صفحه اصلی / آموزشی پژو 206 / نکته های مهم تعویض روغن ۲۰۶

نکته های مهم تعویض روغن ۲۰۶

در سایت های مختلف، اطلاعات کاملی در خصوص انواع و اقسام روغن و اینکه علامت های درج شده بر روی بسته بندی روغن به چه معناست به کرات مطالبی ذکر گردیده است. ما در اینجا قصد داریم خیلی مختصر و مفید به شما دارنده محترم پژو ۲۰۶ اطلاعاتی در خصوص تعویض روغن اتومبیل پژو ۲۰۶ ارائه نماییم.

۱- پژو ۲۰۶ در دو نوع کلی ۸ سوپاپ و ۱۶ سوپاپ در بازار ایران موجود است. به یاد داشته باشید که برای نوع ۸ سوپاپ روغن ۲۰-۵۰ و برای نوع ۱۶ سوپاپ حتما روغن ۱۰-۴۰ استفاده شود.

۲- خوانندگان گرامی این مطلب توجه بفرمایید که روغن های مختلفی با برند های متفاوت در بازار وجود دارند. نکته مهم این است که به روغن های خارجی نمی توان اعتماد کرد چراکه تقلب در آنها بسیار زیاد شده و اصلا نمیتوان مطمئن بود که روغن اصل خریداری می شود. پلمب بسته و کاور روی ان به هیچ وجه نشانگر اصل بودن روغن نیست. پس قویا توصیه می شود از روغن های مرغوب ایرانی موجود در بازار برای خودروهای خود استفاده نمایید.

۳- پیشنهاد می شود دارندگان ۲۰۶ تیپ ۵ و ۶ حتما از روغن های ایرانی برای خودرو خود استفاده نمایند و حداکثر با کارکرد ۶۵۰۰ تا ۷۰۰۰ کیلومتر آن را تعویض نمایند.

۴- حتما در زمان تعویض روغن، فیلتر روغن را هم تعویض نمایید و از برندهای مرغوب استفاده کنید. به یاد داشته باشید که تولید فیلتر نامرغوب به شدت افزایش یافته پس برند معتبر می تواند تا حدی سلاتم خودرو شما تضمین نماید.

۵- در زمان تعویض فیلتر، مراقب باشید تا تعویض کار، کل روغن سوخته داخل محفظه فیلتر را با ساکشن خارج نماید.

۶- میزان روغن مورد نیاز در پژو ۲۰۶، حداکثر ۳٫۵ لیتر می باشد! دقت کنید به هیچ وجه اجازه ندهید تا تعویض روغنی، در خودرو شما ۴ لیتر روغن بریزد. چون به کرات مشاهده شده که به دلیل فروش روغن بیشتر و پس نگرفتن اضافه روغن، به مشتری اعلام می کنند که ۲۰۶ به ۴ لیتر روغن نیاز دارد. این ادعا به هیچ وجه صحت ندارد. ۲۰۶ های تیپ ۵ و ۶ ، به ۳٫۲ لیتر روغن نیاز دارند زمانی که فیلتر را هم تعویض می کنیم. ۳٫۵ لیتری که در این مطلب عنوان شد، حداکثر میزان روغن مورد نیاز برای تیپ های ۵ و ۶ می باشد. برای تیپ ۲ هم با تعویض فیلتر همان ۳٫۵ لیتر روغن بریزید. وجود روغن اضافه در موتور، به شدت زیانبار است.

۷- میزان روغن موجود در خودرو را در بازه های زمانی مختلف بررسی نمایید. دقت داشته باشید که در موتور TU5 کم کردن نیم لیتر روغن در هر ۱۰۰۰ کیلومتر کاملا طبیعی است چراکه به دلیل بالا بودن دمای موتور، این مقدار روغن تبخیر می شود.

۸- برای بررسی میزان روغن، حتما از گیج روغن استفاده کنید چراکه نمایشگر پشت آمپر، به صورت دقیق این عمل را انجام نمی دهد.

۹- اگر چراغ روغن و استوپ با هم روشن شد و بوق زد، حتما میزان روغن را بررسی کنید. اگر سطح روغن نرمال بود، این یعنی اویل پمپ به دلایلی از جمله گرفتگی صافی، کار خود را به درستی انجام نمی دهد. این اصلا جای نگرانی نیست. اویل پمپ با باز کردن کارتل، قابل دسترسی و تعویض می باشد. قیمت آن در زمان نگارش این مطلب، فروردین ۹۵ ، حدود ۵۰ هزار تومان می باشد. دارندگان محترم ۲۰۶ دقت بفرمایند که به هیچ وجه از تعویض اویل پمپ نهراسید و سریعا آن را تعویض نمایید چراکه در صورت عدم تعویض، به علت عدم روغن رسانی مناسب، کل موتور آسیب خواهد دید.

۱۰- تغییر برند روغن مخصوصا در بازه های زمانی کوتاه مدت، می تواند باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیری به موتور خودرو شود. چرا که در هر بار تعویض روغن، کل روغن موتور تخلیه نشده و الباقی روغن باقی مانده در خودرو با نوع دیگری روغن مخلوط شده و این ترکیب جدید، قطعا دارای خواص روغن مرغوب نیست؛ هرچند هر دو نوع روغن قبلی و فعلی مرغوب بوده باشند! لذا موکدا توصیه میشود که یک نوع روغن را انتخاب کنید و همواره همان یک نوع نوع روغن را در خودرو بریزید. اما اگر به ناچار مجبور شدید روغن را تغییر دهید، این کار را با ملاحظاتی انجام دهید که مطمئن شوید کل روغن قبلی خارج شده و روغن جدید با قبلی ترکیب نمیشود! مثلا حداقل نیم ساعت خودرو را خاموش کنید تا کل روغن ته نشین شود و حتما از ساکشن استفاده کنید که کل روغن تخلیه شود. حالت ایده آل این است که روغن را تغییر دهید و با روغن جدید یکی دوساعت کار کنید و مجددا روغن را عوض کنید! اما این عمل هزینه بردار است و شاید مقرون به صرفه نباشد اما با این کار از صدمات احتمالی به موتور خودرو جلوگیری می کنید.

فراموش نکنیم که نگهداری صحیح از خودرو می تواند هزینه های جاری را به شدت کاهش دهد!

نگارنده: سید حسین قائم مقام – وبسایت جام خودرو

مطلب دیگری با عنوان تعویض روغن پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در این سایت موجود است که پیشنهاد می کنیم آن را نیز مطالعه فرمایید.

389 دیدگاه‌ها

 1. با سلام و خسته نباشید خدمت نگارنده و اعضاى محترم سایت شما که فرمودین روغن حتما ١٠-۴٠ براى ١۶ سوپاپ ها استفاده کنیم ایا به نظرتون از ۵-۴۰ استفاده کنیم عملکرد موتور بهتر میشه ؟
  با تشکر واقعا مطالبتون عالى بود

  • برای تمام ۲۰۶ باید ۴۰#۱۰ استفاده نمود توی دفترچه راهنما هم نوشته شده

   • سید حسین قائم مقام

    دقیقا! و روغن ایرانی برای ۲۰۶ بهترین روغنه!
    متاسفانه روغنهای خارجی قلابی زیاد دارن و قابل تشخیص هم نیستن
    پس با خیال راحت ایرانی بریزیم. ضمنا همیشه باید از یه نوع روغن استفاده کرد و نباید هر دفعه نوع و مارک روغن رو عوض کنیم
    پس اگر تا الان خارجی میریختید اصلا توصیه نمیکنیم که روغنتون رو عوض کنید و ایرانی بریزید و بالعکس!

    • با سلام. سپاس بابت مطالب مفید. از یه طرف میگین روغن خارجی تقلب توش زیاد هست و ایرانی مصرف کنید و از طرفی میگید اگه تا حالا خارجی می ریختین ادامه بدین و روغن رو عوضش نکنید. حالا اومدیم و این خارجیه که تا حالا می ریختیم (توتال ۷۰۰۰) تقلبی باشه. الان تکلیف چی میشه باز هم عوضش نکنیم؟

    • سید حسین قائم مقام

     سلام بر شما
     دوست عزیز به نکته خوبی اشاره فرمودید. در پاسخ باید عرض کنم که تغییر روغن مخصوصا در بازه های زمانی کوتاه مدت، می تواند باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیری به موتور خودرو شود. چرا که در هر بار تعویض روغن، کل روغن موتور تخلیه نشده و الباقی روغن باقی مانده در خودرو در با نوع دیگری روغن مخلوط شده و این ترکیب جدید، قطعا دارای خواص روغن مرغوب نیست؛ هرچند هر دو نوع روغن قبلی و فعلی مرغوب بوده باشند!
     لذا موکدا توصیه میشود که یک نوع روغن را انتخاب کنید و همواره همان یک نوع نوع روغن را در خودرو بریزید.

     اما اگر به ناچار مجبور شدید روغن را تغییر دهید، این کار را با ملاحظاتی انجام دهید که مطمئن شوید کل روغن قبلی خارج شده و روغن جدید با قبلی ترکیب نمیشود! مثلا حداقل نیم ساعت خودرو را خاموش کنید تا کل روغن ته نشین شود و حتما از ساکشن استفاده کنید که کل روغن تخلیه شود.

     حالت ایده آل این است که روغن را تغییر دهید و با روغن جدید یکی دوساعت کار کنید و مجددا روغن را عوض کنید! اما این عمل هزینه بردار است و شاید مقرون به صرفه نباشد اما با این کار از صدمات احتمالی به موتور خودرو جلوگیری می کنید!

     موفق و پیروز باشید

    • باسلام من واسهV1 206 ماتو۱۶۰۰ توتال ریختم بعد ۵۰۰۰کارکرد دو لیتر کم کرده نه بخار داره نه روغن سوزی مکانیک میگه روغنت خوب نبوده شاید عوض کن

    • با سلام و خسته نباشید
     من همیشه از روغن موتور ١٠-۴٠ ایساکو طلایی استفاده میکنم هر ٧٠٠٠ تا هم عوضش میکنم یه قطره هم کم نمیکنه البته ماشین من تیپ ٢ هستش.نظرتون در مورد این روغن موتور چیه؟؟

    • ببخشید یعنی روغن ایرانی تقلبی نداره؟از کجا معلوم که حتما اصله؟

    • سید حسین قائم مقام

     ما نگفتیم روغن تقلبی ایرانی وجود نداره. گفتیم چون قیمت روغن ایرانی ارزونتره پس برای متقلبین محترم صرفه اقتصادی کمتری داره و همین باعث میشه که انگیزه اونها برای دادن روغن با برند ایرانی بیاد پایین. طرف بجای اینکه روی روغن بزنه بهران و بفروشه ۵۰ تومن روش میزنه کاسترول و میفروشه ۱۰۰ تومن!!!
     پس احتمال تقلبی بودن روغن ارزان تر ایرانی کمتره!!
     چون اون بابا روغن تقلبی میزنه که سود بیشتری ببره! مثل این میمونه که کسی بره ۱۰۰ تومنی تقلبی چاپ کنه! این بابا میره تراول ۵۰ هزاری یا صد هزاری میزنه نه ۱۰۰ تومنی و ۵۰۰ تومنی!!
     امیدوارم قانع شده باشید

    • سلام.
     ممکنه منو راهنمایی کنید برای ۲۰۶ دوگانه سوز هم بهران پیشتاز ۷۰۰۰ مناسبه و اینکه آیا زودتر از موتورهای تک سوز باید روغن عوض بشه؟ در ضمن بفرمایید فیلتر روغن و هوا چه مارکی باشه؟

    • باسلام خدمت شما عزیزان و سروران سایت
     دوست عزیز من بتازگی ۲۰۶تیپ۲ خریدم، پس از خریدن روغن رو عوض کردم و پس از تعویض روغن بلافاصله چراغ روغن و استپ الارم میزنه درصورتی که قبل از تعویض روغن، ماشین ایرادی نداشت درضمن فیلتر و فشنگی همه چی رو چک کردم ولی همچنان که دور موتور میاد رو حالت درجا الارم میده ممنون میشم راهنمایی کنید

    • سید حسین قائم مقام

     سلام بر شما
     کارتر روغن رو بدید باز کنن و اویل پمپ و توری اونو بررسی کنند. مشکلی در کارکرد اویل پمپ وجود داره که نمی تونه روغن رو پمپ کنه و چون فشار روغن پایینه، به شما اخطار میده
     ضمنا حرکت کردن با این ماشین به شدت خطرناکه پس قویا توصیه می کنم موتور رو روشن نکنید و ماشین رو با خودرو بر به تعمیرگاه منتقل کنید.

     موفق باشید

    • سلام وقت بخیر.بنده یه سوال داشتم.شما گفتین که فیلتر روغن رو حتما از پایین ماشین خارج کنیم تا به رادیاتور ماشین اسیب وارد نکنه.حالا سوال من اینه که برای بستن فیلتر جدید باید چیکار کنیم؟آخه فضا ۲۰۶ تیپ ۵ خیلی کمه.من امروز به زحمت تونستم فیلتر رو از بالا نصب کنم.ممنون میشم پاسخ بدید.

    • سلام عزیز جان خسته نباشید پژو پارس دوگانه سوز دارم مدل ۹۵ روغن ایرانول ۱۶۰۰۰ برای موتور استفاده میکنم هر شش هزار تا هم عوض میکنم با تمام فیلترها کیلومتر ماشین ۸۰۰۰۰ هزار تا هست به نظر شما اویل پمپ رو باید تعویض کنم ممنون میشم

    • سلام من ۲۰۶تیپ ۲دارم روغن ۱۰w40ریختم ضرر داره یا نا

   • سلام
    تو دفترچه نوشته هر ۲۰۰۰۰ تا روغن عوض شود

    • سید حسین قائم مقام

     سلام بر شما
     توی دفترچه ماشین شرایط ایده آل و تئوری کار رو مینویسه
     در عمل بیشتر از ۷ هزارتا هیچ روغنی کارایی نداره و چراکه خاصیتش رو از دست میده و موتور رو به شدت مستهلک میکنه!

   • نه جناب،
    در موتور تیپ ۲ (۱۴۰۰) ، باید از روغن ۵۰- ۲۰ استفاده کرد.

  • سلام .خودروی ۲۰۶دارم روغن ۵۰۰۰ تایی میریزم تا یک سال ۱۰۰۰تا کاد نمکنه آیا در زمان مشخصی باید عوض بشه ؟ ممنون

 2. با سلام
  ۲۰۶ تیپ ۵ تحویل گرفتم. آیا نیازی هست که در ۱۰۰۰کیلومتر تعویض روغن انجام بدم؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   مبارکتون باشه. شما حدود ۲۰۰۰ تا که ماشین کار کرد حتما روغن و فیلتر روغن رو عوض کنید. روغن پیشنهادی ایرانی مرغوب ۱۰-۴۰ هست. فیلتر روغن هم حتما از نوع مرغوب استفاده کنید. روغن خارجی اصلا بهتون پیشنهاد نمیکنم.
   باز هم سوال داشتید در خدمتیم. – ادمین

   • واقعا ممنون از لطفتون و جوابی که دادید

    • سید حسین قائم مقام

     خواهش می کنم – فقط مراقب مقدار روغنی که استفاده می کنید باشید. تعویض روغن با فیلتر به هیچ وجه بیشتر از ۳٫۵ لیتر روغن داخل موتور نریزید. موفق باشید – ادمین

  • هر۵۰۰۰ کلیلومترعوض کن

  • محمود دهقان

   به گفته کارکنان مونتاژ موتور ایران خودرو ، روغنی که موقع مونتاژ در موتور ریخته میشه مثل طلا هستش و مثل اون رو بیرون پیدا نمیکنید ، خود کارشناس هاشون میگن که بعد ده هزار تا اولین روغن تعویض بشه

 3. با سلام.جناب قائم مقام من اتفاقا دیشب در تالار تیونیگ تالک چند مورد اعلام نارضایتی از روغن سوپر پیشتاز بهران دیدم و یکی از دوستان با استناد به صحبت تعویض روغنی آشنایی که داره میگفت بهران تو این دو سال آخر خیلی افت کیفیت داشته و نقل قول کرده بودن که روغن تصفیه رو با روغن نو قاطی میکنن!

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   اینکه در ایران خیلی از شرکتها متاسفانه حفظ کیفیت نمی کنن و بعد از مدتی محصولاتشون افت کیفی دارن، اینو بنده قبول دارم
   اما استناد به صحبتهای تعویض روغنی هم به نظر من قابل قبول نیست. فراموش نکنیم که اکثر تعویض روغنی ها از دانش کافی برخوردار نیستن و عموما روغنهایی رو پیشنهاد می کنن که برا خودشون صرفه اقتصادی بیشتری داره.
   متاسفانه وضعیت طوری شده که هر کسی با ده بیست میلیون تومن یه مغازه تعویض روغنی باز میکنه بدون اینکه ذره ای تجربه و دانش در این زمینه داشته باشه. بعد اظهار نظر هم می کنه و خودشو عالم دهر میدونه!
   اگر منبع معتبری دارید در مورد این موضوع ممنون میشم مطرح بفرمایید

 4. Venturi نوشته شده:

  t51 نوشته شده:
  چندین مرتبه کاربران ازکاهش کیفیت روغن موتوربهران شکایت داشته اند،شمااحتمالا پستهای سالهای گذشته رامطالعه نمودیدوازاین روغن استفاده کردید.بهترین روغنهای ایرانی درحال حاضر ایرانول ریسینگ وپارس هستندوبرای دورموتورمتوسط ونه بالا پیشنهادمیشوند.من یک سری ایرانول ریسینگ تجربه کردم ورضایت کامل نداشتم.۵۰%صدای موتورخوب بودولی۵۰%کاهش زیادی داشت.درحال حاضر اکثرکاربران ازتوتال فلزی۷۰۰۰وکاسترول مگناتک رضایت دارند.روغن ایرانول تترا هم تاحالاشاکی نداشته ولی مثبت هم نداشته است.چندروغن آلمانی درحال تست داریم که کاربران محدودی داردوفعلاباریسک روبروهست.۵٫۵ زیادهست وبرایEF7بافیلتر۴٫۸لیترکفایت میکند.

  با سلام
  در مورد روغن بهران کاملا باهاتون موافقم چون خودم قبلا تجربشو داشتم و متاسفانه خوب نبود…
  روغن های پارس سوپر پایا و ایرانول ریسینگ واقعا خیلی خوب هستند 🙂
  من دیروز روغن ۲۰۶ داداشم عوض کردم با کارکرد ۶۰۰۰ کیلومتر روغن هم ریسینگ و اصلا یک قطره هم کم نکرده بود و صدای موتور هم چنان خوب بود…
  جالبه جدیدا رنگ روغن ریسینگ نسبت به دفعه قبل که دوستان و خودم از تیرگی زیاد اون شاکی بودیم خیلی بهتر و روشن تر شده بود!!!! 🙁
  بعد از تعویض روغن هم نرمی و کاهش صدای موتور محسوس بود.

  ***من خودم از طرفداران سوپر پیشتاز بودم . از سال ۸۷ تا الان ریختم تو ماشین و بارها اینحا تبلیغشم کردم به نوعی

  ماشین هر دو سال باز میکنم قالپاق بالای موتور برا شیم گیری وبرسی قسمت بالا

  تا سال ۹۳ خوب بود این روغن

  از سال ۹۳ رنگش‌یکم روشنتر شده از نظره من . جالب اینه از سال ۹۳ تا ۹۵ طی دو‌سال استکان تایپای منو خراشید اساسی چندتاشونو جوری که گود شدن استکان تایپا ! در صورتی که قبلش روغن کاریش عالی بود الان به نمره ی بد رسیده . دیگه من سعی میکنم نریزم !

  حیفه موتور خراب بشه بخاطر روغن کاری کم. شیم ها هم زیاد سفت نبودن که بگیم استکانیا بخاطر شیم گود شدن و فاصلشون با انگشتی میل سوپاپ خیلی کم بوده و همیشه در تماس بودن اینطور نبوده فاصله داشتن . در کل دیگه جدا نریزید بنظرم . چند تا استکانیا رو عوض کردم دیگه خودتون ببنید موتوری که استکان تایپش گود بشه شیمش تنظیم نیست ریتمش خراب میشه زیره موتور گند نزنه و رینگ پیستونا ضعیف نکن ان در دراز مدت خوبه ! روغن خوب بود که نباید استکانیا گود میشدن اینقدر . روغن کاریش ضعیف شده

  یکم بیشتر خرج کنیم مگنتیک بریزیم بهتره فک کنم . تو ایرانیا هنوز نسری ندارم چون تستشون نکردم

  خوب بود یه زمانی قدیم . الان جدا فقط از اسمش استفاده میکنه و روغنه بدیه

  راستش تعویض روغنیه من که میگه نریزم زیر بار نمیرفتم تا به چشم دیدم بدیه این روغن رو . ازش پرسیدم چرا بدی با بهران سوپر پیشتاز . میگه تصفیست نصفش . پنج شنبه ها ماضینای شرکت میان و روغن سوخته مارو میخرن میبرن . قدیم تصفیه قاطیش نبود الان نه نصفشو تصفیه میگه قاطی میکنه اینطور روغن براش ارزون در میاد و بحای به موتور ما صدمه وارد میشه . نشره اون اینه . ادم باهوشو خوبی هست خول نیست مثله خودمون جوانو ماشین بازه نظرش که اینه به من که دوستشم میگفت اینارو به بقیه کاری نداره

  سوپر پیشتاز دیگه نریزید خوب نیست

  • سید حسین قائم مقام

   چند نکته وجود داره. اینکه دوستمون فرموده بودن: من دیروز روغن ۲۰۶ داداشم عوض کردم با کارکرد ۶۰۰۰ کیلومتر روغن هم ریسینگ و اصلا یک قطره هم کم نکرده بود! این اصلا چیز خوبی نیست. حداقل نیم لیتر و حداکثر یک لیتر رو باید تو ۶۰۰۰ کیلومتر کم می کرد البته اگه موتور تیپ ۵ باشه!

   در مورد کاسترول مگنتیک، بنده یه مدت استفاده می کردم. اما تبخیر این روغن به شدت زیاد بود به طوریکه در ۶۰۰۰ کیلومتر حدود ۲ لیتر روغن کم می کرد، البته موتور tu5 و کاملا سالم! قیمت روغن هم که اصلا ثبات نداشت از ۶۰ تومن خریدم تا ۱۱۴ تومن! یعنی هر کی هر قیمتی دوست داره میفروشه و با توجه به تبخیر بالای اون اصلا برای ۲۰۶ مقرون به صرفه نیست.

   بنده کلا با روغنهای ایرانی موافقم. پارس و ایرانول و بهران. اگر بهران واقعا خراب کرده کیفتشو، میشه رفت سراغ ایرانول و پارس. توتال و کاسترول رو اصلا پیشنهاد نمی کنم. کما اینکه موتورهای یاتاقان زده زیادی دیدم که فقط توتال می ریختن!
   ممنون از شما –

 5. سلام مجدد
  شرکت ایرانول ظاهرا یه روغن مخصوص ۲۰۶ زده ولی نمیدونم به درد موتور TU5 هم میخوره یا نه!
  البته ایرانول روغنایی مثل ریسینگ و تترا و رویال هم داره… ممنون میشم نظرتون رو راجع به اینا هم بگید

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   مشخصات این روغنها روی کاغذ بسیار خوبه. اما اینکه واقعا آیا با کیفیت هستن یا خیر نیاز به بررسی بیشتر باشه. اگر دوستان کسی اطلاعات تکمبلی در این خصوص داره ممنون میشم مطرح بفرمایید
   با سپاس

 6. اگه به قول نویسنده در tu5 هر هزار کیلومتر طبیعیه نیم لیتر کم کنه که بعد هفت هزار کیلومتر یه قطره روغن توی موتور نمونده!!!! خخخخخخخ

  • سید حسین قائم مقام

   چند نکته باید به عرض برسانم
   ۱- این مطلب در دفترچه راهنمای پژو ۲۰۶ هم ذکر شده
   ۲- نیم لیتر در هزار کیلومتر، حداکثر مقدار روغنی است که موتور مجاز به کسر کردن هست! فراموش نکنیم که شرایط کاری خودرو و دور موتور نقش اساسی را خواهد داشت. یعنی در شرایط کارکرد جاده ای، که دور موتور بالا هست می تواند این اتفاق رخ دهد.
   ۳- این مطلب بیان می کند که اگر چنانچه تحت هر شرایط کاری، خودرو بیش از نیم لیتر روغن از دست بدهد، مشکلی وجود دارد و باید در کمترین زمان ممکن رسیدگی شود.
   ۴- این مطلب این نکته را نیز یادآوری می کند که ما حداکثر بعد از هر هزار کیلومتر پیمایش، حتما میبایست سطح روغن خودرو را بررسی کنیم و در صورت وجود کسری، در اولین فرصت کسری روغن با همان نوع روغن جبران کنیم.
   باز هم ابهامی اگر بود بفرمایید تا توضیحات بیشتری ارائه شود.
   موفق باشید…

   • ممنون از جوابتون ، ولی متاسفانه دفتر چه های خودرو خیلی تخیلی و بی دقت نوشته شدن ، توی دفترچه ۲۰۶ نوشته روغن رو هر ۲۰۰۰۰ کیلومتر عوض کنید !!!

    • سید حسین قائم مقام

     حق کاملا با شماست. این اختلاف از اونجا ناشی میشه که کارخانه سازنده، اعداد و ارقام رو برای شرایط کارکرد خودرو در ایده آل در نظر میگیره و حتی حداکثر سرعت و شتاب و حتی مصرف خودرو هم در حالت ایده آل ذکر میشه.

     اگر یادتون باشه زمانی که تازه ۲۰۶ صندوقدار داشت عرضه میشد تو تبلیغاتش میگفتن با یک باک از تهران به مشهد برید! اما در عمل هیچ کس نمی تونه با ۹۰۰ کیلومتر رو با ۴۵ لیتر بنزین بره. یعنی مصرف ۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر برای sd عملا غیرم ممکنه، چرا که برای محقق شدنش باید حتی شدت باد موافق وجود داشته باشه!

     به عنولان مثالی دیگه شما روی جعبه های روغن رو میبیند که نوشته کارکرد ۲۰۰۰۰ کیلومتر! اما ما در حداکثر ۷۰۰۰ کیلومتر باید عوض کنیم. چراکه شرایط کارکرد موتور، وجود ترافیک، تعداد دفعات سرد و گرم شدن، نوع بنزین، دور موتور و حتی موندن روغن در موتور و … به شدت در افت کیفیت روغن تاثیر میزارن و ما مجبوریم روغن رو زودتر عوض کنیم.

     در پایان عرض کنم که همیشه بین اعداد و ارقامی که به صورت تئوری یا در حالت ایده آل مطرح میشن، با کارکرد واقعی اختلافاتی وجود داره و متاسفانه ما باید اعداد و ارقام عملی رو خودمون به دست بیارم
     موفق باشید

 7. سلام و خسته نباشید
  گیج روغن موتور ۲۰۶تیپ دو با احتساب ۳٫۵لیتر با فیلتر چه مقدار باید نشون بده؟از راهنماییتون ممنونم

 8. با سلام و خسته نباشید.حدود ٢ماهو نیم هست که ٢٠۶ تیپ ٢ با موتور tu3 خریدم.همون اول رفتم روغنشو عوض کردم بهران سوپر پیشتاز ریختن.تعویض روغنیه گفتن تا ٧٠٠٠ تا میتونی استفاده کنی الان نزدیک ۵٠٠٠ مصرف داشتم و اطرافیانم میگن الان وقتشه که روغنو عوض کنی.خواستم بپرسم به نظرتون همون بهران رو دوباره بزنن یا اگه یه روغن بهتر میشناسید و توصیه میکنید معرفی کنید.ممنون

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   همون روغن بهران سوپر پیشتاز بریزید روغن خوب و مناسبی هست.
   مقدار ۳.۵ لیتر با تعویض فیلتر
   کارکردش هم میتونه تا ۷۰۰۰ تا کار کنه مگر کارکرد در شرایط بد اب و هوایی مثل طوفان شن و امثالهم
   موفق باشید

 9. من یه ٢٠۶ تیپ۵خریدم که ١٧٠٠کارکرده و میخوام روغنشو تعویض کنم میشه راهنمایی کنید چه روغنی بریزم که بهترین کارایی رو داشته باشه؟خیلی ممنون

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست گرامی
   در مورد روغن و تغییر نوع روغن هم لطفا دو تا مطلبی در که در مورد روغن ۲۰۶ تو این سایت هست مطالعه بفرمایید اطلاعات کامل به دستتون میاد.
   موفق باشید

 10. محمد فتحی

  با سلام و عصر خوش
  ۲۰۶ sd دارم که الان باهاش ۴۰۰۰ رفتم میخواستم بدونم روغن کاسپین (فومن شیمی)مناسبش هست یانه تو برند ایرانی فقط سوپر پیشتاز بریزم؟نمایندگی باید ده هزارتا شد ببرم از این نظر مشکلی نیس که روغنشو زودتر عوض کنم از نظر گارانتی؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست گرامی
   در مورد روغن کاسپین بنده هیچ نظری ندارم چون اطلاعات در موردش ندارم. اما روغنهای بهران و ایرانول ۱۰W40 قابل تایید هستن. به این نکته دقت کنید که روغن اول، معمولا باید روی همون سه یا چهار هزار کیلومتر عوض بشه! شرایط گارانتی رو به صورت تلفنی از یکی از نمایندگی ها سوال بفرمایید چون اینا معمولا دنبال بهانه میگردن که گارانتی رو لغو کنن! در مورد تغییر روغن هم لطفا دو تا مطلبی در که در مورد روغن ۲۰۶ تو این سایت هست مطالعه بفرمایید اطلاعات کامل به دستتون میاد.
   موفق باشید

 11. سلام
  با تشکر از اطلاعات مفیدتون
  می خواستم بدونم برای موتور ۲۰۶ تیپ دو سال ۸۶ روغن تمام سینتتیک بهتره یا نیمه سینتتیک؟ و فرقش برای کارکرد موتور چیه؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   برای موتوزی با تکنولوژی ۲۰۶ روغن تمام سنتتیک اصلا مناسب نیست و حتما میبایست از روغن نیمه سنتتیک استفاده شود
   موفق باشید

 12. سلام و خسته نباشید
  ضمن تشکر از مطلب مفیدتون،

  من ۲۰۶ تیپ ۶ مدل ۸۵ تازه گرفته ام ، روغن توتال ۷۰۰۰ فلزی ریختم ، احساس میکنم تبخیر روغن زیاده ،
  شما میدونید فاصله مینیمم تا ماکسیمم گیج روغن معادل چه حجمی از روغن است؟!
  میخوام بیام روی بهران ، با توجه به تجربه تون نظرت راجع به استفاده از موتور شوی (انجین فلاش) قبل از تعویض روغن ( از توتال به بهران) چیه؟!
  ممنون

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   به هیچ وجه از موتور شو استفاده نکنید که خسارات جبران ناپذیری به موتور خودرو می زنه! باز تاکید می کنم به هیچ وجه! موتور شو برای ۲۰۶ به شدت مضره! با توجه به محاسباتی که خودم انجام دادم هر یک سانتی متر از ارتفاع گیج رو تقریبا به اندازه ۶۰۰ سی سی روغن در نظر بگیرید.
   برای تعویض روغن از توتال به بهران هم بند ۱۰ همین مطلب رو مطالعه بفرمایید
   پیروز باشید

   • سلام،بزرگوار چرا همیشه از یک روغن استفاده کنیم،،من تو tu5هر سری یک روغن استفاده کردم و تو سه هزار عوض کردم،،الان سه ساله وقتی مشخصات روغن یکی باشه دگ برند مهم نیست

 13. با اهدا سلام خدمت ادمین محترم.ایا این حرف که میگن اکثر روغن موتورهای خارجی به خصوص توتال و کاسترول از تصفیه شدن روغن های سوخته بدست میاد صحت داره؟با توجه به این که شرکتی مثل توتال زمان تحریم دیگه هیچ فعالیتی در ایران نداشت اما این روغن با برند مذکور در ایران تولید میشد

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   در مورد روغنهای خارجی به چند نکته باید توجه کرد
   اول اینکه روغن با بنزینی که ما در ایران مصرف میکنیم سازگاری داشته باشه
   دوم اینکه تقلبی نباشه!
   در مورد روغن توتال تا اونجایی که بنده اطلاع دارم در شرکت بهران و تحت لیسانس توتال فرانسه تولید میشه. اما مشکل اینجاست که تقلبی این روغن در بازار زیاده و امکان شناسایی اصل از تقلبی هم فقط توسط آزمایش روغن امکان پذیره. یعنی حتی شاید خود فروشنده هم ندونه که داره روغن تقلبی میفروشه! بسته بندی و پلمب اون کاملا شبیه اصله و از روی شکل ظاهری بهیچ وجه قابل تشخیص نیست. پس منطقی اینه که بریم به سمت روغنهای مارک ایرانی که حداقل اطمینان داریم تقلبی نیستن!

 14. با سلام و سپاس به خاطر راهنمایی های خوبتون.من ۲۰۶ تیپ ۵ گرفتم میخواستم ببیننم ایا نیازی به تعویض روغن دنده هست؟کلا اولین تعویض روغن دنده رو چه کیلومتری باشه و چه نوع روغنی و چه مارکی رو پیشنهاد میکنین.ممنون

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   روغن دنده معمولا در زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ تعویض میشه
   این یعنی حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر کار می کنه
   اما سطح روغن باید در هر بار تعویض روغن موتور، اندازه گیری بشه تا در صورت کاهش، با روغن همسان جبران بشه
   معمولا در گیربکس ۲۰۶ روغن روغن دنده ۷۵W80 استفاده میشه
   موفق باشید

 15. باسلام واحترام
  ۲۰۶ تیپ ۵ خریدم مصرف سوختش خیلی بالاست ،روغن هم خیلی کم میکنه،اخه قبلا ۲۰۶ تیپ ۲ داشتم مصرف سوختش خیلی پایین بود واینقدی که تیپ ۵ روغن کم میکنه تیپ ۲ کم نمیکرد لطفا راهنمایی گنید

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   لطفا مصرف سوخت رو دقیق محاسبه بفرمایید و اعلام کنید چنده.
   در مورد روغن هم بفرمایید چه روغنی میریزید و چقدر کم می کنه؟
   اینطوری که شما سوال می کنید «مصرف سوخت بالاست» و «روغن زیاد کم می کنه» نمیشه پاسخ داد. لطفا عدد و رقم بدید شاید کاملا طبیعی باشه

 16. محمد فهیمی

  با سلام و خسته نباشید من ۲۰۶ تیپ ۵ دارم ۳۰ هزار تاراه رفته و تا الان ۴ بار تعویض روغن کردم و توتال ۷۰۰۰ اصلی از دیجی کالا خریدم ریختم اما الان میخوام مارک bizol المانی اصل ۴۰_۱۰ بریزیم . نظرتون میشه بهم بگید

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   روغن مناسب ۲۰۶ با موتور ۱۶۰۰ سی سی روغن ۱۰W40 نیمه سنتتیک هست.
   با توجه به اینکه روغن بیزول تمام سنتتیک هست روغن مناسبی برای ۲۰۶ محسوب نمیشه
   موفق باشید

   • امیر مصطفوی

    با سلام چرا فول سنتتیک مناسب نیست!!؟؟ درصورتی که اکثرا مرجع ها گفتن فول بریزین اگه نبود در دسترس نیمه سنتتیک هم‌مشکلی نداره
    و فقط فول سنتتیک هزینه ش یکم بالاتره

    • سید حسین قائم مقام

     سلام برادر عزیز
     شما میتونید روغن باکیفیت بالاتر رو برا ماشینتون استفاده کنید اما این کار هیچ سودی برا ماشین نداره! ماشینی که به روغن نیمه سنتتیک نیاز داره میشه روغن تمام سنتتیک توش ریخت. اما سودی برا ماشین نداره و شما برا چیزی هزینه کردید که سودی عادیتون نشده!
     پژو ۲۰۶ که با نیمه کارش راه میفته و هیچ مشکلی هم براش پیش نمیاد دلیل منطقی وجود نداره که به قول خودتون روغن فول توش بریزید و هزینه بیشتری بکنید!

     بازهم سوالی بود درخدمتم
     یا حق

 17. سلام برای ماشین ۲۰۶ تیپ ۲ چی پیشنهاد میکنید کار کرد ۱۸۴۰۰۰ هرکسی یه چیزی میگه تا الان توتال ۲۰۵۰ استفاده کردم یه عده میگن تابستونه زمستونه داره یه عده میگند ۱۰۴۰ممنون

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   تابستونه زمستونه نداره
   همون ۲۰-۵۰ باید استفاده بشه
   موفق باشید

   • با سلام

    جناب قائم مقام شما با جستجو با عنوان (car oil Viscosity chart ) در گوگل می تونید جدول گرانروی رو در شرابط دماهای مختلف مشاهده کنید
    روغن w20-50 برای جاهایی که حداقل به -۱۰ درجه و حداکثر تا ۵۰ درجه مناسبه مثلا کسی که در محیطی زندگی میکنه که دمای هواش به -۱۵ درجه برسه باید از روغن با حداقل w5 استفاده کنه!

    • سید حسین قائم مقام

     سلام دوست من
     شما درست میفرمایید
     اما این کل ماجرا نیست
     اون ۱۵- که میفرمایید دمای استارت زدن خودرو هست و اینکه اون دما پایدار باشه
     مثلا وقتی دمای نیمه شب میشه ۱۵- اما صبح که شما قصد خروج از منزل رو دارید و حتی وقتی ماشین توی پارکینگ قرار داره دمای استارت زدن شما قطعا ۱۵- نیست. ضمن اینکه روغن ۲۰-۵۰ اصلا برای ۲۰۶ های ۱۶ سوپاپ مناسب نیست و روغن های ۱۰-۴۰ هم اصلا برای ۲۰۶ های ۸ سوپاپ مناسب نیست! در هیچ دمایی! نه تابستون نه زمستون. پس فقط دمای محیط نیست که تعیین کننده هست. نوع موتور هم مهمه
     موفق باشید

    • تو خود منوال سرویس فرامسوی ده چهل پیشنهادشده تو تمام یوتوب هم نگاه کنید تمام سرویسکارای اونطرف از ده چهل و حتی پنج چهل استفاده میکنن اینجافکر میکنن به تعداد سوپاپه چون هشت سوپاپه باید بیست پنجاه باشه همون ده چهلوبریز یعنی مبدا سازنده حالیش نبوده تودفترچه بزنه بیست پنجاه

   • شما تو نظراتتون یه بار میگید برای ۲۰۶ تیپ دو روغن ۱۰ ۴۰ بریزید یه بارم میگید فقط ۲۰ ۵۰ بریزید
    چرا راهنمایی هاتون تناقض داره

  • سلام. والا منم تیپ۲ دارم روغن ۱۰به۴۰ ریختم اما تو دور پایین چراغ چک واستپ روشن میشه الکی اویل پمپ وفشنگی رو عوض کردم اما باز روشنه ممکنه از روغن باشه که باید ۲۰به۵۰ بریزیم چون هنوز عوض نکردم

   • نه اول فیلتر روغن بعد اویل اگه همصدای یاتاقان داذید حتی خیلی کم که دیگه تکلیف مشخصه خود دفترچه اصلی پژو پنج سی و ده چهل توصیه کرده تو هیچ جای این دفترچه اسمی از بیست پنجاه برده نشده حتی سرویسکارای اونطرف از ده چهل استفاده میکنن

 18. باسلام،اگربعداز ٢٠٠٠نیم لیتر روغن کم شود خودمان میتوانیم دستی روغن رو اضافه منیم؟یه عده نظراتشون اینه که دستی خودمان اضافه نکنیم

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   لطفا بفرمایید نظر اون عده که میفرمایند دستی اضافه نکنید دقیقا چیه و برای جبران کسری روغن چه پیشنهادی دارن؟

 19. سلام برای ۲۰۶ مدل ۸۸ با موتور tu۳ بهتر است ۱۰-۴۰ ریخته بشه یا ۲۰-۵۰؟ چون تو نظرات مختلف بیان متفاوتی اومده که آدم گیج میشه. مارک مناسب و قابل قبول ومناسبترشم بفرمایید ممنون میشم. فیلترم سرکان فک کنم خوب باشه درسته؟ باتشکر.

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   به طور کلی برای ۲۰۶ در موتورهای ۱۶ سوپاپ روغن ۱۰-۴۰ و برای موتورهای ۸ سوپاپ بایستی روغن ۲۰-۵۰ در تمام فصول استفاده شود.
   موفق باشید

   • سلام رو چه حسابی این مطااب رو میگید کلا موتورهای تی یو باید روغن ۱۰’۴۰ استفاده کنن حالا تی یو فایو که ۱۶ سوپاپه بهتره از ۵/۴۰ استفاده کنه

   • استاد چرا در دفترچه ۲۰۶ تیپ دو روغن ۱۰_۴۰ توصیه شده؟

   • دوست عزیز تو دفترچه اصلی فرانسه و قدیمی خودرو با این موتور ده چهل توصیه شده تو یوتوب تمام سرویسکار های اونطرف و حتی همسایه های خودمون عرب ها از ده چهل استفاده میکنن چرا انقدر پافشاری میکنید که هشت سوپاپ باید بیست پنجاه باشه؟دلیلی دارید براش؟یا فقط طبق شنیده ها میفرمایید؟ممنون میشم مارو هم روشن کنید که متوجه اشتباهم بشم ممنون

 20. سلام. واقعا ممنون از مطالب خوبتون
  اگه لطف کنید درباره آب بندی ماشین های صفر کیلومتر، مطلب بذارید ممنون میشم.

 21. سلام .من یه ۲۰۶ مدل۸۸ دارم موتورشم تازه تعمیره .روغنشو یکماه پیش عوض کردم Canada25تو موتور ریختم و همزمان فیلتر روغنشم عوض کردم .چند روز پیش چراغ روغنو استپم روشن شدن .بردمش مکانیک گفت برو فیلترتو عوض کن .وقتی فیلترو دیدم از تعجب مونده بودم .انگاری فیلتر تو دهن بز نوشخار شده بود تا این حد داغون شده بود!!!! .حالا میخواستم از اساتید بپرسم علتش چی میتونه باشه هنوز یکماه نشده همچین بلایی سر فیلتر ماشینم اومده؟در ضمن میخواستم در مورد نوع روغن مصرفی هم بدونم که خوبه یا بد؟ با تشکر از دوستان گلم

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   متاسفانه یه عده دستگاه تولید فیلتر میفروشن و به شما ضمانت میدن که فیلترهای تولیدی رو ازتون میخرن. اینا تو زیرزمین خونه شون فیلترهای بی کیفیت تولید می کنن و یه مارک هم می زنن روش و میفرستن تو بازار.
   بهترین کار اینه که وقتی تشریف میبرید تعویض روغنی، قبلش سوال کنید ببینید فیلتر سرکان دارن اگه دارن روغن رو اونجا عوض کنید. فیلتر سرکان از نظر کیفیت بسیار مرغوب و قابل اعتماده
   روغن هم بارها عرض کردیم که ایرانی ایرانول یا بهران مصرف کنید
   موفق باشید

 22. باسلام و خسته نباشید
  بنده ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۲ با ۱۱۵۰۰۰ کارکرد دارم
  احساس میکردم ماشین روغن سوزی داره
  روغن ماشینو عوض کردم توتال ۷۰۰۰ کیلومتر گرفتم بعد از هزارتا گیج نصف شده بود سوخت هم کمی بالا رفته بود
  ماشین روغن ریزی نداره دود از اگزوز بیرون نمیاد و فقط داخل اگزوز دوده سیاه هست
  بردم نمایندگی اومد گیج رونگاه کرد گفت طبیعه
  اگه گیچ کامل خالی بشه یعنی یه لیتر کم کرده
  نگران نباش
  بنظرتون درست میگه؟
  بعد استفاده کردن از محصولات زادو رو پیشنهاد میکنین
  موتورشور
  و ترمیم کننده رینگ
  ممنون از پاسخگویی شما

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   البته اینو در نظر داشته باشید که کل ارتفاع گیج معادل حدود دو لیتر روغنه!
   کم کردن روغن بستگی به عوامل مختلفی از جمله نحوه رانندگی مخصوصا دور موتور داره
   این مقدار روغن که میفرمایید کم کرده میتونه طبیعی باشه
   روغن رو با ملاحظاتی که در مطلب بالا گفته شده تغییر بدید به بهران نیمه سنتتیک احتملا مشکل کم کردن روغن حل میشه
   در مورد موتور شو هم باید عرض کنم که به شدت مضره و به هیچ وجه حتی فکرش هم نکنید چون مشکلات زیادی براتون بوجود میاره

   موفق باشید

 23. با سلام
  ماشین ۲۰۶ v20 وقتی گیج روغن رو چک کردم متوجه شدم از مینیمم هم روغن کمتره!
  هنوز تا تعویض روغن بعدی شاید ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تا مونده.
  ایا میتونم خودم از همون روغن خودش، اضافه کنم ؟ یا نه؟
  یا باید برم تعویض روغنی ؟
  باتشکر

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   با شرط اینکه دقیقا از همون نوع روغنی که الان توی موتور هست استفاده کنید می تونید روغن اضافه کنید. کم کم اضافه کنید و هر دفعه بعد از چند دقیقه گیج رو چک کنید و اگر کم داشت دوباره بریزید. دقت بفرمایید که روغن زیادی داخل موتور به شدت مضره!!
   موفق باشید

  • با سلام
   ماشن مذکور (۲۰۶ sd v20 ) مدل ۹۰ ، بعد از اینکه متوجه شدم روغن کم کرده ، از کیلومتر ۱۲۹۰۰۰ تا ۱۳۵۰۰۰
   کیلومتر تعویض روعن بعدی ۱۳۷۰۰۰ هستش. رفتم تعویض روغنی برام حدودا ۲ لیتر از همان روغن قبلی اضافه کرد
   و ۲۴۰۰۰ تومان هم ازم گرفت
   خلاصه بعد از اینکه ماشین سرد شد و تست نمودم الان حدودا ۰٫۵ الی ۱ سانت از ماکزیمم گیج روغن اضافه داره !!
   میخواسته بدانم اولا این سرریز روغن مشکلی نداره؟
   دوما قیمتی که ازم گرفته منطقیه؟
   قبلا هم پیام داده بودم (۱۳۹۶-۰۲-۱۱ در ۷:۵۰ ق.ظ)
   باتشکر

   • سید حسین قائم مقام

    سلام دوست گرامی
    اولا قیمت روغن به نوع روغن و مارک روغن مربوطه. وقتی ندونیم مارک روغن چی بوده چگونه میشه گفت که قیمتی که گرفته خوب بوده یا نه ؟
    بارها پرفته شده روغن اضافه در موتور به شدت مضر و زیان باره پس در اولین فرصت برای کم کردن روغن اضافه اقدام کنیدد. در پاسه کمانت قبلیتون توضیح دادم چطور روغن اضافه کنید تا دچار مشکل نشید!!!!
    موفق باشید

 24. سلام جناب قایم مقام
  ممنون از حوصله ای که به خرج میدید اجرتان با خدا و ممنون از ادبیات نوشتاری بسیار خوبتان . عرض کنم بنده ۲۰۶ وی هشت مدل ۹۴ دارم قبلا از روغن توتال ۷۰۰۰ استفاده می کردم که این اواخر حدود ۲ لیتر تبخیر روغن داشت ولی به پیشنهاد تعویض کار روغن از بهران پیشتاز استفاده کردم و الان بعد از ۲۳۰۰ کیلومتر کارکرد درجه روغن در موقعیت یک خط پایین تر از ماکسیموم قرار داره . به نظرتون طبیعی هست یا خیر ؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   کاملا طبیعیست
   جای هیچ گونه نگرانی نیست
   موفق باشید

  • خیر اصلا و هرگز طبیعی نیست یا روغن کیفیت نداره و با حرارت بالا تبخیر میشه یا موتور خودرو گریز روغن داره حالا یا رو غن سوزی یا نشت موتور سالم هیچ خودرویی نباید روغن کم کنه نهایت تو پنج هزارتا در بدترین حالت نیم لیتر نه هزارتا نیم لیتر یا حتی دو هزارتا این عدد زیاده من ماشین جمع میکنم با بدترین روغن رو پنج هزارتا یه قطره هم کم نمیکنه

 25. سلام اینکه دو تا سوال
  ۱) شما فرمودید باید فیلتر را از پایین خارج کنه . خب زمانی که سینی موتور هست امکانش هست؟
  ۲) خالی کردن روغن سوخته از کاسه ی فیلتر بعد از تعویض فیلتر روغن دقیقا منظورتون چیه ؟

 26. کریمی پور

  با سلام
  ماشینم tu5 هست جایی هستم که دما ۴۵ تا ۵۰ درجه متغییر است بعضی ها توصیه می کنند چون دما خیلی بالاست بهتره از روغن ۲۰w50 استفاده کنی ، خواستم نظر شما رو بدونم. با تشکر

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   شما باید از روغن ۱۰W40 استفاده کنید. چراکه طبق جدول بررسی روغنها، روغن ۱۰W40 حداکثر دمای استارت آن ۵۰ درجه سانتیگراد میباشد. ضمنا شما مجاز به تغییر SAE روغن تحت هیچ شرایطی نیستید مگر اینکه کارخانه سازنده موتور این اجازه را داده باشد. در خصوص موتور TU5 این اجازه داده نشده است و میبایست تحت هر شرایطی از روغن ۱۰W40 استفاده کنید!
   موفق باشید

  • دمای محیط ارتباطی به دمای کاری خودرو نداره گرم باشه یا سرد موتور باید در دمای ایده عال باشه

 27. باسلام وخسته نباشید
  برا پارس باموتور تیو۵ چ روغنی مناسبه اونم برا خوزستان که گرماش بالای ۵۰درجه است آیا۱۰w40بریزم یا۲۰w50البته ماشین ۴۰۰۰تابیشتر کار نکرده روغن اوله میخام عوض کنم
  لطفا راهنمابی کنین باتشکر

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   شما باید روغن ۱۰W40 بریزید. در نظر داشته باشید که هر دو نوع روغن ۱۰W40 و ۲۰W50 برای استارت زدن در حداکثر دمای ۵۰ درجه سانتیگراد طراحی شده اند و اگر دمای روغن در هنگام استارت زدن خودرو بیشتر از ۵۰ باشد تقریبا هیچ کدام از این روغنها مناسب نیستند. به عبارت دیگر، موتور TU5 برای دمای استارت بالای ۵۰ درجه طراحی نشده است. نکته دوم اینکه شما مجاز به تغییر SAE روغن تحت هیچ شرایطی نیستید مگر اینکه کارخانه سازنده موتور این اجازه را داده باشد. در خصوص موتور TU5 این اجازه داده نشده است و میبایست تحت هر شرایطی از روغن ۱۰W40 استفاده کنید!
   موفق باشید

 28. با سلام
  ما یه پارس اتوماتیک داریم . تا به حال چند بار پیش اومده برای تعویض روغن رفتیم تعمیرگاه
  مکانیک پیشنهاد کرده که چون روغن های مخصوص خودروهای دیزل مرغوب تر و با کیفیت تر هستن از اونا استفاده کنیم مثلا ۱۰w40 سوپر توربو بهران که نیمه سینتیک هم هست
  میگفت روغنای خارجی همه تقلبیه ایرانی ها هم کیفیت رو غن دیزل بهتره
  نظرتون چیه چون گرانروی روغن که همونه کیفیت روغن هم البته برای خودرو های دیزل در سطح خوبه
  بعدشم به مورد دیگه
  ماشین ما تا حالا ۱۰۰ هزار تا کار کرده . چون تو خانواده دست همه میگرده تا حالا همه مدل روغنی هم توش ریختن. اما تا حالا حتی یه قطره روغن هم کم نکرده و نمیکنه.

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   لطفا این مطلب رو به صورت کامل مطالعه بفرمایید پاسخ سوالتون رو دریافت خواهید کرد.
   http://dcar.ir/?p=2945

   موفق باشید

   • مطالعه کردم ولی چیزی در مورد مصرف روغن دیزل تو موتور بنزینی ننوشته بود.

    • سید حسین قائم مقام

     دوست عزیر
     به صورت مطلق نمیشه گفت کدوم روغن مرغوب تره بلکه این استاندارد روغنه که نشون میده چه روغنی مرغوبیت بیشتری داره. در مورد استاندارد روغن هم به صورت کامل در مطلب مذکور بحث شده.
     نکته دوم اینکه وقتی روغنی مثل بهران سوپر پیشتاز به خوبی جوابگوی نیازهای خودروی شما هست چه اصراری دارید که دنبال روغن مرغوبتر بگردید و بیشتر هزینه کنید؟ روغن مرغوبتر الزاما کارایی بهتری رو به همراه نداره! شما ماشینتون به روغنی با API برابر یا بیشتر از SL نیاز داره. شما میتونید SN یا SM انتخاب کنید اما در اینصورت دارید هزینه بیشتری میکنید و آورده خاصی برای شما و خودرو حاصل نخواهد شد!

     موفق باشید

   • دقیقا بحث هزینه هست
    آخه روغن دیزل نصف روغن بنزینی قیمت داره

    • سید حسین قائم مقام

     اگر API روغن SL هست و ACEA مقدار A3 یا A5 رو داشته باشه و البته ۱۰W40 هم باشه و MB حداقل ۲۲۹٫۱ رو هم داشته باشه و VW هم ۵۰۵ رو داشته باشه میتونید استفاده کنید!

 29. محمدجواد

  سلام
  چند وقت پیش تعویض روغنی ۴ لیتر روغن ریخت
  حالا نظرتون چیه
  چه کار کنم ؟

 30. سلام ، من ۲۰۶ sd v9 بصورت دست دوم خرید کردم .. میخواستم بدونم روغن موتور خوب چه مارکی بریزم…و اینکه من نمیدونم طرف قبلی چه روغنی میریخته ! از طرفی شما میگید مارک روغن رو تعویض نکنید ! حالا تکلیف چیه ؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   در مورد نوع روغن موتور و چگونگی تعویض اون به صورت کامل شرح داده شده
   لطفا مطلب رو با دقت مطالعه بفرمایید جواب سوالتون رو دریافت خواهید کرد
   موفق باشید

 31. با سلام خدمت استاد بنده یه سوالی داشتم یه تیپ ٢ صفر خریدم ٢۶٠٠ کیلومتر مارکرده روغنش حدود یک سوم گیج کم شده میخواستم بدونم مشکلی هست یا خیر در ضمن اب مخزن هم حدود یک استکان کم شده ممنون میشم راهنماییم کنین مرسی

  • ببر بررسی کنن هر دو مورد غیر طبیعیه اما چون صفره نیاز به آب بندی داره میتونه کم کردن روغن تا این کیلومتر طبیعی باشه بعد از تعویض اولیه روغن این کم کردن باید به حداقل برسه جوری که بار سوم که روغن تعویض کردی دیگه نباسد کم کنه آب هم یکبار هواگیری کنید آب کم شده رو جبران کنید بعد از هوا گیری تا یکی دو روز ممکنه آب کم کنه که کمبود روجبران کنید بعد از اون دیگه نباید کم کنه اگه همچنان مشکل پا برجا بود چه آب چه روغن به نمایندگی مراجعه کنید آب هم بیشتر از خط ماکزیموم نریزید به سیستم فشار میاد

 32. سلام. وقت شما بخیر
  من روغن اولیه ماشین رو روی ۵۰۰۰تا عوض کردم و طبق توصیه شما از سوپر پیشتاز استفاده کردم
  تا الان ۵هزارتا دیگه راه رفتم ولی هیچی روغن کم نکرده… این طبیعی هست؟
  سوپرپیشتاز چندهزارتا کار میکنه با توجه به اینکه من همیشه توی ترافیک و شهر رانندگی میکنم وخیلی کم جاده میرم

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   طبیعیه – در ترافیک های سنگین روی ۶۵۰۰ عوض کنید.
   موفق باشید

 33. سلام
  بنده یه رانا خریدم مدل ۹۳ با ۳۰ هزار کارکرد
  صاحب قبلی این ماشین روی کیلومتر ۲۶هزار تا روغن ماشین رو عوض کرده و الان که دست منه حدود ۴ هزار تا با این روغن کارکرده . میخوام برای اطمینان قبل مسافرت روغنشو عوض کنم روغن قبلی که اون بنده خدا ریخته پارس پایا هست .بنظرتون برند روغن رو عوضش کنم یا همون پارس پایا بریزم.با توجه به اینکه در بالا گفتین برند روغن رو حتی الامکان عوض نکنید خواستم نظرتونو دراین باره بدونم.
  با تشکر از شما و سایت خوبتون

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   روغن پارس سوپر پایا روغن خوب و قابل اعتمادی هست
   موفق باشید

 34. سلام خسته نباشید من ۲۰۶تیپ ۳ موتورtu3خریدم تا حالا از روغن پارس پایا ۵۰-۲۰ استفاده میکردم (api sg) ایندفعه به پیشنهاد تعویض روغنی از روغن بوش ۵۰-۲۰ استفاده کردم به نظر شما این روغن رو ادامه بدم یا روغن دیگه ای پیشنهاد میکنید تشکر

 35. سلام بخدمت آقا سید عزیز.من حدودا دو هفته ای است که ۲۰۶ tu5 صندوقدار صفر گرفتم با کارکرد ۲۵۰ کیلومتر.میخاستم بدونم چون نمیدونم اولین روغنی که کارخانه تو موتور ریخته چه برندیه میتونم روغن بهران پیشتاز سوپر ۱۰w40 بریزم؟با تشکر

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   آقا مبارکه انشاالله چرخاش براتون بچرخه
   درمورد روغن هم مشکلی نیست. شما فیلتر روغن رو هم حتما عوض کنید و مراقب باشید بیشتر از ۳٫۵ لیتر روغن براتون نریزن!
   موفق باشید

 36. با سلام آقای قائم مقام
  بنده ۲۰۶ تیپ۵ سال ۹۰ دارم و هر ۸۰۰۰ کیلومتر به قول تعویض روغنی محلمون میرم کاسترول مگنتیک میریزم.
  سوال اینجاست که بنده اصلا روغن کم نمی کنم! و ۳٫۵ لیترم برام میریزه.مشکل داره؟

 37. سلام
  میبخشید من امروز رفتم روغن تعویضی
  بهش گفتم توی دفترچه روغنی باید بریزی گفتم ۱۰-۴۰
  گفت متور شما چون موتور کوچیک ۲۰۶ هست توی
  بوشهر هوا گرمه بهتره ۲۰-۵۰ بریزی
  برند لبکومولی ریخت .
  الان احساس میکنم ماشیتن راحت نیست
  مدل ماشین ۹۵ هست کارکرد ۱۰تا
  بفرماید یکار کنم موتورم مثل روز اول نرم کار کنه
  راستی من ماشین کار کرده گرفتم نمی دونم روغن قبلی چی بوده

  • با سلام و خسته نباشید
   جناب بنده هم میخاستم همین سوال رو از خدمتتون بپرسم که ما در حال حاضر توی شهر اهواز بدون استثنا کولر ماشین شبانه روز که روشنه، دمای هوا همیشه بالاتراز پنجاه شصت درجه هستش وبعضی وقتا توترافیک میمونیم.حالا واقعا نباید روغن ۲۰w50 بریزیم؟
   در آخرم بنده پژو tu5 slx مدل ۹۶دارم،ده هزارتاکارکرده وحقیقتش بار سومی که توش روغن ریختم روغن کانادا ۲۰w50 ریختم!!!!!؟؟؟؟؟

   • البته اینم عرض کنم که امروز روغنشو چک کردم بعد از چهارهزار تا تقریباً هشتصد سی سی کم کرده بود سه تامسافت چهارصد کیلومتری باهاش رفتم بقیه تو شهربوده وراستش ماشینم بااینکه روغن بهش اضافه کردم هم صدای موتورش زیادشده هم کشش نسبت به قبل از این روغن کمترشده.
    ببخشید پرحرفی کردم قصدم تبادل تجربه بود

    • سید حسین قائم مقام

     دوست عزیز
     اینکه تو اهواز هوا گرمه فقط به مرحله استارت خودرو مربوط میشه. وگرنه همه میدونیم که دمای کارکرد موتور حدود ۹۰ درجه هست! هوای اهواز که از ۹۰ درجه یشتر نیست!
     روغن ۴۰-۱۰ روغنی هست که سازنده برای موتور خودرو شما پیشنهاد کرده. ضمنا هم روغن ۴۰-۱۰ و هم روغن ۵۰-۲۰ در هنگام استارت تا دمای ۵۰ درجه شرایط خودشون رو حفظ میکنن!
     پس شما قویا میبایست همون روغن پیشنهادی کارخونه رو بریزید و به چرندیات این تعویض روغنی های بیسواد گوش ندیدا!!!
     موفق باشید!

   • tu5 هرگز غیر از ده چهل نریزید دمای محیط ربطی به روغن موتور نداره خصوصا تو دمای ایده عال موتوز

 38. باسلام و خسته نباشید خدمت شما.ببخشید میشه دقیقا اسم روغن مرغوب و مورد نظرتون رو برای ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۶ نام ببرید و دوم اینکه ماشین من صفره و تازه گرفتم آیا باید روغنی رو که از نمایندگی داخلشه عوض کنم؟؟
  باتشکر از شما

 39. سلام و خسته نباشید
  با اجازه تون دو سوال مهم داشتم که لطف کنید جوابشون رو بدید
  اول اینکه چرا داخل موتور تیپ دو باید روغن ۲۰w50بریزیم من تمام فیلمها و دیتاهای خارج کشور رو حتی تو سایت یوتیوپ که فیلم تعویض روغن رو نشون میده همه بدون استثنا ۱۰w40میریزن ه تو کل اروپا چه توی ترکیه چه توی روسیه و …. حالا چطوریه که ما باید ۲۰w50بریزیم توی دفترچه خودرو نوشته روغن تایید شدهن شرکت سازنده که من رفتم تو سایت پژو و سایت روغنهای خارجی مثل mannol . addinol . fosser و … همه زده بودن ۱۰w40اینو هم بگم شرایط کاری موتور توی دماهای مختلف یکسانه و دمای اونجا که اکثر مناطق ایران بجز جنوب یکسانه پس خواهشا جواب منطقی بدید لطفا ممنون سوال دومم رو بعد از این میپرسم

 40. سلام
  ماشین ۲۰۶ تیپ ۵ موتور tu5 مدل ۹۳
  روغن فوکس ریختم تبخیرش زیاده، تعویض روغنی گفت یا الف بریز یا آترود، به نظر شما کدومو بریزم؟؟؟

 41. سلام شما گفتید کم کردن نیم لیتر روغن در هر ۱۰۰۰ کیلومتر تو tu5طبیعیه پس یعنی بعد از ۶۰۰۰ کارکرد فقط نیم لیتر تو ماشین روغن میمونه !

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   ما گفتیم تا نیم لیتر طبیعیه
   نگفتیم الزاما باید نیم لیتر کم کنه
   البته کم کردن روغن بستگی به شرایط کارکرد و نوع روغن داره

   موفق باشید

  • یه چی نوشته باور نکن آخه بگوطبیعیه که همونمیشه اگه هر هزارتا نیم لیتر که مثلا طبیعیه کم کنه دیگه هیچی نمیمونه برا تعویض یه سه لیتر روغن میریزیم روش دیگه

 42. سلام وقت بخیر . من یه پارس TU5 صفر خریدم . الان کیلومتر ۲۱۰۰ نشون میده و گیج روغن هم حدود ۳ خط نسبت به ماکزیمم کمتر نشون میده. آیا این کم شدن روغن طبیعیه؟ (شرایط آب و هوای خوزستان) اگر طبیعیه بنظرتون روغن اضافه کنم یا کلا روغن و فیلتر رو عوض کنم؟ و اینکه چه مارک روغنی رو با توجه به آب و هوای داغ خوزستان پیشنهاد میدین؟

  • در ضمن تعویض روغنی پیشنهاد بهران سوپر پیشتاز ۱۰-۴۰ رو داده و گفته حدود ۳٫۷۵ لیتر روغن برای پارس TU5 باید بریزیم چون روغن قبلیو باید وکیوم کنیم

 43. امیرعباس

  سلام
  جناب برای ۲۰۶ تیپ ۵ tu5 میشه از ایرانول رویال پلاس ۵w40 استفاده کرد ؟ من ی جا خوندم که ۱۰w40 با ۵w40 فقط فرق در راحت روشن شدن موتور تا زمان گرم شدن موتور در زمستان رو دارد که البته باز هم روغن ۴ فصل هست ولی تو سرما راحت تر روشن میشه!
  (من مطلبی که خوندم برای tu5 نبود میخواستم ببینم رو tu5 هم مشکل نداره ؟ )
  و راستی تمام سینتتیک با نیمه سینتتیک در کارایی فرق میکنه ؟
  جوری که من میدونم فقط ی جورایی کیفیتش بهتره
  یعنی فرقی نداره کدوم باشه ؟
  چون رویال پلاس تمام سینتتیکه !
  با تشکر

 44. سلام
  میخواستم تشکر کنم از شما بابط وقتی که میزارید و سوالات دوستان پاسخ میدید
  سوالم اینه که بین روغن های ۴٠-١٠ شما شرکت بهران قبول دارید یا پارس؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست عزیز
   کیفیت روغن با استانداردهای اون مشخص میشه نه با برند روغن و حتی ایرانی یا خارجی بودن اون!
   لطفا این مطلب رو بصورت کامل مطالعه بفرمایید پاسخ سوالتون رو دریافت میکنید
   http://dcar.ir/?p=2945

   به طور کلی باید گفت اگر استانداردهای روغن باهم برابر باشند، هیچ تفاوتی بین این روغن ها نیست.
   شما میخاید روغن بهتر رو پیدا کنید! پس بجای سوال کردن از افرادی که مثلا تخصص و تجربه در حوزه روغن و تعویض اون دارن، بهتره روی جعبه روغن رو نگاهی بیندازید! وقتی اطلاعات روی جعبه رو بتونید بخونید و تحلیل کنید خودتون متوجه میشید کدوم روغن بهتره
   ضمنا اینم بگم که بالای ۹۰ درصد از تعویض روغنی های سطح شهر از این اطلاعات سر در نمیارن!
   موفق باشید

   • سلام
    من میخوام براى ٢٠۶ تیپ ٢ روغن هیوندایى ۵w40w بریزم الان آخراى مرداد ماه هست و من کلأ در روز ۴ کیلومتر رانندگى میکنم در ۴ مرتبه جمعأ ١۶ کیلومتر
    در ضمن من ای روغن و دارم و مى خوام ازش تر ٢٠۶ تیپ ٢ استفاده کنم
    از اصل بودنش اطمینان دارم چون سفارش خودرو سازى بهمن هست

 45. سلام وقتتون بخیر
  ممنون بابت این سایت خوبتون
  من یه ۲۰۷ صفر خریدم میخاستم ببینم توی ۳۰۰ کیلومتر اول روغن رو عوض کنم یه نه؟ اخه بعضیا میگن توی ۳۰۰ تای اول باید تعویض کرد…بعدش باید چه روغنی بریزم همون بهران بریزم؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   اول اینکه حتما این مطلب رو بخونید:
   http://dcar.ir/?p=2863

   دوم اینکه بعد از ۱۰۰۰ تا که یواش و آروم رفتید روغن رو عوض کنید. در مورد نحوه انتخاب روغن هم در مطلب مربوط به تعویض روغن ۲۰۶ توضیحات کاملی داده شده. در مجموع روغن ایرانی با سطح استاندارد SL پیشنهاد میشه
   یه نگاه به این مطلب بندازید خالی از لطف نیست
   http://dcar.ir/?p=2945

   موفق باشید

 46. سلام خدمت استاد عزیز من ۲۰۶ v1 مدل ۹۰ موتور tu5 تازه خریدم روغن توتال خارجی ۱۰w40 ریختم وقتی موتور گرم میشه صدای تایپیتای موتور زیادتر از حد معمول به گوش میرسه دلیلش چیه؟

 47. عرض سلام و خسته نباشید
  من ی ۲۰۶ تیپ ۲ دارم ک الان کارکردش ۱۳ هزارتاست
  سری اول رو ۶۰۰۰ تا عوضکردم و کاسترول ۲۰w50 ریختم سری دوم تازه عوض کردم trane 10w40 ریختم به قیمت ۶۰۰۰۰ تومن
  خاستم ببینم روغن خوبیه یا نه
  من فقط رو حساب پیشنهاد تعویض روغنیه ریختم این روغنو

  • خوب الان مدتیه که از اون موقع گذشته

   نظر خودت چیه ؟ چی شد ؟

   خوب بود یا بد شد خبرشو بزار همه بدونن که چه نتیجه ای میده ؟
   اصلا تغییر در گرانروی روغن چه تاثیری داره

   اگه بهتره و میشه استفاده کرد بقیه هم استفاده کنن .

 48. سلام . ممنون از مطالب مفیدتون . من دو ماهه رانا ال ایکس مدل ۹۲ خریدم . طبق گفته مالک قبلی روغن پارس پایا استفاده کرده است . جدیدا صبح ها ماشین بعداز چند تا استارت روشن میشه و طبق گفته مکانیک ایراد فنی نداره ولی امکان داره از روغن باشه و روغن را عوض کن ( روغن چهار هزار کیلومتر کارکرده ) . آیا روغن پارس پایا مناسب هست یا نه و چند کیلومتر کارکرد مفیدشه و بد روشن شدن صبح ها مخصوصا بعد از دو روز خوابیدن ماشین آیا به روغن ربط داره یا نه و در صورت تعویض چه روغنی ترجیحا با کارکرد بالا مناسب است . باز هم ممنون .

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   شما روغن بهران سوپر پیشتاز نیمه سنتتیک بریزی خیالت راحت تره
   روغنی باکیفیت و دارای استانداردهای جهانی که به جرات میتونم بگم برای همه ماشین های ایرانی و خارجی کاملا مناسبه

 49. سلام ماشینم ۲۰۶تیپ۵ مدل برج۱۱ سال ۹۳ هستش ۵۰ تاکارکرده خیلی بهش میرسم سه هفته بعداز تعویض روغن و تمامی فیلترها و۲۵۰۰تا کارکرد روغن رو چک کردم دیدم خیلی کم شده طوریکه نوک گژ روغن اونم خیلی کم روغنی شده بود بیشتراز دولیتربردم مکانیک گفت فعلا ببر روغن عوض کن و روغن پارس توجعبه فلزی سفیدبریز بردم اول با موتورشور داخلو شست بعد روغن عوض کرد فیلترهم عوض کرد حدود ۲۵روز و ۱۸۰۰تاکارکرد باز یک لیترکم کرده بود  بازشستند و فیلتروروغن عوض کردم وبردم مکانیک خیلیهاگفتندروغن سوزی داره و ۴یا۵تومان هزینشه واکثرا دینوگفتنددرضمن دودنداره فقط وقتی میخلپای چکش کنی وتخته گاز میدی یه کم دودسیاه داره اما داخل لوله اگزوز سیاه شده و بعضی گفتند دست بهش نزن بزار یه ۴لیتری روغن همراهت باشه هروقت کم شد اضاف کن .یکی ازمکانیک ها چکش کرد گفت پیچ تخلیه روغن کمی نم داره و واشر یاسنسوراطمینان اونم نم داره گرفتم عوض کرد روغنم عوض کردم الان۶روزه کم نکرده بنظرتون مشکل چیه

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست من
   اول اینکه فقط یک بار مشکل رو مطرح کنید اگر کسی ببینه و اطلاع داشته باشه جوب میده
   بنده هم اگر بتونم حتما جماب میدم

   دوم اینکه فعلا روغن بهران سوپر پیشتاز جعبه سبز و نقره ای بهترین روغن موجود در بازاره. پارس زیاد اطمینانی بهش نیست.

   سوم اینکه اگر موتور به روغن سوزی افتاده (که این قضیه کاملا قابل شناساییه) علتش همون موتورشوی می تونه باشه! هزار بار عرض کردم باز هم میگم موتور TU5 هیچ نیازی به موتور شویی نداره و این مساله داغون میکنه موتور رو. یاتاقان میزنه موتور. این تعویض روغنی ها برا ده بیست تومن که از من و شما بیشتر بگیرن موتور شو زو پیشنهاد میدن. البته بعضیهاشون هم از بیسوادیشون هست و اینکه نمیدونن با این کار چه بلایی دارن سر موتور خلق الله میارن

   پس ما هر وقت موعد تعویض روغنت شد، بهران بریز اونهم ۳٫۵ لیتر! نه بیشتر و بعد چک کن ببین کم میکنه یا نه
   موفق باشی

 50. سلام.روغن توتال در ایران با گالن پلاستیکی اصلی میباشد

 51. با سلام. من توتال ۱۰_۴۰ ریختم موتور یه کم صدا میده. شبیه صدای اخر صفحه کلاچ. به نظر شما به خاطر روغن هست یا علت دیگه داره. ماشین ۲۰۶ اس دی مدل ۹۶

 52. با سلام و عرض ادب
  سوالی داشتم. بنده پژو ۲۰۶ تیپ ۲ صفر مدل ۹۶ خریداری کردم. می خواستم بدونم روغن موتور مناسب برای آب و هوای گیلان چه مدلی هست؟ ۱۰w40 یا ۲۰w50
  درون دفترچه ۱۰w40 قید شده ولی اکثر تعویض روغن ها ۲۰w50 رو توصیه می کنند.
  نظر شما که کارشناس این امر هستید چی هستش؟

  با تشکر فراوان

  • سید حسین قائم مقام

   شما بر شما دوست گرامی
   برای ۲۰۶ تیپ ۲ شما باید روغن ۲۰-۵۰ استفاده کنید چون برا اون موتور ویسکوزیته ۱۰-۴۰ یه مقدار کمه!
   پیروز باشید

   • اونکه دفترچه رو نوشته نمیدونسته کمه؟اشتباه نوشته یعنی؟؟بعد یه چی ترند شده بین ملت بیست پنجاه اصلا دلیلی هم پشتش ندارنا فقط بیست پنجاه این حرفا چیه آخه سازندش طراحش خود کارخونه پژو میگه ده چهل چرا اصرار دارید یه بیست پنجاه

 53. سلام، ۲۰۶v8رو تو کارکرد ۴۰۰۰برای تعویض روغن بردم که از روغن تترا سبز محصول ایرانول استفاده کردن بعد از اطلاعاتی که تو سایت گرفتم ننوشته بود که مناسب ۲۰۶هست . الان چه کار کنم؟ دوباره تعویض کنم؟ لطفاً راهنمایی ی فرمایید.

 54. با سلام و عرض ادب
  برای ۲۰۶تیپ۵از روغن بهران رانا فول سنتیک استفاده کردم،مشکلی ایجاد میکنه؟یا ک باید از همون روغن ۱۰_۴۰استفاده میکردم؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   مشکل اینه که شما پول اضافی هزینه کردید بدون اینکه سودی واسه ماشینتون داشته باشه
   البته اگر شما جزء اون دسته بزرگوارانی هستید که پول باداورده دارید مشکلی نیست. بالاخره این پول باید یه جایی خرج بشه…

 55. متاسفانه احساس می کنم که بدون داشتن اطلاعات کافی اقدام به نشر مطالب می کنید.
  در صورت نیاز براتون بولتن منتشر شده توسط توتال و پژو را ارسال میکنم تا متوجه شوید.
  بنده در رشته اختصاصی خودرو تحصیل کردم و پایان نامه دادام اگر قرار است که بصورت کارشناسی نظر بدهید لطفا توضیح بدهید که به چه دلیل خود را کارشناس می دانید.

  • سید حسین قائم مقام

   بنده دست شما و همه متخصص های مملکت رو به گرمی میفشارم اگر در جهت اگاهی مردم قدمی بردارید.

   صاحب اطلاعات و تخصصی که از آن برای سایرین استفاده نکند به زنبور بی عسل میماند.

   بنده در حد خودم و تخصص و تجربه خودم این مطلب رو نوشتم. شماهم ای کاش بجای گرفتن ایرادات کلی میفرمودید دقیقا کجاش مشکل داره و کارشناسی نیست.

   ضمنا شما از کجا مطمئن هستید که ما تخصص نداریم؟

   آستین رو بالا بزنید و بفرمایید اطلاعات صحیحتون رو
   در اولین فرصت اشتباه رو ویرایش و به نام خودتون اصلاحات رو انجام خواهیم داد.

   اما اینکه کسی یه جمله بندازه و شک تو دل بقیه درست کنه و بره نه شرط مردانگی است نه شرط انسانیت و نه شرط داشتن شعور کافی!!!!

   پس منتظر نقدهای تخصصی شما به صورت دقیق هستیم
   اینکه کدوم بند در کجا حرف خلافی زدیم و چرا شما اونها رو نادرست میدونید. کاتالوگهاتون رو از تو پستوی خونه دربیارید و بهشون استناد کنید. پایان نامه تون رو از تو تاقچه بردارید و نزارید بیش از این خاک بخوره. بیارید منتشر کنید تا هم من و هم سایر دوستان استفاده کنیم. مطمئنا تشنگان علوم جدید و اطلاعات ناب کم نیستن.

   حرف زدید امیدوارم پای حرفتون باشید.

   ما اینقدر به خودمون مطمئن هستیم که نظرات کاربران سایتمون رو پایش نمیکنیم! شما هر نظری و هر چیزی بنویسید در همون لحظه توی سایت منتشر میشه و نیازی به تایید اکبر و اصغر نیست!!!

   پس امیدوارم زودتر روکنید همه اسناد و مدارک معتبرتون رو تا ماهم تخته کنیم درب این مرکز جهل و بیسوادی و دروغ پراکنی رو

   منتظریم برادر
   یاعلی

 56. سلام و خسته نباشید . بنده هیچ ادعایی در ضمینه فنی ندارم ولی تا حدی میدونم و تمام سوالات و جواباتونو خوندم . و جوابها کاملا درست و منطقی به نظر میرسن و همین که زحمت میکشین و راهنمایی میکنین کلی ارزش داره . کاری که خیلی مکانیکا واسش پول هنگفتی میگیرن . تشکر از شما .

 57. سلام میخواستم بدونم اگه روغن موتور یک لیتر هم کم کنه ایا نیاز باز عوض کنیم

  • سید حسین قائم مقام

   سلام.
   روغن رو باید در موعد مقرر خودش عوض کرد. اگر ماشین روغن کم میکنه باید به مقدار کم شده از همون نوع روغن بریزیم داخل موتور تا فول بشه
   موفق باشید

 58. خیلی ممنون از جوابتون

 59. با سلام و خسته نباشید

  می خواستم نظرتونو در مورد روغن لاکچری بوش(البته ایرانیه و پالایش پاسارگاد تولید میشه)گرید sm رو داره نیمه سنتتیکه
  و خودم یه بار استفاده کردم ۲۰۶ v8مدل ۸۹ دارم صدای موتورمو خیلی نرم شده بود ولی شناخته شده نیست ترسیدم دوباره استفاده کنم الانم سوپرپیشتاز ریختم (زیاد راضی نیستم) ولی دور موتور نزدیک ۳ میرسه صدای موتور زیادی شنیده میشه
  حالا لاکچری بوشو که ایرانیه پیشنهاد میدید؟
  و اینکه چه روغن خوب با گرید sm به من پیشنهاد میکنید؟
  با تشکر

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   راستش بنده شناختی ندارم از این روغن
   سایر عزیزان اگر کسی میشناسه لطفا نظر بده

 60. میرتوحید سلیمانی

  سلام بر سید بزرگوار
  ممنون از مطالب و‌جوابایی که با حوصله میدید
  بنده ۲۰۷ مدل ۱۳۸۹ خریدم و اطلاعی از روغن موتور قبلی مورد استفاده در خودرو ندارم میخواستم ببینم نظر شخص خود شما روی کدوم روغن موتوره و خودتون چه مارکی رو پیشنهاد میدید ؟ بهران سوپر پیشتاز با اینکه روغن خوبیه ولی صدای موتور زیاد میشه و در دورهای بالا بیشتر هم میشه
  میشه خواهش کنم یه روغن موتور و فیلتر روغن خوب و عالی معرفی کنید که از هر لحاظ ایده آل باشه ؟
  ممنون از شما و سایت خوبتون

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست عزیز
   ممنون از توجهتون و ابرازی لطفی که داشتید
   بنده قویا روغن بهران سوپر پیشتاز نیمه سنتتیک ۴۰-۱۰ رو پیشنهاد میکنم – روغن خوب و قابل قبولیه و میتونید به راحتی و بدون دغدغه ازش استفاده کنید. توضیح اینکه هم کلیه خودروهای ایرانی مثل خانواده ۲۰۶ و هم در تمام خودروهای خارجی میشه بدون دغدغه از محصولات ایرانی خصوصا شرکتهای معتبری چون بهران و ایرانول استفاده کرد.
   پیروز و سربلند باشید

 61. حاجی امید

  سلام سید جان خسته نباشید
  من یه ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۹ خریدم صاحب قبلی از اول توتال ۵۰۰۰ قوطی قرمز ۲۰-۵۰ استفاده کرده و منم یه بار عوض کردم باهمین روغن خوب بود ولی بار دوم که روغنو عوض کردم بعد از ۱۰۰۰ کیلومتر گیج رو خط وسط هست احساس میکنم روغن تقلبی ریخته باشه اگه راهنماییم کنید که الان چکار کنم ممنون میشم.

 62. با سلام و احترام جناب اقای مهندس ایا روغن موتوری که ایران خودرو تحت سرویسهای دوره ای خودرو صفر کیلومتر عوض میکند ْ روغن موتور خوبی هست یا خیر یا قابل اطمینان می باشد با تشکر از پاسخگوئی شما

 63. با سلام مجدد جناب افای مهندس قائم مقام عزیز ْ مطلب توصیه شده را مطالعه کردم خیلی جامع بود ْ بنده هم که با ایران خودرو تماس گرفتم اظهار داشتند روغن توتال ۵۰۰۰ میریزند که در مطلب مذکور ۵۰۰۰ را توصیه نکردیدْ با این حساب اگر ۵۰۰۰ خوب نیست جرا شرکت سازنده انرا جهت استفاده در سرویسها میکند؟ اگر هم نمایندگی عوض نکنه گارانتی باطل میشه خواهشمند است راهنمایی بفرمایید که چه کنیم

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست عزیز
   نمایندگی روی چه کیلومتری اون روغن ۵۰۰۰ رو عوض میکنه؟

 64. سلام جناب قایم مقام عزیز
  لطفا در مورد روغن موتور متوسل g3نظرتون رو اعلام بفرمایید.
  من ۲۰۶وی ۸دارم دو سریه از این روغن استفاده می کنم. احساس می کنم دمای ۲۰زیر صفر یخ می زن «همدان».

 65. سلام من رانا۹۳خریدیم صاحب قبلش روغن الف میریخت .بنظرم روغن خوبیه بنظرتون من همون الف بریزم؟

 66. با عرض سلام خدمت جناب قائم مقام و مطالب مفیدشون.
  بنده ۲۰۶ تیپ ۵ رو تازه تحویل گرفتم ۱۸۰ کیلومتر کار کرده ۲۰ لیتر بنزین مصرف شده که بالا هست.اولا خواستم بدونم دلیلش چیه و آیا تعویض فیلتر بنزین یا روغن موتور میتونه مصرف رو کم کنه؟میتونه این حجم مصرف طبیعی باشه.راهنمایی بفرمایید.ممنونم

 67. سلام خدمت مدیر محترم.من یه ۲۰۶ وی ۸ مدل ۹۵ دارم از کیلومتر حدود ۲۰ هزار تا موقعی که موتور گرم میشه تو دورهای پایین موتور یه صدای تغ تغ از موتور بلند میشه که وقتی دور موتور میاد روی ۲٫۵ صدا قطع میشه.نشون مکانیک دادم میگه از انگشتی های سوپاپ هست.میخواستم نظر شما رو هم بدونم.آیا روغن موتور تاثیری توی این صدا داره؟ممنون

 68. سلام خسته نباشید . من تیپ ۲ گرفتم۱۵۰۰ تا کار کرد روغنشو بردم نمایندگی عوض کردم. اونا گفتن ۱۰-۴۰ توتال پلاستیکی منم همینو گفتم بریزه. برداشت من از مطالبی که گذاشتید این بود که تو روغن های ایرانی توتال الان جالب نیس. لطفا راهنمایی کنید تو همین رنج قیمت چی بگیرم بهتره

 69. بادرود فراوان وتشکر ازمطالب مفیدتون.
  بنده چند وقتی بود طبق توصیه شما از روغن ۱۰w40بهران سوپر پیشتاز استفاده میکردم .این سری از روغن بهران رانا ۵w50 ریختم تو ۲۰۶ تیپ ۵میخاستم نظرتون راجع به این روغن بدونم .
  با تشکر

 70. سلام با تشکر از سایت خوبتون ۲۰۶ تیپ پنج دارم من یک بار از روغن پارس پایا استفاده کردم که بعد از ۲۰۰ کیلومتر مجبور به تعویض شدم چون صدای تایپیت ها رو در اورد وقتی موتور گرم هست در اورد و بعد روغن ایرانول رویال که ۵ ۴۰ هست ریختم که تغییری نکرد صدا باز میامد .
  موقع ی که موتور سرد هست صدا نیست انگار که روغن سفت تر هست اما موقع ی که ماشین کرم هست صدا میده امتحان کردم کمی روغن رو گرم کردم خیلی ابکی شد رقیق رقیق مگر نباید سفت تر باشه تو گرما بر عکس هست موقع ی که سرده روغن غلیظ تر وقتی گرم میشه رقیق مثل اب

 71. ماشین وقتی گرم میشه خاموشش میکنم ۱ ساعت بعد باید زیاد استارت نگه دارم ولی صبح ها با نیش استارت روشن میشه تا به حال کلی هزینه کردم مثل پمب بنزین استوپر سنسور دور موتور فشار شکن ریل سوخت و فیلر و ….

 72. سلام
  میشه یک راهنمایی کنید من ی ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۴ دارم قبلا توتال قوطی فلزی میریختم که چون تقلبی بود و … باعث شد ماشین یاتاقان بزنه تعمیر موتور کامل کردم پیش ی تعمیرکار خبره و بهترین قطعاتی که تو بازار هست بعد تعمیر (تیر ۹۶ تعمیر کردم) بهران سوپر پیشتاز میریزم تو ۳۰۰۰ کیلومتر ۳۰۰ سی سی کم کرده روغن سوزی ندارم ، بخار روغن و روغن ریزیم ندارم بنظرتون دلیلیش کیفیت روغنه ؟؟؟؟ یا ؟؟؟؟ ممنون

 73. سلام خسته نباشید ۳.۵ لیتر روغن بریزیم گیج باید فول باشه؟رو چه خطی باید باشه؟

 74. عبدالرضا

  سلام خسته نباشید. با تشکر از زحمات شما، من یک ۲۰۶ تیپ ۵ دارم روغن ۳۰w5 داخل موتورم ریختم بعداز دو روز صدای موتور عوض شده لطف کنید راهنماییم کنید.

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست عزیز
   روغن مناسب این موتور، ۱۰-۴۰ هست
   الان چه راهنمایی از دست ما برمیاد؟

   • عبدالرضا

    باسلام وتشکر از شما.میخواستم بپرسم آیا به موتور خودرو آسیب رسیده البته باید بکم که روغن رو عوض کردم وروغن مناسب ریختم.

    • سید حسین قائم مقام

     سلام دوست عزیز
     اگر سریعا عوض کردید و زیاد باهاش کار نکردید نباید به موتور آسیبی رسیده باشه
     موفق باشید

 75. با سلام.من به تازگی ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۸ خریدم. صاحب قبلیش روغن توتال ایرانی ۵۰۰۰(۲۰/۵۰) استفاده میکرد.من هم همون رو گفتم بریزن. حالا که بیشتر تحقیق کردم میبینم که این روغن مینرال هست و با وجود اینکه API اون SL هست ولی ASEA اون ۲ هست. با توجه به اینکه حدود ۵۰ کیلومتر هم بیشتر از تعویض روغن نمیگذره راهنمایی کنید که برم روغن رو با یک روغن نیمه سنتتیک عوض کنم یا خیر

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد بنده اینه که با این روغن حدود ۳۰۰۰ تا کار کنید و بعد با روغن بهران ۲۰-۵۰ تعویض کنید. برای تعویض هم حتما از ساکشن استفاده کنید و تاکید کنید که کل روغن داخل محوطه فیلتر رو بکشند. فیلتر روغن هم که طبیعتا در هر با تعویض روغن، تعویض میفرمایید.
   موفق باشید

 76. با سلام و خسته نباشید و تشکر بابت پاسخگوییتون
  من ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۸ دارم که دو هفته قبل روغن موتور رو در داخل یکی از نمایندگی های ایرانخودرو تعویض کردم.
  امروز پس از طی مسافت نزدیک به ۱۰۰۰ کیلومتر که گیج روغن رو چک کردم میزان روغن از مقدار ماکزیمم گیج خیلی بالاتره حدود ۱/۵ سانتیمتر.
  این برای موتور مشکل ساز نمیشه؟
  خود نمایندگی میزان روغن رو چک نمیکنه؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   متاسفانه برخی تعمیرگاه ها، تعویض روغنی ها و حتی نمایندگی ها گاهی دقت لازم رو ندارن و ۴ لیتر روغن داخل موتور ۲۰۶ میریزن تا مبادا بخوان پول اون نیم لیتر روغن رو کم کنن.
   خدمت شما عارضم که روغن زیادی برای موتور به شدت مضره و پیشنهاد میشه کل روغن رو تخلیه کنید و ۳٫۵ لیتر روغن داخل موتور بریزید.
   پیروز باشید

 77. متاسفانه رفتم تعمیرگاه که بگم اضافه روغنی رو که ریخته تخلیه کنه
  بررسی کرد دید که آب روغن قاطی کرده و اون مقدار روغنی که بالاتر از مقدار ماکزیمم گیج رسیده بهمین دلیل بوده😂
  روغن موتور رو هم که تخلیه کرد شبیه شیرکاکائو شده بود

 78. با سلام و خسته نباشید و تشکر از صبر و پاسخگویی شما
  روغن موتور سوپر پیشتاز ۲۰W50 پایه روغنش مینرال یا معدنی هستش (ولی شما توصیه میکنید نیمه سنیتیک استفاده بشه) این به موتور TU3 آسیب نمیرسونه؟
  ممنونو میشم راهنمایی کنید.

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   موتور tu3 تکنولوژی اونقدر بالایی نداره که نیاز به روغن سنتتیک داشته باشه
   پیروز باشید

 79. سلام
  من ۲۰۶ تیپ ۲ آخر ۹۵ صفر خریدم…یه بار برای تعویض روغن بردم نماییندگی با ساکشن عوض کرد و روغن ۲۰-۵۰ توتال زد…بعدش شنیدم که میگن ۲۰۶ کتابچش گفته ۱۰-۴۰ نگفته تیپ ۲ را ۲۰-۵۰ بزنید… و روغن توتالم قلابیه ایرانی بهتره…دفه دیگه روغنو عوض کردم روغن ایساکو ۱۰-۴۰ تو تعمیر گاه از طریق پیچ کارتل عوض کردم… حالا برای تعویض روغن موندم چی بزنم همان ۱۰-۴۰ ایساکو بزنم یل ۲۰-۵۰ توتال؟ممنون.

  البته میدونم نظر شما بیشتر ۲۰-۵۰ هستش اما چرا دلیل اینکه ۱۰-۴۰ برای تیپ ۲ مناسب نیست چیه؟/نظر خودم اینه که ۲۰-۵۲۰ هم باعث میشه ماشین مدام داغ کنه و مدام فن ماشین کار میکنه اما ۱۰-۴۰ سریع خنک میشه خودرو…و روغن زود سیاه شده که دلیل بر سالم بودن روغنه که دوده و آلودگی موتور رو خوب جذب کرده…نظر شما در این مورد چیه ؟؟؟ممنون.

 80. سلام و سپاس بواسطه وقتی که بابت سوالات بعضا تکراری قرار میدهید؛
  ۱-تو کاتالوگ ۲۰۶ و رانا نوشته .۳ کسر روغن بابت ۱۰۰۰ کیلومتر کارکرد !
  ۲-تاکنون نوع بنزین رو اعلام نکردین؛بنده که از ابتدا بنزین سوپر مصرف کردم و کاسترول Magnatec مصرف میکنم؛بازهم بابت سوخت ، استهلاک بالای روغن رو دارم؟
  ممنون

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   یه سوال: کاسترول مگنتیک چقدر روغن کم میکنه در هر هزار کیلومتر؟
   یه نکته: الزامی به استفاده از بنزین سوپر نیست و بنزین معمولی هم بخوبی پاسخگو هست مگر اینکه موتور کوبش داشته باشه

   موفق باشید

   • سلام مجدد؛اتفاقا بعد از پیدا کردن اتفاقی وبلاگ ارزشمند شما و خواندن تمامی کامنت ها تا انتها ؛ در پاسخ به سوال شما دیروز گیج روغن رو چک کردم بعد از حدود ۲۰۰۰ کیلومتر کارکرد هنوز روغن کم نکرده-(گیجم تا max روغن روش خوابیده) (خودرو رانا ۹۶ صفر با کارکرد ۳۷۰۰ کیلومترتاکنون-بنزین سوپر از ابتدا) یه نکته:خودرو ۷ ماه خواب داشته ؛تو کاتالوگ نوشته بعد از ۶ ماه خواب خودرو (عدم استفاده)روغن باید تعویض شود؛از یه مکانیک هم پرسیم همین رو گفت؛بنا بر همین استدلال رو کیلومتر ۱۸۰۰ کاسترول مگنتیک از نمایندگی سرکان فیلتر گرفتم و فیلتر روغن هم خودشون عوض کردن-دلیل استفاده از بنزین سوپر ؛ پرس و جو از اهل فن و اینکه بازهم تو کاتالوگ رانا نوشته”بنزین سوپر با اکتان۹۵ !” خیلی جالبه برای تیپ ۵ و sd نوشته بنزین با اکتان ۸۷ یا ۹۵ (یعنی معمولی و سوپر) ولی برای رانا نوشته با اکتان ۹۵ ! (هردو هم با موتور TU5) خودرو سازمون هم اطلاعات اشتباه میده ! (ضمنا منظورم از کسر روغن تو کامنت قبلی ۳/. (۳۰۰ سی سی)تو ۱۰۰۰ کیلومتر بود)

    • سید حسین قائم مقام

     درود بر شما
     روغن کاسترول مگنتیک در موتور TU5 تبخیر بالایی داره و چون قیمتش هم بالاس عملا استفاده از این روغن توصیه نمیشه. گک گردن ۳۰۰ سی سی روغن در ۱۰۰۰ کیلومتر هم کاملا طبیعیه و نمیشه گفت موتور مشکلی داره!!

     ضمن اینکه بنده قویا پیشنهاد میکنم روغن بهران سوپر پیشتاز نیمه سنتتیک ۱۰-۴۰ استفاده کنید. این روغن بخوبی جوابگوی موتور خودرو شما هست.
     بنزین سوپر هم قبلا عرض کردم لزومی نداره مگر در نقاط کوهستانی و گردنه ها و جاهایی که فشار بالاتری روی موتور خودرو هست.

     پیروز باشید

  • اون کم کردن روغن تا مراحل آب بندی گفته شده وقتی خوپرو روتحویل میگیری تا هزار الی سه هزار تا مشکل کم کردن روغن و گاها آب رو داره البته آب تو روزای اوله که با جبران کمبود دیگه قائدتا نباسد کم کنه که بعد از آب بندی دیگه نباید نه روغن نه آب کم کنه پس بعد از یک الی دوبار تعویض روغن خودرو به هیچ وجه نباید حجم قابل توجهی روغن کم کنه حجم مجاز رو پنج هزار کیلومتر میتونه نیم لیتر باشه نه بیشتر

 81. با سلام و خسته نباشید.۲۰۷ صفر با یک ماه کارکرد۲۵۰۰km ۵ خط از ماکسیمم گیج روغن کم کرده.اولا چقدر کم کرده؟ایا طبیعیه؟ سر ریز کنم یا تعویض؟با تشکر

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   تقریبا نیم لیتر کم کرده
   از همون روغنی که قبلا ریخته بودید نیم لیتر اضافه کنید و بعد از ده دقیقه دوباره چک کنید اگر کم داشت باز اضافه کنید اگر هم فول بود که …
   موفق باشید

   • ماشین تا الان تعویض روغن نشده.نمیدونم روغن مورد استفاده کمپانی چی بوده.بهتر نیست با بهران سوپر پیشتاز تعویض کنم؟

 82. با سلام و خسته نباشید
  من ماشین tu5 از یکی خریدم روغن رو تازه عوض کرده بود و بعد چهار هزار تا که البته همش تو جاده بودم به خاطر مسافرت، یک روز صبح استارت زدم ماشین تق تق صدا کرد و چراغ چک روشن شد بعد یک دقیقه خاموش کردم و بعد دوباره استارت زدم صدا و چراغ چک قطع شده بود . بعد رفتم تعویض روغنی روغن بهران عوض کردم با فیلتر روغن حدود دو لیتر روغن کم کرده بود
  یعنی بعد چهارهزار کیلومتر. پیش مکانیک رفتم گفت باید موتور باز بشه نباید کم کنه اینقدر و البته چند روز قبل که پیش مکانیک رفته بودم گفت ماشینت دود نداره وسالمه البته صبحها که روشن میکنم بوی دود میاد ولی گرم که میشه بوی دود میاد . لطفا بفرمایید اولا از کجا بفهمم روغن سوزی نداره و دوما اینکه موتور رو باز کنم یا نه چون مکانیک می گفت اگه الان باز کنی خرجش کمتره تا بعدا
  تشکر

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   شما الان که روغن عوض کردی هر روز چک کن که روغن کم نکنه
   اگه اون صدای تق تق هم نمیده مشکلی نداره
   اما اگر وقتی گاز میدی بعد از ول کردن پدال گاز یه صدای تق تق از عمق موتور شنیده میشه این یعنی موتور متاسفانه یاتاقان زده
   اما بنده احتمال نمیدم این اتفاق واسه موتور شما رخ داده باشه
   بنظر من شما باخیال راحت زندگیت رو بکن و روش حساس نشو
   موفق باشی

 83. محمد انتظاریان

  سلام وی ۸ مدل ۸۵ دارم قبلا هر ۱۰۰۰ کیلومتر یک لیتر کم میکرد ، البته دود هم داشت ، تعمیرکار رینگ و پیستون رو عوض کرد بعد تو توتال ۷۰۰۰ ریختم تا ۳ ماه که ماشین ۳۰۰۰ تا کار کرد هیچی روغن کم نکرد بعد ۵۰۰ تا دیگه کار کرد گیج روغن نیم لیتر کسری نشون میده ، راهنمایی بفرمائید ممکن هست از روغن باشه ، ضمنا نه ماشین دود میکنه نه اگزوز چربه .

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   آقا کم کردن نیم لیتر روغن تو ۳۵۰۰ کیلومتر کاملا طبیعیه
   موفق باشید

 84. مطالب بسیار مفید بود .
  خسته نباشید.

 85. مهدی ربیعی

  با سلام واحترام لطفا روغن گریبکس v8 را بفرماید چطورنگاه کم شده است یا نه کنیم چه روغنی مناسب است که داخل گیربکس بریزیم

 86. با سلام و احترام
  به تازگی ۲۰۶ تیپ ۲ خریدم و روغنش رو عوض کردم
  کاسترول ۱۰w40 ریختم
  میشه لطفا راهنماییم کنین که این روغن برا تیپ ۲ مناسبه؟
  ودر کل روغن کاسترول gtx مگنتیک خوبه یاخیر؟
  چون من این روغن رو واسه سمند ef7 هم استفاده میکنم
  با تشکر

 87. با سلام خدمت جناب قائم مقام….بنده ۲۰۶ تیپ ۲ دارم…متاسفانه چند بار ۱۰ ۴۰ ریختم…سری آخر که هنوز ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر تا تعویض بعدی مونده بود…دیدم روغن موتور به شدت کم شده…. به نظرتون این آسیبی به موتور زده؟ الان ۲۰ ۵۰ ریختم

  • شما اگه کار کرد موتورت بالای صدو بیستا بوده و قبلا بیست پنجاه استفاده شده طبیعی با ده چهل روغن کم کنه شما هروقت تعمیر کامل انجام دادی شیفت کن رو ده چهل چون الان با این کارکرد فیلر بین قطعاتت زیاد شده و مستهلک شده خودرو

 88. با عرض سلام
  در مورد روغن موتور مناسب برای پارسTU5 تحقیق میکردم که به سایت بسیار مفید شما رسیدم. خسته نباشید و ممنون. کلیه سوالات و نظرات کارشناسی شما رو از سال ۹۵ تا به الان خوندم. توصیه شما بهران سوپر پیشتاز ۴۰-۱۰ بوده است. اما در طی این سالها ،دوستان بسیاری از افت کیفیت این محصول خبر داده اند. آیا هنوز نظر شما بر روی همین روغن است؟ در غیر اینصورت، شما چه روغنی را جایگزین میکنید؟ متشکرم

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   بسیاری اوقات دیده میشه که نظرات منفی از طرف رقبا برای افزایش فروش خودشون عنوان میشه!!
   بنده همچنان روغن های ایرانی بهران و ایرانول رو جزء بهترین ها می دونم و به ضرس قاطع می تونم بگم برای تمامی ماشین های ایرانی و خارجی این دو شرکت روغن خوب و مناسب تولید میکنن پس با خیال راحت از روغنهاشون استفاده کنید و به حرف یاوه وارد کنندگانی که کمر همت بستن برا زمین زدن تولید کنندگان داخلی گوش ندید!

   موفق باشید

   • با سلام مجدد
    در فاصله ای که پاسخ شما درج شود، به توصیه و راهنمایی شما، اقدام به تعویض روغن نموده و از بهران سوپر پیشتاز استفاده کردم. همچنین کلیه فیلترها ( هوا، اتاق، روغن، بنزین) نیز از همان برند بهران تهیه شد.
    با نظر شما در مورد کالای ایرانی بسیار موافقم و حمایت میکنم. امیدوارم تولید کنندگان داخلی نیز به این حمایت احترام گذاشته و هر روز کیفیت کالای خود را بالا ببرند.
    بازهم از راهنمایی های شما تشکر میکنم.

 89. سلام و تبریک بابت سایت خوبتون
  من ۲۰۶ تیپ ۳ مدل ۸۸ دارم و ساکن قزوین از ابتدا روغن توتال ۷۰۰۰ قوطی ریختم چون قزوین نوسان دما داره یکبار ۵۰۰۰ ریختم ماشین خیلی بد کار (استارت و حرکت اولیه )میکرد مجبور شدم ۱۰۰۰ عوض کنم و الان که ۱۱۰۰۰۰ کار کرده از روغن ۷۰۰۰ توتال استفاده کردم الان با توجه به گرونی و کیفیت بهتر روغن های ایرانی به من trane ۱۰*۴۰ پیشنهاد دادن می خواستم بدونم trane گزینه خوبی هست ؟ و ایا اصولا تعویض نوع روغن صلاح می دونید؟ چون می تونم همچنان همون ۷۰۰۰ توتال استفاده کنم.
  ممنون و سپاس از توجه شما

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   راستش در مورد روغن trane بنده اطلاعاتی ندارم
   بهتره که همیشه از همون روغن قبلیتون استفاده کنید و روغن رو مدام تغییر ندید
   به حرفهای تعویض روغنی ها هم زیاد بها ندید
   شما برندتون رو انتخاب کنید و به اون اقا بگید براتون بیاره اگه نداره برید جای دیگه

 90. با سلام. ۲۰۶ TU5 مدل ۹۶ دارم.توتال ۷۰۰۰ قوطی میریختم اما بدلیل نرخ دلار مجبورم توتال ایرانی بریزم.به نظر شما مشکلی نداره ؟

 91. سلام. ۲۰۶ تیپ پنج مدل فروردین ۹۷ گرفتم.روی کیلومتر هزار روغن اولیه کارخونه که یه روغن کاملا سبز رنگ بود و حدود سه لیتر بود رو ریختم.تعویض روغنی میگفت تیپ پنج ۳٫۷۵ روغن میخوره و عمریه که ما همین مقدارو میریزیم.خلاصه ۳٫۷۵ لیتر روغن سوپرپیشتاز ۱۰۴۰ بهران ریخت توش.اومدم خونه گیجو دیدم از روی پلاستیک زردرنگ هم رد شده بود.من که تا حالا ۲۰۶ نراشتم گفتم حتما درسته و فوله مگه میشه کارشو بلد نباشه.بعد هزار کیلومتر دوم رفتم کاپوتو کشیدم دیدم تمام قاب تسمه تایم روغن نشت کرده.بردم نمایندگی گفت هر دوتا کاسه نمد میل سوپاپات ترکیدن.بماند که تو نمایندگی چه بلایی سر ماشین صفر اوردن از تسمه تایمی که چهار دنده اشتباه انداختن تا موتوری که خفه کردن.خلاصه دهنمون سرویسه و ماشینو دادم بیرون درست کردن. راستی تعویض روغن از طریق پیچ کارتل و برش سینی موتور انجام شده. حتما بخونین و روغن زیاد نریزید .اگه کسی میتونه کمک کنه که چه روغنی بریزم که تا اخرین بار فقط یه نوع روغن بریزم عالی میشو.چون پرایدم روغن خارجی گرفته تا ایرانی و این اواخر ایرانول و بهرانم ریختم اما چنان جرم و لجن گرفته که میکانیک نزدیکش نمیشه.

 92. استاد عزیز سلام عرض شد
  میشه زحمت بکشید راهنمایی کنید
  واسکازین برا پژو ۲۰۶ تیپ ۲
  چه نوعی و چه مارکی مناسب هست
  و چند کیلومتر باید کار کنه که تعویض شه
  ممنون مدل ۹۷ هستش
  با تشکر

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   واسکازین رو هر ۸۰ تا ۹۰ هزار کیلومتر عوض کنید و برای محصولات پژو از توتال جعبه پلاستیکی که برنگ خاکستری تو بازاره تهیه کنید
   موفق باشید

 93. برای وقتی که میذارن تشکر میکنم
  ۲۰۶ اس دی اتوماتیک دارم و روغن ۱۰*۴۰ elf قوطی پلاستیکی میریزم،مناسب؟

 94. elf ساخت ساوه، و هر ۵ هزار کیلومتر کارکرد چربی از دست میده به اصطلاح آب میشه و عوض میکنم

 95. سلام و عرض خسته نباشید و ممنون از ادمین محترم
  من به تازگی ۲۰۶ تیپ دو صفر خریدم
  میخواستم بدونم روغن موتور پیشنهادی برای ماشینم چی هست؟ و در ؟ هزارتا باید تعویض روغن انجام شود؟

  • سلام؛لطفا وقت بذارین تاپیک رو بخونین؛تمام جواب هاتون تو تاپیک هست (خط اول :پژو ۲۰۶ در دو نوع کلی ۸ سوپاپ و ۱۶ سوپاپ در بازار ایران موجود است. به یاد داشته باشید که برای نوع ۸ سوپاپ روغن ۲۰-۵۰ و برای نوع ۱۶ سوپاپ حتما روغن ۱۰-۴۰ استفاده شود.)

 96. سلام؛ایا ساکشن کردن روغن باعث خروج رسوبات اون میشه؟حرف و حدیث زیاده؛یکی میگه پیچ کارتر بهتره چون رسوبات تخلیه میشه؛یکی میگه ساکشن بهتره چون روغن هوزینگ فیلتر + رسوبات باهم خارج میشن؟…..اونیکه چال داره میگه باپیچ کارتر تخلیه کن؛اونیکه چال نداره یا حال زیر چال رفتن نداره میگه ساکشن؟!به نظرم روغن ایرانی بهتره چون fake توش کمتره؛الان اگه سویچ کنیم رو روغن ایرانی اشکالی پیش نمیاد(روغن قدیم و جدید با دوبرند متفاوت باهم ترکیب میشه !)ممنون

 97. سلام علیکم خدا قوت.شرکت ایرانخودرو روغن موتوری با برچسب ایساکو برای انواع خودرو های خود عرضه می کند.اگر ممکن هست کارشناس محترم سایت نظر خود را درباره این روغن را بیان بفرماید.
  ۴۰۵ tu5 صفر خریدم ۲۰۰۰ کیلومتر گذشته قصد تعویض روغن و فیلترها را دارم.البته بنا به نظر شما بهران سوپر پیشتاز ۱۰w40 خریدم و هنوز عوض نکردم.اما اگه ممکنه نظرتون را درباره روغن های ایساکو بیان بفرمایید

 98. محمد سروری

  با سلام و تشکر از راهنمایی های مفیدتون
  روغن فورکس (ایرانی) برای ۲۰۶ تیپ ۲ مناسب هست یا نه و آیا کیفیتش قابل قبول هست؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام برادر
   شما هم بین پیامبرها گشتی و گشتی جرجیس رو انتخاب کردی؟؟؟ آیا بهران و ایرانول شاخ میزنن که شما دنبال روغنهای بی نام و نشون میگردی و میخای تاییدیه اونها رو بگیری؟؟
   فورکس توسط کدوم شرکت تولید میشه؟ آدرس و نشونی شرکتش کجاست؟ آیا قسمت ارتباط با مشتری دارن؟ آیا قابل دستیابی هستن؟ آیا پخش درست و حسابی دارن؟ این روغن چی داره که بهران و ایرانول ندارن و شما بخاطر اون خصیصه میخای انتخابش کنی؟

 99. سلام وقت بخیر جناب قائم مقام شما فرمودین روغن موتور TU5 را حتما”به صورت ساکشن تخلیه کنیم بنده پارس TU5 مدل ۹۰ دارم بنده چند مرتبه با دستگاهای ساکشن مختلف روغن موتورو تخلیه کردم حتی برای اطمینان بیشتر دفعه آخر فشار دستگاه ساکشن رو تا جای که میشد زیاد کردیم ولی در همه تستهای تعویض روغن با ساکشن به اندازه استکان چایخوری در کارتر روغن باقی میماند اگر مقدور هست راهنمایی بفرمایید ممنون بابت زحماتی که واسه سایت خوبتون میکشین.

  • ساکشن مناسب تیو فایو نیست چون کارتلش برای ساکشن طراحی نشده خودرو هایی که ساکشن میکنن تمام روغن زیر گیج روغن جمع میشه و تا قطره آخر تخلیه میشه

 100. سلام خسته نباشید ممنونم که وقت میزارید جواب میدید من بیشتر کامنتارو خوندم
  مشکلم اینه ماشینمو تازه خریدم مدل ۸۸ ۲۰۶ sd v1 tu5 من روغن کانادا ۱۰_۴۰ میریزم ولی بعد ۴ تا ۵ هزارتا مانیتور فقط دو خط روشنه و فول روغن اصلا روغنی نمیشه و مجبورم روغن عوض کنم تا الان دوبار روغن عوض کردم هر دوبار ۲هزار زودتر موعد۷هزارتا عوض کردم در حالی که دوستم توتال میریزه و ۱۰ هزارتایی ربع لیتر کم میکنه
  به نظر شما مشکل از ماشینه یا روغن ممنون میشم راهنماییم کنیم
  و اگه میشه به صورت تجربی بگین رنگ روغن اصل باید روشن باشه یا تیره چون کانادا خیلی روشنه ولی بهران تیره هست بازم ممنونم ازتون

 101. سلام؛خداقوت ،ممنون میشم لطف کنید بفرمایید کیفیت روغن ۱۰-۴۰ ایساکو چطوره، من با بهران صدا موتورم بالاست ایساکو خوبه به نظر شما؟

  • سید حسین قائم مقام

   در خصوص این سوال نظری نداریم
   بهران روغنش خوبه و کیفیتش قابل قبوله

 102. سلام من چند روز پیش روغن ٢٠۶ رو عوض کردم لوتوس ١٠/۴٠SLریختم هواکه سرد شد ماشین رو یک روز بعد از سه روز استارت زدم دیدم ماشین داره سه کار میکنه وچراغ چک روشن وخاموش میشه یکم که کار کرد چراغ چک روشن ثابت ماند بعد از یکم کار کردن وگرم شدن موتور دوباره استارت زدم چراغ خاموش شد بعد فردا رفتم دستگاه گذاشتم دیدم نوشته عدم روغن رسانی به انگشتی میخواهم راهنمایی کنید مشکل کجاست؟
  در ضمن پدر من هم پارس موتور tu5 داره اون هم همین روغن رو ریخته اونم مشکل من رو داره؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   احتمالا فیلتر روغنت خرابه
   اگر عوض کردی و باز هم مشکل وجود داشت باید روغن ماشین رو تخلیه کنی و کارتر موتور رو باز کنی
   اویل پمپ یه فیتر داره که اون فیلتره مسدود شده
   اویل پمپ رو باز کن و بررسی کن اگر فیلترش مسدود شده که میتونی با گازوییل شستشو بدی و تمیز کنی و ببندی
   اگر اویل پمپ خراب شده باشه که باید اویل پمپ رو عوض کنی

   فقط مراقب باش تو این حالتی که ماشین هست به هیچ وجه ماشین رو حرکت ندی چون به دلیل عدم روغن رسانی، یاتاقان میزنه و یه خرج اساسی میزاره رو دستت

   • موتور ماشین رو به چه صورت یک بار بشوریم داخل موتور منظورم هستش

    • سید حسین قائم مقام

     دوست عزیز موتور ماشین شستشو نشه بهتره- موتور نیازی به شستشو نداره – تعویض روغن که میرید بهش بگید موتور رو باد بگیره

 103. باسلام خدمت استادبنده ۲۰۶ تیپ ۲ دارم مدل۹۵
  تا الان توتال ۱۰ w۴۰ ریختم حالا ب علت گرونی روغن میخوام تغیرش بدم
  بنظرتون چ روغنی پیشنهاد میکنید؟؟
  وبعدش بین روغن ایساکویی و ایرانول و بهران سوپرپیشتاز کدوم رو پیشنهاد میکنید ؟؟
  ممنون بزرگواریتون
  واینکه میزان روغن بدون فیلتر ۳ لیترهست یا ۳.۲۵۰؟؟

 104. سلام؛ایا ساکشن کردن روغن باعث خروج رسوبات اون میشه؟حرف و حدیث زیاده؛یکی میگه پیچ کارتر بهتره چون رسوبات تخلیه میشه؛یکی میگه ساکشن بهتره چون روغن هوزینگ فیلتر + رسوبات باهم خارج میشه؟؟؟

  • سید حسین قائم مقام

   فرقی نداره داداش
   دوست داری ساکشن کن دوست داری پیچ باز کن
   اون قدری تفاوت نداره که نگرانش باشی

 105. سلام و ارادت
  بنده ۲۰۶ تیپ ۵ دارم
  نظرتون در مورد روغن موتور۱۰-۴۰ بوش چیه؟
  اگر پاسخ بدین ممنون میشم

 106. من ۲۰۶ پ ۵ دارم اول از روغن توتال استفاده میکردم خوب بود یه زمانی اومدم دیدیم ۲۷۰۰ کارکردم نیم کم کرده الان اومدم پارس پایاریختم به نظرت خوبه

 107. سلام و خسته نباشبد
  جناب موتور ماشین من تیوفایو هست(رانا) صبح وقتی سرده صدای تایپیت میده چون احساس میکنم از بالای موتور صدا میاد گرم میشه قطع میشه کلا .دوستان گفتن از روغنه، توتال ۷۰۰۰ پلاستیکی میریزم
  نظر شما چیه از روغنه؟ و اینکه به نظرتون چه روغنی بریزم؟(ایرانی)
  و اینکه تعویض روغنم ۴ لیتر کامل میریزه نکنه از اون باشه
  خواهش میکنم کامل راهنمایی کنید تا موتور ماشینم از بین نرفته

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست عزیز
   پاسخ همه سوالات شما در متن بالا وجود داره، لطفا مطالعه بفرمایید

   موفق باشید

 108. با سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  بنده رانا دارم طبق فرمایش شما همیشه از روغن ۴۰-۱۰ بهران سوپر پیشتاز استفاده می کردم ولی این سری رفتم برای تعویض روغن چون ۴۰- ۱۰ سوپر پیشتاز نداشت به جاش ۵۰-۵ بهران رانا تمام سنتتیک ریخت گفت زمستون این روغن بهتره بنده هم به ناچار چون باید مسافرت میرفتم قبول کردم.
  ۱۰۰۰ تا کار کرده تقریبا ، خواستم بدونم مشکلی ایجاد می کنه برای موتور ؟ نیازه تعویضش کنم؟
  یه تفاوتی هم با قبلا داره که الان که ۵۰-۵ بهران رانا ریختم ماشین استارت اول روشن میشه ولی قبلا استارت اول ماشین خیلی بد کار می کرد و خاموش میشد و با دو بار استارت روشن می شد.

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست من
   در مورد عوض کردن نوع روغن، کامل توضیح دادیم
   در مورد اظهار فضل و پیشنهادات تعویض روغنی ها هم کامل توضیح دادیم.
   تعویض روغنی هم که مثل برگ تو خیابونها ریخته، دلیل نمیشه وقتی یه تعویض روغنی یه چیزی گفت شما حرفش رو قبول کنید مخصوصا وقتی قصد سفر دارید و قراره ماشین کلی کار کنه

   موفق باشید

 109. با سلام‌من ۲۰۶ مدل ۹۱ تیپ ۵ دارم تا قبل گرونیا من روغن توتال امارات میرختم ۷۰۰۰ تا میرفت کم نمیکرد الان ۲ باره روغن الف قوطی پلاستیکی با توتال پلاستیکی میریزم هر ۴۰۰۰ تا نیم لیتر کم میکنه آیا ماشین من روغن سوری داره هیچ نشونه از روغن سوزی نیست البته چند ماه قبل گیت سوپاپم عوض کردم تا موقع که روغن توتال نمیریزم کم میکنه میتونید راهنمایی کنید چکار کنم

 110. سلام حالتون خوبه
  استاد بزرگوار من یکم این ماه یه سوال پرسیدم جواب ندادید گفتید بالا گفته شده رفتم همشونو مطالعه کردم کلا با مشکل من فرق داشتند
  ماشین من نه چراغ روغنش روشن میشه نه تاخیر داره. موتور وقتی کامل سرد میشه تا گرم بشه صدای تق تق میده یعنی صدای تایپیت.
  گفتن روغنتو عوض کن توتال میریزم. و گفتند ایرانی بریز منتهی ۵w40 چرا ۱۰w40 نگفتن چون اعتقاد دارن استکانای موتورم دیر روغن پرمیشه گفتند یکم غلظتش کم باشه روغن زود پر میشه با ۵w40 که غلظتش کمه و راحت تایپیتا رو پرمیکنه
  حالا سوپر پیشتاز بریزم ده چهل هست میترسم عین توتال پرنکنه تایپیتامو چون اونم ده چهل هست
  حالا نظر شما چیه؟
  مکانیک بهران سوپر رانا ۵w40 رو پیشنهاد داد.

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   مشکل شما میتونه از اویل پمپ باشه. این احتمال وجود داره که کمی صافی گرفته باشه به همین دلیل وقتی روغن سرده نتونه درست پمپ کنه.
   تعویض نوع روغن رو پیشنهاد نمی کنم
   الان هم که متاسفانه توی بازار روغن تقلبی از همه مارک ها و برندهای ایرانی و خارجی وجود داره
   پیشنهاد اول من تمیزکاری اویل پمپ هست. کار سختی نیست خودتون هم می تونید انجامش بدید.

   لطفا نتیجه رو اعلام کنید
   موفق باشید

 111. سلام و عرض ادب دوباره
  طبق گفته شما توسط یه مکانیک فیلتر اویل پمپ و روغن تمیز شد ولی باز مشکل برطرف نشد.
  مکانیک یه نظر داد گفت اگه فیلتر یکم بگیره چرا روغن روشن میشه.گفت استکان تایپیتات باید باز بشن و شستشو بدیم.
  نظر شما چیه؟ یعنی کلی هزینه کنم موتورو باز کنم یا از چیز دیگه هم می تونه باشه مثلا کیفیت روغن؟
  قبل توتال سوپر پیشتاز ریختم به غیر این صدا صبح با چند استارت ماشین روشن میشد توتال جایگزینش کردم استارت درست شد ولی صدا فرق نکرد

  • سید حسین قائم مقام

   درود بر شما
   راستش در مورد کیفیت روغن الان حرف و حدیث خیلی زیاد شده مخصوصا اینکه ظاهرا روغن های تقلبی تو بازار زیاد شدن. اما اگر روغن عوض کردین و صدا تغییری نکرده میتونه مشکل از جای دیگری باشه. به چند نفر دیگه هم نشون ندید. اگه به مکانیکه اعتماد دارید بهش بدید باز کنه. توکل به خدا

   موفق باشید

 112. ممنون از اطلاعات کامل و مفید شما بزرگوار

 113. سلام.وقت بخیر.ببخشید شما گفتین که هرموتور Tu5 تعویض روغنش ۳ونیم بافیلتر هست درصورتی که تو دفترچه راهنمای slxtu5 زده ۴/٧بافیلتر.ممنون میشم توضیح بدید

 114. سلام.قراره برم پارس tu5 صفر رو از نمایندگی تحویل بگیرم.فکر میکنم روغنی که ایرانخودرو در موتور ماشین میریزه بی کیفیت هست و بلافاصله بعد از تحویل ماشین قصد دارم رو غن رو عوض کنم و همچنین من در خوزستان هستم و قراره ماشین رو در جاده های جنوب برونم و اینجا هم که دما همیشه بالای ۶۰ درجه است و ماشین قرار نیست دمای منفی رو احساس کنه.بنظر شما روغن با چه گرانروی و کدوم مارک رو بگیرم

 115. سلام ماشین ینم تازه گرفتم مدل ۹۰هست ۲۰۶ tuf است ماشینم که گرم میفته در دور پایین چراغ روغن واستپ چشمک زن روشن میشود یه کمی گاز ازیک بالاتر میرود خوب میشود روغن خوب وفیلتر اصلی عوض کردم کبسول روغن هم عوض کردم کارتل راباز کردم اوایل پمپ هم عوض کردم تعمیر کار گفت ظاهرن موتور تازه تعمیر هارد یاتاقان ها هم خوب بود باز هم همین مشکل را دارم ممنون میشم به من کمک کنید با تشکر.

 116. بهترین روغن موتور برای ۲۰۶ تیپ ۶ روغن موتور توتال ۹۰۰۰ اصل هست. بقیه مشکل زا هستند.

  • محمد امین

   پسرجان روغن توتال اگه اصل باشه داره که داره تو شرکت بهران پر میشه اگه تقلبی باشه تو زیر زمین خونه هوشنگ خان پر میشه
   هیچ فرقی بین توتال و بهران نیست به جز اسم و بسته بندی و البته مهمتر از همه قیمت
   برو کمی اطلاعاتت رو بیشتر کن بعد نظر بده
   اصلا مگه تو متخصص روغنی که اینطور قاطع درمورد روغن نظر مینویسی؟ آبجی جان بهتره شما در مورد روغن لادن و اویلا تو فرومهای آشپزی نظر بدی، اینکه کدومش سیب زمینی رو طلایی میکنه و کدومش برا نیمرو زدن بهتره. شما رو چه به روغن موتور آخه

 117. سلام وقت به خیر
  من ۲۰۶ تویوفایو مدل ۹۸ دارم اول از روغن توتال استفاده میکردم که تو ۲۷۰۰ تا حدود نیم لیتر کم میکرد ولی از قسمت بالایی که روغن اضافه میشه بخاری نداشتم اومدم روغنشو عوض کردم روغن پارس پایا ریختم تو ۲۰۰۰ کیلومتر که درپوش روغن رو برداشتم ببینم موتور کمپرس داره یا نه دیدم بخار میکنه و دود سفید میداد ماشینو بردم نمایندگی کمپرس سنج زد کفت موتور ماشینت کمپرس نداره مشکلی نداره دوباره روغنو عوض کردم بخارش خیلی کمتر شده دود هم از اگزوزش نمیده موتور ماشین هم صدا نداره اصلا خودم نمیدونم چه روغنی اسفاده کنم الان توی چند ماه چند تا روغن استفاده کردم این روغنو عوض کردم تا حالا ۱۵۰۰ تا کارکرد داره هنوز چیزی کم نکرده به نظر شما چه روغنی استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 118. ببخشید ۲۰۶ من مدل ۸۸ اشتباه نوشتم ۹۸

 119. با عرض سلام و خسته نباشید.یه مشکلی برای من پیش اومده ممنون میشم جواب بدین.من یه ۲۰۶ اس دی v1مدل ۸۹خریدم موتور ۱۶۰۰٫هفته پیش روغنش عوض کردم روغنش هم شیمانول ۱۰٫۴۰بعد یه هفته موتور صدا میده بردم تعمیرگاه میگن روغنت اشغاله انگشتیات پر نمیکنه موتور صدا میده به نظر شما از روغنه برم دوباره عوض کنم؟ممنون میشم جواب بدین چه روغنی بریزم .با تشکر

 120. با سلام برای ٢٠۵ تیپ ۵ مدل ٩۵ روغن تمام سینتیک بهران ۵w50 ریخت اون مغازه که بردم ، حس میکنم مناسب نیست با توجه به مطالب ولی ١٠٠٠ تا کار کرده اگه لازمه عوض کنم یا مشگلی بوجود نمیاد؟

  • سید حسین قائم مقام

   دل گفت مرا علم لدنی هوس است
   تعلیم کن اگر تو را دسترس است
   گفتم که الف… گفت دگر هیچ مگوی
   در خانه اگر کس است یک حرف بس است!

   • جواب من ندادی عزیز دل ممنون میشم جواب بدین

    • سید حسین قائم مقام

     دوست عزیز در مورد روغن مفصلا صحبت کردیم. حتی در مورد نحوه انتخاب روغن هم کلی نوشتیم. اجازه بدید به سوالات تکراری پاسخ ندیم. مرسی از شما

 121. سلام من قبلا بهران پیشتاز ۱۰-۴۰ نیمه میریختم ولی الان اصلش گیر نمیاد.میخوام بوش لاکچری بریزم نظرتون چیهapiنوشتهsm

 122. با سلام خدمت جناب قائم مقام عزیز و تشکر بابت اطلاعات و سایت خیلی خوبتون. بک سوال از خدمتتون داشتم من ۲۰۶ v8 مدل ۹۲ دارم قبلا از روغن توتال ۷۰۰۰ پلاستیکی استفاده میکردم و هیچ روغنی کم نمیکرد تا اینکه یک بار تو جاده تسمه تایم ۳ دندونه رد کرد و ۲ عدد از سوپاپ ها آسیب دید و ماشین به نمایندگی برده شد و تعمیر شد . بعد از اون تو برگشت از نمایندگی تو جاده بنا به توصیه نمایندگی ماشین رو تعویض روغن کردم و چون روغن توتال ۷۰۰۰ نداشت از توتال ۵۰۰۰ استفاده کردم و ماشین بعد از ۱۵۰۰ کیلومتر ۲ لیتر روغن کم کرد مجدد ماشینو تعویض روغن کردم و روغن کاسترول مگناتک ریختم و در جاده بعد از ۱۲۰۰ کیلومتر ۱ لیتر روغن کم کرد ماشین رو به دو تعمیرگاه نشون دادم و بعد از گاز دادن در حالت خلاص تا دور موتور ۵۰۰۰ خودرو یک مقدار دود آبی به همراه دود سیاه میکرد و گفتن که باید رینگ های پیستون عوض بشه مجدد به یک تعمیرکاه دیگه هم نشون دادم او اون درب محل محفظه روغن رو باز کرد و گفت ماشین کوچکترین بخار روغنی نداره و رینگ و پیستون ماشینت کاملا سالم هست و هبچ مشکلی نداره و اصلا نیاز به تعویض نیست شمع ها رو هم باز کرد و کاملا سر شمع ها خشک بود و گفت فقط مشکل از نوع روغنت هست که کم میکنه نوع روغن رو عوض کن . و رفتم مجدد ماشین رو تعویض روغن کردم این بار روغن توتال ۷۰۰۰ فلزی ریختم ولی ماشین در هنگام گاز دادن باز هم یک مقدار دود داشت و بعد از کارکرد ۱۸۰۰ کیلومتر کارکرد در داخل شهر حدود نیم لیتر روغن کم کرد که سرریز کردم . الان واقعا موندم که چیکار کنم نمیدونم چرا ماشینم یهو اینجوری شد قبلا اصلا کم نمیکرد . یکی میگه از رینگ پیستون هست باید تعمیر بشه یکی میگه ممکنه از واشر های ساق سوپاپ باشه باید عوض بشه یکی میگه از نوع روغن هست روغن رو عوض کن واقعا گیج شدم نمیدونم چیکار کنم الان روغن توتال ۷۰۰۰ تو ماشین هست و در هنگام گاز دادن هم یک مقدار دود آبی و سیاه قاطی میکنه . اگه ممکنه شما منو راهنمایی بفرمایین چیکار کنم واقعا ممنونتون میشم لطف بزرگی بهم میکنین.

  • سوپاپکج کرده به پیستون ضربه زده صد در صد روی بوش ها خط انداخته نمایندگی ها هم ماشالله همه دزدن شما باید تعمیر کنید

 123. سلام و ارادت جناب قائم مقام و ممنون از حوصله و پاسخگویی مستدل شما
  رانا ۹۳ دارم شش ماهه خریدم، تا حالا دو مرحله بهران سوپرپیشتاز ریختم ، مرحله اول پنج هزار کارکرد حدود دو لیتر کم کرد و دیروز برای بررسی دقیق تر ، سه هزار تا تعویض کردم که یک لیتر کم کرده بود(سوپرپیشتاز)
  دود آبی نداره ماشین ، اگزوز چرب نیست، کمپرس هم دست رو که میگیری فشار هوا خارج میشه ولی دود سفید نیست
  به شش مکانیک در سطح تهران مراجعه کردم ، سه نفر گفتن قطعا روغن سوزی داره باید موتور باز بشه و سه نفر هم گفتن روغن سوزی نیست ، ولی یک لیتر کسری زیاده و نوع روغن رو عوض کن
  در نهایت امروز توتال ۷۰۰۰ ریختم ۱۰۴۰ تا برای سوم تست کنم ، واقعا دچار استیصال هستم
  میشه بفرمایید نظر تخصصی جنابعالی چیه؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست عزیز
   یا ماشین روغن ریزی داره یا روغن سوزی. یه احتمال دیگه هم که هست اینه که شما روغن بهران تقلبی ریختی باشی نه اصلی. حالا هرکدومشو بررسی میکنیم با هم
   روغن که شما الان توتال ریختی و بررسی میکنی و معلوم میشه

   ممکنه از لاستیک سوپاپ روغن ریزی داشته باشه که در اینصورت ماشین باید دود آبی کنه. اما اگر مقدار این روغن ریزی کم باشه ممکنه شما دود آبی رو نبینی. بهترین کار برای تست این موضوع اینه که ماشین رو بندازی توی سربالای و به شدت بهش فشار بیاری. بعد یه ماشین دیگه پشت سرت باشه و در حالتی که شما داری به شدت بهش فشار میاری اون ماشین پشتیه چک کنه ببینه آیا دود آبی میده یا نه. اگر داد یعنی لاستیک سوپاپات خراب شدن. اگر نداد برو مرحله بعد

   در این مرحله شما باید کمپرس سیلندر رو اندازه بگیری. اول کمپرس سنج رو میبندی روی یه رانا سالم و کمپرس خونه های سیلندر رو اندازه میگیری. بعدش کمپرس سنج رو میبندی روی خونه های سیلندر ماشین خودت و اندازه گیری میکنی. اگر تفاوتش بیشتر از ۱ بار باشه یعنی کمپرس داره

   موفق باشی

   • نه فهمیدم تخصص ندارید تو سربالای به ماشین فشار بیاره ودود کنه لاستیک ساق سوپاپه؟خسته نباشید واقعا لاستیک ساق سوپاپ تو استارت اولیه دود داری بعدش متوقف میشه با گرم شدن خودرو ولی این فشار میاری و دود برا رینگ پیستونه

 124. باعرض سلام خسته نباشید
  من ٢٠٧ مدل ٩۶ دارم میخواستم بدونم هر خط گیج روغن چندسی سی هستش و اینکه بطور کلى گیج روغن چند لیتر از روغن متور نشون میده
  ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏

  • سلام اقای قائم مقام
   شما فرمودید روغن ایرانی استفاده کنیم روغن کاسترول هم ایرانی هستش من نمیدونم دلیل اینکه شما تاکید دارید روی روغن سوپر پیشتاز چیه من ۲۰۶ sd تازه گرفتم واقعا نمیدونم کاسترول خوبه یا بهران با توجه به اینکه سطح کیفی کاسترول sm هستش ممنون میشم راهنمایی کنید؟؟
   سوال دوم ایا همیشه باید از یک مدل روغن استفاده کردم چون از چندتا تعویض روغنی شنیدم فقط از یه مدل روغن استفاده کن که ماشین عادت کنه ولی از یه سایتی خوندم دلیل علمی نداره؟
   سوال سوم آیا میشه هر چند باری که روغن عوض میشه یه بار روغن تمام سنتتیک استفاده کرد؟
   ممنون میشم راهنمایی بفرمایید من تازه ماشین خریدم میخوام از همین اول اصولی برم جلو؟

   • سید حسین قائم مقام

    سلام
    کاسترول تبخیر زیادی داره و مصرفش زیاده و با توجه قیمت بالاتری که داره هزینه زیادی روی دست شما میزاره
    اما بهران تبخیرش خیلی کمتره و قیمت مناسبتری داره
    همیشه از یه مدل روغن استفاده کنید،چون هنگام تعویض روغن، روغن بصورت کامل تخلیه نمیشه و مقداری روغن توی سیستم موتور میمونه. اختلاط دو نوع روغن، با توجه به اینکه افزودنیهای متفاوتی دارن ممکنه ترکیبی درست کنه که به موتور ضرر بزنه
    این قضیه توی روغن ترمز و روغن هیدرولیک هم صادقه
    موفق باشید

   • دوستمون کلا برعکس گفت کاسترول تبخیرش کمتر از بهرانه درضمن جدیدا اصلا بهران توصیه نمیشه چون خراب کرده کاسترول هم تو قشم پر میشه ولی کیفیت بهتری داری

 125. دوستان عزیز که نگران استفاده از روغن تقلبی هستن باید عرض کنم هر روغنی که خرید می کنید باید کد شناسایی داشته باشه شما میتونید با دفتر شرکت تماس بگیرید کد محصولو بدید چک میکنن که اصل یا نه از طرفی فروشگاهی خرید کردید بهتون میگن نماینده پخش هست یا نه.در مورد کم کردن روغن اینو بدونید که روغن باید کم کنه تمام خودروها حد مجاز دارن مثلا ۲۰۶ هر ۱۰۰۰ کیلومتر نیم لیتر عادیه نه روغن مشکلی داره نه ماشین اگر روغنی کم نکرد باید بهش شک کرد.روغن های خارجی باید نماینده انحصاری داشته باشن با دفتر مرکزی به عنوان مثال روغن لیکومولی رو گالن کد شرکت در مسابقه داره میتونید یا شماره تلفن رو گالن تماس بگیرید کد محصولو بدید اصالتشو تایید میکنن.نماینده های استانی هم موظف به معرفی فروشگاه های تحت نظارت خودشون هستن و مسولیت عواقب با خودشونه پس اگر انتظار دارید در صورت بروز مشکل شرکت پاسخ گو باشه از وامل مجاز اسانتون فروشگاه نزدیک منطقونو بپرسید و گالن خالیشو نگه دارید.

 126. درود بر شما
  ممنون از راهنمالل های خوبتون
  من یک ماشین فیات سی ینا دارم که کاور قالپاق صوپاپ که درون موتور روغن میریزیم گم شده
  از کجا میتونم تهیه کنم ا
  ممنون

 127. باسلام و خسته نباشید من ۲۰۶ تیپ پنج موتور تی یو ۵ دارم حس میکنم روغن ماشین زودتر از اون چیزی که باید تموم میشه چون سر بعضی پیچ ها و ترمزهای کمی شدید چراغ روغن روشن میشه سری قبلی هم بهران سوپر پیشتاز ریختم ولی انگار روغن نیست میشه ماشین روغن ریزی هم نداره به نظر شما ایا ماشین روغن سوزی دارد؟ یا خیر ؟ممنون میشم راهنمایی کنید چون چن وقتی هست درگیر این قضیه هستم باتشکر

 128. سلام
  ۱ ماه پیش روغن ماشین عوض کردم بعد چند روز گیج روغن چک کردم دیدم یکم روغن زیادیه گفتم شاید مشکلی نباشه اهمیتی ندادم . ازون به بعد ماشین وقتی گرم میشد بعضی وقتا توی ترافیک ماشین اصلا گاز نمیخورد.تا این که دیروز شمع هاشو چک کردم دیدم دوتاش روغن زده.ماشینم رانا و ۶۳هزار تا کار کرده.. روغن هم کم نکرده و علام روغن سوزی نداره..
  بنظرتون واسه روغن زیادیه داخل موتوره و اضافه اش خالی کنم درست میشه یا مشکل رینگ و… پیدا کرده؟

 129. محمد فولادی مقدم

  با سلام و خسته نباشید من ۲ هفته بعد از اینکه رفتم تعویض روغنی موتور سوزانده ام و ماشین و بردم نمایندگی که گفتن به علت ترکیدگی فیلتر روغن این اتفاق افتاده از طرفی تعویض روغنی فاکتور نداده و من فقط رسید کارت را دارم برای شکایت از تعویض روغنی باید اول برم اتحادیه یا اداره صنعت و معدن؟روال شکایت که زودتر نتیجه بده رو ممکنه راهنمایی کنید؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   تشریف ببرید اداره صنعت و معدن زودتر به نتیجه میرسید

 130. سلام. استاد ماشین من تیپ۶ مدل۸۸ خیلیم ماشینم سره حاله ولی اینکه شما میگید روغن کم میکنه ولی به هیچ وجه تابحال ماشین من اصلا روغن کم نکرده حتی یک سی سی. همیشه هم روغنای خوب میریزم و هر ۵۰۰۰تا روغن و عوض میکنم.

 131. سلام
  برای تعویض فیلتر روغن موتور tu5 , موقع باز کردن آیا روغن به بیرون ریخته میشه ؟

  • سید حسین قائم مقام

   سلام. فیلتر رو که در میارید چون در روغن معلق هست، کمی ازش روغن میچکه

 132. سلام
  چونکه برای اولین با می‌خوام روغن ماشین رو تعویض کنم ، منظورم اینه که درپوش فیلتر روغن که باز میشه آیا از اطرافش روغن بیرون می‌ریزه یا نه ؟

 133. با سلام
  بنده برای ۲۰۶ sd v8 روغن پترومکس ریختم بد نبوده،،ولی میخوام بدونم نظر شما راجع به این روغن چیه و آیا تاییدش میکنید؟الان وقت تعویض روغنشه به نظرتون همینو بریزم یا سوپر پیشتاز؟؟

 134. باسلام ۲۰۶ sd tu5 از سال ۹۷ گرفتم به جزء روغنی که کارخانه داخلش ریخته بود که متاُسفانه نپرسیدم روغن ریخته شده از چه نوعی هست تا به امروز فقط بهران نیمه سنتتیک ۱۰w40 ریختم چون در اسنپ فعالیت دارم شرکت یه بسته پیشنهادی عرضه روغن داشت ومن روغن موتوسل جگوار ۳.۵ لیتری ۱۰w40 رو با توجه به نبود بهران انتخاب کردم الانم نمیتونم دو بار تعویض روغن کنم تا دو نوع مختلف روغن با هم ترکیب نشن خواستم بپرسم اگه ریسک صدمه به موتور زیاده منصرف بشم

  • سید حسین قائم مقام

   سلام بر شما
   اگه میتونی بگیر برو با بهران عوض کن. اگر نه من باشم ریسک نمیکنم

 135. سلام و عرض ادب، ممنون بابت اینکه وقت میزارید و مارو راهنمایی میکنید.
  حدود یکسالی میشه که روغن موتور پروفیکا بنفش ۲۰/۵۰ برای ماشینم(tu3) رو بنا به سفارش خیلیا استفاده میکنم قبلش مگناتک میریختم که ۱۰/۴۰ بود. الآن وقت عوض کردنش رسیده مطالب بالا رو کامل خوندم میخواستم ببینم نظرتون در مورد این روغن چیه آیا تاییدش میکنید.

 136. سلام.من ۲۰۶ تیپ ۵ حدود ۷ماه خریدم فروشنده گفت روغنشو توتال تازه عوض کردم اونم توتال خارجی حالا صحت و سقمشو نمی‌دونستم بعد روغن رو که عوض کردم گفت ی قطره کم نکرده و توتال ایرانی ریختم بعد ۵۰۰۰تا ۱لیتر و ۲۵ کم کرده بود و ترن طلایی ریختم و دیروز عوض کردم ۱٫۵ لیتر کم کرده بود طبیعیه جناب؟

 137. درود و وقت بخیر، من از ابتدا که ۲۰۶ تیپ ۵ خریدم از روغن توتال ایرانی ۱۰-۴۰ استفاده کردم چون ماشین گارانتی بود و مجبور بودم به نمایندگی مراجعه کنم. حالا که گارانتی ماشین تموم شده بنظرتون از همون توتال استفاده کنم یا بهران پییشتاز؟!

 138. من برای ۲۰۶ ت۲ بهران سوپر رانا ۵ /۴۰ ریختم/و ۲۰ /۵۰ طبق دفترچشه/آیا به موتور آسیب میزنه؟

 139. سلام .من تیپ ۲ مدل ۸۹ دارم که از اواخر ۹۲ دست منه .در این مدت متاسفانه هم از یک روغن ثابت استفاده نشده و هم در کیلومترهای مشخص تعویض نشده مثلا گاهی به جای ۵ یا ۷ هزار روی ۱۰ هزار تعویض شده .با این که موتور هیچ گونه دودی نداره ولی احتمالا جرم گرفتگی زیادی در این مدت داشته به دلیل نگهداری نامناسب قصد داشتم با یک موتورشوی معتبر خارجی موتور رو جرم گیری کنم که صحبت های شما مرددم کرده .البته این کار رو در مکانیکی میکنم و بعدش هم فیلتر تعویض و کارتل باز و شسته میشه .بعدش هم میخواستم از یک روغن موتور با خاصیت ترمیم کنندگی (روغن نانو سرامیک زادو ) استفاده کنم .که تا ۲۰۰۰۰ کیلومتر کارایی داره .نظرتون رو میفرمایید ؟

  • نه چیزی به عنوان ترمیم کننده داریم نه روغن شو کار درستیه و اما چرا؟ روغن شو میاد تمام اون جرما رو میکنه میفرسته تو کانالای روغن و کارتل و و نهایت توری اویل پمپ کیپ میشه به خودت میای میبینی ااا چه صدا عوض شده اااا یاتاقان زدم حالا دیگه به ترمیم نمیرسی باس بری مکانیکال و اما اون ترمیمی که گفتی فقط تبلیغات کذبه باور نکن

 140. سلام ممنون بابت سایت خوب و حوصله پاسخگویی شما
  من v8 صفر دارم. ۲۰۰۰ تا کارکرد داره. سر صبح تا وقتی آمپر بیاد بالا صدای استکانی های ماشین به وضوح شنیده میشه. روغن کارخانه ماشین و فیلترش رو هم هفته پیش عوض کردم ولی تفاوت محسوسی ایجاد نشد.. روغن پارس پایا پلاس ریختم. گفتن از بهران و ایرانول بهتره
  مشکل از کجاست؟ چیکار کنم؟ خیلی رو اعصابمه

 141. سلام مدتی هست که وقتی من موتور را روشن میکنم تایپیک ها صدا میدن و یک بار چراغ چک ماشینم روشن شد خواستم ببینم میتونم از موتور شو استفاده کنم تا جرم داخل موتور پاک بشه دوم هم اینکه بعد از دو سه ماه از تعویض روغن وقتی گیج را میکشم از نرمال گیج اندازه نیم سانت تا ۷میل پایین تر نشون میده ایا این اشکالی ایجاد میکنه برای ماشین وسوم هم اینکه میتونم برای قطع شدن صدای تایپیک روفن ۵w40بربزم ممنون میشم راهنمایی کنید.

 142. سلام
  من از۲۰۶ تیپ ۲ تازه تحویل گرفتم
  برای تعویض روغن روی ۱۰۰۰ تا برم نمایندگی ایرانخودرو یا بیرون؟
  میخوام روغن توتال ۲۰w-50 بریزم تا گارانتی باطل نشه
  ولی میترسم با توجه به این مطلب روغن اصل نباشه و ماشین صفرو خراب کنه
  نمایندگی به من گفت فقط توتال بریز و اصلا ایرانی نریز
  به نظر شما چیکار کنم؟

 143. با سلام
  دوست عزیز ممنون بابت سایت خوب و وقتیکه میذارید. چند سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید!!!
  (ماشین من ۲۰۶ تیپ ۶ مدل ۸۴)
  ۱- فیلتر روغن و فیلتر هوا و کابین چه مارکی خوبه و پیشنهاد میکنید؟
  ۲- تو روغن های بهران و ایرانول کدوم بهتره برا ۲۰۶ ؟ تقلبی نداره. میدونم ۱۰-۴۰ باید بریزم
  ۳- آیا روغن هیدرولیک چند وقت یکبار و چه مارکی بگیرم ؟
  ۴- روغن گیبرکس چه مارکی و چه مقدار در چه مسافتی؟
  ۵- آب رادیاتور رو چند وقت یکبار عوض کنم؟
  ممنون میشم اگه به همه سوالام جواب بدید.
  روزتون بخیر باشه🌹🌹🌹

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   فیلتر سرکان اصلی
   بهران و ایرانول هر دو خوب و با کیفیت هستن به شرطی که اصلی باشه
   روغن هیدرولیک بهران ۲ خیلی خوبه
   روغن گیربکس دنده ای نیاز به تعویض نداره، اتومات هر ۴۰ هزار تا
   اب رادیاتور هر دو سال

   • سلام وقت بخیر من ۲ماه پیش رفتم روغن عوض کردم بدای تیپ ۵متاسفانه ۴لیتر ریختش و یک ماهه ماشین من چراغ چکش روشن میشه شمع و سوزناشو تنیز و عوض کردم یه مدت خوبه باز شروغ میکنه به بد کار کردن موتور پر پر کردن دو روزه رفتم روغنشو عوض کردم و ۳لیتر ریختم سوپر پیشتاز تروخدا بگید چیکار کنم ماشینم خیلی بد کلر میکنه

 144. با عرض معذرت ۳ سوال اخر؟
  ممنون بابت پاسخگوییتون
  ۱- ماشین من ۲۰۶ اتوماته ۸۴. دنده فقط از ۱ به ۲ سنگین عوض میکنه بعضی وقتا گاز اضافه هم میخوره در بقیه حالات عادی و نرم عوض میشع؟چه ایرادی ممکنه داشته باشه؟
  ۲- آیا نیاز هست درپوش فیلتر روغن رو فلزی بندازم؟ احساس میکنم یه نشنی داره الان پلاستیکیه
  ۳- مارک فیلتر روغن گیربکس چی بگیرم؟
  خیلی ممنون از توجهتون🌹🌹🌹🌹

 145. ببیخشید رفتم مکانیکی هم ارور کوعل میده الان شتاب ماشینم کمه هنگام گاز دادنم ریپ میزنه کار میکنه

 146. سلام من ۲۰۶وی ۸مدل ۸۸دارم تعمیر کامل کردم بعد تعمیر اولین روغنی که ریختم هیوندای ایکس تیر۷۰۰۰…۱۰_۴۰تمام سنیتیک بوده خواستم ببینم چطور روغنی هست آیا ادامه بدم همین روغن رو؟

 147. با سلام و عرض ادب.
  چه ضد یخی برا ۲۰۶ پیشنهاد میکنید و میشه جای کل آب رادیاتور همون محلول ضد یخ رو ریخت؟ ممنونم

  • خیر هرگز بهترین برا ۲۰۶ کولانته ولی بد گیر میاد به نسبت چهل ضد یخ شصت آب مقطر مرغوب نه این آب رادیاتورای توبازار

 148. سید
  جمعی به تو مشغول و تو غائب ز میانه…….
  بزرگوار لطف کن جواب سوال دوستان رو بده
  برا من که حیاتی هست
  تشکر

  • سید حسین قائم مقام

   دوست من سوالات تکراری و سوالات بدیهی و یوالات نامفهوم رو چطور جواب بدم؟
   جماعتی که تعدادشون خیلی زیاده مدام کامنت میزارم من فلان روغن رو ریختم نظرت چیه؟ خوب تو که روغن رو ریختی الان من چه نظری بدم؟ ضمنا من شرح کامل معیارهای انتخاب روغن رو گذاشتم. همه روغنهای توی بازار رو که نمیشناسم.

   روغن تقلبی هم تا دلت بخاد توی بازار سالم کشورمون وجود داره. من از کجا بدونم اون روغن تقلبی نیست. الان بگم خوبه شما استفاده کنی موتورت داغون شه بعدا خود شما نمیای اینجا به من و جد و آبادم رحمت بفرستی؟
   پس واقعا جوابی ندارم که بدم. اگه بخام به سوال شما پاسخی بدم باید بگم روغن ایرانی اصل که از نمایندگی معتبر فروش روغن تهیه بشه بهترین گزینه هست. ایرانول یا بهران. البته چون تقلبیشون توی بازار زیاده نباید به روغنی که توی تعویض روغنی هست اعتماد کرد. حتی اگه پلمپ روغن رو جلوی شما باز کنن. ضمنا من دور بقیه روغنها خصوصا خارجی های با نام و نشون و یا بی نام نشون رو خط کشیدم چون نمیتونم اصالتشون رو اثبات کنم.
   اینم بگم که الان ماشینم خارجیه مدل بالاست و علیرغم نظر نمایندگی و بسیاری از کارشناسان، با خیال راحت روغن ایرانول توش میریزم. خانواده پژو و پراید که دیگه مشکلی ندارن
   موفق باشید

 149. با سلام خدمت جناب قائم مقام و خسته نباشید میگم بهتون
  بنده ۲۰۶ اس دی وی ۸ مدل ۸۶ دارم وقتی ماشین رو خریداری کردم خیلی روان و بدون لرزش ماشینم کار میکرد ولی بعد از تعویض روغن ماشینم یه لرزش شدیدی داره مخصوصا وقتی ماشین دو روزی خاموش بمونه.خیلییی کم پیش میاد در حالت معمول روشن میکنی و لرزش خیلیی خفیف میشه .فقط هم در حالت درجا لرش داره در حالت حرکت خیلی روان کار میکنه بعضی وقتا که دو روز روشن میشه یه لرزشی میکنه که چراغ چک روشن میشه و منم زود خاموش میکنم ماشینو بعد از چند دیقه روشن میکنم چراغ چک خاموش میشه ولی همچنان لرزش داره ماشین.شمع و وایر عوض کردم صافی رو عوض کردم تست هم بردم ماشین هیچ گونه مشکلی نداره.به چندتا مکانیک هم بردم میگن ماشینت موتورش هیچ مشکلی نداره حتی گفتن دسته موتورها هم همه سالم هستن.حالا که یکم کامنتهارو خوندم و پست شمارم خوندم خواستم ازتون بپرسم روغن موتوری که ریخته شده رو ماشین مشکل داره ؟ روغن موتور لیکومولی ۱۰w40 هستش.حالا میخواستم نظر جنابعالی رو هم بپرسم به روغنش مربوط میشه ایا یا از چی میتونه باشه ؟ راهنماییم کنین خیلی ممنون میشم ازتون با تشکر از شما و صبر و حوصلتون بابت جواب دادن به این همه سوالات

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست من
   یه دیاگ بزن کل خطاهای موجود رو پاک کن
   بعد با ماشین حرکت کن تا زمانی که چراغ چک دوباره روشن شه
   وقتی روشن شد مجددا دیاگ.بزن ببینیم چه خطایی انداخته

   • با سلام دوباره خدمت قائم مقام عزیز ممنون بابت پاسخگویی شما
    عرض کنم خدمت شما همینکارو کردم . کل خطاهارو پاک کردم و دیگه چراغ چک روشن نمیشه ولی متاسفانه ماشین همچنان لرزش داره ولی خیلی خفیف شده ولی ماشین دو روز خاموش بمونه دوباره لرزشش بیشتر میشه حتی در هوای سرد خیلی هم بیشتر میشه و طوری که بعضی اوقات چراغ چک رو روشن میکنه ولی باز فرداش که ماشین رو میزارم پارکینگ و گرم هستش چراغ چک اتوماتیک خاموش میشه و لرزش ها باز خفیف میشن.

  • نه این ایراد نمیتونه روغن باشه سنسوراتو چک کن انژکتور و اینا دیاگ همیشه صداقت نداره گاهی یه ایراداتی رو نشون نمیده مثل گرفتگی کاتالیست یا نیمه خراب شدن اکسیزن گاهی هم سنسور دمای آب هم چنین مشکلی رو پیش میاره برو پیش یه آدم کار بلد

 150. آقای قائم مقام وقت بخیر.
  من ماشینم ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۶ هستش .روغنی که من برای موتور استفاده میکنم elf هستش و کم هم نمی کنه آیا به نظرتون روغنم رو عوض کنم و اون روغنی که شما فرمودید رو استفاده کنم یا نه همین elf رو استفاده کنم؟؟

 151. سلام آقا ی قائم‌مقام با تشکر از سایت خوب و راهنمایی تون ماشین من ۲۰۶ اس دی وی ۸ است دفعه قبلی که رفتم تعویض روغنی روغن سینولکس ۱۰w40برام ریخت پیشنهاد خود تعویض روغنی بودو خیلی هم از این روغن تعریف کرد نظر شما در مورد این روغن چیه؟ وبه نظر شما ایندفعه که میخام روغن ماشین رو عوض کنم همون روغن پیشنهاد ی شما که بهران پیشتازه را استفاده کنم یا نه چه روغنی بریزم خیلی ممنون🙏🙏

 152. سلام جناب قائم مقام
  من sdv8 صفرگرفتم،تا الان۱۰۰۰تا باهاش راه رفتم،روی چندهزارتا و چه مارک روغنی تعویض کنم؟؟روغن رو خودم بگیرم ببرم نمایندگی یا خودشون عوض میکنن؟؟اگه خودشون ریختن میتونم بگم چه مارکی میخوام؟؟

  • سلام اقای قائم مقام خیلی مخلصیم. استاد ما یه ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۲ داریم . ۲ تا مشکل داره میتونید مارو راهنمایی کنیید؟
   ۱) وقتی دنده مرده میری یه لحظه چراغ استپ با روغن میشه و یه چشمک میزنن.
   ۲) تو حالت درجا ، دور موتور زیر ۱۰۰۰ تا هی بازی میکنه و نوسان داره. استپ موتور رو عوض کردم درست نشد ، تنظیم موتوری دستگاه زد دریچه گازمم مشکلی نداشت.

   • سنسور دریچه گاز میتونه باشه دیاگ گاهی وقتا نشونش نمیده دنده مردتم اول فیلتر روغن بعد فشنگی روغن نهایت ببر ببینن مگه صدای یاتاقان داری یه دور هم روغنتو عوض کن از برند با کیفیت تر استفاده کن

 153. با سلام خدمت جناب قائم مقام گرامى
  جناب قائم مقام بنده ٢٠۶وى ٨ مدل ٩٣ دارم که حدود ۴ماه پیش رینگ پیستون و واشر سرسیلندرش عوض شد، حالا بعد چند ماه روغن مگنتک ریختم، در حال حرکت هیچ مشکلى نداره، ولى وقت در حالت درجا هستش یک لحظه چراغ روغنش روشن میشه و بدون اینکه کارى کنم خاموش میشه، فشنگى هم عوض کردم درست نشد، نظرتون چیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

 154. سلام روغن ۱۰به۴۰ ریختم تو۲۰۶ چراغ روغن واستپ تو دور پایین روشن میشه اویل پمپ وفشنگی رو عوض کردم باز روشن میشه آیا ممکنه باید ۲۰به۵۰ بریزم ممنون کمکم کنید

 155. سلام روغن ۱۰به۴۰ ریختم تو۲۰۶ چراغ روغن واستپ تو دور پایین روشن میشه اویل پمپ وفشنگی رو عوض کردم باز روشن میشه آیا ممکنه باید ۲۰به۵۰ بریزم ممنون کمکم کنید شماره واتس اپ میزارم خواهشا کمک کنید ۰۹۱۳۶۱۰۰۱۱۶

 156. با سلام
  ممنون از ادمین محترم یه مورد رو گفتن که من کلا یادم رفته بود اونم اینه که واسه تخلیه روغن حتما از ساکشن استفاده بشع در صورت تخلیه از پیچ کارتر ٣٠٠ میلی لیتر روغن ناقابل ته کارتر میمونه خودم امتحان کردم.
  در ضمن من تو این مدت روغنهای توتال، شل ، لیکومولی، کاسترول،هیوندای ،الف، آتلانتیک، بهران سوپرپیشتاز رو ماشینای مختلف ١۶ سوپاپ استفاده کردم
  بهترینشون آتلانتیک ١٠-۴٠ sn-cf با بنزین یورو۴ بود یعنی آخر روغن محصول امارات تحت لیسانس آمریکا
  این روغن دیگه ١٠-۴٠ پیدا نمیشه . بعد تعویض روغن انگار ماشین خاموشه شتاب ماشین بیشتر میشه مصرف کاهش پیدا میکنه. دوستان بهترین عملکرد این روغن ها با بنزین یورو۴هست بنزین معمولی این تیپ روغنها رو نابود میکنه.
  در ضمن من الان از روغن بهران سوپر پیشتاز استفاده میکنم که بهترین روغنه بین ایرانیا ( دقت کنین متاسفانه تقلبی این روغن هم توبازار زیاده واسه همون من توصیه میکنم از روغن شرکت بهران که واسه ایران خودرو زده با لیبل ایران خودرو که فقط تو فروشگاه های شرکت ایران خودرو موجوده بیرون حق خرید فروش ندارن اونا تقریبا اصلی هستن همون سوپر پیشتاز ١٠-۴٠ sl اصلیش)
  امیدوارم این مطالب مفید باشه واسه دوستان.

 157. با سلام. ماشین من پژو ۲۰۶ اس دی تیپ ۵ مدل ۹۵ هست چند وقته متوجه شدم که علاوه به کم کردن روغن موقع درجا کار کردن وقتی به موتور گاز میدم مقداری دود سیاه ازش خارج میشه.لطفا راهنمایی کنید.سپاسگذارم

  • سید حسین قائم مقام

   سلام. کم کردن روغن به اندازه ۱ لیتر در ۵هزار کیلومتر طبیعیه. دود سیاه هم نشان از تنظیم نبودن موتور هست. یا شمعها مشکل دارند یا وایر ایراد داره مشکلی از موتور نیست.
   موفق باشید

 158. سلام. ماشین بنده ۲۰۶ اس دی v2 هست. به عبارتی دوگانه سوز tu5 هستش. سری قبلیم بهران سوپر پیشتاز ریختم توش. میخواستم بدونم همین روغن برای ۲۰۶ دوگانه هم مناسب است یا شما روغن دیگه ای پیشنهاد میدید؟

 159. سلام. بنده روغن ماشینو ( ۲۰۶ تیپ ۵ )عوض کردم قبلا ایساکو میریختم این سری ایرانول ریختم از تعویض روغنی ک برگشتم ماشینو خاموش کردم بعدش دیگ روشن نشد تا دو روز. میگن دلیلش روغنه؟ آیا این مطلب درسته. با تشکر.

  • ممکنه . چون روغن تیو فایو باید نیمه یا تمام سنتیک باشه چون سوپاپها با روغن کار میکنه تعویض روغنیها اغلب متقلب هستند . احتمالا روغن معدنی یا مینرال به شما داده سفت بوده به سوپاپها نرسیده

 160. پویا جوشقانی

  سلام . ضمن تشکر از جنابعالی میخواستم بدونم عوارض روغن به مقدار ۴ لیتر بجای ۳٫۵ لیتر در موتور tu5 چیست . متاسفانه بنده اطلاع نداشتم و تعویضکار ۲ بار است که ۴ لیتر رو میریزه. البته ماشین سرحاله و قدرت و شتاب خوبی داره .ممنون میشم پاسخ کامل و دقییق مثل همیشه بفرمایید.

  • سلام موتور تیو فایو ۳ لیتر بدون فیلتر . و۳٫۲۵ با فیلتر هست که اغلب ۳٫۵ میریزند . تاثیر زیاد ریختن روغن سوزی و نابودی تدریجی سوپاپها است مخصوصا ذغال زدن تو سبلندر . سعی کنید در اولین فرصت . تعویض کنید و به مقدار روغن بریزید در ضمن حتما روغن تمام یا نیمه سنتیک بریزید چون تیو فایو دارای تایپت در سوپاپها ست و لازمه این نوع روغن ریخته بشه تا صدا نکنه . من توصیه میکنم برای تعویض به نمایندگی برید اولا روغن سالم میریزه دوما اینکه ضمانت داره اگر مشگلی پیش بیاد تا شش ماه ضمانت خدمات داره

   • پویا جوشقانی

    سلام
    بسیار متشکرم از پاسخ دقیق شما . البته از زمان تعویض روغنم چند ماهی میگذره و ۳۰۰۰ کیلومتر ماشین راه رفته . قاعدتا الان دیگه باید مقدار روغن داخل موتور به حدود ۳ لیتر و یا کمی بیشتر رسیده باشه. فکر کنم باید در تعویض روغن بعدی مقدار روغن رو دقت کنم و اصلاح کنم. متاسفانه من دیروز با سایت شما اشنا شدم و مطالب دوستان رو خوندم و سریع سوال خودم رو مطرح کردم . حالا امیدوارم طبق فرمایش جنابعالی ، سوپاپها صدمه ای ندیده باشند. باز اگر نکته مفید دیگه ای وجود داره پیرامون این موضوع که من باید انجام دهم ممنون میشم ممنون میشم بفرمایید . خیلی بزرگوارید.

    • سلام ممنون از لطف شما . دوست مهربان من اون قدر ماشین روغن کم نمیکنه . سریع برید روغن عوض کنید حتما فیلتر را هم عوض کنید سرما داره نزدیک میشه و اثرات روغن نامرغوب بیشتر تاثیر میگذاره . بهتر عوض کنید اگر ایدی تلگرام داری یا ایمیل بفرست برایتان چند کلیپ از صدای تایپت بفرستم مربوط به سوپاپ . و بگم اگر روغن تو تایپت روسوب بگذاره مجبوری موتور باز کنی

 161. سلام وقت بخیر من همیشه روغن elf 10w40 میریزم واسه ۲۰۶ تیپ ۲ نظرتون چیه?عوضش کنم؟

 162. سلام ، وقت به خیر …من یه ۲۰۶ مدل ۸۳ تیپ ۵ دارم که از صفر دست خودم بوده و تا الان ۲۸۰٫۰۰۰ کیلومتر کارکرده ! دو سال پیش موقع حرکت تو دور برگردونها چراغ روغنش روشن می شد و بوق می زد و وقتی که حرکت مسیر مستقیم می شد خاموش می شد! سریع روغن رو عوض کردم و بعد از اون حس می کنم خیلی روغن کم می کنه و مثلا ۵۰۰۰ تا که عوض می کنم تعویض روغنی میگه ۱٫۵ تا ۲ لیتر روغن داشتی! ضمن اینکه ماشین به شدت بوی دوده می ده و کمی هم دیوار پارکینگ رو سیاه کرده ولی دود آبی یا سفید نمی ده! البته تو معاینه فنی هم هیچ مشکلی برام پیش نیومده ظرف این ۲ سال! ضمنا برای کم کردن روغن هم هر ۲۵۰۰ کیلومتر روغن ۲۰ٌw50 به میزان نیم لیتر اضافه می کنم. با توجه به این موارد به نظر شما ماشین من نیاز به تعمیر اساسی موتور داره یا اینکه چون معاینه فنی رو اوکی بوده مشکلی نیست ؟ این میزان کم کردن روغن طبیعیه اصلا ؟ و بوی خام سوزی و دوده نشانه چیه ؟
  با تشکر

 163. سلام نظرتون در مورد روغن گالف۱۰*۴۰میخواستم بدونم روغن خوبی برای تیپ ۵،sm,هم هست

 164. عرض سلام
  من کارتلم نشتی داشت دادم درست کردن ( tu5 ) و
  مکانیک گفت روغن خودت رو دوباره ریختم منم رو حساب اون دیگه روغن عوض نکردم چون کلا یه روز بود روغن ریخته بودم اونم بهران پیشتاز
  بعد چهار هزار تا بردم تعویض وقتی روغن رو عوض کرد کلا یه لیتر روغنم توش نمونده بود در حالیکه قبلش اصلا کم کردن غیر طبیعی نداشت
  حالا سوالم اینه که ممکنه بعد از تعمیر کارتل چنین موردی پیش بیاد؟
  هرچند بعد از تعمیر مربعهای روغنم کامل بود بعد دو سه روز شد سه تا و بعد از‌پانزده روز مربعها‌صفر شد در حالی که کلا ۱۵۰۰ تا کار کرده بود و منم بعد از بیست و هشت روز عوض کردم که کمتر از یک لیتر مونده بود
  اگه لطف کنید علت رو بفرمایید ممنون میشم

 165. سلام عزیز جان خسته نباشید پژو پارس دوگانه سوز دارم مدل ۹۵ روغن ایرانول ۱۶۰۰۰ برای موتور استفاده میکنم هر شش هزار تا هم عوض میکنم با تمام فیلترها کیلومتر ماشین ۸۰۰۰۰ هزار تا هست به نظر شما اویل پمپ رو باید تعویض کنم ممنون میشم

 166. باسلام
  مطالب سایت و درباره انتخاب روغن مناسب پژو ۲۰۶ TU3 خواندم توی سایت در مطالب آموزشی نوشته که برای TU3 روغن ۲۰W50 استفاده بشه ولی ماشین بنده برمثال مدل ۱۳۹۹ و وقتی به نمایندگی مراجعه کردم گفتند روغن ۱۰W40 فقط و فقط باید تو این ماشین بریزید و منم روغن‌ی که بیشتر از ۴ استاندارد و چندتا تاییده از خودروسازای بین‌المللی داشت ریختم.
  نظر شما چیه ؟
  API SN/CF
  SAE 10W40
  ACEA A3/B4
  MB Freigabe 229.1/229.3
  VW501 01 /505 00
  Fiat 9.55535-D2/-G2
  Peugeot Citroen
  PSA) B71 2300)
  Renault RN 0700/0710
  روغن LIQUI MOLY مدل SUPER LEICHTLAUF
  جدای از برند روغن و اصل بودن روغن از چندتا نمایندگی ایرانخودرو و از چند نفر دیگه که در زمینه روغن موتور مطالب آموزشی و نقد و نظرات و تو فضای مجازی منتشر میکنند مثل شما پرس‌وجو کردم، همگی میگفتند باید ۱۰W40 بریزید توی ۲۰۶ TU3 مدل ۹۸ و ۹۹ ، جدا از همه این مسائل ، دوست بنده روغن ۲۰W50 توی ۲۰۶ TU3 مدل بهمن ۹۸ ریخت ، ماشین اصلا راه نرفت و افت شتاب داشت و ریپ میزد و درآخر بعد از ۲۰۰۰ کیلومتر کلی اذیت کرد.

  • سلام
   ماکه دودفعه روهمین گفتنیا تعویض روغنیا ۱۰به۴۰ریختیم هردودفعه چراغ روغن روشن میکنه تااینکه مجبور به تعویض اویل پمپ وفشنگی شدم الان ۲۰به۵۰میریزم همه چی تموم شده منتها مال من اس دی ۸۸تیپ۲هست

 167. مینا فرحزادی

  باسلام . ممنون از توضیحات ارزشمندتان . سوالی داشتم . به نوشته ی شما ۳/۵ لیتر روغن در ۲۰۶ باید ریخته شود و بفرموده تان هر با پیمودن ۱۰۰۰ لیتر امکان کم شدن ۰/۵ لیتر از روغن می‌باشد و تا ۶۵۰۰ کیلومتر باید بپیماییم . با این روند ، در کیلومتر های پایانی روغنی در موتور نخواهد ماند و این به موتور آسیب میزند . درست است ؟
  ممنون میشوم جواب را بفرمایید . 🙏🌺

  • اگه قرار باشه از زمان تعویض روغن تا تعویض بعدی، اصلا کاپوت ماشین رو بالا نزنیم، خب بله. تقریبا همونی میشه که فرمودین 🙂
   اما اکر بعد از پیمایش هر هزار کیلومتر، وضعیت روغن رو چک کرده و درصورت کسر، سرریز کنیم هرگز مشکلی که گفتین پیش نمیاد. چون اجازه نمیدیم که روغن بیشتر از نیم لیتر کسر بشه

 168. سلام مهندس جان.۲۰۶ اس دی تیو فایو دارم الان بار سوم هسش میخوام روغنش رو عوص کنم.تا الان تو تال ۷۰۰۰میریختم ولی چون گیر نمیاد.موندم چی بریزم.اگه میشه یه روغن ایرانی خوب بهم معرفی کنید.قیمتش مهم نیست …ممنون میشم راهنمایی کنید.‌‌

  • سید حسین قائم مقام

   سلام
   ۱- بهران سوپر پیشتاز
   ۲- ایرانول سوپر رویال
   فقط ۳٫۵ لیتر با تعویض فیلتر داخل موتور میریزید نه بیشتر
   موفق باشید

 169. سلام. مهندس جان من ۲۰۶ اس دی tu5 دارم تا الانم روغن بهران سوپر پیشتاز ریختم توش، ولی این روغنو کم میکنه. یکی از دوستان روغن پارس فلومکس رو پیشنهاد داد، و می‌گفت خیلی راضیم ازش. میخواستم نظر شما رو درباره روغن پارس فلو مکس نیمه سنتتیک مگاتک ۱۰w40 بپرسم و اینکه بنظرتون بدرد tu5 میخوره یا نه؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین

 170. سلام
  برای رانا ال ایکس TU5 که ۶۱۰۰۰کیلومتر تو ۶۰ ماه کار کرده ، روغن موتور «ایرانول رُنیا» ۱۰-۴۰ مناسب هست؟ SN و تمام سنتتیک هست.

 171. از همین روغن موتور «ایرانول رُنیا» ۴۰-۱۰ میتونم برای ۲۰۶ تیپ دو که هزار کیلومتر راه رفته ، استفاده کنم؟

 172. عرض سلام
  بنده ۲۰۶ اس دی وی۱ مدل۸۹ دارم مستحضرید که موتورش tu5 هست روغن بهران سوپر پیشتاز ۴۰-۱۰ استفاده میکنم هر ۵۰۰۰ کیلومتر حدوداً ۷۵۰سی سی روغن کم میکنه. والا گیج شدم مکانیک ها میگن نباید روغن کم کنه بعضیا هم که همین مدل ماشینو واسه فروش گذاشتن نوشتن بدون کم کردن روغن. حتماً فروشنده مطمئن هست که میگه بدون روغن کم کردن. لطفاً راهنمایی بفرمایید.ممنون

 173. سلام، وقت بخیر، ممنون میشم به سوالم پاسخ بدید…. من ماشین ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۹۹ دارم، برای تعویض روغن همراه با فیلتر روغن بهران سوپر پیشتاز ۱۰w۴۰ استفاده میکنم، مسئول تعویض روغن میگه ۴لیتر روغن باید بریزی، چون خود فیلتر هم روغن جذب می‌کنه، در ضمن اینکه میگن تو تابستون روغن ۲۰w۵۰ باید استفاده بشه و تو زمستون ۱۰w۴۰ باید استفاده شود چیه، با تشکر

  • تعویض روغنی چرت گفته میزان دقیق با فیلتر سه لیتر و۲۵۰ سیسیه چهارتا بعد یه مدت میزنهکاسه نمداتومیندازه بیرون

  • اون تابستون زمستونم زیاد تو بحثش نرو مهم نیست روغن پیشنهادی دفترچه رو بریز

 174. سلام و خسته نباشید

  روغن لیکومولی چطوره برای ۲۰۶؟
  ممنون

 175. سلام و خسته نباشید جناب قائم مقامی
  همه مطالب عالی بود
  فقط متوجه نشدم چرا پیشنهاد شما برای تیپ ۲ متفاوت با کارخانه ایرانخودرو و شرکت پژو هست

  دوستان زیادی هم این نکته رو تذکر دادن به شما و اصلا توجه نداشتید که خیلی تعجب کردم
  هیچ ژورنال یا منبع رسمی داخلی و خارجی توصیه به ۲۰ ۵۰ نداره و کاش مقداری بیشتری به همه جزئیات در مقاله دقت میشد
  با تشکر

  • سید حسین قائم مقام

   سلام دوست عزیز
   مدلهای قبلی تیپ ۲ به روغن ۲۰-۵۰ نیاز داشت. در حالیکه در مدل های جدیدتر (بعد از مدل ۹۰) با توجه به تغییراتی که در موتور انجام شده، باید از روغن ۱۰-۴۰ استفاده کرد. ملاک انتخاب روغن، قطعا و بدون شک دفترچه راهنمای خودرو هست.
   موفق باشید

   • آلات شما گفتید تیپ دو هم باید ۵۰ ۲۰ بزنه .واس من مدل آخر ۹۷

   • از قبل نود هم همین روغن پیشنهاد میشه تو دفترچه های قدیمی هم همینو نوشته ده چهل دوست عزیز حالا کار ندارم چون ایران تا قبل نود همچنان برا تمام سنتتیک کردن روغناش وابسته بود و هست به خاطر این اومد خیلی از خودروهاشو به بیست پنجاه تقلیل داد و چپوند تو مغز مردم ولی واقعیت ده چهله

   • درضمن موتور خودرو ایرانیزه نشده فقط گند زدن به سیستم سوخت رسانی و مولتی پلکس ماشین موتور همون تکنولوژی و همون مهندسی قدیمه

   • سلام خدمت دوستان .اگه امکانش هست جوابم رو بدین ممنون میشم .من ماشینم پژو ۲۰۶ تیپ ۵ هست مدل ۹۲ رانایی هست ..این روغن که عوض کردم یه اتفاق برا ماشینم افتاد . صبح ها که روشن میکنم حرکت میکنم تا زمانی که آمپر بالا نیاد تو موتور صدا میاد ..مکانیک میگه فرار روغن از استکانی ها هست و استکانی ها خب روان کاری نمیشن..ممکنه برا روغن باشه یا نه ..وقتی هوا یه کم سر شد این مشکل پیش آمد .تو جاده هم یه کم این جور میشه وقتی باد میخوره به موتور و دما میاد پایین ینی آمپر ماشین میاد پایین این جور میشه مخصوصا وقتی یه هو پا می‌کنی تو گاز ینی ماشین تخته میکنی..ولی بعد تعویض این روغن این جور شد .
    من پنج هزار تا یه روغن عوض میکنم تمام سنتتکیک چهار لیتری هست رنگ آبی هر بارم ۳/۷۵ روغن بیشتر نمیریزم با تعویض فیلتر .. لطفاً اگه کسی می‌دونه راهنمایی کنه ممنون میشم ..

 176. سلام و وقت بخیر
  اول از همه بابت راهنمایی که با دقت و حوصله والبته کامل انجام دادید نهایت تشکر و قدردانی رو دارم
  سوال بنده در مورد درپوش فیلتر روغن هستش
  توصیه شما پلاستیکی یا فلزی؟
  و اینکه برند خواصی رو توصیه میکنید؟

 177. وای من تیپ دو دارم همین امروز ۱۰ ۴۰ زدم .از نوع اسپیدی

 178. سلام
  خسته نباشید جناب قائم مقامی
  خواهش میکنم به سوال من پاسخ بدید.
  من ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۹۴ دارم. چون کارکرده خریدم دفترچه ندارم. لطفاً منو راهنمایی کنید که برای مدل ۹۴ تیپ ۲ از روغن ۲۰w50 استفاده کنم یا ۱۰w40 ؟

 179. سلام ممنون از سایت خوب تون
  من ۲۰۶ sd v8 مدل ۹۹ دارم سری قبل روغن عوض کردم ،ساکشن کرد وگفت نیم لیتر روغن کم کرده است وبا تعویض فیلتر ۳/۵ لیتر روغن تازه ریخت اما بعد ۵ هزار تا روغن دوباره عوض کردم جای دیگه حدود ۴/۳ لیتر روغن با ساکشن کشید و ۴ لیتر روغن ریخت .آلان خدایی نمیدونم موتورش چه قد جا میشه ؟ آیا روغن سری اول خراب بوده؟؟؟ آیا سری بعد هرچی ساکشن کرد من همون ۳/۵ بریزم یا بیشتر ؟؟

 180. باعرض سلام _ پژودویست وشش تیپ پنج مدل۸۹ دارم وروغنش روبموقع وسرِ تایمش عوض میکنم،ولی بعضی مواقع بهنگام روشن کردن ماشین واستارت زدن،خونه های مربعی شکل مربوط به سطح روغن در پشت آمپر،چشمک میزنه؛میخواستم ببینم که آیا سنسورنشانگرسطح روغن بایدتعویض بشه یاخیر ویااصولا”تیپ پنج مدل آخر۱۳۸۹ این قطعه روماشین نصب شده یاخیر؟باسپاس ازراهنمایی شما.

 181. سلام عرض ادب
  ۲۰۶ تیپ دو رو بردم ایرانخودرو ماشین ۱۲۰۰۰ تا کارکرد داشت . تعویض روغنی ۴ لیترو کانل خالی کرد توی موتور روغن ۱۰_۴۰ . الان مشکل داره ۴ لیترو خالی کرده ؟؟ یا میشه کمش کنم ؟ یک ماه تقریبا گذشته ازین داستان لطفا راهنمایی بفرمایید .

 182. فرشید موسوی

  با سلام خدمت ادمین محترم.
  و ضمن تشکر بابت مطالب مهم و ارزنده ایشان.
  بنده ۲۰۶ صندوق دار tu5 دارم.
  حدود پنج هزار تا کار کرده.
  یعنی ماشین صفر هست هنوز.
  احساس کردم روغن سوزی داره
  رفتم ایران‌خودرو برای تست. روغن رو تعویض کردند گفتند بعد از ۱۰۰۰ کیلومتر بیار ماشین رو تا روغن رو بکشیم ببینیم چقدر کم کرده.
  امروز بردم
  بعد از ۱۲۰۰کیلومتر حدود ۴۵۰ سی سی کم کرده.
  گفتند اره کم می‌کنه ماشین ولی موتور باز نکنی بهتره.
  بخدا ذهنم درگیر این شده.
  نمیدونم چیکار کنم.
  لطفاً راهنمایی دقیق بفرمایید.
  ممنون میشم.
  در صورت امکان تماس بگیرید بامن ۰۹۱۴۰۲۵۶۵۷۰
  ممنون میشم از شما.
  بابت زحماتی که کشیدید

  • دوست عزیز تو خود دفترچه راهنمای خودرو شما کم کردن روغن هر ۱۰۰۰ کیلومتر ۲۰۰ تا ۳۰۰ سی سی قید شده و طبیعی اعلام شده برای چی ذهنتون درگیر شده .
   راه حل : بعضی از روغن موتور های کمتر بخار میشن و مشکلتون تقریبا حل میشه .
   من هیچ بردنی رو نام نمی برم خودتون تحقیق کنین و یه روغن خوب پیدا کنین.
   ممنون

  • شکایت کن این موتور نباید روغن کم کنه

 183. دوست عزیز یه سوال روغن دویست و شیش خودم خواستم تعویض کنم پیچ کارتل باز کردم دو لیتر بیشتر بیرون نیومد حالا نزدیک سه و نیم لیتر ریختم توش شاخص گیج از بیشتر هم زده بالا ولی الان که روغن ریختم پیچ کارتل باز میکنم روغن تخلیه نمیشه !؟ چرا ! بعد فکر کنم موتور ماشین به صدا افتاده… ؟ دلیل چی راه حل بگید ممنون

 184. برای پژو ۴۰۵ SLX با موتور TU5 روغن تمام سنتتیک خوبه یا نیمه سنتتیک؟ و چرا؟ علت خوب و بد بودن هر کدارم رو لطفاً بفرمایید تشکر

  • تمام بهتره مواد ضد سایش و و روانکاری بهتری داره و ضد رسوبه هرچند برا این موتور همون نیمه هم کفایت میکنه ولی اگه لاکچری حال میکنی تمام سنتتیک بریز

 185. سلام من ۲۰۶ تیپ ۵ دارم امروز روغن کاسترول ۵۰w30ریختم اشتباه ریختم به موتور صدمه نزنه؟؟؟؟؟؟

  • نه نگران نباش خبری نیست ولی ده چهل بهترین گزینست تعویض بعدیت ده چهل بریز

 186. سلام
  با تشکر از ارائه مطالب مفیدتان
  نمایندگی های ایرانخودرو برای ۲۰۶ اس دی که گارانتی دارند از روغن موتور بهتام کوانتیک ۱۰w40تمام سنتتسک استفاده میکنن
  به نظر شما بعد از اتمام گارانتی تغییر نوع روغن لازم است ؟

  • با وجود اینکه خودم به روغن بهتام حس خوبی نداشتم ولی راستش بازم بخار شدن روغن تو این برند تو موتور tu5 کمتره .
   ماشین بنده تو ۵۵۰۰ کیلومتر ۳۰۰ سی سی کم کرده بود (تعویض با ساکشن انجام شد و میزان رو دقیق میگم) ولی از لحاظ کیفیت از ۳۰۰۰ تا به بعد کیفیت جالبی نداشت و شبیه روغن سوخته شده بود.
   من که رفتم سراغ لیکومولی .

 187. سلام ماشین من رانا پلاس پاناروما ست .
  روغن خیلی کم می‌کنه البته در ترافیک هم خیلی میمونم در هر بار تعویض تقریبا ۱/۵ تا ۲ لیتر کم می‌کنه بنظرتون عادیه ؟
  آخرین بار تعویض کننده روغن با اینکه فیلتر روغن هم عوض کرد ولی ۴ لیتر روغن ریخت . الان دیدم فرمودین اشکال داره
  بفرمایید چه مشکلی پیش میاره والان باید چه کنم من که خسارت نبینم ؟ البته از زمان آخرین تعویض که ۴ لیتر ریخت الان ۱۳۰۰ کیلومتر گذشته
  ممنون از راهنماییتون

  • سلام
   تو دفترچه ایران خودرو قید شده که tu5 p هر ۱۰۰۰ کیلومتر ۳۰۰ سی سی کم میکنه .
   اگر هر ۵۰۰۰ تا روغن رو عوض میکنین ۱٫۵ لیتر باید کم کنه که طبیعی هست.
   میدونم عملا غیر طبیعی هست ولی چیکار کنیم شاهکار ایران خودرو هست دیگه .
   این کم کردن شامل تمامی موتورهای ایران خودرو میشه و خاص ماشین شما نیست نگران نباشید
   ممنون

 188. دوستان یه موردی که در مورد میزان روغن هست که کارخانه حجم روغنی رو مثلا در دفترچه اعلام کرده ۳٫۴ .
  اولا کلا ۲۰۶ بخار شدن روغن داره (تو هر ۱۰۰۰ تا ۲۰۰ سی سی) که تو دفترچه هست بنده از خودم نمی گم.
  خب اگه بخوای این ماشین رو ۷۰۰۰ هزار تا برونی چقدر کم میکنه
  درسته ۱ لیتر و ۴۰۰ سی سی .
  یعنی تو ماشین ۲ لیتر روغن می‌مونه که عملا فاجعه هست.
  تو تمام خودروهای خارجی(حتی چینی) روغن به این صورت در دفترچه ها درج شده مثلا برای آریزو۵ نوشته ۴٫۵+_۵/.
  یعنی هم میشه ۴٫۵ تا ۵ لیتر میشه روغن ریخت.
  بحاطر این اکثرا برای sd 4 لیتر کامل میریزن .
  چون اولا تو بخاطر ۲۰۰۰ کیلومتر اول اون نیم لیتر از بین می ره .
  و میتونی تا ۵۰۰۰ تا راحت ماشین رو برونی.
  (کم کردن روغن تو خود دفترچه راهنمای خودرو قید شده ) و کسی اگه اصرار داره ماشین من ۱ قطره هم کم نمی کنه حتما ماشینش به سفارش کار خونه بنز ساخته شده و حرفی باقی نمیمونه.
  موفق باشید.

  • سلام . چند نکته … دلیل تبخیر و فرار روغن را باید پیدا کرد نه اینکه روغن اضافی ریخت تو موتورهای مختلف فرق میکنه تو تیو فایو ابدا کم کردن روغن مطرح نیست به شرط اینکه روغن خودشو اصلی رو بریزی با اطمینان میگم من خودم روغن ۱۰w 40 میریزم تمام سنیتیک از شرکت بهتام ابدا کم کردن روغن ندارم چون روغن خوب بعلاوه کنترل دائمی دما روغن تو دما کم میشه تو ماشینهای سمند اکثرا بخاطر خرابی ایسایکلون روغن کم میشه . اینکه میفرمائید روغن اضافی کاملا مردود هست و جنبه فنی و علمی نداره . موفق باشید

  • اصلا ۲۰۶ کم کردن روغن نداره مگه اینکه ضعف مونتاژ داشته باشه و ایرانخودرو برا پوشوندن ضعفش جا انداخته که طبیعیه کم کردن

   • علی پارسا

    سلام دوست عزیز. تمام کامنتهای شما رو خوندم و بنظرم در مورد استفاده روغن ۱۰-۴۰ در تیپ دو حق با شماست و کارشناس سایت پاسخ مستدلی نداده که چرا توصیه به استفاده از ۲۰-۵۰ میکنه. من تیپ ۲ مدل ۹۰ دارم که از کیلومتر صدهزار دست من بوده و طبق توصیه های تعویض روغنیها تا الان که ۱۸۰ هزار کار کرده کلا ۲۰-۵۰ ریختم. اگر از این به بعد ۱۰-۴۰ بریزم بنظر شما برای موتور مشکلی پیش میاد؟ آیا ادامه دادن با ۲۰-۵۰ آسیبی به موتور میرسونه؟

 189. سلام
  در مورد بند ۱۲ کاملاً با شما موافقم و خیلی از تعویض روغنی ها سواد کافی را ندارند . با اصرار یه نوع روغن دیگه را پیشنهاد دادند که بعد از ۳۰۰۰ تا روغن کلا بخار شده بود و ماشین منو نابود کرد. ۲۰۶ تیپ ۵

 190. سلام خسته نباشید تشکر برای وقتی که میزارید و پاسخ میدید سوالی که داشتم خدمتتون نمایشگر کیلومتر ۲۰۶ که شش مربع (برای میزان روغن)دارد به ازای هر مربع چه میزان روغن محاسبه میشه و اگه امکانش هست یه توضیح کامل در این رابطه بدید🙏

 191. نسرین غیاثیان

  سلام و عرض ادب
  خداقوت
  ما یه ۲۰۶ تیپ ۵ سال ۹۵ به تازگی خریدیم که متوجه شدیم موتورش مقداری بخار داره و سر سیلندر یبار باز شده
  میشه بگید دلیل بخار کم درب موتور برای چیه؟

 192. کوروش ایرانی

  درود بر شما
  مطالبتان خیلی عالی و دقیق بود
  مخوصا که بنده جراغ روغن و استپ روشن می شد .البته سه ماه نبود ایول پمپ عوض کرده بودم ‌.ولی به کمک یک تعنیز کار حرفه ای مجدد اویل پمپ را تعمیر و مشکل روشن شدن چراغ روغن و استپ هنگام امدن امپر حل شد .
  دوستانی که در کرج این مشکل دارن با تعویض اویل پمپ موضوع حل می شود
  شاد باشید تندرست

 193. دوستان قسمتی از توضیحات نگارنده آپدیت نیست و
  یادتان باشد همیشه باید گرید روغنی که استفاده میکنید ثابت باشد و میتوانید از هر برند استاندارد داری باهمان گرید بهره ببرید
  به عنوان مثال اگر از روغن بهران سوپرپیشتاز ۲۰۵۰ SL
  استفاده میکنید هیچ مانعی برای استفاده از پارس سوپرپایا ۲۰۵۰ SL
  ندارید

 194. سلام خدمت دوستان .من ماشینم پژو ۲۰۶ تیپ ۵ هست مدل ۹۲ رانایی هست ..این روغن که عوض کردم یه اتفاق برا ماشینم افتاد . صبح ها که روشن میکنم حرکت میکنم تا زمانی که آمپر بالا نیاد تو موتور صدا میاد ..مکانیک میگه فرار روغن از استکانی ها هست و استکانی ها خب روان کاری نمیشن..ممکنه برا روغن باشه یا نه ..وقتی هوا یه کم سر شد این مشکل پیش آمد .تو جاده هم یه کم این جور میشه وقتی باد میخوره به موتور و دما میاد پایین ینی آمپر ماشین میاد پایین این جور میشه مخصوصا وقتی یه هو پا می‌کنی تو گاز ینی ماشین تخته میکنی..ولی بعد تعویض این روغن این جور شد .
  من پنج هزار تا یه روغن عوض میکنم تمام سنتتکیک چهار لیتری هست رنگ آبی هر بارم ۳/۷۵ روغن بیشتر نمیریزم با تعویض فیلتر .. لطفاً اگه کسی می‌دونه راهنمایی کنه ممنون میشم ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *