صفحه اصلی / دانستنی ها / رانندگی با یک پدال

رانندگی با یک پدال

نیسان مدل لیف (LEAF) خودروی تمام الکتریکی است که به دلیل قابلیت های خاصی که دارد پر فروش ترین خودروی الکتریکی جهان در سال گذشته بود. در مدل جدید لیف تغییرات زیادی رخ داده که از آن جمله می توان به چهره متفاوت و مطابق با سایر محصولات نیسان، افزایش قدرت موتور به ۱۵۰ اسب بخار و افزایش دامنه حرکتی به ۳۳۰ کیلومتر با باتری های ۶۰ کیلووات ساعتی با هر بار شارژ اشاره کرد. البته پکیج باتری ۴۰ کیلووات ساعتی نیز قابل سفارش است که دامنه حرکتی آن حدود ۲۴۰ کیلومتر می باشد.

رانندگی با یک پدال

  ویژگی‌ جالب و منحصر بفرد نسل دوم لیف در مدل ۲۰۱۸، سیستمی بنام e-Pedal است که بصورت استاندارد ارائه می‌شود. در این سیستم تنها یک پدال همانند خودروهای برقی شهربازی زیر پای راننده استفاده می شود. با استفاده از این ویژگی، افزایش سرعت، کاهش سرعت و توقف خودرو همگی از طریق همان پدال انجام می‌گیرد. مثلاً با فشردن پدال، طبق معمول سرعت خودرو افزایش می یابد اما پس از کاهش فشار، پدال بصورت معکوس عمل کرده و سرعت خودرو را کم می‌کند تا جایی که با برداشتن پا از روی پدال خودرو متوقف می‌شود. این سیستم موجب سهولت رانندگی با لیف ۲۰۱۸ خواهد شد.

طبق گفته مدیرعامل نیسان با این سیستم نیازی به گرفتن ترمز در ترافیک حتی در سرازیری‌ها نیست و در نتیجه ۹۰ درصد فرایند رانندگی شهری را پوشش می دهد، اما یک پدال ترمز برای مواقع اضطراری در نظر گرفته شده است.

تکنولوژی جدید دیگری که در لیف بکار رفته است سیستم Pro-Pilot (خلبان حرفه ای) نام دارد. تکنولوژی رانندگی خودکار نیسان می‌تواند در سرعت‌هایی بین ۳۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت، بطور اتوماتیک فاصله خودرو با وسیله نقلیه جلویی را کنترل کند.

همچنین این سیستم می‌تواند ماشین را در یک لاین حفظ کند و یا حتی آن را هدایت نماید. علاوه بر این، سیستم پروپایلوت توانایی متوقف کردن لیف را هم دارد و این در حالی است که از توانایی پارک خودکار نیز بهره‌مند است به ‌نحوی‌که با استفاده از ۱۲ سنسور اولتراسونیک، به‌طور خودکار ماشین را به داخل فضای پارک می‌برد. قیمت لیف جدید حدود ۳۰ هزار دلار اعلام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *