۵ درجه کار میکنه و وقتی تو کفی و با سرعت حرکت میکنم دوباره میاد تا ۷۰ درجه ! از مکانیک پرسیدم گفت ترموستاتهایی که تو بازار هست معمولا” کیفیت ندارن ، لطفا” راهنمایی کنید چه ترموستاتی بگیرم و آیا لازم هست مایع سیستم خنک کننده رو عوض کنم و آب مقطر با ضدیخ پارس بریزم ؟؟
  سپاسگذار

 137. سلام
  لطفا یکی بگه ترموستات پارس تیوفایو چنددرجه هستش؟
  باتشکر

  • سلام . نقطه صفر و پائین تر درجه ۶۵ درجه است . یک خط بالاتر ۸۰ درجه . وسط ۹۵ درجه است نقطه باز شدن ترموستات ۸۳ درجه است .. نقطه راه افتادن فن با دور پائین ۹۵ درجه است . نقطه راه افتادن فن با دور بالا ۱۰۳ درجه است البته از ۱۰۰ تا ۱۰۳ … نقطه شروع خطر ناک که خط ۴ هست ۱۱۰ درجه است و نقطه خط اخر یا پنجم ۱۲۵ درجه است . بگم نقطه خاموشی فن حدود ۹۰ درجه است ..

 138. سلام ۲۰۶ دارم که صبح ها ماشین روشن میکنم، فن میکنه

 139. با عرض درود و خسته نباشید
  تشکر از آقای سیدحسین قائم مقام بابت مطالب خوبتون و راهنمایی شما.

 140. دوستان من ۲۰۶ تیپ ۲ دارم ی مدتی هست ی مشکلی ایجاد شده که خیلی جاها بردم کسی نتونسته حلش کنه اگه برای کسی پیش اومده یا اطلاعات داره راهنماییم کنه تشکر.. آمپر آب بعد اینکه اسپ روشن میشه بالا میره و فت دور تند هم روشن میشه ولی ماشین جوش نمیاره و اگه کولر روشن باشه کولر از کار میافته ولی میتونی به مسیرت ادامه مشکلی پیش نمیاد من هم ترموستات سنسور دمای آب رادیاتور سیم کشی سنسور آب همرو نو کردم ولی مشکل حل نشده بیزحمت راهنماییم کنید ممنون

 141. سلام و درود فراوان ۲۰۶مدل ۸۵تیپ۳ یه ایراد که من درگیر اونم اینه که وقتی پشت ترافیکم یا خیلی با سرعت کم در حال حرکته آمپر هر چند لحظه تا روشن شدن استپ موتور و رسیدن به بالاترین حد حرکت می‌کنه بعد از روشن شدن فن دور تند همزمان با بالارفتن آمپر خودش یک دفعه پایین میاد و این جریان بعد از چند لحظه تکرار میشه تا ماشین از ترافیک در بیاد و به سرعت مطلوبی برسه که دیگه از ۹۰بالاتر نمیره

 142. سلام من ۲۰۶ تیپ ۲ دارم دمای اب پایین اوردم توی ترافیک داخل شهر آمپر عالی اما اما خدا نکنه بیفتم تو جاده پر گاز برم امپر میره بالا بردم سیستم اب شستشو رادیاتور تعویض ترموسات. دیگه بگم برلتون تعویض واتر پمپ درست نشد باسد چکار کنم داهنمایی کنید ممنون میشم

 143. اینم بگم فشنگی اب هم عوض کردم . پیش هر کی میبرم میگه همه چی سالمه تازه میگن تو شهر باید امپر بره بالا نه تو جاده ماشین من برعکس عمل میکنه تو شهر عالی تو جاده امپر میره بالا

 144. سلام ، ماشین من ۲۰۶ تیپ ۳ فرانسه مدل ۸۸ هستش

  یه مشکلی چند ماه پیش اومده ترموستاتم عوض کردم ولی جواب نداد ، مشکل اینه ماشین که ثابت کار میکنه امپر از رو نه میره رو ۱۰ فن میزنه میاد رو ۹ هر دو دقیقه یه بار اینجوریه تا ماشین حرکت کنه مپر بیاد پایین.

 145. سلام من ۲۰۶ sdv8
  دارم مدل ۹۶ توی فصل گرما دمای موتور که روی ۹۵ میره گاز نمیخوره وخاموش میشه بعد از خنک شدن دوباره خوب میشه علتش چی هس ممنونم

  • همین مشکل رو منم دارم کلی هم خرج گذاشته رو دستم هیشکی نمیتونه جلش کنه اگه مشکل حل شد منم راهنمایی کنین ممنون

 146. سلام
  ی ۲۰۶ تیپ ۲ فرانسه دارم مدل ۸۴
  جدیدا فن دور کندم کار نمیکنه تو ترافیک ک میمونم یهو آمپر میچسبه تا ته چراغ استپ روشن میشه بعد ک داغ میشه دور تند کار می‌کنه شیش ثانیه بعد خاموش میشه دوباره میاد حالت عادی
  مشکل از چیه

  • سلام
   مشکلتون حل شد
   منم همین مشکل رو دارم
   ترموستات عوض کردم
   هفته ای یک بار همین اتفاق میوفته

 147. سلام
  مشکلتون حل شد
  منم همین مشکل رو دارم
  ترموستات عوض کردم
  هفته ای یک بار همین اتفاق میوفته

 148. سلام آقا مانی
  مشکلتون حل شد
  منم همین مشکل رو دارم
  ترموستات عوض کردم
  هفته ای یک بار همین اتفاق میوفته

  پاسخ

 149. ماشین من ۲۰۷ اتومات مدل ۹۶
  تو جاده با سرعت بالای صد که میرم فن دور تند روشنه ولی دمای آب وسطه و نرماله اما فن دور تند دایم روشنه…ترموستات واترپمپ عوض کردم رادیات هم شستم همچنان مشکل هست…کسی می‌تونه راهنمایی کنه مشکل از کجاست؟

 150. سلام بنده یه sd مدل ۹۱ دوگانه سوز دارم آمپر تو ترافیک چه هوا خنک باشه چه گرم بالی ۹۰ درجه که میرسه ماشین یهو خاموش میشه جز آمپر سوخت هیچ آمپری کار نمیکنه استارت میخوره ولی اصلا روشن نمیشه تا خنک شه و آمپر بیاد خیلی پایین و موتور سرد شه با یه استارت روشن میشه رو هر دو حالت سوخت این مشکل پیش میاد لطفا راهنمایی کننین ممنون

 151. نوید پارسا

  سلام ۲۰۶ اتومات مدل ۹۰ دارم , ماشینم تو روز بعد ار یک الی دو ساعت کار کردن دمای آب بالا میره چه حین استفاده از کولر چه بدون کولر و مخصوصا در سر بالایی برا این مشکلم رادیاتور , واتر پمب , ترموستات , شیلنگ منبع انبساط و سنسور فشنگی آب رو عوض کردم , رادیاتور بخاری رو شستیم , کندانسور کولر هم شستیم اما مشکلم درست نشد , عملکرد فن دور کند , دور تند و کابل اتصال به بدنه رو هم برسی کردیم مشکلی نداشت حتی دمای آب رو جهت شروع کارکرد فن ۶-۷ درجه پایین آوردیم و ترموستات ۷۵ درجه انداختیم اما باز مشکل برطرف نشد گفتن مشکل گردش آب از موتوره و چون روغن سوزی هم داشتم تصمیم گرفتم موتور باز شه تا اگر مشکلی هست معلوم شه اما بعد تعمیر موتور هم برطرف نشد. مسیر اگزوز هم برسی کردیم تا مطمن شیم مسیر بازه و حرارت کامل تخلیه میشه, در شرایطی که دمای آب بالا میره فن زورش نمیرسه دما رو پایین بیاره فقط با نگه داشتن پدال گاز روی ۳۰۰۰-۴۰۰۰ دور , دما سریع پایین میاد که همه نظرشون اینه که ایراد از واتر پمب هست که با گاز دادن گردش آب رو بالا میبره و دما پایین میاد با اینکه دو بار قبل تعمیر موتور و حین تعمیر موتور واتر پمب عوض شده اما مشکل کماکان برطرف نشده ممنون میشم راهنماییم کنید ۰۹۱۲۴۱۶۰۲۸۵

 152. سلام ۲۰۶مدل۸۳ تیپ۲ دارم همیشه امپرم رو۹۰ هس زمستون یا تابستون فرقی نداره .آیا مشکلی داره یا ن؟همه میگن دماش بالاس بعضی ها میگن ۲۰۶ کلن دماش بالاس

 153. ۲۰۶ اس دی دی ۸ دارم دو هفته ای هست امپرش میره بالا دور تند عمل میکنه میاد پایین. بردم تست موتور اینا. گفت ایرادی نداره . اما پژو برای فرانسه تنظیم شده که ۹۸ دور کند عمل کنه . خلاصه برنامه نصب کرد تا دوره کند در دما۹۱ عمل کنه و گفت ترموستات فابریک که ۸۹ است با ۸۳ عوض کنم. بعد برنامه زدن درست شده. منتها ترموستات عوض نکردم مشکلی پیش نمیاد؟ گفتش دمای ۹۸ با ترموستات ۸۹ و ۹۱ با ترموستات ۸۳ کار میکنه.

 154. سلام من یه ۲۰۶ مدل ۸۳ دارم کلیه سیستم خنک کاری رو نو کردم
  چند وقت پیش ترموستات که دما ۸۹ بود قفل کرد و بسته نمیشد منم یه ترموستات ۷۵ درجه آلمانی مارک beherگذاشتم روش الان داخل شهر دما بین ۸۰ تا ۹۰ هست و تو جاده کلا روی ۷۵ هست مشکلی نداره که؟

 155. سلام.۲۰۶ صندوق دار تیپ پنج مدل نود و پنج دارم.مشکلی که دارم اینه که آمپر ابم الان یه کمی بیشتر از وسط میاد.قبلا تا نزدیکی های وسط نیومد.میخواستم ببینم مشکلی داره یا نه

 156. سلام.۲۰۶ صندوق دار تیپ پنج مدل نود و پنج دارم.مشکلی که دارم اینه که آمپر ابم الان یه کمی بیشتر از وسط میاد.قبلا تا نزدیک وسط میومد

 157. سلام وقت بخیر
  من ماشین ۲۰۶ تیپ ۵ دارم و آمپرم در دمای ۹۶ درجه شروع به دور کند میکنه آیا این ایرادی داره؟
  و دوم اینکه فن زیاد روشن میشه ، یعنی اینکه تند تند به دمای ۹۶ میرسه ایاجایی مشکل وجود داره یا طبیعی هستش؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *