صفحه اصلی / فرهنگی و آموزشی / هنگام تصادف چه کنیم؟!

هنگام تصادف چه کنیم؟!

دنیای خودرو : هنگام تصادف چه کنیم؟!

در صورتی که وقوع تصادف حتمی باشد با توجه به نوع تصادف، جهت دریافت کمترین صدمات جانی موارد زیر توصیه می گردد:
•  قبل از برخورد، نفس عمیقی کشیده و نفس خود را حبس کنید.
•  درتصادفات شاخ به شاخ سر خود را به پشتی فشار داده و بدن را به عقب هل دهید. راننده  می تواند با دست خود با کمی خمیدگی  در آرنج ، به فرمان فشار وارد کند.
•  در تصادفات از پشت، چانه را به سینه نزدیک کرده و عضلات جلوی گردن را منقبض نمایید.
•  در تصادفات از پشت سر بهتر است، به سمت جلو حرکت کرده و یا پا را از روی ترمز برداشت.

در یک تصادف، واقعا چه می گذرد؟
متخصصان این حرفه ساعت ها و ساعت ها وقت صرف آنالیز، اندازه گیری و تکرار آزمون های مختلف کرده اند و در نهایت یک تصادف را به سه قسمت تقسیم نموده اند:

الف- تصادف اتومبیل: در حین یک تصادف، اتومبیل به ناگاه متوقف می شود. فرض کنید در سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت، اتومبیلی با یک مانع برخورد می کند که سخت و تکان ناپذیر است. این اتومبیل در حدود ۷۰ سانتی متر مچاله شده که در حین مچاله شدن، قسمتی از فشار وارده را در خود جذب می کند و باعث کم شدن خسارت بر سرنشینان می شود.

ب) تصادف انسان: در لحظه تصادف که اتومبیل در حال مچاله شدن می باشد، سرنشینان به علت وجود اینرسی به حرکت رو به جلو خود با سرعت قبل از تصادف ادامه می دهند. هنگامی که اتومبیل به صورت کامل توقف کرد، سرنشین به پرت شدن به طرف جلو تا زمانی که با مانعی از قبیل فرمان، داشبورد یا قسمت پشتی صندلی جلو برخورد نماید ادامه می دهد. سرنشینان اتومبیل همچنین در هنگام تصادف می توانند صدمه های جدی به سرنشینان دیگر به علت برخورد با آنان وارد نمایند.  به عنوان مثال سرنشینان قسمت جلو معمولا به وسیله سرنشینان عقب مورد اصابت قرار می گیرند که منجر به جراحات جدی هر دو طرف می شود، چون سرنشینان پشتی با قدرت فوق العاده زیاد (اگر کمربند ایمنی را نبسته باشند) به جلو پرتاب می شوند.

ج) تصادف اعضا بدن انسان: در یک تصادف، حتی پس از توقف کامل بدن، اعضای داخلی آن به حرکت خود ادامه می دهند. ناگهان اعضای داخلی بدن با اعضای دیگر یا با استخوانها برخورد کرده که باعث جراحات سنگین یا مرگ شخص می شود.
تصور کنید هنگامی را که شخصی باشیشه جلو اتومبیل برخورد می کند، پس از توقف حرکت بدن شخص، مغز به طرف جلو حرکت کرده و با جمجمه برخورد می نماید. که حداقل زیان آن، بیهوشی شخص می باشد.

نکاتی که بایستی بعد از تصادف رعایت کنیم:
•  در تصادفاتی که با صدمات جانی همراه است، از برهم زدن صحنه تصادف جداً خود داری کنید.
•  همواره یک تکه گچ و یا وسیله علامت گذاری دیگری جهت مشخص نمودن محل تصادف (اثر تایر بر جاده) همراه داشته باشید.
•  در صورت امکان از صحنه تصادف فیلم و عکس تهیه کنید.
•  اگر مقصر، خودروی مقابل بوده و خودروی شما خسارت زیادی دیده است، لازم است به تعهد مالی بیمه ثالث طرف مقابل دقت کنید. در صورت عدم پوشش مالی کافی، موارد اعتراض را به افسر راهنمایی اعلام کنید.
•  به خاطر بسپارید در صورت وقت و حوصله کافی، امکان پیگیری افت قیمت خودرو ناشی از تصادف میسر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *