صفحه اصلی / دانستنی ها / توصیه‌هایی برای رانندگان تازه‌کار

توصیه‌هایی برای رانندگان تازه‌کار

با این که آمارها چیز دیگری می‌گویند، ولی بسیاری از رانندگان بر این باورند که سطح رانندگی آنها بالاتر از متوسط قرار دارد. در هر حال، نمی‌توان چندان به این موضوع اعتماد کرد و به همین دلیل است که «میشلن» تصمیم گرفته است که مجموعه‌ای از توصیه‌ها برای مهارت در رانندگی را جمع‌آوری کند. در اینجا، برخی از توصیه‌هایی که توسط دست‌اندرکاران مجله Car and Driver ارائه شده‌اند را مرور می‌کنیم.

توصیه‌هایی برای رانندگان تازه‌کار
سر خود را بالا بگیرید و تا جایی که می‌توانید مسیر روبرویتان را نگه کنید. بگذارید که دید پیرامونی شما، بقیه کار را انجام دهد. در این حالت نسبت به بقیه رانندگان، زودتر اتفاقات ترافیک را مشاهده می‌کنید و در نتیجه، بدون نگرانی و یا دستپاچگی، می‌توانید در شرایط خطرناک، واکنش نشان دهید. همچنین لطفاً تلفن را کنار بگذارید!

توصیه‌هایی برای رانندگان تازه‌کار
چراغ‌های خود را روشن کنید؛‌ حتی اگر تاریکی هوا اندک باشد (مثلاً اول صبح) و یا باران بیاید. زیرا اگر حتی بتوانید به خوبی اشیا را از یکدیگر تشخیص دهید، ولی موضوع این است که دیگر رانندگان بتوانند شما را ببینند.

Turn on your headlights
شما نمی‌توانید چند کار را با هم انجام دهید و همین‌طور نمی‌توانید چنین فکری هم در سر داشته باشید. سال‌ها طول می‌کشد تا واقعاً بتوانید در حال صحبت کردن با یک شخص، تمرکز کافی را بر روی رانندگی داشته باشید. همچنین باید صحبت‌کردن با تلفن، یا پیام دادن را فراموش کنید. این مسئولیت را جدّی بگیرید. این موضوع بیشتر از هر چیزی در جاده‌ها کشته می‌دهد. البته این قربانیان، تنها یک آمار بر روی کاغذ نیستند، بلکه دوستان و همکلاسی‌های شما می‌توانند باشند.

توصیه‌هایی برای رانندگان تازه‌کار
هر مسیر و هر پیچی را به عنوان یک تجربه یادگیری درنظر بگیرید. سعی کنید که در هر پیچ، به بهترین زاویه فرمان برسید و هنگام خروج از آزادراه، بهترین خط را انتخاب کنید. البته این معنای آن نیست که این کار را در سرعت‌های بالا و مسابقه‌ای نیز باید انجام دهید، ولی در همین حال به شما آموزش می‌دهد که چگونه خودروی خود را به صورت دلخواه هدایت کنید.

توصیه‌هایی برای رانندگان تازه‌کار
رانندگی با گیربکس دستی را یاد بگیرید. هنوز هم بهتر است که با یک گیربکس دستی، رانندگی را یاد بگیرید. البته شاید دردسرها و درگیر شدن‌های اضافی را دوست نداشته باشید، ولی این کار باعث می‌شود که راننده بهتری از شما ساخته شود. اول از همه اینکه، در شرایط اضطراری باید مهارت رانندگی با گیربکس دستی را داشته باشید. دوم اینکه، در این حالت، یک دست آزاد ندارید که بخواهد به سراغ گوشی موبایل برود و همچنین در پشت فرمان، باید مراقبت بیشتری در مورد علملکرد دست‌ها، پاها و ذهن خود داشته باشید؛ چیزی که در نهایت ممکن است برای شما خوشایند باشد.

Learn to drive a manual transmission
این کار را در یک پارکینگ خیس یا پوشیده از برف انجام دهید؛ سعی کنید که هیچ‌گونه جدول، تیر چراغ‌برق یا دیگر اشیای ثابت در محدوده حرکت شما قرار نداشته باشند. در این حالت، در یک سرعت متوسط، شرایط واکنش ترمز‌گیری خود را در شرایط توقف ناگهانی امتحان کنید. در هنگامی که سرعت خودرو کم می‌شود، فرمان را به‌شدت بچرخانید تا مشاهده کنید که ترمزهای ضدّ قفل نه‌تنها برای کاهش فاصله توقف استفاده شده‌اند، بلکه می‌توانند قدرت فرمان شما را در هر گونه برخورد احتمالی حفظ کنند.

Hard-Brake-Wet
اگر در پشت چراغ قرمز، اولین خودرو هستید، وقتی چراغ سبز می‌شود و قبل از اینکه به وسط تقاطع گاز بدهید، ابتدا بررسی کنید که خودروی دیگری از چراغ قرمز مسیر دیگر فرار نکرده باشد؛ چیزی که اتفاق نادری هم نیست.

driving school
ببینید که کجا می‌خواهید بروید. سر خود را بالا بگیرید. این کار را برای تمرین انجام دهید: در یک خیابان اصلی که در حال رانندگی هستید، سعی کنید آخرین چراغ قرمز ممکن را مشاهده کنید. مطمئناً بعد از این چراغ قرمز نیز یک چراغ قرمز دیگر نیز وجود خواهد داشت. بنابراین، به دنبال آن بگردید. وقتی به پیچ مسیر می‌رسید، سر خود را بچرخانید و داخل پیچ را نگاه کنید. به عنوان یک عادت، سعی کنید همیشه مسیر پیش‌روی خود را نگاه کنید و پیش‌‌زمینه از روبروی سپر جلوی خود داشته باید.

driving school
کدام دوست‌ شما تصادف‌های زیادی را تجربه کرده است؟ با او سوار خودرو نشوید!

driving school

 نویسنده: مسعود انیس حسینی
منبع: پدال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *